PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Instrument miesiąca: saksofonowe rekomendacje Adama Pierończyka

2023-11-17

W telegraficznym skrócie przedstawiamy rekomendacje utworów, znajdujących się w katalogu PWM, na które warto by każdy saksofonista zwrócił uwagę. Wyboru dokonał Adam Pierończyk, współpracujący z ANAKLASIS i Polskim Wydawnictwem Muzycznym saksofonista sopranowy i tenorowy, jedna z najważniejszych postaci w polskiej muzyce jazzowej.

 

 

Tadeusz Hejda, Szkoła na saksofon


Wydana przez PWM Szkoła na saksofon Tadeusza Hejdy towarzyszyła mi w latach osiemdziesiątych podczas stawiania pierwszych kroków w grze na instrumencie oraz wyjaśniła, co to synkopa i swing – rzeczy dla muzyka jazzowego bardzo istotne, wręcz egzystencjalne. Pozycja ta przetrwała na krajowym rynku dekady i jej urok zdaje się nie słabnąć.

Jean-Marie Londeix, Zagrajmy na saksofonie

Dziś swą edukację urozmaiciłbym kompleksowym dziełem, które proponuje Jean-Marie Londeix. Chodzi oczywiście o Zagrajmy na saksofonie – trzy zeszyty wprowadzające ambitnego saksofonistę w świat muzyki klasycznej i współczesnej.

 

fot. M. Komorowski / Polskie Wydawnictwo Muzyczne


Roman Palester, Concertino na saksofon altowy i orkiestrę smyczkową

Dla alcistów zachwyconych popularnym koncertem saksofonowym Es-Dur Glazunova, Concertino na saksofon altowy i orkiestrę smyczkową Romana Palestra, z pewnością stanowi atrakcyjne uzupełnienie repertuaru…

Mikołaj Piotr Górecki, Concerto-Notturno

… a Concerto-Notturno Mikołaja Piotra Góreckiego będzie wspaniałą okazją do pracy nad opanowaniem i niuansami chyba najbardziej krnąbrnego przedstawiciela rodziny tych instrumentów, saksofonu sopranowego. Polecam zwłaszcza pierwszą część z jej romantycznymi melodiami oraz długimi dźwiękami jako studia nad barwą, intonacją i delikatnością w interpretacji muzyki.

Elżbieta Sikora, Michelangelo i Happy Valenciennes

Chciałbym również zwrócić uwagę na dwie kompozycje Elżbiety Sikory: eksponującą saksofon sopranowy oraz altowy Michelangelo, która kojarzy mi się z zapierającą dech w piersiach wędrówką po egzotycznym ogrodzie brzmień, barw i różnorodnych środków wyrazu oraz Happy Valenciennes, będącą intrygującym przykładem muzyki współczesnej na całą wręcz grupę saksofonów (od sopranowego do basowego), taśmę i live electronics. 

Najczęściej czytane:

Elżbieta Sikora - kompozytorka na fali sukcesu

W październiku 2023 roku Elżbieta Sikora skończyła 80 lat. W jubileuszowym sezonie 2023/2024 i w roku 2024, na całym świecie odbywają się liczne wykonania muzyki tej jednej z ważniejszych postaci polskiej muzyki elektroakustycznej. W najbliższych miesiącach dzieła Sikory będzie można usłyszeć w Zielonej Górze, Warszawie, Berlinie, Paryżu oraz Krakowie.

Czarny charakter czy ofiara czarnego pr-u? Wszystko o Eugeniuszu Morawskim

Śmiertelny wróg Szymanowskiego, mierny kompozytor oraz zły człowiek, którego należy potępić i wymazać z powszechnej świadomości. Kim był Eugeniusz Morawski i dlaczego tak mało o nim wiemy? W najnowszej Małej Monografii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego Oskar Łapeta obnaża prawdę o kompozytorze, niszcząc utrwalony przez oponentów wizerunek.

FRYDERYKI 2024: 5 NOMINACJI DLA ANAKLASIS!

Trzy albumy wydawnictwa ANAKLASIS powalczą w tym roku o Fryderyka w czterech kategoriach. To kolejny rok, kiedy możemy pochwalić się nominacjami do najważniejszej nagrody fonograficznej w Polsce.

Instrument miesiąca: obojowe rekomendacje Arkadiusza Krupy

Wybór trudny, ale nie niemożliwy. Oto 5 utworów, które Arkadiusz Krupa, pierwszy oboista orkiestry Sinfonia Varsovia oraz wykładowca UMFC szczególnie poleca zarówno adeptom, jak i dojrzałym muzykom, którzy chcieliby uatrakcyjnić swój repertuar.

Urodziny Chopina. Spotkanie autorskie z cyklu Małe Monografie w Kurancie

Świętuj z nami urodziny najsłynniejszego polskiego kompozytora! Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza na spotkanie autorskie z Jakubem Puchalskim już 29 lutego 2024 r. o godz. 18.00 r. w Księgarni Muzycznej Kurant (Rynek Główny 24).

4 utwory muzyki najnowszej, które warto poznać w lutym

Historie o miłości i zbrodni oraz ludzkich przywarach. Nieoczywiste środki wykonawcze i hołd składany Mistrzowi. Cztery najnowsze utwory kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym zabrzmią w Krakowie, Kielcach i Strasbourgu. Oto dlaczego warto je usłyszeć.

Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble ogłasza PLAYGROUND 2024: call for collaborations

Po dwóch latach intensywnej wymiany doświadczeń z utalentowanymi kompozytorkami i kompozytorami, projekt PLAYGROUND prowadzony przez Spółdzielnię Muzyczną contemporary ensemble z dumą ogłasza rozpoczęcie kolejnej edycji. Zespół zaprasza w podróż w głąb dzisiejszej muzyki i do świata, w którym największą wartością są ludzie i współpraca – dotychczasowe doświadczenia zespołu jednoznacznie wskazują, że za każdym utworem kryje się silna relacja między kompozytorką/kompozytorem a wykonawczynią/wykonawcą.

 

Księgarnia PWM zamknięta w dniu 2 lutego

Informujemy, że w piątek, 2 lutego 2024 roku biura i księgarnia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego będą nieczynne. Na zakupy do stacjonarnej księgarni przy alei Krasińskiego 11a w Krakowie zapraszamy w poniedziałek (5 lutego br.) w godz. od 10:00 do 18:00. 

Zdobądź Podróż zimową z autografem Iana Bostridge`a

W dniu urodzin Franza Schuberta ogłaszamy zimowy konkurs, w którym wygrać można podpisaną książkę "Podróż zimowa Schuberta. Anatomia obsesji" autorstwa Iana Bostridge`a. Aby wygrać taki wyjątkowy egzemplarz, wystarczy zrobić zimowe zdjęcie i napisać o jakiej zimowej eskapadzie się marzy, a swoje odpowiedzi opublikować na swoim instagramowym profilu.

Na wszystkie Wasze zdjęcia i odpowiedzi czekamy na Instagramie!

Instrument miesiąca: kontrabasowe rekomendacje Tadeusza Wieleckiego

Gdy kontrabas gra główną rolę… To myśl przewodnia rekomendacji kompozytora i kontrabasisty Tadeusza Wieleckiego, które przygotował dla nas w ramach akcji „Instrument Miesiąca”. Oto jego wybór top 5 utworów XX i XXI wieku, wydanych przez PWM na ten największy instrument smyczkowy.