Polski Rocznik Muzykologiczny Tom XIX - 2021
Tożsamości narodowe - europejska uniwersalność
Niniejszy "Rocznik" zawiera reprezentatywną część referatów przedstawionych na Międzynarodowej Konferencji Muzykologicznej pt. Tożsamości narodowe - europejska uniwersalność. Muzyka i życie muzyczne w Europie Środkowo-Wschodniej (1918-2018), zorganizowanej w roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Dziesięcioro badaczy z Polski, Czech, Litwy i Węgier poddaje w nich refleksji sformuowane w tytule konferencji zagadnienie, koncentrując się zarówno na fundamentalnych pytaniach, dotyczących relacji między muzyką a strategiami budowania narodowej tożsamości jej odbiorców, miejsca muzyki różnych krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej w kulturze europejskiej, jak i na twórczości i poglądach estetycznych wybranych kompozytorów.
Tom zamyka artykuł, w którym jego autor poddał wnikliwej analizie cykle Preludiów na fortepian (1954) Romana Palestra, ukazując przemiany stylu kompozytora, jakie dokonały się po podjęciu przez niego trudnej i brzemiennej w skutki decyzji o opuszczeniu ojczyzny i osiedleniu się na "wolnym" Zachodzie.
Iwona Lindstedt, 2021
- Autor opracowania: Iwona Lindstedt
- Redaktor: Beata Bolesławska-Lewandowska
- Wersja językowa wydania: pol, eng
- Liczba stron: 264
- Oprawa: miękka
- Nr wydania: 1
- Rok wydania: 2021
- Postaci: czasopisma
- Format: 160 x 230 mm