PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

« Styczeń 2017 «

Zmarł prof. Andrzej Nikodemowicz
Zmarł prof. Andrzej Nikodemowicz
2017-01-29

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Andrzeja Nikodemowicza - kompozytora, pianisty, pedagoga i wykładowcy KUL.

Odszedł Janusz Wysocki
Odszedł Janusz Wysocki
2017-01-28

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że 27 stycznia 2017 roku zmarł Janusz Wysocki – wybitny grafik, malarz i rysownik, wieloletni pracownik i współpracownik Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. 

O tajnikach saksofonu - nowy numer "Scali"
O tajnikach saksofonu - nowy numer "Scali"
2017-01-20

Przełomowy wynalazek Adolphe’a Saxa z 1846 roku, dziś nierozerwalnie związany z jazzem i muzyką popularną, doskonale sprawdza się także w muzyce klasycznej. Saksofon, bo o nim mowa, to również bohater najnowszej "Scali" - edukacyjnego magazynu muzycznego PWM.
 

Oferta pracy: specjalista ds. księgowości
Oferta pracy: specjalista ds. księgowości
2017-01-18

Polskie Wydawnictwo Muzyczne – instytucja kultury zatrudni: specjalistę ds. księgowości. Miejsce pracy: Kraków. Wymiar czasu pracy: pełny etat

Rusza 3. edycja Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych KROPKA
Rusza 3. edycja Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych KROPKA
2017-01-17

Pod koniec kwietnia Fundacja MEAKULTURA po raz trzeci ogłosi zwycięzców Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych KROPKA. Na autorów najlepszych tekstów o polskiej muzyce – recenzji, felietonów, esejów oraz wpisów na blogach – czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe, w tym nowoczesny zestaw głośnikowy Maestro III firmy Tonsil. Zgłoszenia konkursowe można przesyłać do 3 marca.

Koncert Orkiestry Muzyki Nowej dedykowany PWM i IMIT
Koncert Orkiestry Muzyki Nowej dedykowany PWM i IMIT
2017-01-16

W obecnym sezonie artystycznym Orkiestra Muzyki Nowej pod dyrekcją Szymona Bywalca obchodzi jubileusz 20-lecia swojej działalności. Z tej okazji muzycy przygotowali cykl koncertów w sali kameralnej NOSPR, dedykowanych przyjaciołom, współpracownikom i partnerom Orkiestry. Koncert, który odbył się 15 stycznia, dedykowano Polskiemu Wydawnictwu Muzycznemu oraz Instytutowi Muzyki i Tańca.

Wystawa poświęcona twórczości Juliusza Łuciuka
Wystawa poświęcona twórczości Juliusza Łuciuka
2017-01-10

Od 10 do 20 stycznia w sali wystawowej Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie oglądać można wystawę pt. "Między tradycją a eksperymentem - niezależna droga Juliusza Łuciuka".

Dr Daniel Cichy nowym dyrektorem PWM
Dr Daniel Cichy nowym dyrektorem PWM
2017-01-05

Z przyjemnością informujemy, że dr Daniel Cichy został dyrektorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Nominację na to stanowisko dotychczasowy zastępca dyrektora i redaktor naczelny otrzymał 5 stycznia 2017 roku z rąk wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Podsumowanie roku 2016 w PWM
Podsumowanie roku 2016 w PWM
2017-01-04

Miniony rok był dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego czasem wyjątkowym – z początkiem stycznia wydawnictwo zostało przekształcone w narodową instytucję kultury. Tym samym otworzyły się dla nas nowe możliwości realizowania misji upowszechniania polskiego dziedzictwa muzycznego w Polsce i za granicą, które staraliśmy się realizować w najlepszy możliwy sposób. Owocem naszych całorocznych działań były liczne prawykonania utworów polskich kompozytorów, koncerty, w tym współorganizowany cykl „Muzyka pod Liberatorem”, kampanie m.in. obchody 140. urodzin Mieczysława Karłowicza zwieńczone zakończeniem edycji źródłowo-krytycznej Dzieł kompozytora, wydania nowych publikacji nutowych i książkowych oraz stałe poszerzanie katalogu wypożyczeniowego.

 

Jerzego Dudusia Matuszkiewicza przygody z piosenką
Jerzego Dudusia Matuszkiewicza przygody z piosenką
2017-01-03

W grudniu 2016 roku nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukazała się publikacja zawierająca kultowe piosenki filmowe autorstwa Jerzego Dudusia Matuszkiewicza. Utwory w opracowaniu na głos i fortepian adresowane są do szerokiego kręgu odbiorców – uczniów, melomanów, muzyków – wszystkich, którym bliska jest polska muzyka filmowa. 

  • Strona:
  • 1
  • 2

Najczęściej czytane:

RZECZY. VAUDEVILLE: dzieło Aleksandra Nowaka do libretta Marcina Wichy dostępne w sprzedaży od 5 października

Aleksander Nowak kontynuuje oryginalny cyklu kompozycji dialogujących z nową literaturą polską. Premiera albumu z operą napisaną na podstawie nagrodzonej Nike książki Marcina Wichy „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” odbędzie się podczas festiwalu AUKSODRONE w Tychach.

W rytmie przemian. O polskiej muzyce XX wieku

Od czasów Karola Szymanowskiego, jednogłośnie uznawanego za najważniejszego twórcę początku XX wieku, muzyka polska rozwijała się gwałtownie, doświadczając licznych transformacji. W rocznicę urodzin kompozytora na półki księgarń trafia publikacja Muzyka polska po Szymanowskim, stanowiąca ukłon brytyjskiego muzykologa w stronę kultury muzycznej Polski minionego stulecia.

Premiery polskiej muzyki najnowszej w październiku

Tej jesieni nowa muzyka polska wybuchnie feerią barw. W październiku czekają nas prawykonania w Białymstoku, Katowicach, Tychach, Krakowie, Radomiu, Częstochowie oraz w Amsterdamie. Oto 9 utworów polskiej muzyki najnowszej, które warto w tym miesiącu usłyszeć.

Podróż do umysłu skutego lodem i samotnością

Przed nami kolejna edycja festiwalu AUKSODRONE. Od 4 do 6 października tyska Mediateka będzie przepełniona muzyką w wykonaniu AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia oraz znakomitych muzyków znanych ze sceny klasycznej i jazzowej. Nie zabraknie premier, improwizacji i świętowania jubileuszy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest współorganizatorem festiwalu.

Przenikania na 67. Warszawskiej Jesieni

20 września rusza 67. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Tematem tegorocznej edycji jest przenikanie do muzyki współczesnej muzycznych języków historycznych i zjawisk dźwiękowych przynależących do różnych aktualnych gatunków.

Kurs Edytorstwa Muzycznego – ruszyły zapisy!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne serdecznie zaprasza na kolejną edycję seminarium „Kurs Edytorstwa Muzycznego”. Wyróżniający się podczas spotkań uczestnicy mają szansę na podjęcie współpracy z oficyną. Zajęcia odbywają się online, planowane są też zjazdy stacjonarne. Nabór trwa do 29 września.

Gdzie są granice niczego? Dźwiękowe uniwersum Krzysztofa Knittla

Krzysztof Knittel to artysta nieustannie poszukujący – niezależny, eksperymentujący, który podąża własnymi ścieżkami. To człowiek o wielu obliczach, wyraźnych opiniach i bogaty w doświadczenia, którymi dzieli się w rozmowie z Michałem Mendykiem. Jej zapis, pod paradoksalnym tytułem Granice niczego, 19 września br. dołączy do serii Ludzie Świata Muzyki, która ukazuje się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

 

Agata Zubel nominowana do Nagrody Kompozytorskiej Fundacji Księcia Pierre'a z Monako

Fondation Prince Pierre de Monaco ogłosiła nominacje do tegorocznej edycji prestiżowej Prix de Composition Musicale. W gronie kandydatów znalazła się Agata Zubel, za utwór Na zewnątrz Czasu. Rozstrzygnięcie już w październiku.

Wśród barwnych ogrodów, przy dźwiękach dzwonów. Wrześniowe premiery najnowszej muzyki polskiej

Wrzesień przyniesie wiele dobrego we współczesnej muzyce polskiej. W Katowicach, Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie zabrzmią najnowsze kompozycje Marty Ptaszyńskiej, Mikołaja Piotra Góreckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Krzysztofa Knittla, Jerzego Kornowicza i Pawła Hendricha. W kolejny, koncertowy sezon wkroczymy wśród barwnych ogrodów, przy donośnych dźwiękach carillonu, w atmosferze świętowania.

Instrument miesiąca: altówkowe rekomendacje Katarzyny Budnik

Po które publikacje przeznaczone na altówkę warto sięgnąć, by odnaleźć w nich bogactwo harmonii, wyraziste melodie, czy nostalgiczny i tajemniczy nastrój? O rekomendacje w ramach akcji „Instrument miesiąca” poprosiliśmy znakomitą skrzypaczkę i altowiolistkę – Katarzynę Budnik. Jako solistka i kameralistka koncertuje w Polsce i wielu krajach Europy, m.in.: z orkiestrą Sinfonia Varsovia, w której jest liderką grupy altówek.