PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Wawel o zmierzchu

2013-07-10
W tym roku Festiwal „Wawel o zmierzchu” odbywa się pod znakiem trzech jubileuszy: 100-lecia urodzin Witolda Lutosławskiego, 80-lecia urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego i 80. urodzin Krzysztofa Pendereckiego. Festiwal rozpoczął się 6 lipca koncertem „Witoldowi Lutosławskiemu. Z tęsknoty za nowym światem dźwiękowym…”. W programie festiwalu, który potrwa do 31 sierpnia, znajdują się jeszcze:

13 lipca 2013 ( w programie: Bach, Ysaÿe, Mendelssohn-Bartholdy, Brahms)
Daniel Stabrawa – skrzypce, Stefan de Leval Jezierski – waltornia, Piotr Kosiński – fortepian

20 lipca 2013 (w programie: Pasculli, Lutosławski, Piazzolla)
Trio: Mariusz Pędziałek – obój, Agnieszka Kaczmarek – harfa; Renata Żełobowska-Orzechowska – fortepian

27 lipca 2013 (w programie: F. Chopin, St. Moniuszko oraz znane arie i ansamble operowe, operetkowe i musicalowe)
Agata Widera – sopran, Monika Korybalska – mezzosopran, Marta Mołodyńska – fortepian

10 sierpnia 2013 (w programie: Rameau, Ravel, Lutosławski)
Duet akordeonowy: Alena Budzinakova & Grzegorz Palus

17 sierpnia 2013 ( w programie: Beethoven, Panufnik)
Trio: Wiesław Kwaśny – skrzypce; Julian Tryczyński – wiolonczela, Jerzy Tosik-Warszawiak – fortepian

24 sierpnia 2013 (w programie: Chopin, Verdi, Gounod, Lutosławski)
Edyta Piasecka – sopran; Mariola Cieniawa – fortepian

Koncert finałowy na Dziedzińcu Arkadowym
31 sierpnia 2013, 19. 00


„A to Polska właśnie…”
Orkiestra CORda Cracovia, Julia Kociuban – fortepian
Aleksandra Lelek, Bartosz Koziak, Krzysztof Sadłowski – wiolonczele
Jerzy  Maksymiuk – dyrygent

W programie:
Ignacy Jan Paderewski, Fantazja polska na fortepian i orkiestrę
Krzysztof Penderecki (w 80-lecie urodzin kompozytora), Concerto grosso na trzy wiolonczele i orkiestrę

Najczęściej czytane:

Kredki w dłoń! Juliusz Zarębski

Cześć! Julius lub Jules – to wersje imienia, którymi posługiwał się nasz dzisiejszy bohater, zaś nazwisko kompozytora notowano zarówno jako Zarebski, Zarembski oraz Zarembsky. Artysta, o którym mówimy to Juliusz Zarębski. Wydrukujcie załączony plik i sami zostańcie artystami. Artystami-malarzami!

„Do dzieła… Akcja!”. Ogłaszamy wyniki konkursów indywidualnych

Nawet spędzając czas w domu, można rozwijać swoją kreatywność. Udowodniło to kilkudziesięciu uczniów i nauczycieli, którzy wzięli udział w konkursach indywidualnych przeprowadzonych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w ramach kampanii „Jesteś twórcą – masz prawo”. 

Karol Szymanowski lipcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA przypominamy twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa. W lipcu wspominamy Karola Szymanowskiego.
 

Kredki w dłoń! Henryk Wieniawski

Cześć! Pamiętacie kolorowankę z Fryderykiem Chopinem, który pisał utwory na fortepian? Dzisiaj przedstawiamy Wam postać Henryka Wieniawskiego, kompozytora muzyki skrzypcowej.

Z letniego salonu Zygmunta Krauzego – klasyka fortepianowa na nowo już od lipca

Od lipca do września, w co drugi piątek na kanałach YouTube i Facebook Zygmunta Krauzego oraz Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazywać się będą premierowe odcinki cyklu improwizacji kompozytora na tematy klasyków: od Bacha przez Beethovena, Chopina do Paderewskiego. Gościnnie wystąpi Marcin Masecki. 
 

Kredki w dłoń! Fryderyk Chopin

Cześć! Dzisiaj proponujemy Wam kolorowankę z portretem Fryderyka Chopina. Możliwe, że słyszeliście już nazwisko tego kompozytora (sami wspominaliśmy o nim przy wpisie o Ignacym Feliksie Dobrzyńskim), a może nawet znacie kilka jego utworów. Nie zdziwiłoby nas to – Fryderyk Chopin jest bardzo znanym kompozytorem. Jeżeli jednak nic jeszcze o nim nie wiecie, to oprócz kolorowania, zapraszamy do lektury dzisiejszego wpisu. Dobrej zabawy!

Prestiżowa francuska nagroda dla Zygmunta Krauzego

Wydany w ubiegłym roku przez PWM III Koncert fortepianowy Okruchy pamięci Zygmunta Krauzego otrzymał tegoroczną nagrodę Francuskiego Stowarzyszenia Zawodowego Krytyków w kategorii Najlepsza Premiera sezonu 2019/2020 (Meilleure Création Musicale)!

Nagroda Stowarzyszenia Krytyków (Prix du Syndicat de la Critique) jest przyznawana od 1963 roku i należy do najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie sztuk scenicznych we Francji.

Ian Bostridge na Festiwalu Conrada!

25 października podczas finału Festiwalu Conrada usłyszymy inspirującą rozmowę Grzegorza Jankowicza z Ianem Bostridgem - jednym z najznakomitszych śpiewaków operowych oraz autorem książki „Podróż zimowa Schuberta. Anatomia obsesji”, która w ubiegłym roku miała swoją premierę w naszym Wydawnictwie!

Polscy artyści na 90. urodziny Romualda Twardowskiego

Romuald Twardowski, wybitny twórca i ceniony pedagog, wieloletni propagator muzyki polskiej, laureat licznych nagród i wyróżnień, a zarazem jeden z najdłużej współpracujących z Polskim Wydawnictwem Muzycznym kompozytorów obchodzi dziś 90. urodziny. Z tej okazji PWM zaprosiło przedstawicieli świata muzycznego do złożenia mu osobistych życzeń.

Kredki w dłoń! Ignacy Feliks Dobrzyński

Cześć! Cieszymy się, że jesteście z nami i co tydzień poznajecie nową postać z muzycznego świata. Bohaterem dzisiejszej kolorowanki jest Ignacy Feliks Dobrzyński: kompozytor, który żył i tworzył w tym samym czasie co Fryderyk Chopin. W odróżnieniu od Chopina, który pisał prawie wyłącznie utwory na fortepian, Dobrzyński był autorem także symfonii, koncertów i opery. Bierzcie kredki w dłoń i kolorujcie, a przy okazji poczytajcie trochę o kompozytorze i posłuchajcie jego muzyki.