Aktualności
Powołanie Rady Programowej PWM
2016-05-20
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński powołał Radę Programową Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Wręczenie nominacji oraz pierwsze posiedzenie Rady miało miejsce 17 maja 2016 r. w Krakowie. Zgodnie ze statutem PWM zadaniem Rady Programowej jest opiniowanie założeń i wytycznych polityki programowej oficyny oraz rocznych i wieloletnich przedsięwzięć wydawniczych.
„To wielki zaszczyt dla naszej instytucji – mówi Adam Radzikowski, dyrektor PWM – że w misję utrwalania i upowszechniania polskiej muzyki włączyły się tak znakomite osobowości, kompozytorzy i artyści wykonawcy, muzykologowie oraz teoretycy muzyki. Autorytet, wiedza i doświadczenie członków Rady z pewnością pomogą w realizacji naszych bogatych planów”.
W skład Rady Programowej PWM zostali powołani:
1. prof. dr hab. Krzysztof Bąkowski
2. dr Łukasz Borowicz
3. Maksymilian Bylicki
4. dr hab. Ewa Dahlig-Turek, prof. IS PAN
5. prof. dr hab. Alicja Jarzębska
6. prof. dr hab. Eugeniusz Knapik (przewodniczący)
7. Jerzy Kornowicz
8. dr hab. Aleksandra Patalas
9. prof. dr hab. Leszek Polony
10. prof. dr hab. Zbigniew Skowron
11. prof. dr hab. Mieczysław Tomaszewski
12. dr hab. Marcin Trzęsiok (v-ce przewodniczący)
13. Joanna Wnuk-Nazarowa
„Powołanie ciała doradczego z jednej strony jest zgodne z wytycznymi funkcjonowania instytucji kultury, z drugiej nawiązaniem do najlepszych lat działalności naszej oficyny – dodaje dr Daniel Cichy, redaktor naczelny PWM. Wówczas wieloletnim szefem Rady Programowej był Witold Lutosławski, a wśród członków znalazły się tak wybitne postaci życia muzycznego jak: Józef Chomiński, Jan Ekier, Grzegorz Fitelberg, Zygmunt Mycielski, Witold Rowicki czy Bolesław Woytowicz”.
Na inauguracyjnym posiedzeniu Rada z aprobatą wyraziła się o przedstawionej przez Dyrekcję strategii rozwoju Polskiego Wydawnictwa Muzycznego na lata 2016-2025 oraz poparła plany wieloletniego programu merytorycznego Oficyny, obejmującego działalność wydawniczą, promocyjną i edukacyjną w zakresie polskiego dziedzictwa muzycznego.
Najczęściej czytane:
Alicja Majewska to ikona polskiej sceny muzycznej. Od ponad pół wieku artystka zachwyca słuchaczy swoim głosem, koncertując w kraju i za granicą. Jej utwory są ponadczasowe i stały się standardami muzyki rozrywkowej. Od 8 lipca śpiewanie i granie jej piosenek w domu staje się możliwe dzięki najnowszej publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Organista i kompozytor wszechstronny, który może pochwalić się znaczącym pod względem liczby kompozycji portfolio, imponującym również pod względem różnorodności form. Dariusz Przybylski jest autorem oper, utworów symfonicznych, kameralnych oraz wokalnych. W lipcu, jako kompozytor miesiąca, zdradza nam m.in., co trzyma na swoim biurku, przy którym komponuje.
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.