PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Złota kolekcja płytowa z okazji jubileuszu Witolda Rowickiego

2015-02-03

W 2014 roku minęła setna rocznica urodzin i dwudziesta piąta rocznica śmierci Witolda Rowickiego, wybitnego polskiego dyrygenta, pedagoga i propagatora polskiej muzyki na świecie. Z tej okazji opublikowano wyjątkowy 5-płytowy album z nagraniami tego znakomitego artysty, zrealizowanymi z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej oraz Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach (obecnie NOSPR).
 

Repertuar każdej z pięciu jubileuszowych płyt został starannie przemyślany i dobrany tak, aby podkreślić wszechstronność i geniusz Maestro Rowickiego. Zaś wybór kilku nagrań spośród całego ogromnego dorobku Rowickiego stanowić musiał nie lada wyzwanie, gdyż - jak wspomina Jan Popis - autor koncepcji i opracowania redakcyjno-wydawniczego: Dzieło fonograficzne Witolda Rowickiego, samo w sobie pozostaje dokonaniem niezwykłym, tak w wymiarze artystycznym, jak sama już liczba dyrygenckich kreacji Mistrza, musi wywoływać wrażenie kolosalne. Ktoś, nie bez racji powiedział, że gdyby się udało wydać na płytach wszystkie nagrania Rowickiego, nasza rodzima dyskografia mogłaby poszczycić się kolekcją porównywalną z legendarną The Royal Collection Leonarda Bernsteina (cyt. za J. Popis, książeczka dołączona do albumu, s. 20).
Pierwsze dwie płyty to monografie kompozytorskie z dziełami Karola Szymanowskiego (Uwertura koncertowa, III Symfonia „Pieśń o nocy” oraz balet Harnasie) i Mieczysława Karłowicza (Odwieczne pieśni, Stanisław i Anna Oświecimowie, Koncert skrzypcowy z partią solową Wandy Wiłkomirskiej). Na kolejnej znajdują się utwory wybitnych polskich kompozytorów drugiej połowy XX wieku: Uwertura tragiczna Andrzeja Panufnika, Koncert na orkiestrę i Musica sinfonica in tre movimenti Grażyny Bacewicz oraz Kościelec 1909 i Krzesany Wojciecha Kilara. Czwarta płyta to już z kolei dzieła kompozytorów rosyjskich – Anatolija Ladowa (Zaczarowane jezioro), Modesta Musorgskiego (Hopak z opery „Jarmark Soroczyński” oraz Noc na Łysej Górze z opery „Chowańszczyzna”), a także Piotra Czajkowskiego (V Symfonia). Kolekcję zamykają Koncert fortepianowy Roberta Schumanna (sol. Arturo Benedetti-Michelangeli) oraz II koncert fortepianowy Johannesa Brahmsa (sol. Artur Rubinstein), zawarte na piątej płycie.
Kolekcja Witold Rowicki - W stulecie urodzin wydana została jako podsumowanie uroczystości jubileuszowych przez Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków oraz MUZĘ – Polskie Nagrania.
Więcej informacji znaleźć można na stronach wydawców:
http://spa-m.pl/witold-rowicki
http://polskienagrania.com.pl/oferta/muzyka_powazna/witold_rowicki._w_stulecie_urodzin/ 

Najczęściej czytane:

Gala urodzinowa Joanny Wnuk-Nazarowej

Wybitna kompozytorka, pedagog, dyrygentka i polityk, dyrektorka instytucji kulturalnych, w latach 1997–1999 minister kultury i sztuki w tym roku obchodzi jubileusz 75-lat. Z tej okazji, wraz z Filharmonią Śląską im. Henryka Mikołaja Góreckiego zapraszamy na galę urodzinową z udziałem solenizantki, która odbędzie się 28 maja w Katowicach.

Konkurs Recenzencki Filharmonii Śląskiej i PWM

Filharmonia Śląska we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym zaprasza studentów studiów I i II stopnia kierunków Muzykologia oraz Kompozycja i Teoria Muzyki do udziału w Konkursie Recenzenckim.

Tae-Yon Kim zwyciężczynią 12. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego

Jedenaście dni konkursowych zmagań zakończyło się triumfem Koreanki Tae-Yon Kim. Decyzją jury w gronie laureatów znaleźli się także Polacy: Maria Leszczyńska, Antoni Wrona i Gustaw Bafeltowski. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” byli partnerami wydarzenia.

Książka pełna muzyki. Muzyczny hit na Dzień Dziecka

Słynny „Karnawał zwierząt” Camille’a Saint-Saënsa uchwycony w zabawne wierszyki to najświeższa propozycja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dla małych melomanów. Do tego specjalnie przygotowana aplikacja mobilna oraz audiobook mistrzowsko czytany przez Piotra Fronczewskiego. Innymi słowy pakiet pełen wrażeń, którego nie można przegapić! Premiera już 23 maja br.

 

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Polskim Wydawnictwie Muzycznym

Już 10 i 11 maja 2024 roku odbędą się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. XI edycja DOFE jest wyjątkowa – wpisuje się w obchody 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej!

IL TEMPO PASSA. Pierwsza monograficzna płyta Joanny Wnuk-Nazarowej

Czas płynie nieustannie, zmieniając wokół świat i jego pejzaż dźwiękowy. Tytuł IL TEMPO PASSA może być zarówno refleksją nad nietrwałością życia, świata i rzeczy, jak i wskazówką, by cieszyć się trwającą chwilą. Najnowszy album wydawnictwa ANAKLASIS przedstawia plon twórczości kameralnej i symfonicznej Joanny Wnuk-Nazarowej z ostatnich lat. Premiera 28 maja 2024 roku, w dniu 75. urodzin kompozytorki.

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.



MAJ: czwarta odsłona konkursu

Daj znać w komentarzu, ile klawiszy fotepianu widzisz na ilustracji i w jakich miejscach się znajdują. Na najbardziej spostrzegawczych czekają trzy egzemplarze książki Moniuszko z serii Małe Monografie .

Fryderyki 2024 rozdane. Statuetka dla ANAKLASIS

Najważniejsze polskie nagrody fonograficzne Fryderyki zostały przyznane podczas Gali Muzyki Poważnej, która odbyła się w niedzielę 28 kwietnia w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wśród laureatów ponownie zatriumfowała marka fonograficzna Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – ANAKLASIS.

 

Przyznano również nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt twórczości w kategorii Muzyka Poważna. Laureatem został Krzysztof Meyer.

Powraca Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Koncert inauguracyjny już 30 kwietnia

W dniach 1-12 maja 2024 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Tegoroczna edycja wyznacza powrót tego prestiżowego wydarzenia do polskiego i światowego kalendarza konkursów muzycznych po kilkuletniej, spowodowanej pandemią przerwie. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” są Partnerami przedsięwzięcia.

Najpiękniejsze Książki 2023 – nominacja dla PWM!

Najgłośniejsza książka ubiegłego roku wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne otrzymała nominację w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2023. W kategorii Literatura naukowa i popularnonaukowa jury doceniło publikację Ten cały musical Mateusza Borkowskiego, Jacka Mikołajczyka i Marcina Zawady. Autorką projektu okładki i wnętrza oraz składu jest Alicja Kobza.