Aktualności
Śląska Jesień Gitarowa 11 - 18.X.2014
2014-10-13
XV Międzynarodowy Festiwal Śląska Jesień Gitarowa i Konkurs Gitarowy im. Jana Edmunda Jurkowskiego odbywają się w Tychach w dniach 11-18 października 2014 r. Śląska Jesień Gitarowa to tydzień spotkań i koncertów najlepszych gitarzystów z całego świata.
Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce w 1986 r. Pomysłodawcą tego wydarzenia był Józef Powroźniak, rektor Akademii Muzycznej w Katowicach. W programie festiwalu znajdują się recitale światowej klasy gitarzystów, koncerty gitarowe z towarzyszeniem orkiestry, wystawy i wiele innych wydarzeń towarzyszących. Imprezy festiwalowe odbywają się m.in. w Teatrze Małym i tyskim Zespole Szkół Muzycznych. Organizatorem festiwalu Śląska Jesień Gitarowa jest Miejskie Centrum Kultury w Tychach przy współpracy z Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
15. edycję największego polskiego festiwalu gitarowego, organizowanego nieprzerwanie od 1986 roku, rozpoczął koncert Łukasza Kuropaczewskiego i Orkiestry Kameralnej AUKSO pod dyr. Marka Mosia. W programie m.in. dwa dzieła na gitarę i orkiestrę polskich twórców: Krzysztofa Meyera oraz Mikołaja Góreckiego, którego kompozycja Arioso e furioso powstała na zamówienie festiwalu i będzie tam miała swą premierę. Podczas kolejnych wieczorów wystąpią m.in.: wybitny interpretator muzyki dawnej - Jordi Savall (Hiszpania), mistrz gitary akustycznej i stylu gypsy jazz - Joscho Stephan (Niemcy) oraz gwiazdy gitary klasycznej - Andrew York (USA), Odair Assad (Brazylia), Jeremy Jouve (Francja), Alki Guitar Trio (Belgia) i inni. Ponadto w programie koncert jazzowy „Jarek Śmietana – In Memoriam”, trzyetapowy konkurs dla młodych gitarzystów, lekcje mistrzowskie, wykłady, wystawy.
Program:
10 października
godz. 10.00 Dyskusyjny Klub Książki w filii nr 7 MBP
11 października
godz. 9.00 – 17.00 Dni Otwarte Stadionu Miejskiego Tychy
godz. 16.00 Śląska Jesień Gitarowa - Koncert inauguracyjny
godz. 20.30 Śląska Jesień Gitarowa - pamięci Jarka Śmietany
godz. 12.00 Warsztaty dla dzieci w muzeum
12 października
godz. 19.15 Śląska Jesień Gitarowa - Igor Dedusenko i Joscho Stephan Quartet
14 października
godz. 15.30 Akademia Polskiego Filmu
godz. 9.00-11.00 Biblioteka Aktywnego Seniora
godz. 19.15 Śląska Jesień Gitarowa - Hedvika Svendova, Jeremy Jouve & Pierre Fouchenneret
15 października
godz. 19.15 Śląska Jesień Gitarowa - Odair Assad
godz. 18.00 Spotkanie z pisarką - Moniką Oleksą
16 października
Godz. 17.00 Motyle książkowe w filii nr 12 MBP
Godz. 15.30 Motyle książkowe w filii nr 2 MBP
Godz. 16.30 Motyle książkowe w filii nr 7 MBP
Godz. 19.15 Śląska Jesień Gitarowa - Finałowy etap konkursu
godz. 11.00 Spotkanie z muzyką dla seniorów
17 października
godz. 19.15 Śląska Jesień Gitarowa - Alki Guitar Trio
18 października
godz. 10.00 XXII Perła Paprocan
godz. 18.30 Kocham Cię - spektakl
godz. 12.00 Klub Południk - Szlakiem wielkich odkrywców
godz. 15.00 Prelekcja w muzeum
godz. 17.00 Śląska Jesień Gitarowa - laureaci i Andrew York
Najczęściej czytane:
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.
Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza 22 listopada na prapremierę opery Ślub z muzyką skomponowaną przez Zygmunta Krauze. Spektakl uświetniający 120-lecie urodzin oraz 55. rocznicę śmierci Witolda Gombrowicza, tuż po premierze zostanie zaprezentowany także w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Elīna Garanča 15 listopada podczas otwarcia festiwalu Eufonie wystąpi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wydarzenie wpisuje się w festiwalowy nurt Wielkich Dzieł, który obejmuje wykonanie ważnych dla polskiej muzyki współczesnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna oraz Pawła Szymańskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Dwa ostatnie koncerty mają szczególnych charakter – jubileuszowy.
Listopadowa INTERAKCJA, piąta w tegorocznym cyklu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble, zabrzmi dziełami twórców uznanych, mających bezsprzecznie swoje miejsce w historii muzyki. Zaproponujemy doświadczenie kameralistycznej claritas Pendereckiego, refleksyjnej brzmieniowej kruchości muzyki Andre oraz polskiej awangardy lat 50., reprezentowanej przez dzieło Góreckiego.
Czteropłytowe wydanie albumu z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza w sprzedaży już od 8 listopada. Wydawcą płyty jest wytwórnia płytowa ANAKLASIS. Premiera albumu odbędzie się 3 grudnia podczas Koncertu specjalnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
Konkurs pianistyczny „Muzyka z kraju Chopina (ChopinLand)” w Tokio dobiegł końca, a my poznaliśmy grono utalentowanych laureatów. Z japońskimi pianistami spotkaliśmy się przy polskiej muzyce już po raz trzeci. Z dużą satysfakcją obserwujemy nie tylko wzrost zainteresowania konkursem (z roku na rok wzrasta liczba uczestników), ale i repertuarem polskich kompozytorów innych niż Fryderyk Chopin.
Szósta edycja Eufonii otwiera nowy rozdział w historii tego festiwalu. Tegoroczna odsłona to wielkie dzieła, muzyka dawna i współczesna, eksperymenty, transformacje i nowoczesne interpretacje. Po raz pierwszy festiwal wykracza poza Warszawę – koncerty odbędą się w Krakowie, Lusławicach, Lublinie, Katowicach i Dębicy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia i współorganizatorem jednego z koncertów.
W tym miesiącu aż 7 różnorodnych utworów zabrzmi po raz pierwszy w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Jest w czym wybierać, gdyż przekrój gatunkowy jest wyjątkowo szeroki – od pełnych rozmachu oper, przez koncertujące dzieła orkiestrowe, po kameralistykę o różnorodnym obliczu i obsadzie.
Ceniony amerykańsko-kanadyjski jazzman Michael Bates ze swoim zespołem Acrobat i z udziałem Lutosławski Quartet wystąpią w Polsce podczas trzech listopadowych koncertów. W programie zabrzmi materiał nagrany przez muzyków na płycie METAMORPHOSES: VARIATIONS ON LUTOSŁAWSKI wydanej nakładem ANAKLASIS w serii REVISIONS.
Artyści z sukcesem prezentowali go już w Lincoln Center oraz Barbès Jazz Club w Nowym Jorku. Jesienią 2024 roku po raz pierwszy będziemy mieli okazję posłuchać ich na żywo w Polsce: 14.11 – Kraków, 15.11 – Lublin, 17.11 – Wrocław.