PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Muzyka Witolda Lutosławskiego w ramach projektu "Muzyką kawa słodzona"

2016-05-30

11 czerwca odbędzie się kolejny koncert z cyklu "Muzyką kawa słodzona". Tym razem w Domu Darmstadt w Płocku zabrzmią utwory Witolda Lutosławskiego, Dimitra Szostakowicza i Claude’a Debussy’ego, a wykonają je Patrycja Grecka - płocka skrzypaczka i inicjatorka cyklu oraz pianista Constant Notten z Holandii i wiolonczelistka Sophia Dimitrow z Niemiec.
 

Artyści zaprezentują m.in. Trio fortepianowe Nr 1 op.8 Szostakowicza, Sonatę d-moll na wiolonczelę i fortepian Debussy’ego oraz Partitę na skrzypce i fortepian Lutosławskiego.

Patrycja Grecka naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w Płocku, w Państwowej Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w klasie Bernarda Tomasińskiego. Swoją muzyczną edukację kontynuowała w Poznaniu pod kierunkiem prof. Jadwigi Kaliszewskiej. Studia ukończyła w Holandii w klasie prof. Roberta Szredera uzyskując dyplom magistra sztuki Konserwatorium w Maastricht. Artystka na co dzień gra w Płockiej Orkiestrze Symfonicznej, a także zajmuje się kształceniem młodych muzyków. Kontakt z zachodnim podejściem do muzyki klasycznej zainspirował skrzypaczkę do zorganizowania w Płocku cyklu „Muzyką kawa słodzona” prezentującego niezwykle utalentowanych muzyków z holenderskich uczelni.

Constant Notten jest pianistą wykształconym w Konserwatorium w Maastricht pod kierunkiem Joopa Grubbena. Będąc jednocześnie pracownikiem tej uczelni, jest akompaniatorem oraz współpracuje przy mistrzowskim programie Zuid-Nederlandse Hogeschool voor Muziek. Specjalizuje się w muzyce kameralnej. W 1985 roku otrzymał nagrodę Henriëtte Hustinx. Występował u boku takich orkiestr jak Limburg Symphony Orchestra czy Heerlen salon orchestra Dacapo. Constant Notten akompaniował przy okazji wielu międzynarodowych lekcji mistrzowskich i konkursów.

Sophia Dimitrow grę na wiolonczeli rozpoczęła w wieku 5 lat w Konserwatorium Roberta Schumanna w Zwickau (Niemcy). W kolejnych latach swoją naukę kontynuowała w Lipsku pod kierunkiem Norberta Hilgera. Została przyjęta do prestiżowej szkoły dla młodych utalentowanych muzyków w Dreźnie. Sophia udzielała się w licznych młodzieżowych orkiestrach, ale także towarzyszyła im jako solistka. W 2015 roku rozpoczęła studia w Konserwatorium w Maastricht w klasie prof. Gustava Riviniusa.

Koncert rozpocznie się o godzinie 19:00 w płockim Domu Darmstadt (Stary Rynek 8).
Bilety w cenie 40 zł nabyć można w Bileterii POKiS oraz na www.pokis.infoserw.pl.
Szczegóły na stronie organizatora.

Najczęściej czytane:

Jazzowe przypadki Ludomira Różyckiego. Płyta Kuby Stankiewicza na nowym nośniku (LP) w sprzedaży od 10 października

Choć Ludomir Różycki – jeden z najważniejszych przedstawicieli Młodej Polski – za życia odnosił spektakularne sukcesy kompozytorskie, to współcześnie jego twórczość rzadko pojawia się w programach koncertowych. O wyjątkowej sztuce warto zatem przypomnieć.

RZECZY. VAUDEVILLE: dzieło Aleksandra Nowaka do libretta Marcina Wichy dostępne w sprzedaży od 5 października

Aleksander Nowak kontynuuje oryginalny cyklu kompozycji dialogujących z nową literaturą polską. Premiera albumu z operą napisaną na podstawie nagrodzonej Nike książki Marcina Wichy „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” odbędzie się podczas festiwalu AUKSODRONE w Tychach.

W rytmie przemian. O polskiej muzyce XX wieku

Od czasów Karola Szymanowskiego, jednogłośnie uznawanego za najważniejszego twórcę początku XX wieku, muzyka polska rozwijała się gwałtownie, doświadczając licznych transformacji. W rocznicę urodzin kompozytora na półki księgarń trafia publikacja Muzyka polska po Szymanowskim, stanowiąca ukłon brytyjskiego muzykologa w stronę kultury muzycznej Polski minionego stulecia.

Premiery polskiej muzyki najnowszej w październiku

Tej jesieni nowa muzyka polska wybuchnie feerią barw. W październiku czekają nas prawykonania w Białymstoku, Katowicach, Tychach, Krakowie, Radomiu, Częstochowie oraz w Amsterdamie. Oto 9 utworów polskiej muzyki najnowszej, które warto w tym miesiącu usłyszeć.

Podróż do umysłu skutego lodem i samotnością

Przed nami kolejna edycja festiwalu AUKSODRONE. Od 4 do 6 października tyska Mediateka będzie przepełniona muzyką w wykonaniu AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia oraz znakomitych muzyków znanych ze sceny klasycznej i jazzowej. Nie zabraknie premier, improwizacji i świętowania jubileuszy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest współorganizatorem festiwalu.

Przenikania na 67. Warszawskiej Jesieni

20 września rusza 67. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Tematem tegorocznej edycji jest przenikanie do muzyki współczesnej muzycznych języków historycznych i zjawisk dźwiękowych przynależących do różnych aktualnych gatunków.

Kurs Edytorstwa Muzycznego – ruszyły zapisy!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne serdecznie zaprasza na kolejną edycję seminarium „Kurs Edytorstwa Muzycznego”. Wyróżniający się podczas spotkań uczestnicy mają szansę na podjęcie współpracy z oficyną. Zajęcia odbywają się online, planowane są też zjazdy stacjonarne. Nabór trwa do 29 września.

Gdzie są granice niczego? Dźwiękowe uniwersum Krzysztofa Knittla

Krzysztof Knittel to artysta nieustannie poszukujący – niezależny, eksperymentujący, który podąża własnymi ścieżkami. To człowiek o wielu obliczach, wyraźnych opiniach i bogaty w doświadczenia, którymi dzieli się w rozmowie z Michałem Mendykiem. Jej zapis, pod paradoksalnym tytułem Granice niczego, 19 września br. dołączy do serii Ludzie Świata Muzyki, która ukazuje się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

 

Agata Zubel nominowana do Nagrody Kompozytorskiej Fundacji Księcia Pierre'a z Monako

Fondation Prince Pierre de Monaco ogłosiła nominacje do tegorocznej edycji prestiżowej Prix de Composition Musicale. W gronie kandydatów znalazła się Agata Zubel, za utwór Na zewnątrz Czasu. Rozstrzygnięcie już w październiku.

Wśród barwnych ogrodów, przy dźwiękach dzwonów. Wrześniowe premiery najnowszej muzyki polskiej

Wrzesień przyniesie wiele dobrego we współczesnej muzyce polskiej. W Katowicach, Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie zabrzmią najnowsze kompozycje Marty Ptaszyńskiej, Mikołaja Piotra Góreckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Krzysztofa Knittla, Jerzego Kornowicza i Pawła Hendricha. W kolejny, koncertowy sezon wkroczymy wśród barwnych ogrodów, przy donośnych dźwiękach carillonu, w atmosferze świętowania.