PWM

Szukaj
Zaawansowane
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Cykl koncertów „Muzyka pod Liberatorem”

2016-02-29

Twórczość kompozytorów związanych z Warszawą prezentowana będzie w tym roku podczas cyklu koncertów pt. „Muzyka pod Liberatorem”. Bohaterami kolejnych spotkań będą najwybitniejsi polscy twórcy muzyki współczesnej, których losy, często tragicznie, splatały się z historią stolicy.
 

Obok muzyki z bogatych zasobów Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zabrzmią głosy samych kompozytorów, zachowane w archiwum Polskiego Radia, a o ich związkach z Warszawą opowiedzą oni sami lub żyjący członkowie ich rodzin oraz zaproszeni artyści.

Zapowiedzią cyklu był koncert kolęd i muzyki religijnej PAWŁA ŁUKASZEWSKIEGO – kompozytora, pedagoga i laureata szeregu nagród kompozytorskich oraz fonograficznych, nazywanego mistrzem muzyki sakralnej – który odbył się 27 stycznia. Chór Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra pod dyrekcją kompozytora wykonał m.in. Pie Jesu oraz In Paradisum, Laudate Dominum, Ave Maria, gratia plena, Bóg-Człowiek i Missa brevis.

Niespełna miesiąc później, 23 lutego, w Sali pod Liberatorem Muzeum Powstania Warszawskiego zabrzmiała muzyka fortepianowa STEFANA KISIELEWSKIEGO – kompozytora, muzyka, pisarza i publicysty. Kompozycje pochodzące z wczesnego okresu twórczości Kisiela (powstały w czasie okupacji i w latach 50.) wykonała Magdalena Lisak.


Kolejne koncerty z cyklu „Muzyka pod Liberatorem”:

30.03 Koncert muzyki ROMANA MACIEJEWSKIEGO w wykonaniu Lutosławski Piano Duo

Utwory na dwa fortepiany Romana Maciejewskiego – jednego z najwybitniejszych polskich twórców XX wieku. Autor monumentalnego Requiem, napisanego w hołdzie ofiarom wojny, był też kompozytorem m.in. kilkudziesięciu błyskotliwych mazurków na fortepian i wielu innych, nieprzemijających utworów, których sam był wykonawcą.


14.04 Koncert muzyki WITOLDA LUTOSŁAWSKIEGO w wykonaniu Olgi i Natalii Pasiecznik

Utwory Witolda Lutosławskiego dla dzieci. Prezentacja mniej znanego oblicza kompozytora, który twórczością dla najmłodszych, pisaną do poezji znakomitych polskich literatów, zachwycał słuchaczy Polskiego Radia.


24.05 Koncert muzyki JANA KRENZA w wykonaniu Royal String Quartet

Obchodzący w tym roku 90. urodziny Jan Krenz najpierw debiutował jako kompozytor, a później dyrygent: w 1943 roku w okupowanej Warszawie, na konspiracyjnym koncercie został wykonany jego I Kwartet smyczkowy. Pod Liberatorem zabrzmi Musica da camera per quartetto d’archi.
 

28.06 Koncert muzyki JANA EKIERA w wykonaniu Krzysztofa Książka

Laureat Konkursu Chopinowskiego i edytor dzieł Chopina – Jan Ekier był znakomitym pianistą i kompozytorem. Jego własne utwory, głównie z lat 30., zabrzmią w wykonaniu pianisty, który reprezentował Polskę na ostatnim Konkursie Chopinowskim – Krzysztofa Książka.


Po wakacyjnej przerwie odbędą się jeszcze dwa koncerty: muzyki PAWŁA MYKIETYNA oraz GRAŻYNY BACEWICZ.

Organizatorami koncertów są Muzeum Powstania Warszawskiego, Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz Program 2 Polskiego Radia.

Szczegółowe informacje zamieszczane będą na stronach internetowych organizatorów oraz na Facebooku.

Najczęściej czytane:

Romuald Twardowski czerwcowym KOMPOZYTOREM MIESIĄCA

Rok 2020 jest dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego wyjątkowy – oficyna obchodzi 75-lecie działalności. W tym jubileuszowym roku w ramach akcji KOMPOZYTOR MIESIĄCA przypominamy twórców, których dorobek stał się podstawą działalności naszego Wydawnictwa. Czerwiec stoi pod znakiem Romualda Twardowskiego.

BOX „100 na 100” nominowany do Wydarzenia Historycznego Roku 2019!

BOX „100 na 100”, będący częścią projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”, to jedno z najszerzej dyskutowanych i najwyżej ocenianych dokonań muzycznych ostatnich lat. Nagrodzony aż dwoma Fryderykami – w kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej oraz Album Roku Muzyka Symfoniczna – BOX walczy o tytuł Wydarzenia Historycznego Roku 2019 w kategorii „Edukacja i multimedia”.
 

Kredki w dłoń! Karol Kurpiński

Cześć! Dla najmłodszych (także duchem) mistrzów kredek i pędzli zamieszczamy dzisiaj kolejny portret do pokolorowania. Na artystyczne opracowanie czeka podobizna Karola Kurpińskiego.

#TUTTIwdomu – ostatni dzwonek na złożenie wniosku

Przypominamy, że do końca maja przyjmujemy wnioski do projektu #TUTTIwdomu – specjalnej edycji TUTTI.pl przygotowanej na czas ograniczonego dostępu do wydarzeń muzycznych na żywo. Projekt zakłada dofinansowanie w wysokości 70% należnej opłaty za zawieszenie w Internecie nagranych przez Państwa utworów kompozytorów polskich z katalogu PWM.

„Po Cichu. O muzyce i literaturze”. Daniel Cichy w najnowszym cyklu rozmów online Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Czy o muzyce da się mówić na aż 444 sposoby? Jak pisać, by zainteresować nią dzieci – najbardziej wymagających odbiorców? Czy prawo autorskie jest dla każdego? Co oznacza tajemnicze słowo „rytmetyka”? I, last but not least, czy premiera płyty może być bardziej ekscytująca od prawykonania? Odpowiedzi na te i inne fascynujące pytania o kulisy muzyki można poznać podczas najnowszego cyklu rozmów online Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. „Po Cichu. O muzyce i literaturze” to pasmo wyjątkowych rozmów o czytaniu i słuchaniu, o muzyce i literaturze. Z czołowymi postaciami polskiej kultury rozmawia dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dr Daniel Cichy.

Rusza Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski na Koncertową Orkiestrę Dętą Warsaw Wind Ensemble Composition Contest 2020

Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Stowarzyszenie Warsaw Wind Music zapraszają do udziału w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim na Koncertową Orkiestrę Dętą Warsaw Wind Ensemble Composition Contest 2020. To pierwsza edycja międzynarodowego konkursu dla kompozytorów, którego przedmiotem jest napisanie premierowej kompozycji przeznaczonej na koncertową orkiestrę dętą. 
 

Księgarnia firmowa PWM wznawia działalność stacjonarną

Po 9 tygodniach zamknięcia wznawia działalność księgarnia firmowa Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Zachowując normy i stosując się do zaleceń sanitarnych oraz dbając o zdrowie i bezpieczeństwo klientów, PWM zaprasza do odwiedzania księgarni przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie, gdzie od 18 maja będzie można zakupić znane i cenione publikacje oraz zapoznać się z interesującymi nowościami. Dla pierwszych 50 klientów mamy niespodziankę, rabat 50% na publikacje PWM! 
 

Kredki w dłoń! Jan Stefani

Cześć! Pokolorowaliście już portret Stanisława Moniuszki? Dzisiaj mamy dla Was nowy obrazek, na którym jest inny kompozytor: Jan Stefani. Wydrukujcie grafikę i bawcie się w malarzy! Może zachęcicie rodziców by do Was dołączyli? Kolorowanie jest świetną zabawą!

Trwa druga edycja Polskiej Wirtualnej Orkiestry Dętej

Podczas pierwszej edycji Polskiej Wirtualnej Orkiestry Dętej 254 muzyków z Polski,Tajlandii, Wielkiej Brytanii, Irlandii i Hong Kongu wspólnie wykonało Taniec Eleny Michała Lorenca w opracowaniu na orkiestrę dętą. Odpowiadając na międzynarodowe zainteresowanie i wychodząc naprzeciw prośbom muzyków, a także wspierając ideę wspólnego muzykowania Polskie Wydawnictwo Muzyczne wraz ze Stowarzyszeniem Polskie Orkiestry Dęte zaprasza po raz drugi do współtworzenia Polskiej Wirtualnej Orkiestry Dętej. 
 

Poprawnie w muzyce. Premiera książki „Muzyka w prawie autorskim” Grzegorza Manii już 21 maja

Relacja prawa autorskiego i muzyki bywa określana mianem „małżeństwa z rozsądku”, ponieważ związek ten nigdy nie był ani dobrze dobrany, ani tak szczęśliwy, jakby się tego chciało. W książce Muzyka w prawie autorskim dr hab. Grzegorz Mania – prawnik i pianista – w przystępny sposób objaśnia zawiłe paragrafy z kodeksów. Dzięki klarownym podsumowaniom i rozbudowanym wątkom praktycznym książka zyskuje charakter uniwersalny – sięgać po nią mogą nie tylko prawnicy, ale także kompozytorzy, wykonawcy i wszyscy ci, którzy zajmują się rozpowszechnianiem muzyki. Pogłębiona analiza dotyczy nie tylko samych przepisów. W pierwszym rozdziale autor z eseistyczną sprawnością opisuje fenomen muzyki i jej relację z prawem.