PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

III Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara

2015-05-06

Trzecia edycja Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara (15-22 maja, Gorzów Wielkopolski) będzie się odbywała pod hasłem „Trwanie i ruch”. W programie znalazły się m.in. utwory patrona festiwalu takie jak „Krzesany”, „Introitus” z „Missa pro pace” i „Preludium chorałowe”.

 

Podczas realizowanego we wnętrzu jednego z gorzowskich kościołów koncertu oratoryjnego usłyszeć będzie można "Concerto da Requiem" Dmitry’ego Varelasa. Ta dedykowana pamięci Wojciecha Kilara kompozycja będzie kolejną formą wspomnienia patrona Festiwalu Muzyki Współczesnej. Oprócz tego będzie miała miejsce wystawa zdjęć „Wojciech Kilar – teraz, teraz, teraz… i amen" oraz projekcja filmu „Wojciech Kilar. Credo” w reżyserii Zdzisława Sowińskiego.


Obok pamięci, tradycji i sacrum zaprezentuje się najnowsza muzyka współczesna w doskonałym wydaniu. Publiczność festiwalu usłyszy kompozycje światowej sławy artysty, wybitnego pianisty Leszka Możdżera w wykonaniu samego autora. Specjalizujący się w interpretacji muzyki współczesnej solista Leszek Lorent wykona dwie partie solowe w kompozycji Marcina Błażewicza "Kali Yuga". W gotyckiej przestrzeni gorzowskiej katedry wybrzmią dzieła współczesnej muzyki organowej w wykonaniu Juliana Gembalskiego. Młodej publiczności festiwalowej zaproponujemy wyjątkowe w skali światowej przedsięwzięcie muzyczne STEVE NASH & TURNTABLE ORCHESTRA SYMFONICZNIE – projekt muzyczny na 9 gramofonów, 9 didżejów, fortepian i orkiestrę. Festiwal zwieńczy koncert galowy, podczas którego usłyszymy utwór "Veni Creator" Grzegorza Duchnowskiego oraz muzykę filmową Jana A. P. Kaczmarka w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej pod dyrekcją Moniki Wolińskiej. W festiwalowym repertuarze - dzięki Konkursowi dla Młodych Kompozytorów, którego tegoroczna edycja poświecona jest skomponowaniu utworu na orkiestrę symfoniczną - nie zabraknie też utworów debiutujących twórców. Program festiwalu uzupełnią działania edukacyjne oraz spotkania z twórcami.


Trzecią edycję Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara obok wymienionych wyżej artystów swoim udziałem uświetnią: Jan A. P. Kaczmarek, Mirosław Jacek Błaszczyk, Iwona Hossa, Krzysztof, Meisinger, Daniel Sierbin, Kacper Nowak, Beata Gramza, Marta Ożelska-Kurzawa, Adrian Foltyn, Dagmara Barna, Katarzyna Włodarczyk, Patryk Rybarczyk, Marcin Pawelec oraz Poznański Chór Kameralny pracujący pod dyrekcją Bartosza Michałowskiego.

 

Szczegóły pod tym linkiem.

Najczęściej czytane:

Zmarł prof. Jerzy Artysz

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Jerzego Artysza – wielkiego, cenionego barytona, wieloletniego solisty Teatru Wielkiego w Warszawie oraz Warszawskiej Opery Kameralnej, pedagoga warszawskiej AM i UMiFC, bohatera książki „Poszukiwanie". Miał 93 lata. 

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Leszka Lorenta

Indywidualny rys, jaki nadali swym dziełom wybrani kompozytorzy, świadczy o ich niezwykłym kunszcie muzycznym, wiedzy na temat różnorodnych sposobów wykorzystania perkusji i swego rodzaju wizjonerstwie, torującym drogę dla perkusji w XXI wieku.

 

Które utwory wyznaczyły kierunek perkusyjnego sonoryzmu i poszerzyły tradycyjny aparat wykonawczy? Jak zmieniał się sposób postrzegania przez kompozytorów tej najstarszej grupy instrumentów? Która kompozycja zaklina złe moce? Na pytania odpowiada Leszek Lorent – perkusista, który specjalizuje się w realizacji utworów multiperkusyjnych oraz teatru instrumentalnego. Przygotował on dla nas wybór jego zdaniem najciekawszych utworów perkusyjnych, znajdujących się w katalogu PWM.

Aktualizacja sklepu internetowego - prace serwisowe 22-24.07.2024

Drodzy klienci!

Zmieniamy się dla Was! Przez pare kolejnych dni na stronie naszego internetowego sklepu wprowadzać będziemy aktualizacje. W związku z tym witryna w dniach 22-24 lipca będzie niedostępna. Wszystkie zamówienia złożone po 18 lipca będą realizowane po 25 lipca.

Przepraszamy za te niedogodnośc i zapraszamy ponownie na zakupy od 25 lipca 2024!

Dlaczego uwielbiano Paderewskiego? O kompozytorze, który stał się celebrytą

Debiutancka opowieść Magdaleny Majewskiej ujrzała właśnie światło dzienne. Do serii Małe Monografie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dołączyła wyczekiwana historia Ignacego Jana Paderewskiego – owoc konkursu pisarskiego, który odbił się szerokim echem w środowisku muzycznym i literackim.

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Tamary Kurkiewicz

Muzyka współczesna zajmuje główne miejsce w działalności artystycznej Tamary Kurkiewicz. Perkusistka i performerka ceni sobie bliską współpracę z kompozytorami i dąży do nadania osobistego charakteru utworom, w które się angażuje. Dla nas przygotowała rekomendacje czterech najlepszych i najciekawszych utworów na perkusję, które znajdziecie w katalogu naszej Oficyny. Zajrzyjcie po garść inspiracji!

Lato prawykonań. Lipcowe premiery nowych utworów z katalogu PWM

W lipcu polecamy szczególnej uwadze dwa wydarzenia poświęcone twórczości polskich kompozytorów, podczas których po raz pierwszy zabrzmią kompozycje Marcela Chyrzyńskiego i Zygmunta Krauze – Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie oraz 47. Festiwal Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne po raz trzeci na Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie to owoc pasji do słowa, a także obowiązkowy przystanek na szlaku wakacyjnych podróży wszystkich miłośników języka polskiego i polskiej sztuki. W tym roku Festiwal świętuje jubileuszową X edycję, która nie mogła obyć się bez aktywności Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, które już po raz trzeci stało się partnerem wydarzenia. Tym razem bohaterem działań Oficyny stanie się Ignacy Jan Paderewski – postać nietuzinkowa – światowej sławy pianista i kompozytor, polityk, mąż stanu, filantrop, wspaniały mówca, niestrudzony działacz na rzecz niepodległości Polski.

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Łukasza Ciesiołkiewicza

Po które publikacje z katalogu PWM warto sięgnąć, grając na perkusji, podpowiada i rekomenduje Łukasz Ciesiołkiewicz. Sprawdźcie, które utwory zwiększają radość perkusisty z przebywania na scenie, jaką publikację warto uznać za godne polecenia kompendium wiedzy i czyj kunszt kompozytorski w posługiwaniu się fakturą perkusyjną warto docenić. A także… którym utworem zaskoczycie akompaniatora!

Drugie życie Draculi. Projekt Piotra Orzechowskiego „Pianohooligana” i Kuby Więcka dostępny również na LP

Muzyczne tematy z kultowego filmu Coppoli, w dekonstrukcji i reinterpretacji przewrotnego duetu, zabrzmią ponownie na żywo. Koncertowi towarzyszy premiera albumu THEMES OF DRACULA, wydanego przez ANAKLASIS na nowym nośniku.

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.