Aktualności
Instrument miesiąca: saksofonowe rekomendacje Adama Pierończyka
2023-11-17
W telegraficznym skrócie przedstawiamy rekomendacje utworów, znajdujących się w katalogu PWM, na które warto by każdy saksofonista zwrócił uwagę. Wyboru dokonał Adam Pierończyk, współpracujący z ANAKLASIS i Polskim Wydawnictwem Muzycznym saksofonista sopranowy i tenorowy, jedna z najważniejszych postaci w polskiej muzyce jazzowej.
Tadeusz Hejda, Szkoła na saksofon
Wydana przez PWM Szkoła na saksofon Tadeusza Hejdy towarzyszyła mi w latach osiemdziesiątych podczas stawiania pierwszych kroków w grze na instrumencie oraz wyjaśniła, co to synkopa i swing – rzeczy dla muzyka jazzowego bardzo istotne, wręcz egzystencjalne. Pozycja ta przetrwała na krajowym rynku dekady i jej urok zdaje się nie słabnąć.
Jean-Marie Londeix, Zagrajmy na saksofonie
Dziś swą edukację urozmaiciłbym kompleksowym dziełem, które proponuje Jean-Marie Londeix. Chodzi oczywiście o Zagrajmy na saksofonie – trzy zeszyty wprowadzające ambitnego saksofonistę w świat muzyki klasycznej i współczesnej.
fot. M. Komorowski / Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Roman Palester, Concertino na saksofon altowy i orkiestrę smyczkową
Dla alcistów zachwyconych popularnym koncertem saksofonowym Es-Dur Glazunova, Concertino na saksofon altowy i orkiestrę smyczkową Romana Palestra, z pewnością stanowi atrakcyjne uzupełnienie repertuaru…
Mikołaj Piotr Górecki, Concerto-Notturno
… a Concerto-Notturno Mikołaja Piotra Góreckiego będzie wspaniałą okazją do pracy nad opanowaniem i niuansami chyba najbardziej krnąbrnego przedstawiciela rodziny tych instrumentów, saksofonu sopranowego. Polecam zwłaszcza pierwszą część z jej romantycznymi melodiami oraz długimi dźwiękami jako studia nad barwą, intonacją i delikatnością w interpretacji muzyki.
Elżbieta Sikora, Michelangelo i Happy Valenciennes
Chciałbym również zwrócić uwagę na dwie kompozycje Elżbiety Sikory: eksponującą saksofon sopranowy oraz altowy Michelangelo, która kojarzy mi się z zapierającą dech w piersiach wędrówką po egzotycznym ogrodzie brzmień, barw i różnorodnych środków wyrazu oraz Happy Valenciennes, będącą intrygującym przykładem muzyki współczesnej na całą wręcz grupę saksofonów (od sopranowego do basowego), taśmę i live electronics.