PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

« Czerwiec 2015 «

Recenzje "Diagilewa" Richarda Buckle'a i "Kwintesencji" Dariusza Czai
Recenzje "Diagilewa" Richarda Buckle'a i "Kwintesencji" Dariusza Czai
2015-06-30

W ostatnim czasie ukazały się dwie recenzje nowych książek wydanych przez PWM. W jednej z nich "Diagilew" Richarda Buckle'a został określony przez Dorotę Kozińską jako "szczere wyznanie miłości", w drugiej zaś "Kwintesencje. Pasaże barokowe" Dariusza Czai Krzysztof Lipka nazwał "arcydziełem gatunku".

XIII Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego
XIII Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego
2015-06-24

Zachęcamy młodych kompozytorów do udziału w Konkursie Kompozytorskim im. Tadeusza Ochlewskiego. Przedmiotem tegorocznej edycji jest oryginalna kompozycja z tekstem fonetycznym przeznaczona na chór dziecięcy. Zgłoszenia przyjmujemy tylko do 31 sierpnia 2015 roku.

Polska muzyka w Chinach
Polska muzyka w Chinach
2015-06-24

13 i 14 lipca na koncertach odbywających się w Szanghaju w ramach festiwalu Music in the Summer Air chińska publiczność usłyszy utwory polskich kompozytorów takich jak Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Dankowski i Karol Kurpiński w wykonaniu Młodej Polskiej Filharmonii pod dyrekcją Adama Klocka.

Rozstrzygnięcie konkursu Klubu Młodego Krytyka
Rozstrzygnięcie konkursu Klubu Młodego Krytyka
2015-06-23

21 czerwca, podczas ostatniego spotkania Klubu Młodego Krytyka, ogłoszone zostały wyniki konkursu na najlepszą recenzję serii koncertów Orkiestry Muzyki Nowej, które odbywały się w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
 

Utwory Agaty Zubel i Pawła Mykietyna w Belgii
Utwory Agaty Zubel i Pawła Mykietyna w Belgii
2015-06-22

Mons, tegoroczna Europejska Stolica Kultury, robiąc „ukłon” w stronę Wrocławia – przyszłorocznej stolicy – zaprasza polskich wykonawców, którzy w ramach projektu Contemporary Sounds of Poland przedstawią utwory kompozytorów związanych ze Śląskiem. Wśród zaplanowanych kompozycji znalazły się utwory: Agaty Zubel Not I oraz Pawła Mykietyna 3 for 13.

XI Festiwal Muzyki Polskiej z muzyką Marcela Chyrzyńskiego i Wojciecha Kilara
XI Festiwal Muzyki Polskiej z muzyką Marcela Chyrzyńskiego i Wojciecha Kilara
2015-06-22

Odbywający sie po raz 11 krakowski Festiwal Muzyki Polskiej to retrospekcja muzyki polskiej od wieków dawnych po współczesność. Koncert 10 lipca zdominowany zostanie przez muzykę nową, z utworami Marcela Chyrzyńskiego oraz Wojciecha Kilara.

Koncert jubileuszowy z okazji 85. urodzin Romualda Twardowskiego
Koncert jubileuszowy z okazji 85. urodzin Romualda Twardowskiego
2015-06-19

17 czerwca w warszawskim oddziale PWM odbył się jubileuszowy koncert z okazji 85. urodzin Romualda Twardowskiego. W programie koncertu znalazły się utwory pochodzące z różnych okresów twórczości Kompozytora. Koncert prowadziła pani Alicja Twardowska.

"Concerto-Notturno" Mikołaja Góreckiego w Suwałkach
"Concerto-Notturno" Mikołaja Góreckiego w Suwałkach
2015-06-18

30 sierpnia w Suwałkach zabrzmi Concerto-Notturno Mikołaja Góreckiego. Utwór powstał w 2001 roku na zamówienie Towarzystwa Muzycznego Musica Viva. Od momentu powstania cieszy się dużą popularnością i znalazł się w repertuarze wielu skrzypków, m.in. Kai Danczowskiej, Patrycji Piekutowskiej, Krzysztofa Bąkowskiego czy Pawła Kuklińskiego.

Romuald Twardowski świętuje 85. urodziny
Romuald Twardowski świętuje 85. urodziny
2015-06-17

Dziś, 17 czerwca, Romuald Twardowski świętuje 85. urodziny. Z tej okazji w Warszawie odbywa się koncert jubileuszowy, my zaś zadaliśmy Kompozytorowi kilka typowych i nietypowych pytań. Dzięki nim mogliśmy się dowiedzieć, kto miał największy wpływ na twórczość Romualda Twardowskiego, kim zostałby, gdyby nie był kompozytorem oraz... jakie jest jego ulubione danie. Zapraszamy do lektury!

"Muzyka kameralna nr 5" Aleksandra Lasonia w Katowicach
"Muzyka kameralna nr 5" Aleksandra Lasonia w Katowicach
2015-06-17

Gdy w 2002 roku na Warszawskiej Jesieni Orkiestra Muzyki Nowej pod dyrekcją Aleksandra Lasonia wykonała jego Muzykę kameralną nr 5 „Cztery pory roku”, publiczność domagała się bisu. O niezwykłej sile tej muzyki będzie można się przekonać w najbliższą niedzielę w Katowicach.

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

Najczęściej czytane:

REGULAMIN KONKURSU „Zdobądź książkę »Granice niczego«”

„Wszystko, co brzmi, co jest dźwiękiem, może stać się muzyką” – mówi w wywiadzie z Michałem Mendykiem Krzysztof Knittel.

Czy zgadzasz się z tym zdaniem? Uzasadnij swoją wypowiedź w minimum czterech zdaniach. Najbardziej kreatywne odpowiedzi nagrodzimy książką z autografami Krzysztofa Knittla i Michała Mendyka.

Jazzowe przypadki Ludomira Różyckiego. Płyta Kuby Stankiewicza na nowym nośniku (LP) w sprzedaży od 10 października

Choć Ludomir Różycki – jeden z najważniejszych przedstawicieli Młodej Polski – za życia odnosił spektakularne sukcesy kompozytorskie, to współcześnie jego twórczość rzadko pojawia się w programach koncertowych. O wyjątkowej sztuce warto zatem przypomnieć.

RZECZY. VAUDEVILLE: dzieło Aleksandra Nowaka do libretta Marcina Wichy dostępne w sprzedaży od 5 października

Aleksander Nowak kontynuuje oryginalny cyklu kompozycji dialogujących z nową literaturą polską. Premiera albumu z operą napisaną na podstawie nagrodzonej Nike książki Marcina Wichy „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” odbędzie się podczas festiwalu AUKSODRONE w Tychach.

W rytmie przemian. O polskiej muzyce XX wieku

Od czasów Karola Szymanowskiego, jednogłośnie uznawanego za najważniejszego twórcę początku XX wieku, muzyka polska rozwijała się gwałtownie, doświadczając licznych transformacji. W rocznicę urodzin kompozytora na półki księgarń trafia publikacja Muzyka polska po Szymanowskim, stanowiąca ukłon brytyjskiego muzykologa w stronę kultury muzycznej Polski minionego stulecia.

Premiery polskiej muzyki najnowszej w październiku

Tej jesieni nowa muzyka polska wybuchnie feerią barw. W październiku czekają nas prawykonania w Białymstoku, Katowicach, Tychach, Krakowie, Radomiu, Częstochowie oraz w Amsterdamie. Oto 9 utworów polskiej muzyki najnowszej, które warto w tym miesiącu usłyszeć.

Podróż do umysłu skutego lodem i samotnością

Przed nami kolejna edycja festiwalu AUKSODRONE. Od 4 do 6 października tyska Mediateka będzie przepełniona muzyką w wykonaniu AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia oraz znakomitych muzyków znanych ze sceny klasycznej i jazzowej. Nie zabraknie premier, improwizacji i świętowania jubileuszy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest współorganizatorem festiwalu.

Przenikania na 67. Warszawskiej Jesieni

20 września rusza 67. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Tematem tegorocznej edycji jest przenikanie do muzyki współczesnej muzycznych języków historycznych i zjawisk dźwiękowych przynależących do różnych aktualnych gatunków.

Kurs Edytorstwa Muzycznego – ruszyły zapisy!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne serdecznie zaprasza na kolejną edycję seminarium „Kurs Edytorstwa Muzycznego”. Wyróżniający się podczas spotkań uczestnicy mają szansę na podjęcie współpracy z oficyną. Zajęcia odbywają się online, planowane są też zjazdy stacjonarne. Nabór trwa do 29 września.

Gdzie są granice niczego? Dźwiękowe uniwersum Krzysztofa Knittla

Krzysztof Knittel to artysta nieustannie poszukujący – niezależny, eksperymentujący, który podąża własnymi ścieżkami. To człowiek o wielu obliczach, wyraźnych opiniach i bogaty w doświadczenia, którymi dzieli się w rozmowie z Michałem Mendykiem. Jej zapis, pod paradoksalnym tytułem Granice niczego, 19 września br. dołączy do serii Ludzie Świata Muzyki, która ukazuje się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

 

Agata Zubel nominowana do Nagrody Kompozytorskiej Fundacji Księcia Pierre'a z Monako

Fondation Prince Pierre de Monaco ogłosiła nominacje do tegorocznej edycji prestiżowej Prix de Composition Musicale. W gronie kandydatów znalazła się Agata Zubel, za utwór Na zewnątrz Czasu. Rozstrzygnięcie już w październiku.