Archiwum Aktualności
„Concerto doppio” Krzysztofa Pendereckiego – prawykonanie wersji na akordeon solo
2017-11-20
„Concerto doppio” Krzysztofa Pendereckiego zostało napisane na skrzypce i altówkę z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. Maciej Frąckiewicz opracował wersję na akordeon solo. W tej aranżacji usłyszymy utwór 12 stycznia 2018 roku w Filharmonii w Gdańsku. Maciejowi Frąckiewiczowi towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, którą poprowadzi Vag Papian.
Polska muzyka w repertuarze konkursu dyrygenckiego im. Grzegorza Fitelberga
2017-11-17
Uczestnicy X Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga obok dzieł klasyków i wielkich symfoników, jak Mozart, Beethoven, Brahms czy Czajkowski, zaprezentują również własne interpretacje utworów polskich kompozytorów. Muzyka polska stanowi dominantę repertuarową konkursu i jest obowiązkowym elementem każdego etapu przesłuchań.
„72 Engel. in Splendore Lucis” Lery Auerbach – polska premiera
2017-11-14
Powstały zaledwie rok temu utwór Lery Auerbach „72 Engel. in Splendore Lucis” na chór i kwartet saksofonowy będzie miał swoją polską premierę 26 listopada. Zespół Cracow Singers pod kierownictwem Karola Kusza wykona go z towarzyszeniem Raschèr Saxophone Quartet – zespołu, który prawykonywał utwór rok temu w Amsterdamie. Koncert odbędzie się w Filharmonii Krakowskiej.
X Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga
2017-11-14
50 młodych dyrygentów z całego świata, 100 muzyków orkiestry symfonicznej, 24 dzieła europejskich kompozytorów, 7 dni artystycznych zmagań, 5 wybitnych polskich solistów, 11 mistrzów w międzynarodowym jury i 4 uroczyste koncerty – tak w liczbach prezentuje się X Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga, który trwać będzie w Katowicach od 17 do 26 listopada.
Oratorium „Znalezienie Świętego Krzyża” Feliksa Nowowiejskiego – koncert nadzwyczajny
2017-11-13
24 listopada zabrzmi w Bazylice Św. Krzyża w Warszawie oratorium Feliksa Nowowiejskiego „Znalezienie Świętego Krzyża”. Orkiestrę Sinfonia Varsovia i Chór Filharmonii Narodowej poprowadzi Sebastian Perłowski. Partie solowe wykonają Ewa Biegas oraz Krzysztof Szumański.
Muzyka polska na Dzień Niepodległości
2017-11-10
Idiom polskości w muzyce zaznaczany i podkreślany był na przestrzeni wieków w różnorodny sposób. Cała twórczość Fryderyka Chopina przesiąknięta jest ‘duchem polskim’, podobnie jak na przykład opery Stanisława Moniuszki czy polonez „Pożegnanie ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego. Karol Szymanowski, Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki – twórczość tych kompozytorów również kojarzona jest z polskością.
Dziedzictwo Muzyki Polskiej
2017-11-09
Dzieła wybitnych polskich kompozytorów tworzących w okresie zaborów ujrzą światło dzienne i zaistnieją na arenie międzynarodowej dzięki programowi „Dziedzictwo Muzyki Polskiej”, realizowanemu przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Narodowy Instytut Fryderyka Chopina przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Konferencja prasowa programu "Dziedzictwo Muzyki Polskiej"
2017-11-07
9 listopada 2017 o godz. 10:00 w sali konferencyjnej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina przy ul. Tamka 43 odbędzie się konferencja prasowa programu „Dziedzictwo Muzyki Polskiej”.
O „Sądzie ostatecznym”
2017-11-06
Odliczamy dni do premiery „Sądu ostatecznego” Krzysztofa Knittla. Dzieło powstało na zamówienie Opery Bałtyckiej jako trzecia z oper (po „Madame Curie” Elżbiety Sikory oraz „Olimpii z Gdańska” Zygmunta Krauzego) nawiązujących do historii, kultury i dziedzictwa Gdańska.
„Sąd ostateczny” Krzysztofa Knittla – premiera 8 listopada
2017-11-03
Już tylko kilka dni dzieli nas od premiery opery do Krzysztofa Knittla „Sąd ostateczny”. 8 listopada zapraszamy do Opery Bałtyckiej! Chór, orkiestrę i balet Opery Bałtyckiej w Gdańsku poprowadzi Szymon Morus. W rolach solowych wystąpią Robert Gierlach, Piotr Lempa, Jan Jakub Monowid, Anna Mikołajczyk oraz Magdalena Chmielecka.