PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

KOMPOZYTOR MIESIĄCA: Pawła Wójtowicza muzyka dla dzieci

2022-10-14

Październik jest idealnym czasem, by poznać nowe utwory i zdążyć przygotować się na ich wykonanie podczas zimowych audycji szkolnych. Wszystkim skrzypkom polecamy utwory Kompozytora miesiąca – Pawła Wójtowicza.  
 

„Bycie kompozytorem, zwłaszcza dziecięcym, to dawanie dzieciom swojej wyobraźni, zapraszanie ich do swojego świata” – mówi Paweł Wójtowicz. A jego wyobraźnia zdaje się nie mieć granic. Jest skrzypkiem, koncertmistrzem Opery Krakowskiej, utytułowanym kameralistą i nauczycielem. Oprócz tego organizuje konkursy i wydarzenia, tworzy barwne kompozycje i nietuzinkowe spektakle, w których dba o każdy najdrobniejszy szczegół: od muzyki, poprzez scenariusz, reżyserię, aż po koncepcję świateł, kostiumów i dekoracji. Tak powstały na przykład fantazyjna historia Ongaku trzy kamienie dla młodzieży z niepełnosprawnością słuchu, wzroku i ruchu oraz Profesor Wiolinek – cykl interaktywnych muzyczno-edukacyjnych spotkań dla najmłodszych w formie serialu.


 

Paweł Wójtowicz wychował się w muzycznej rodzinie. Z dzieciństwa wspomina zabawy przy starym fortepianie babci, przestrajanie gitary dziadka, harcerskie piosenki przy ognisku i czas spędzany na schodkach w orkiestronie Opery Krakowskiej, gdzie chłonął muzykę z rozmaitych spektakli i operetek, oczekując na matkę Irenę – skrzypaczkę i pedagoga. Po niej właśnie odziedziczył talent do gry na skrzypcach, a także miłość do teatru operowego. „Wielu powtarza, że opera jest ich drugim domem. Ja mówię odwrotnie – to dom jest moją drugą operą” – stwierdza, opisując wspólne muzykowanie podczas rodzinnych spotkań lub codzienne umilanie sobie śpiewem zwykłych czynności.


Wójtowicz posiada niezwykłą zdolność do twórczego przekształcania i adaptacji różnych stylów. Kompozytorskie inspiracje czerpie ze swojego życia, tak intensywnie wypełnionego muzyką. Jeśli w przewie między próbami lub zajęciami wpada mu do głowy jakiś pomysł, melodia lub rytm – po prostu nagrywa je telefonem lub dokładnie notuje. W jego utworach odnajdziemy więc często echa muzyki, z którą w danym momencie obcował. Podczas operowych przygotowań do wykonania Madamy Butterfly Pucciniego w jego wyobraźni zaczęły układać się zgrabne orientalne frazy Chińskiego smoka, a po tym, jak córka Zuzia zorganizowała domowe seanse wszystkich części Piratów z Karaibów, powstała brawurowa Bitwa morska
 

 

Oba wspomniane utwory weszły w skład Miniatur na skrzypce z fortepianem. Znajdziemy tam także rozmaite tańce: Mazurka, Poloneza, Krakowiaka i Oberka pełne tradycyjnych rytmów, ekspresyjne Tanga w stylu Astora Piazzolli czy radośnie ragtime’owy Taniec amerykański. Dają one przyjemność z grania, a przy okazji niepostrzeżenie rozwijają wrażliwość i umiejętności techniczne. Ta sama idea stoi też za innymi kompozycjami. W zbiorze Magiczne drzewo, czyli szuruburki na troje skrzypiec radosnej melodii Górskich koni towarzyszy tupanie i śpiew, Wesołej ciuchci glissanda, Trzem zwariowanym Chińczykom rytmiczna recytacja, a Strachom – skrzypienia i piski. To kolekcja współczesnych utworów-scenek, które uczą i jednocześnie pozwalają na zabawę.



Jeśli chcecie zerknąć do nut bez wychodzenia z domu, sprawdźcie publikacje Pawła Wójtowicza umieszczone na platformie nkoda. A jeśli marzy się Wam ćwiczenie kameralistyki, pobierzcie aplikację con.sol.la – dzięki możliwości wyłączenia dowolnego głosu – solowego lub akompaniamentu – możecie grać z towarzyszeniem skrzypiec lub fortepianu barwne utwory Pawła Wójtowicza zawsze wtedy, kiedy będziecie mieć na to ochotę. Aplikacja dostępna jest do pobrania na telefony i tablety z systemem Android i iOS. 

Najczęściej czytane:

W rytmie przemian. O polskiej muzyce XX wieku

Od czasów Karola Szymanowskiego, jednogłośnie uznawanego za najważniejszego twórcę początku XX wieku, muzyka polska rozwijała się gwałtownie, doświadczając licznych transformacji. W rocznicę urodzin kompozytora na półki księgarń trafia publikacja Muzyka polska po Szymanowskim, stanowiąca ukłon brytyjskiego muzykologa w stronę kultury muzycznej Polski minionego stulecia.

Premiery polskiej muzyki najnowszej w październiku

Tej jesieni nowa muzyka polska wybuchnie feerią barw. W październiku czekają nas prawykonania w Białymstoku, Katowicach, Tychach, Krakowie, Radomiu, Częstochowie oraz w Amsterdamie. Oto 9 utworów polskiej muzyki najnowszej, które warto w tym miesiącu usłyszeć.

Podróż do umysłu skutego lodem i samotnością

Przed nami kolejna edycja festiwalu AUKSODRONE. Od 4 do 6 października tyska Mediateka będzie przepełniona muzyką w wykonaniu AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia oraz znakomitych muzyków znanych ze sceny klasycznej i jazzowej. Nie zabraknie premier, improwizacji i świętowania jubileuszy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest współorganizatorem festiwalu.

Przenikania na 67. Warszawskiej Jesieni

20 września rusza 67. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Tematem tegorocznej edycji jest przenikanie do muzyki współczesnej muzycznych języków historycznych i zjawisk dźwiękowych przynależących do różnych aktualnych gatunków.

Kurs Edytorstwa Muzycznego – ruszyły zapisy!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne serdecznie zaprasza na kolejną edycję seminarium „Kurs Edytorstwa Muzycznego”. Wyróżniający się podczas spotkań uczestnicy mają szansę na podjęcie współpracy z oficyną. Zajęcia odbywają się online, planowane są też zjazdy stacjonarne. Nabór trwa do 29 września.

Gdzie są granice niczego? Dźwiękowe uniwersum Krzysztofa Knittla

Krzysztof Knittel to artysta nieustannie poszukujący – niezależny, eksperymentujący, który podąża własnymi ścieżkami. To człowiek o wielu obliczach, wyraźnych opiniach i bogaty w doświadczenia, którymi dzieli się w rozmowie z Michałem Mendykiem. Jej zapis, pod paradoksalnym tytułem Granice niczego, 19 września br. dołączy do serii Ludzie Świata Muzyki, która ukazuje się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

 

Agata Zubel nominowana do Nagrody Kompozytorskiej Fundacji Księcia Pierre'a z Monako

Fondation Prince Pierre de Monaco ogłosiła nominacje do tegorocznej edycji prestiżowej Prix de Composition Musicale. W gronie kandydatów znalazła się Agata Zubel, za utwór Na zewnątrz Czasu. Rozstrzygnięcie już w październiku.

Wśród barwnych ogrodów, przy dźwiękach dzwonów. Wrześniowe premiery najnowszej muzyki polskiej

Wrzesień przyniesie wiele dobrego we współczesnej muzyce polskiej. W Katowicach, Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie zabrzmią najnowsze kompozycje Marty Ptaszyńskiej, Mikołaja Piotra Góreckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Krzysztofa Knittla, Jerzego Kornowicza i Pawła Hendricha. W kolejny, koncertowy sezon wkroczymy wśród barwnych ogrodów, przy donośnych dźwiękach carillonu, w atmosferze świętowania.

Instrument miesiąca: altówkowe rekomendacje Katarzyny Budnik

Po które publikacje przeznaczone na altówkę warto sięgnąć, by odnaleźć w nich bogactwo harmonii, wyraziste melodie, czy nostalgiczny i tajemniczy nastrój? O rekomendacje w ramach akcji „Instrument miesiąca” poprosiliśmy znakomitą skrzypaczkę i altowiolistkę – Katarzynę Budnik. Jako solistka i kameralistka koncertuje w Polsce i wielu krajach Europy, m.in.: z orkiestrą Sinfonia Varsovia, w której jest liderką grupy altówek.

ANAKLASIS na fali. #WYOSTRZSŁUCH na Radio Kraków

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Radio Kraków i marka płytowa ANAKLASIS zapraszają do Krakowa na jesienne koncerty, podczas których zabrzmi twórczość najwybitniejszych polskich kompozytorów we współczesnych reinterpretacjach znakomitych artystów sceny jazzowej i muzyki klasycznej. Cykl koncertów ANAKLASIS na fali w studiu koncertowym i na antenie radiowej rozpocznie się 12 września.