PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

« Grudzień 2015 «

Chopin, Szymanowski i Mykietyn w wykonaniu Szymona Nehringa
Chopin, Szymanowski i Mykietyn w wykonaniu Szymona Nehringa
2015-12-15


18 grudnia w warszawskim Teatrze Studio recital fortepianowy da finalista XVII Konkursu Chopinowskiego – Szymon Nehring. Podczas koncertu zaprezentuje utwory Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego oraz Pawła Mykietyna.

Spotkanie wokół autobiografii Renée Fleming „Głos wewnętrzny”
Spotkanie wokół autobiografii Renée Fleming „Głos wewnętrzny”
2015-12-10

8 grudnia w siedzibie warszawskiego oddziału PWM odbyło się spotkanie promocyjne książki „Głos wewnętrzny” – autobiografii jednej z najsłynniejszych amerykańskich sopranistek Renée Fleming. Podczas spotkania, w którym udział wzięli Barbara Schabowska, Dorota Kozińska, Jacek Marczyński oraz tłumacz książki Janusz Ziolko, usłyszeliśmy fragmenty książki w interpretacji Danuty Stenki.

Nowe opracowania kolęd i pastorałek na chóry
Nowe opracowania kolęd i pastorałek na chóry
2015-12-10

W grudniu ukazało się kilka zbiorów tradycyjnych kolęd i pastorałek na chóry żeńskie, męskie i mieszane w opracowaniu dwóch znakomitych kompozytorów muzyki chóralnej - Henryka Jana Botora i Marka Pawełka.

Utwory Romualda Twardowskiego na YouTube
Utwory Romualda Twardowskiego na YouTube
2015-12-09

Na naszym kanale na Youtube (PWM Edition) umieściliśmy trzy utwory Romualda Twardowskiego, wykonane podczas koncertu jubileuszowego kompozytora 17 czerwca w warszawskim oddziale PWM.

Pozdrowienia od Renée Fleming do polskich czytelników
Pozdrowienia od Renée Fleming do polskich czytelników
2015-12-09

1 grudnia ukazało się polskie tłumaczenie "Głosu wewnętrznego" - autobiografii wybitnej śpiewaczki operowej Renée Fleming. Do lektury książki zaprasza sama artystka w króciutkim filmie z pozdrowieniami skierowanymi do polskich czytelników. 

Premiera „Strasznego dworu” w Operze Bałtyckiej
Premiera „Strasznego dworu” w Operze Bałtyckiej
2015-12-09

W listopadzie emocjonowaliśmy się stołeczną premierą „Strasznego dworu” Stanisława Moniuszki w reżyserii Davida Pountneya, w grudniu zaś będzie miała miejsce premiera tego spektaklu operowego w Operze Bałtyckiej. Dzieło wyreżyseruje Marek Weiss, orkiestrę poprowadzi Tadeusz Kozłowski.

„Miniatures sonoristiques” Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej zostaną wykonane w Wiedniu
„Miniatures sonoristiques” Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej zostaną wykonane w Wiedniu
2015-12-08

15 grudnia na Universität für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu odbędzie się koncert współczesnej muzyki polskiej i austriackiej „Neue Musik für Posaune und Klavier”. Jedną z bohaterek wieczoru będzie Ewa Fabiańska-Jelińska i jej utwory: Miniatures sonoristiques na puzon preparowany solo oraz Le Quai de Bercy na fortepian solo. Wykonawcami będą Wojciech Jeliński (puzon) oraz Tomasz Sośniak (fortepian).

Dzień Edukacji Muzycznej 2015 - fotorelacja
Dzień Edukacji Muzycznej 2015 - fotorelacja
2015-12-08

Tegoroczny Dzień Edukacji Muzycznej odbył się 7 października w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie przy ul. Miodowej 22c-d. Z przyjemnością wracamy pamięcią do tego wydarzenia, zapraszając do obejrzenia fotorelacji w ujęciu Waldemara Kielichowskiego.

Spotkanie z profesorem Romualdem Twardowskim
Spotkanie z profesorem Romualdem Twardowskim
2015-12-07

7 grudnia o godzinie 15:30 w Sali kameralnej Akademii Muzycznej w Krakowie odbędzie się sesja naukowa zatytułowana „Jedność w różnorodności. Romuald Twardowski o swojej muzyce chóralnej”.
 

Chóralne festiwale bożonarodzeniowe i adwentowe
Chóralne festiwale bożonarodzeniowe i adwentowe
2015-12-04

Już dziś rozpoczyna się trwający do 6 grudnia VI Krakowski Festiwal Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych. Natomiast od 11 do 13 grudnia odbędzie się pierwsza warszawska odsłona tego festiwalu.
 

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

Najczęściej czytane:

Jazzowe przypadki Ludomira Różyckiego. Płyta Kuby Stankiewicza na nowym nośniku (LP) w sprzedaży od 10 października

Choć Ludomir Różycki – jeden z najważniejszych przedstawicieli Młodej Polski – za życia odnosił spektakularne sukcesy kompozytorskie, to współcześnie jego twórczość rzadko pojawia się w programach koncertowych. O wyjątkowej sztuce warto zatem przypomnieć.

RZECZY. VAUDEVILLE: dzieło Aleksandra Nowaka do libretta Marcina Wichy dostępne w sprzedaży od 5 października

Aleksander Nowak kontynuuje oryginalny cyklu kompozycji dialogujących z nową literaturą polską. Premiera albumu z operą napisaną na podstawie nagrodzonej Nike książki Marcina Wichy „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” odbędzie się podczas festiwalu AUKSODRONE w Tychach.

W rytmie przemian. O polskiej muzyce XX wieku

Od czasów Karola Szymanowskiego, jednogłośnie uznawanego za najważniejszego twórcę początku XX wieku, muzyka polska rozwijała się gwałtownie, doświadczając licznych transformacji. W rocznicę urodzin kompozytora na półki księgarń trafia publikacja Muzyka polska po Szymanowskim, stanowiąca ukłon brytyjskiego muzykologa w stronę kultury muzycznej Polski minionego stulecia.

Premiery polskiej muzyki najnowszej w październiku

Tej jesieni nowa muzyka polska wybuchnie feerią barw. W październiku czekają nas prawykonania w Białymstoku, Katowicach, Tychach, Krakowie, Radomiu, Częstochowie oraz w Amsterdamie. Oto 9 utworów polskiej muzyki najnowszej, które warto w tym miesiącu usłyszeć.

Podróż do umysłu skutego lodem i samotnością

Przed nami kolejna edycja festiwalu AUKSODRONE. Od 4 do 6 października tyska Mediateka będzie przepełniona muzyką w wykonaniu AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia oraz znakomitych muzyków znanych ze sceny klasycznej i jazzowej. Nie zabraknie premier, improwizacji i świętowania jubileuszy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest współorganizatorem festiwalu.

Przenikania na 67. Warszawskiej Jesieni

20 września rusza 67. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Tematem tegorocznej edycji jest przenikanie do muzyki współczesnej muzycznych języków historycznych i zjawisk dźwiękowych przynależących do różnych aktualnych gatunków.

Kurs Edytorstwa Muzycznego – ruszyły zapisy!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne serdecznie zaprasza na kolejną edycję seminarium „Kurs Edytorstwa Muzycznego”. Wyróżniający się podczas spotkań uczestnicy mają szansę na podjęcie współpracy z oficyną. Zajęcia odbywają się online, planowane są też zjazdy stacjonarne. Nabór trwa do 29 września.

Gdzie są granice niczego? Dźwiękowe uniwersum Krzysztofa Knittla

Krzysztof Knittel to artysta nieustannie poszukujący – niezależny, eksperymentujący, który podąża własnymi ścieżkami. To człowiek o wielu obliczach, wyraźnych opiniach i bogaty w doświadczenia, którymi dzieli się w rozmowie z Michałem Mendykiem. Jej zapis, pod paradoksalnym tytułem Granice niczego, 19 września br. dołączy do serii Ludzie Świata Muzyki, która ukazuje się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

 

Agata Zubel nominowana do Nagrody Kompozytorskiej Fundacji Księcia Pierre'a z Monako

Fondation Prince Pierre de Monaco ogłosiła nominacje do tegorocznej edycji prestiżowej Prix de Composition Musicale. W gronie kandydatów znalazła się Agata Zubel, za utwór Na zewnątrz Czasu. Rozstrzygnięcie już w październiku.

Wśród barwnych ogrodów, przy dźwiękach dzwonów. Wrześniowe premiery najnowszej muzyki polskiej

Wrzesień przyniesie wiele dobrego we współczesnej muzyce polskiej. W Katowicach, Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie zabrzmią najnowsze kompozycje Marty Ptaszyńskiej, Mikołaja Piotra Góreckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Krzysztofa Knittla, Jerzego Kornowicza i Pawła Hendricha. W kolejny, koncertowy sezon wkroczymy wśród barwnych ogrodów, przy donośnych dźwiękach carillonu, w atmosferze świętowania.