PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Tadeusz Kościuszko – Artysta. Album i koncert w hołdzie bohaterowi

2017-10-12

Nieznane oblicze polskiego bohatera narodowego poznamy dzięki wyjątkowej publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, której premiera odbędzie się 18 października 2017 roku na uroczystym koncercie w Pałacu Prezydenckim. Wydarzenie organizowane jest w ramach obchodów Roku Tadeusza Kościuszki.


Jesienią tego roku nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukaże się wyjątkowa publikacja przygotowana z okazji 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. Zaprezentowana zostanie w niej mniej znana dziedzina aktywności naszego bohatera narodowego, czyli jego twórczość artystyczna. „W powszechnej świadomości Kościuszko zasłynął przede wszystkim jako postać, która osiągnęła szczyty na gruncie sztuki wojennej i walki o niepodległość. Tymczasem niewielu wie, że posiada on wyjątkowy dorobek także w dziedzinie artystycznej. W roku poświęconym pamięci Tadeusza Kościuszki pragniemy przybliżyć szerszemu gronu odbiorców jego twórczość muzyczną oraz malarską i tym samym oddać hołd jednemu z największych Polaków” – mówi dr Daniel Cichy, dyrektor i redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Na całość publikacji składają się trzy komponenty. Pierwszy stanowi bogato ilustrowana książka, zawierająca popularnonaukowe eseje historyka sztuki – dra Pawła Ignaczaka oraz muzykologa – Adama T. Kukli. Dopełnieniem obu tekstów jest drugi i trzeci element, czyli dwanaście reprodukcji dzieł rysunkowych Kościuszki oraz zeszyt nutowy. Znajdziemy w nim kompozycje muzyczne, których autorstwo przypisuje się samemu Kościuszce oraz utwory innych twórców: Józefa Elsnera, Franciszka Lessla i Kazimierza Nowakiewicza, tworzące doskonałe dźwiękowe tło epoki. „Album, przetłumaczony także na język angielski, został ujęty w elegancką, stylową oprawę. Mamy nadzieję, że tak pomyślana edycja godnie uczci bohatera dwóch kontynentów – Europy i Ameryki” – dodaje dr Daniel Cichy.

Premiera tej niezwykłej publikacji odbędzie się 18 października 2017 roku podczas uroczystego koncertu organizowanego przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym. Muzycznych wrażeń dostarczy słuchaczom Orkiestra Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina pod dyrekcją Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego wraz z pianistą Łukaszem Krupińskim i aktorem Pawłem Królikowskim. Usłyszymy dzieła przeznaczone na fortepian: dwa polonezy i walca przypisane Tadeuszowi Kościuszce oraz fugę na temat „Jeszcze Polska nie zginęła” Karola Kurpińskiego. Poza tymi utworami zostaną zaprezentowane inne, wykonywane przez większą obsadę: Sekstet Es-dur op. 39 Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego na instrumenty smyczkowe, Elegia na śmierć Tadeusza Kościuszki Karola Kurpińskiego ze słowami Kantorberego Tymowskiego na głos recytujący i orkiestrę oraz Fantazja A-dur na tematy polskie op. 13 Fryderyka Chopina na fortepian i orkiestrę.

Wybór właśnie takiego repertuaru nie był przypadkowy. „Kluczem dla zrozumienia doboru kompozycji jest przenikanie popularnych na początku XIX wieku tematów do różnych dzieł oraz muzyczny synonim Tadeusza Kościuszki – »Polonez Kościuszki«. Podczas koncertu zostaną wykonane trzy utwory, których autorstwo przypisywane jest bohaterowi. Wśród nich znajduje się wspomniany taniec. Usłyszeć go można także w kolejnych dziełach – »Sekstecie Es-dur« op. 39 i »Elegii na śmierć Tadeusza Kościuszki«. »Mazurek Dąbrowskiego«, choć na początku XIX wieku nie pełnił funkcji hymnu narodowego, był jedną z najważniejszych pieśni patriotycznych tego czasu. Jego melodia pod względem popularności stała na równi z »Polonezem Kościuszki«. W związku z tym wprowadziliśmy »Mazurka Dąbrowskiego« do repertuaru, ale w nieoczywistej i mało znanej postaci – fugi Karola Kurpińskiego. Ostatnim utworem jest »Fantazja A-dur na tematy polskie« op. 13 Fryderyka Chopina. Z kolei ta kompozycja w warstwie muzycznej nawiązuje do »Elegii«. Być może młody kompozytor w ten sposób pośrednio chciał wyrazić swoje uznanie dla bohaterskich czynów naczelnika insurekcji.” – mówi Adam T. Kukla, redaktor prowadzący i autor koncepcji albumu.


Koncert będzie transmitowany przez Program 2 Polskiego Radia oraz online na stronie www.prezydent.pl i www.polskieradio.pl


Publikacja objęta jest Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Wydanie zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Partnerem wydania jest Fundacja Kościuszkowska (The Kosciuszko Foundation).

Najczęściej czytane:

RZECZY. VAUDEVILLE: dzieło Aleksandra Nowaka do libretta Marcina Wichy dostępne w sprzedaży od 5 października

Aleksander Nowak kontynuuje oryginalny cyklu kompozycji dialogujących z nową literaturą polską. Premiera albumu z operą napisaną na podstawie nagrodzonej Nike książki Marcina Wichy „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” odbędzie się podczas festiwalu AUKSODRONE w Tychach.

W rytmie przemian. O polskiej muzyce XX wieku

Od czasów Karola Szymanowskiego, jednogłośnie uznawanego za najważniejszego twórcę początku XX wieku, muzyka polska rozwijała się gwałtownie, doświadczając licznych transformacji. W rocznicę urodzin kompozytora na półki księgarń trafia publikacja Muzyka polska po Szymanowskim, stanowiąca ukłon brytyjskiego muzykologa w stronę kultury muzycznej Polski minionego stulecia.

Premiery polskiej muzyki najnowszej w październiku

Tej jesieni nowa muzyka polska wybuchnie feerią barw. W październiku czekają nas prawykonania w Białymstoku, Katowicach, Tychach, Krakowie, Radomiu, Częstochowie oraz w Amsterdamie. Oto 9 utworów polskiej muzyki najnowszej, które warto w tym miesiącu usłyszeć.

Podróż do umysłu skutego lodem i samotnością

Przed nami kolejna edycja festiwalu AUKSODRONE. Od 4 do 6 października tyska Mediateka będzie przepełniona muzyką w wykonaniu AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia oraz znakomitych muzyków znanych ze sceny klasycznej i jazzowej. Nie zabraknie premier, improwizacji i świętowania jubileuszy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest współorganizatorem festiwalu.

Przenikania na 67. Warszawskiej Jesieni

20 września rusza 67. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Tematem tegorocznej edycji jest przenikanie do muzyki współczesnej muzycznych języków historycznych i zjawisk dźwiękowych przynależących do różnych aktualnych gatunków.

Kurs Edytorstwa Muzycznego – ruszyły zapisy!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne serdecznie zaprasza na kolejną edycję seminarium „Kurs Edytorstwa Muzycznego”. Wyróżniający się podczas spotkań uczestnicy mają szansę na podjęcie współpracy z oficyną. Zajęcia odbywają się online, planowane są też zjazdy stacjonarne. Nabór trwa do 29 września.

Gdzie są granice niczego? Dźwiękowe uniwersum Krzysztofa Knittla

Krzysztof Knittel to artysta nieustannie poszukujący – niezależny, eksperymentujący, który podąża własnymi ścieżkami. To człowiek o wielu obliczach, wyraźnych opiniach i bogaty w doświadczenia, którymi dzieli się w rozmowie z Michałem Mendykiem. Jej zapis, pod paradoksalnym tytułem Granice niczego, 19 września br. dołączy do serii Ludzie Świata Muzyki, która ukazuje się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

 

Agata Zubel nominowana do Nagrody Kompozytorskiej Fundacji Księcia Pierre'a z Monako

Fondation Prince Pierre de Monaco ogłosiła nominacje do tegorocznej edycji prestiżowej Prix de Composition Musicale. W gronie kandydatów znalazła się Agata Zubel, za utwór Na zewnątrz Czasu. Rozstrzygnięcie już w październiku.

Wśród barwnych ogrodów, przy dźwiękach dzwonów. Wrześniowe premiery najnowszej muzyki polskiej

Wrzesień przyniesie wiele dobrego we współczesnej muzyce polskiej. W Katowicach, Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie zabrzmią najnowsze kompozycje Marty Ptaszyńskiej, Mikołaja Piotra Góreckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Krzysztofa Knittla, Jerzego Kornowicza i Pawła Hendricha. W kolejny, koncertowy sezon wkroczymy wśród barwnych ogrodów, przy donośnych dźwiękach carillonu, w atmosferze świętowania.

Instrument miesiąca: altówkowe rekomendacje Katarzyny Budnik

Po które publikacje przeznaczone na altówkę warto sięgnąć, by odnaleźć w nich bogactwo harmonii, wyraziste melodie, czy nostalgiczny i tajemniczy nastrój? O rekomendacje w ramach akcji „Instrument miesiąca” poprosiliśmy znakomitą skrzypaczkę i altowiolistkę – Katarzynę Budnik. Jako solistka i kameralistka koncertuje w Polsce i wielu krajach Europy, m.in.: z orkiestrą Sinfonia Varsovia, w której jest liderką grupy altówek.