PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Czerwcowe premiery muzyki polskiej z katalogu PWM

2026-06-04

W czerwcu kompozytorzy współpracujący z Polskim Wydawnictwem Muzycznym prezentują swoje najnowsze dzieła podczas znaczących festiwali oraz ważnych wydarzeń w Polsce i Zagranicą. Prawykonania utworów Jacka Domagały, Tadeusza Wieleckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Mikołaja Piotra Góreckiego zabrzmią w: Poczdamie (Niemcy), Arnhem (Holandia), Katowicach, Warszawie i Gdańsku.

 

Jacek Domagała - Seven Visions na skrzypce i fortepian


Jacek Domagała, od wielu lat mieszkający i tworzący w Niemczech, kontynuuje swoją współpracę z brandenburskim festiwalem muzyki współczesnej „Intersonanzen”. W ramach tegorocznej edycji zatytułowanej „Different Traces” Susanne Zapf (skrzypce) oraz Nadia Tseluykina (fortepian) wykonają po raz pierwszy jego Seven Visions na skrzypce i fortepian.


Cykl „siedmiu wizji” Jacka Domagały będzie miał swoją premierę podczas koncertu Duo Tocar, który odbędzie się 5.06.2026 o godz. 19:30 w urokliwym Palais Lichtenau w Poczdamie.

 

 

 

Tadeusz Wielecki - Rhetorical Music na orkiestrę z sopranem


Tadeusz Wielecki prezentuje swoje najnowsze dzieło Rhetorical Music na orkiestrę z sopranem podczas Andriessen Festival w Arnhem w Holandii. W nocie programowej autor opisuje utwór słowami: „Oczywiście pieśni bez słów to nic nowego w historii muzyki, ale w Rhetorical Music chodzi nie o poetycką metaforę wypowiedzi, lecz o konkretne treści wywołane słowami solistki i wprowadzone w muzykę, która w ten przewrotny sposób zostaje nasycona znaczeniem. To czysto instrumentalna muzyka (w dwóch fragmentach wzbogacona głosem wokalnym jako dodatkowym instrumentem) stanowi właściwą wypowiedź zasugerowaną poprzez słowa sopranistki i to muzyka bez słów „ujawnia” najistotniejsze treści, których być może nie dałoby się wypowiedzieć słowami. Jest w całym przebiegu utworu sześć takich miejsc, sześć tekstów układających się w logiczny ciąg, sześć słownych wystąpień solistki, która aranżuje retorykę orkiestry”


Rhetorical Music zabrzmi 6.06 w sali koncertowej Parkzaal kompleksu Musis Arnhem w wykonaniu Michaeli Riener (sopran) oraz Ereprijs Xtra (zespół stworzony z połączonych Orkest De Ereprijs i Phion Symphony Orchestra), których od pulpitu dyrygenckiego poprowadzi Edo Frenkel.

 


 

 

 

Joanna Wnuk-Nazarowa - Zwiastowanie na kontratenor, wielką orkiestrę symfoniczną i dawne instrumenty


Trudno wskazać wybitną osobistość naszych czasów, mocniej związaną z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, niż Joanna Wnuk-Nazarowa. Kierowała ona tą instytucją przez 18 lat, w trakcie których NOSPR stał się jedną z wiodących europejskich placówek kultury, reprezentowaną przez czołową orkiestrę naszego kraju. Także dzięki jej staraniom instytucja ta mogła zbudować nowy, prestiżowy budynek, której centralnym miejscem jest sala koncertowa, uznawana za jedną z najlepszych na świecie pod względem walorów akustycznych.


Z okazji swego 90-lecia NOSPR postanowił zamówić u Joanny Wnuk-Nazarowej utwór uświetniający jubileusz. Podczas koncertu „Wśród szczytów i obłoków”, który odbędzie się 11.06.2026 usłyszymy premierowo jej najnowsze dzieło zatytułowane Zwiastowanie na kontratenor, wielką orkiestrę symfoniczną i dawne instrumenty. W kompozycji wykorzystany został tekst napisanego w 1899 r. wiersza Verkündigung Rainera Marii Rilkego, austriackiego poety, przedstawiciela liryki symbolicznej. To utwór pełen metaforycznych skojarzeń i znaczeń. Prezentuje dwuczęściowy monolog archanioła Gabriela, który po wyczerpującym locie staje przed Marią i zapowiada jej, że zostanie Matką Boga. Poetycka wizja uwypuklona została w muzyce Wnuk-Nazarowej za sprawą wyjątkowej obsady wykonawczej. Kontratenor śpiewa głosem archanioła Gabriela, orkiestra symfoniczna reprezentuje niebiańską sferę, zespół instrumentów historycznych ilustruje z kolei przyziemne oblicze ilustrowanego muzyką wiersza. Jak czytamy we wprowadzeniu do koncertu „Dwa nieprzystające do siebie światy – kosmicznej, niebiańskiej tajemnicy i ludzkiej realności – jakoś się tu na krótką chwilę stykają, ale nic nie dzieje się wprost, dosłownie”.


Premierę Zwiastowania (do słów R.M. Rilke) Joanny Wnuk-Nazarowej w interpretacji Valera Sabadusa (kontratenor), NOSPR oraz {oh!} Essence poprowadzi Jacek Kaspszyk.
 


 

Zygmunt Krauze - Encore une fois


W 4 czerwca 1968 roku odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Plakatu w Wilanowie. Wydarzenie uświetniła premiera Entrée Zygmunta Krauze, skomponowanego specjalnie z tej okazji. 58 lat później Muzeum, po przerwie związanej z gruntownym remontem, otwiera się ponownie 20 czerwca. Okoliczności tej będzie towarzyszył specjalny koncert z muzyką Krauze.

Na rozpoczęcie zabrzmi Fanfara na odsłonięcie Pomnika Tolerancji w Jerozolimie na cztery trąbki, napisana w 2008 roku. Punktem centralnym części muzycznej wydarzenia będzie premiera utworu Encore une fois, o którym Zygmunt Krauze pisze: „Muzeum otwiera się ponownie, w nowych, zupełnie innych i niełatwych czasach, na nowo zaprojektowanych wnętrzach, ale w tym samym, wyjątkowym budynku i ze wspaniałą kolekcją plakatów wzbudzających zarówno zachwyt nad formą, jak refleksję nad ich przesłaniem. Muzyka, którą z tej okazji skomponowałem także będzie inna, nowa, ale też trochę podobna do tamtej sprzed lat. Encore une fois nawiązuje do utworu Entrée, nie jest to jednak kontynuacja. Czworo artystów podejmie muzyczny dialog z tematami obecnymi na plakatach w kolekcji Muzeum. Bunt, niezgoda na otaczający świat, strach, to tylko niektóre z przesłań tego utworu. […] Koniec jest jednak optymistyczny, bo wraca motyw tolerancji i nadziei.”


20 czerwca w foyer Muzeum Narodowego w Warszawie Encore une fois wykona sam kompozytor (okaryny, gwizdki, fujarki) a towarzyszyć mu będą muzycy Hashtag Ensemble: Paweł Janas – akordeon, Wojciech Błażejczyk – gitara oraz Magdalena Kordylasińska-Pękala – perkusja. Zabrzmią także inne utwory Zygmunta Krauze: Słuchaj, Stone Music, Elegy
 

 

 

Mikołaj Piotr Górecki - Sacra Conversazione na dwa flety, organy i orkiestrę smyczkową op. 71

Jednym ze zwyczajów towarzyszących Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Organowej w Oliwie są prawykonania muzyki polskiej podczas koncertów inaugurujących wydarzenie. Z okazji tegorocznej 69. edycji organizatorzy (Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra”) zamówili utwór u Mikołaja Piotra Góreckiego. Premiera jego dzieła Sacra Conversazione na dwa flety, organy i orkiestrę smyczkową op. 71 odbędzie się 29 czerwca w Archikatedrze w Oliwie.

Utwór wykonają: Agata Kielar-Długosz (flet), Łukasz Długosz (flet), Roman Perucki (organy) oraz Orkiestra Smyczkowa Polskiej Filharmonii Bałtyckiej prowadzona przez Mirosława Jacka Błaszczyka 

 

Najczęściej czytane:

Czerwcowe premiery muzyki polskiej z katalogu PWM

W czerwcu kompozytorzy współpracujący z Polskim Wydawnictwem Muzycznym prezentują swoje najnowsze dzieła podczas znaczących festiwali oraz ważnych wydarzeń w Polsce i Zagranicą. Prawykonania utworów Jacka Domagały, Tadeusza Wieleckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Mikołaja Piotra Góreckiego zabrzmią w: Poczdamie (Niemcy), Arnhem (Holandia), Katowicach, Warszawie i Gdańsku.

Muzyczne obrazy dawnej Warszawy – „12 miniatur fortepianowych” Stefana Feliksa Gąsieńca

12 miniatur fortepianowych to zbiór utworów Stefana Feliksa Gąsieńca, które estetyką i wyrazem przenoszą do stylów muzycznych minionych epok. Cykl inspirowany jest historią Warszawy przełomu XIX i XX wieku, a każda miniatura to muzyczny obraz miejsc, postaci i atmosfery stolicy.

KOMPOZYTOR MIESIĄCA: Ludomir Różycki

Kompozytorem miesiąca, którego dorobek i życiorys pragniemy naświetlić w czerwcu, jest Ludomir Różycki (1883–1953). Za sprawą sukcesów na polu muzyki scenicznej uznawany jest za najważniejszego polskiego autora oper po Moniuszce oraz za twórcę polskiego baletu narodowego. Ponadto walnie przyczynił się do rozwoju polskiej muzyki symfonicznej poprzez swe dzieła orkiestrowe. Muzykę Różyckiego chwalono przede wszystkim za bogatą inwencję melodyczną oraz bardzo kunsztowne operowanie brzmieniem aparatu orkiestrowego.

PWM partnerem 66. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

31 maja rozpoczęła się 66. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego – jednego z najstarszych i najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych i krótkometrażowych w Europie. Tegoroczna odsłona wydarzenia ponownie łączy świat filmu, muzyki i sztuki, a Polskie Wydawnictwo Muzyczne uczestniczy w festiwalu zarówno jako partner wydarzenia, jak i producent filmu zakwalifikowanego do prestiżowego Konkursu Polskiego.

Kodeks Krasińskich wyróżniony w konkursie na Najpiękniejsze Polskie Książki 2025

W konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na Najpiękniejsze Polskie Książki 2025, w którym Jury docenia m.in. koncepcję edytorską, nowatorskie opracowania graficzne, typograficzne i poziom artystyczny ilustracji, wyróżnienie w kategorii INNE (bibliofilskie, mapy, nuty itp.) zdobyła publikacja opracowana przez Agnieszkę Budzińską-Bennett i Marca Lewona – Kodeks Krasińskich. Edycja wykonawcza z esejami i komentarzem krytycznym.

UMUZYKALNIAJ. Kreatywne szkolenie dla osób prowadzących zajęcia muzyczne – podsumowanie

Inspirujące pomysły, kreatywne narzędzia do pracy z dziećmi, solidna dawka wiedzy, przestrzeń do działań twórczych i najpiękniejsza polska muzyka – tak wyglądały warsztaty UMUZYKALNIAJ w Krakowie.

Między awangardą a neoromantyzmem. Dorota Szwarcman o Krzysztofie Pendereckim

Jeden z najważniejszych polskich kompozytorów, którego muzyka grana jest w najsłynniejszych salach koncertowych i scenach operowych. Rozpoznawalny na całym świecie – w kręgach melomanów, ale również wśród fanów popkultury – jego dzieła pojawiają się w filmach, np. słynnym „Lśnieniu” Stanleya Kubricka. Mowa o Krzysztofie Pendereckim, którego barwne życie i twórczość opisała Dorota Szwarcman w najnowszej książce z serii „Małe Monografie”. Już dziś premiera publikacji wydanej nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
 

Prezentacja zasobów portalu Polska Biblioteka Muzyczna podczas XII edycji Studenckiej Konferencji Naukowej Wieloznaczność Dźwięku we Wrocławiu.

Konferencja zorganizowana przez Koło Naukowo-Artystyczne Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu odbyła się w dniach 12-13 maja 2026 roku. To wydarzenie, które od 2014 roku daje możliwość spotkania się i wymiany myśli dla studentów i badaczy, związanych z teorią muzyki, muzykologią i dyscyplinami pokrewnymi. Motyw przewodni tegorocznej edycji brzmiał: „W muzycznej symbiozie", co - jak zaznaczali organizatorzy - „podkreślało wielość perspektyw, współpracę twórczą oraz dialog pomiędzy różnymi obszarami sztuki i nauki”.

35. Musica Polonica Nova - jak słuchamy muzyki wykraczającej poza tradycyjne ramy percepcji

Narodowe Forum Muzyki im. W. Lutosławskiego we Wrocławiu wraz z partnerskimi lokalizacjami stały się przestrzenią eksperymentów artystycznych, spotkań twórców, premier, debat i działań redefiniujących współczesną muzyczność. Organizatorzy, reprezentowani przez Olgę Humeńczuk (dyrektorkę NFM) oraz Pawła Hendricha (dyrektora artystycznego Musica Polonica Nova), zaprosili odbiorców do odkrywania nowych perspektyw słuchowych – od intymnych doświadczeń po widowiskowe formy angażujące całe spektrum zmysłów.

5 x złoto dla Pociągu Wypełnionego Muzyką! Projekt „PWM w ruchu” wyróżniony międzynarodową nagrodą GLOBAL EVENTEX AWARDS!

Niczym Oscary w branży filmowej, nagrody Emmy w telewizyjnej, czy Tony Awards dla teatru, tak w branży eventowej najbardziej prestiżowe międzynarodowe wyróżnienie i najwyższy symbol doskonałości marketingu doświadczeń stanowią nagrody Global Eventex Awards. W tegorocznej edycji, spośród blisko półtora tysiąca zgłoszeń z całego świata to wyjątkowe wyróżnienie zdobyło Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Pociąg Wypełniony Muzyką został nagrodzony w pięciu kategoriach!