PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Niedziele online z Mieczysławem Karłowiczem

2020-04-20

Polskie Wydawnictwo Muzyczne otwiera swoje archiwa dla wszystkich spragnionych muzyki. Po koncertach będących częścią projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”, zapraszamy do spędzenia niedzielnych wieczorów z Mieczysławem Karłowiczem, którego twórczość i sylwetkę przybliżą materiały wideo premierowo opublikowane na kanale YouTube PWM.


11 grudnia 2016 roku przypadła 140. rocznica urodzin Mieczysława Karłowicza. Z tej okazji Polskie Wydawnictwo Muzyczne zainicjowało szereg akcji promocyjnych i komunikacyjnych oraz włączyło się w działania mające na celu propagowanie twórczości i osoby kompozytora. PWM zainicjowało akcję CAŁA POLSKA GRA KARŁOWICZA, w ramach której w grudniu 2016 roku odbyło się kilkanaście koncertów „karłowiczowskich” na terenie całego kraju. Inauguracja akcji miała miejsce 2 grudnia
w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.



Wspominając wybitnego twórcę, w dzień poprzedzający rocznicę prawykonania jego słynnego poematu symfonicznego Stanisław i Anna Oświecimowie, 26 kwietnia (godz. 19:00) na kanale YouTube PWM oraz na facebooku Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie odbędzie się cyfrowa premiera filmu dokumentalnego o kompozytorze. Produkcja Mieczysław Karłowicz – samotna wędrówka w reżyserii Tomasza Knittla, nagrodzona Srebrnym Pegazem 22. Przeglądu Filmów o Sztuce w Zakopanem, zrealizowana została przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Telewizję Polską S.A.



Film przybliża postać znakomitego twórcy zmarłego tragicznie w wieku 33 lat pod lawiną podczas wyprawy wysokogórskiej w polskich Tatrach. Dzięki barwnej, wielowątkowej i zróżnicowanej w zakresie języka filmowego narracji powstała nowoczesna i intrygująca opowieść skierowana do szerokiego grona współczesnych odbiorców.

W realizację obrazu zaangażowali się muzykolodzy i muzycy, dyrygenci i fotografowie, m.in. Łukasz Borowicz, Marcin Gmys, Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Agata Szymczewska, Mieczysław Tomaszewski i Andrzej Zygmuntowicz, którzy w osobistych refleksjach odnieśli się do postaci i twórczości Karłowicza. Mieczysław Karłowicz – samotna wędrówka to wieloaspektowa prezentacja wybitnego artysty, jego muzyki oraz inspiracji, traktująca o pracy twórczej i podróżach, a także pasji do fotografowania, publicystyki i polskich gór.

Tydzień później, 3 maja (godz. 19:00), na kanale YouTube PWM oraz na facebooku Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zostanie po raz pierwszy udostępniona rejestracja koncertu „Filharmonia gra Karłowicza” zrealizowanego we współpracy Polskiego Wydawnictwa Muzycznego z Filharmonią im. M. Karłowicza w Szczecinie oraz TVP S.A, który był transmitowany przez Program 2 Polskiego Radia. 




Oprócz poematów symfonicznych Stanisław i Anna Oświecimowie oraz Smutna opowieść w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie pod batutą Rune Bergmanna, w programie koncertu znalazły się także wybrane pieśni Mieczysława Karłowicza w opracowaniu na sopran, big band i orkiestrę. Odbiorcy przed komputerami usłyszą znakomitą Agatę Zubel, Konglomerat Big Band oraz Szczecińskich Filharmoników pod dyrekcją Nikoli Kołodziejczyka.

Wszystkich, którzy będą chcieli jeszcze lepiej poznać Mieczysława Karłowicza, zapraszamy na profil Polskiego Wydawnictwa Muzycznego na platformie ISSUU, gdzie 22 kwietnia opublikowane zostaną fragmenty nagradzanej publikacji Widok piękny bez zastrzeżeń. Fotografia tatrzańska Mieczysława Karłowicza wydanej nakładem PWM. Wydawnictwo o charakterze albumu zawiera liczne zdjęcia Tatr wykonane przez Karłowicza podczas górskich wypraw, przede wszystkim unikatowe fotografie pochodzące z prywatnych albumów kompozytora opatrzone jego własnoręcznymi podpisami
a udostępnione przez Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie. W albumie znajdują się także m.in. wspomnienia z górskich wędrówek, które kompozytor publikował w „Taterniku”
i „Pamiętniku Towarzystwa Tatrzańskiego” oraz eseje Justyny Nowickiej i Mariusza Zaruskiego.

Produkcję Mieczysław Karłowicz – samotna wędrówka dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koncert w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza oraz film Mieczysław Karłowicz – samotna wędrówka zostały objęte honorowym patronatem prof. dr. hab. Piotra Glińskiego, Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Harmonogram:

26 kwietnia, godz. 19:00 – premiera filmu Mieczysław Karłowicz – samotna wędrówka (reż. T. Knittel) na kanale YouTube PWM

3 maja, godz. 19:00 – premiera rejestracji koncertu z Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie na kanale YouTube PWM

Najczęściej czytane:

21. Dzień Edukacji Muzycznej za nami

22 listopada spotkaliśmy się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie. Gościnne progi szkoły przyjęły ponad 220 uczestników!

„Pieśni o Śląsku”. Koncert specjalny PWM w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, wytwórnia płytowa ANAKLASIS i Filharmonia Śląska zapraszają na koncert poświęcony twórczości Witolda Szalonka, który odbędzie się 3 grudnia o godz. 19:00 w Filharmonii Śląskiej. Okazja jest szczególna, bowiem tego wieczoru odbędzie się premiera najnowszych publikacji nutowych oraz dwóch albumów płytowych z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza.

Co kryje trzeci tom „Pism” Romana Palestra? Zwieńczenie publicystycznej trylogii

Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.

LAETA MUNDUS: Polifonia epok i osobowości na nowym krążku ANAKLASIS

Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.

Krauze spotyka Gombrowicza – absurd życia wyśpiewany

Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza 22 listopada na prapremierę opery Ślub z muzyką skomponowaną przez Zygmunta Krauze. Spektakl uświetniający 120-lecie urodzin oraz 55. rocznicę śmierci Witolda Gombrowicza, tuż po premierze zostanie zaprezentowany także w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

WIELKIE DZIEŁA polskiej muzyki współczesnej na EUFONIACH

Elīna Garanča 15 listopada podczas otwarcia festiwalu Eufonie wystąpi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wydarzenie wpisuje się w festiwalowy nurt Wielkich Dzieł, który obejmuje wykonanie ważnych dla polskiej muzyki współczesnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna oraz Pawła Szymańskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Dwa ostatnie koncerty mają szczególnych charakter – jubileuszowy.

Spółdzielnia Muzyczna zaprasza do INTERAKCJI

Listopadowa INTERAKCJA, piąta w tegorocznym cyklu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble, zabrzmi dziełami twórców uznanych, mających bezsprzecznie swoje miejsce w historii muzyki. Zaproponujemy doświadczenie kameralistycznej claritas Pendereckiego, refleksyjnej brzmieniowej kruchości muzyki Andre oraz polskiej awangardy lat 50., reprezentowanej przez dzieło Góreckiego.

Podwójny portret śląskiego mistrza. Witold Szalonek w poszukiwaniu muzycznej duszy głosu i instrumentu

Czteropłytowe wydanie albumu z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza w sprzedaży już od 8 listopada. Wydawcą płyty jest wytwórnia płytowa ANAKLASIS. Premiera albumu odbędzie się 3 grudnia podczas Koncertu specjalnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.

„Muzyka z kraju Chopina”. Trzecia odsłona konkursu pianistycznego w Japonii

Konkurs pianistyczny „Muzyka z kraju Chopina (ChopinLand)” w Tokio dobiegł końca, a my poznaliśmy grono utalentowanych laureatów. Z japońskimi pianistami spotkaliśmy się przy polskiej muzyce już po raz trzeci. Z dużą satysfakcją obserwujemy nie tylko wzrost zainteresowania konkursem (z roku na rok wzrasta liczba uczestników), ale i repertuarem polskich kompozytorów innych niż Fryderyk Chopin.

Podróż po muzyce Europy Środkowo-Wschodniej. EUFONIE 2024 - program

Szósta edycja Eufonii otwiera nowy rozdział w historii tego festiwalu. Tegoroczna odsłona to wielkie dzieła, muzyka dawna i współczesna, eksperymenty, transformacje i nowoczesne interpretacje. Po raz pierwszy festiwal wykracza poza Warszawę – koncerty odbędą się w Krakowie, Lusławicach, Lublinie, Katowicach i Dębicy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia i współorganizatorem jednego z koncertów.