Aktualności
Wspaniały jubileusz Wojciecha Kilara
2012-06-29
Obchodzone w tym roku 80. urodziny Wojciecha Kilara świętuje większość polskich instytucji muzycznych oraz melomanów. Punktem kulminacyjnym jest 17 lipca (dzień urodzin Kompozytora), dlatego wszelkie imprezy z tym związane nabierają właśnie coraz większego rozpędu.Za nami już Gala Kilarowska na Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, koncerty jubileuszowe m.in. w Filharmonii Podkarpackiej (22. VI), Zabrzańskiej (29 VI), w Koninie (30 VI), Krakowie (30 VI), Olsztynie (1 IV), na Jasnej Górze (3 V) czy w Czeladzi, w ramach festiwalu Ave Maria (3 VI). A przed nami – jeszcze więcej muzycznych atrakcji.
Największą uroczystością, związaną z jubileuszem będzie Noc Kilara, zorganizowana przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia. 14 lipca w Katowicach odbędą się cztery koncerty, kolejno o godz. 16:00, 18:00, 20:00 i 22:30, podczas których zabrzmią utwory jubilata: zarówno sakralne, jak i te inspirowane folklorem podhalańskim. Ponadto całe wydarzenie rozpoczną i zwieńczą projekcje filmów z muzyką Kilara w kinach Światowid i Rialto.
W letniej aurze odbędzie także koncert jubileuszowy w ramach Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie (20 VII) oraz koncert Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie (2 VIII). Również lwowianie będą mieli okazję posłuchać utworów Jubilata podczas koncertu 6 VII w Filharmonii Obwodowej.
Jesienią koncerty specjalne planują także m.in. Filharmonia Narodowa (15 IX), Filharmonia Pomorska (29 IX) oraz Festiwal Kompozytorów Polskich im. H.M. Góreckiego w Bielsko-Białej (13 X).
Bieżący rok oprócz stał się też okazją do przyznania kompozytorowi nagród i wyróżnień. I tak 3 maja 2012 w 221. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odebrał on Order Orła Białego "w uznaniu znamienitych zasług dla kultury polskiej i za wybitne osiągnięcia w pracy twórczej". 18 czerwca natomiast z postanowienia Senatu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz inicjatywy tamtejszego Wydziału Teologicznego otrzymał zaszczytny tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego. Został uhonorowany także przez Akademię Fonograficzną Złotym Fryderykiem za całokształt twórczości.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne włączyło się w obchody urodzin kompozytora i uczciło ten piękny jubileusz m.in. stworzeniem nowej strony www.wojciechkilar.pl, nagraniem serii filmów, w których wypowiadają się przyjaciele Wojciecha Kilara, czy też wydaniem nowych nut – najsłynniejszych tematów filmowych w opracowaniu na fortepian. Także nakładem naszego Wydawnictwa ukazał się najnowszy utwór kompozytora – „Sonety do Laury” na baryton i fortepian, napisany na uroczystość otwarcia Domu Muzyka Seniora w Kątach (październik, 2012) oraz "Lumen" na chór mieszany a capella.
Najczęściej czytane:
Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.
Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.
Intonacja i artykulacja w prostych fanfarach, prowadzenie frazy w kantylenach, śpiewność linii melodycznej. To tylko niektóre elementy gry, które ćwiczy każdy trębacz. Najlepiej, gdy ćwiczenia łączą się z satysfakcją z grania interesujących utworów.
O rekomendacje publikacji przeznaczonych na trąbkę z katalogu naszego Wydawnictwa poprosiliśmy Sławomira Cichora – muzyka orkiestrowego, który współpracował m.in. z Polish Festival Orchestra, Orkiestrą Filharmonii Wrocławskiej i Sinfonią Varsovią. W latach 2003–2010 pracował na stanowisku I trębacza w orkiestrze Filharmonii Narodowej w Warszawie. Obecnie gra jako I trębacz w Filharmonii Łódzkiej, współpracuje również z orkiestrą Królewskiej Opery Belgijskiej w Brukseli.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury powierzy wykonanie zlecenia w zakresie spraw związanych z obronnością, zarządzaniem kryzysowym, ochroną ludności i obroną cywilną oraz informacjami niejawnymi. Preferowane miejsce wykonywania zlecenia: Kraków.
Od symfonii, przez kameralistykę, po spektakl muzyczny – grudzień będzie miesiącem różnorodnych premier, za sprawą których polska muzyka współczesna wzbogaci się o cztery nowe kompozycje. Koncerty z najnowszymi dziełami Marcela Chyrzyńskiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Zygmunta Krauze i Katarzyny Głowickiej odbędą się w Katowicach, Bydgoszczy i Warszawie.
Dźwięk to zjawisko fascynujące. Kiedy wybrzmi, natychmiast ulatuje. Przez tysiące lat podejmowano próby jego uchwycenia, jednak dopiero wynaleziony przez Edisona w XIX wieku fonograf przyniósł upragniony sukces. Co wydarzyło się dalej? Jak wyglądały narodziny fonografii w Polsce? Co nagrywano i jaką aparaturą? Na te pytania (i wiele innych) odpowiada Katarzyna Janczewska-Sołomko w książce Zatrzymane dźwięki. Fonografia polska do 1918 roku. Publikacja już w sprzedaży.
22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.