Aktualności
"Musica Claromontana" na Jasnej Górze
2006-06-19
Prezentacja trzech pierwszych wydawnictw nutowych z serii: Jasnogórska Muzyka Dawna – Musica Claromontana odbyła się w piątek 9 czerwca na Jasnej Górze.W nowej serii ukazały się następujące pozycje: „Missa Pastoralis” Marcina Józefa Żebrowskiego, „Psalmy Nieszporne” o. Eryka Briknera oraz „Missa F” Józefa Elsnera.
Wydaniem zapisów nutowych Jasnogórskiej Muzyki Dawnej zajęło się Polskie Wydawnictwo Muzyczne (PWM) z Krakowa. Opiekę nad realizacją projektu sprawuje o. Nikodem Kilnar, paulin, prezes Stowarzyszenia Kapela Jasnogórska oraz Andrzej Kosowski, redaktor naczelny PWM.
„Klasztor wraz z PWM pragnie zaprezentować pierwsze trzy pozycje nutowe – mówił o. Nikodem Kilnar – Jest to pierwsza seria, która ma na celu ukazanie dorobku muzycznego klasztoru jasnogórskiego od poł. XVI w. do czasów współczesnych”.
„Dla nas jest to również bardzo ważny dzień, że możemy przywieźć na Jasną Górę wydania utworów, które tutaj powstały i przez lata spoczywały – podkreślał Andrzej Kosowski – Czujemy się zaszczyceni faktem, że Jasna Góra zwróciła się do Polskiego Wydawnictwa Muzycznego z propozycją współpracy”.
Klasztor OO. Paulinów od kilku lat publikuje na płytach CD muzykalia znajdujące się w Archiwum klasztornym na Jasnej Górze. Do tej pory ukazało się już 12 płyt CD. W ubiegłym roku rozpoczęto także kolejny etap – program wydawniczy, oparty na pierwszych światowych wydaniach utworów kompozytorów polskich i obcych związanych z Jasną Górą. Utwory te powstawały na Jasnej Górze lub były pisane dla klasztoru i Kapeli Jasnogórskiej działającej od drugiej połowy XVI wieku do 1914 roku. W zbiorach bibliotecznych zgromadzone są zarówno rękopisy, jak i materiały drukowane. Seria Musica Claromontana obejmie w szczególności nie opublikowane dotąd i nie znane szerzej utwory. Opracowanie ich będzie oparte wyłącznie na źródłach jasnogórskich.
Opracowaniem nut do druku zajmuje się Zespół Naukowo-Redakcyjny Jasnogórskich Muzykaliów pod kierunkiem dra hab. Remigiusza Pośpiecha (Uniwersytet Opolski i Wrocławski) oraz dr Aleksandry Patalas (Uniwersytet Jagielloński) wraz z 20-osobową ekipą muzykologów i skryptorów. Opracowują oni materiał źródłowy w postaci rękopisów i starodruków do pełnej redakcji nutowej i naukowej (przepisywanie, mikrofilmy, sporządzanie partytur, pisanie komentarzy krytycznych i źródłowych do wydań).
„Wydane partytury służą przede wszystkim zawodowemu kręgowi odbiorców – muzykom, muzykologom, krytykom muzycznym. Ten krąg oczywiście nie jest duży. Każda partytura ma nakład 200 egzemplarzy i gdyby nie pomoc Komitetu Badań Naukowych czy Ministerstwa Kultury, mając nawet tak wspaniałego współwydawcę jakim jest Klasztor, trudno byłoby to unieść samodzielnie” – tłumaczy Andrzej Kosowski.
Redaktor naczelny PWM podkreślił zasługi ojców paulinów: o. Nikodema Kilnara i o. Sebastiana Mateckiego, którzy swoimi staraniami doprowadzili do rozpoczęcia publikacji Jasnogórskiej Muzyki Dawnej. „Plany o. Nikodema są na kilka wieków, gdyż utworów zgromadzonych w bibliotece jasnogórskiej jest kilka tysięcy. Te trzy partytury to jest tylko skromny początek. Mamy już plany dalszych wydań, w tym roku ukażą się kolejne trzy partytury” – mówi Andrzej Kosowski.
Szata graficzna wydawnictw nawiązuje do istniejących już wydań płytowych. Wstępy przygotowano zarówno w jęz. polskim, jak i angielskim. Wydawnictwa urozmaicono reprodukcjami kart tytułowych i stron nutowych prezentowanych utworów. „Przez ostatnich 20 lat takiego wydania w PWM nie było. I w tym sensie jest to na pewno unikatowe i sensacyjne. Te utwory nie widziały światła dziennego w żadnej postaci, bo nie były ani wykonywane, ani wydawane, ani tym bardziej nagrywane” – podkreśla Andrzej Kosowski.
Na prezentacji obecna była także Irena Stachel, redaktor zeszytów Musica Claromontana (PWM).
Wydawnictwa są do nabycia w księgarniach muzycznych w Polsce oraz za pośrednictwem internetu na stronie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: www.pwm.com.pl.
o. Stanisław Tomoń
Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.