PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Dzień Edukacji Muzycznej – Kraków 2016

2016-09-12

Tegoroczna edycja organizowanego przez PWM Dnia Edukacji Muzycznej odbędzie się 19 października, tym razem w rodzinnym mieście wydawnictwa – Krakowie, w gościnnych progach Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza.

 

Dzień Edukacji Muzycznej to wydarzenie cykliczne o charakterze edukacyjnym i zasięgu ogólnopolskim, przeznaczone dla nauczycieli szkół muzycznych wszystkich stopni oraz dyrygentów orkiestr i chórów szkolnych. Ma na celu prezentację nowatorskich metod nauczania, nowych publikacji nutowych oraz wymianę doświadczeń pedagogicznych.

 

Program DEM ujęty został w moduły, na które składają się lekcje pokazowe i wykłady dotyczące różnych instrumentów (fortepian, skrzypce, wiolonczela, kontrabas, klarnet, flet, saksofon), spotkania z autorami oraz warsztaty dla dyrygentów chóralnych.

 

Tak, jak to było w przypadku poprzednich edycji, do udziału w DEM w roli mentorów zaproszeni zostali najlepsi polscy pedagodzy muzyczni, wśród nich m.in. ceniony polski kontrabasista, Grzegorz Frankowski. Muzyk jest autorem publikacji „Szkoła na kontrabas”, w której prezentuje pionierską metodę nauczania gry na kontrabasie. Zajęcia poprowadzą też inni autorzy bestsellerowych edukacyjnych pozycji: Paweł Wójtowicz („Miniatury" na skrzypce i fortepian), Ewa Iwan („Ładnie gram na skrzypcach”), Dorota Obijalska („Skrzypiące nutki” na skrzypce i fortepian) i Ryszard Kusek („Etiudowe oczko. Opowieści na kontrabas solo”, „W dawnym stylu” na kontrabas (wiolonczelę) i fortepian). Na uwagę zasługuje także premiera polskiego wydania szkoły na saksofon pt. „Zagrajmy na saksofonie” J.M. Londeix, którą zaprezentuje znana saksofonistka Alina Mleczko.

 

Lekcje pokazowe z udziałem swoich uczniów poprowadzą pedagodzy z ZPSM im. M. Karłowicza w Krakowie, m.in. dr Katarzyna Marczak (klarnet), Jolanta Trzos-Frankowska (flet), Elżbieta Bień (fortepian), Lilianna Adamska (skrzypce), Piotr Machnik (fortepian), Izabela Grzybek (fortepian), Marta Nagawiecka (wiolonczela) oraz Małgorzata Pietruszka i Leszek Dzierżęga (kameralistyka). Patron szkoły – Mieczysław Karłowicz będzie także bohaterem lekcji pokazowej z historii muzyki, którą przygotuje dr Dorota Susuł.

 

Ponadto swoją wiedzą podzielą się wykładowcy najlepszych polskich uczelni muzycznych: prof. dr hab. Sławomir Tomasik z warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, dr hab., prof. AM Roman Widaszek z Akademii Muzycznej w Katowicach, dr hab., prof. AM Wojciech Olszewski z Akademii Muzycznej w Poznaniu, dr Agnieszka Kopińska z Instytutu Muzyki w Cieszynie oraz dr Wiesław Suruło z Akademii Muzycznej w Krakowie.

 

Program tegorocznej edycji wzbogacony został o warsztaty przeznaczone dla dyrygentów dziecięcych i młodzieżowych chórów szkolnych i chórmistrzów, które poprowadzą prof. dr hab. Katarzyna Sokołowska oraz dr hab. Agnieszka Franków-Żelazny. O muzyce polskiej w repertuarze orkiestr szkolnych opowie dyrygent orkiestry ZPSM im. M. Karłowicza dr hab. Tomasz Chmiel, który poprowadzi także koncert wieńczący Dzień Edukacji Muzycznej.

Podczas Dnia Edukacji Muzycznej odbędzie się także kiermasz publikacji PWM. Nuty pedagogiczne i podręczniki dostępne będą w atrakcyjnych cenach.

 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc należy potwierdzić swoją obecność drogą elektroniczną. Zapisy przyjmowane są do 10 października 2016 roku. Formularz zgłoszeniowy oraz szczegółowy program dostępne są na stronie internetowej DEM.

Zachęcamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku, gdzie na bieżąco będzie można śledzić wszystkie informacje z nim związane.

Zapraszamy!

Najczęściej czytane:

Gala urodzinowa Joanny Wnuk-Nazarowej

Wybitna kompozytorka, pedagog, dyrygentka i polityk, dyrektorka instytucji kulturalnych, w latach 1997–1999 minister kultury i sztuki w tym roku obchodzi jubileusz 75-lat. Z tej okazji, wraz z Filharmonią Śląską im. Henryka Mikołaja Góreckiego zapraszamy na galę urodzinową z udziałem solenizantki, która odbędzie się 28 maja w Katowicach.

Konkurs Recenzencki Filharmonii Śląskiej i PWM

Filharmonia Śląska we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym zaprasza studentów studiów I i II stopnia kierunków Muzykologia oraz Kompozycja i Teoria Muzyki do udziału w Konkursie Recenzenckim.

Tae-Yon Kim zwyciężczynią 12. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego

Jedenaście dni konkursowych zmagań zakończyło się triumfem Koreanki Tae-Yon Kim. Decyzją jury w gronie laureatów znaleźli się także Polacy: Maria Leszczyńska, Antoni Wrona i Gustaw Bafeltowski. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” byli partnerami wydarzenia.

Książka pełna muzyki. Muzyczny hit na Dzień Dziecka

Słynny „Karnawał zwierząt” Camille’a Saint-Saënsa uchwycony w zabawne wierszyki to najświeższa propozycja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dla małych melomanów. Do tego specjalnie przygotowana aplikacja mobilna oraz audiobook mistrzowsko czytany przez Piotra Fronczewskiego. Innymi słowy pakiet pełen wrażeń, którego nie można przegapić! Premiera już 23 maja br.

 

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Polskim Wydawnictwie Muzycznym

Już 10 i 11 maja 2024 roku odbędą się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. XI edycja DOFE jest wyjątkowa – wpisuje się w obchody 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej!

IL TEMPO PASSA. Pierwsza monograficzna płyta Joanny Wnuk-Nazarowej

Czas płynie nieustannie, zmieniając wokół świat i jego pejzaż dźwiękowy. Tytuł IL TEMPO PASSA może być zarówno refleksją nad nietrwałością życia, świata i rzeczy, jak i wskazówką, by cieszyć się trwającą chwilą. Najnowszy album wydawnictwa ANAKLASIS przedstawia plon twórczości kameralnej i symfonicznej Joanny Wnuk-Nazarowej z ostatnich lat. Premiera 28 maja 2024 roku, w dniu 75. urodzin kompozytorki.

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.



MAJ: czwarta odsłona konkursu

Daj znać w komentarzu, ile klawiszy fotepianu widzisz na ilustracji i w jakich miejscach się znajdują. Na najbardziej spostrzegawczych czekają trzy egzemplarze książki Moniuszko z serii Małe Monografie .

Fryderyki 2024 rozdane. Statuetka dla ANAKLASIS

Najważniejsze polskie nagrody fonograficzne Fryderyki zostały przyznane podczas Gali Muzyki Poważnej, która odbyła się w niedzielę 28 kwietnia w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wśród laureatów ponownie zatriumfowała marka fonograficzna Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – ANAKLASIS.

 

Przyznano również nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt twórczości w kategorii Muzyka Poważna. Laureatem został Krzysztof Meyer.

Powraca Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Koncert inauguracyjny już 30 kwietnia

W dniach 1-12 maja 2024 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Tegoroczna edycja wyznacza powrót tego prestiżowego wydarzenia do polskiego i światowego kalendarza konkursów muzycznych po kilkuletniej, spowodowanej pandemią przerwie. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” są Partnerami przedsięwzięcia.

Najpiękniejsze Książki 2023 – nominacja dla PWM!

Najgłośniejsza książka ubiegłego roku wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne otrzymała nominację w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2023. W kategorii Literatura naukowa i popularnonaukowa jury doceniło publikację Ten cały musical Mateusza Borkowskiego, Jacka Mikołajczyka i Marcina Zawady. Autorką projektu okładki i wnętrza oraz składu jest Alicja Kobza.