PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

2017-10-06

5 października w Krakowie ruszyła pierwsza edycja plebiscytu na księgarnie roku – pionierskiego projektu realizowanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Grono ekspertów złożone z dziennikarzy, krytyków i menedżerów literackich wybrało 31 miejsc, z których czytelnicy dokonają wyboru pięciu księgarń z tytułem Księgarskiego Znaku Jakości. Głosowanie trwa do 6 grudnia – stacjonarnie w księgarniach oraz na stronie ksiegarnie.miastoliteratury.pl. Ogłoszenie wyników 13 grudnia, w Dzień Księgarza!
 

Według raportów Biblioteki Narodowej ponad połowa decyzji o wyborze książki zapada w księgarniach. Dobrze, kompetentnie prowadzone księgarnie z ambitną ofertą dla wszystkich, a coraz częściej z własnym programem wydarzeń kulturalnych to prawdziwe skarby na mapie miasta. Idea plebiscytu inspirowanego m.in. francuskim Znakiem Jakości (LIR – Librairie indépendante de référence) czy Niemieckiej Nagrody Księgarskiej (Deutscher Buchhandlungpreis) wypływa z potrzeby kształtowania nawyków konsumenckich i nieustannego przypominania, jak ważną rolę społeczną pełnią miejsca, w których dobra książka nadal stanowi największą wartość.


7 września grono ekspertów w składzie: Katarzyna Fortuna (Radio Kraków), Anka Karczewska (inicjatywa Książki Kupuję Kameralnie), Michał Olszewski („Gazeta Wyborcza” Kraków), Olga Szmidt (pisarka non-fiction i krytyczka literacka), Łukasz Wojtusik (Radio TOK FM) oraz Krzysztof Żwirski (Dział literacki Krakowskiego Biura Festiwalowego) dokonało wyboru 31 miejsc, z których czytelnicy wybiorą w głosowaniu stacjonarnym i internetowym 5 księgarń roku Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Zdecydowano o postawieniu na antykwariaty i księgarnie niezależne (niezrzeszone w ramach sieci), miejsca definiujące się jako księgarnie lub kawiarnio-księgarnie, z pominięciem księgarni muzealnych, oraz księgarni wydawnictw prowadzących sprzedaż książek wyłącznie jednej oficyny. Celem dokonanych wyborów było maksymalne wyrównanie szans w plebiscycie oraz promocja najciekawszych miejsc na księgarskiej mapie Krakowa.

Głosować można do 6 grudnia w dwóch formach: stacjonarnie w księgarniach (poprzez wypełnienie krótkiej ankiety i wrzucenie jej do urny) lub internetowo na stronie ksiegarnie.miastoliteratury.pl, gdzie znaleźć można bieżąco aktualizowaną mapę krakowskich księgarń, kalendarium wydarzeń kulturalnych oraz informacje o prowadzonych przez Miasto i KBF programach wsparcia dla księgarzy. Głosować można na różne księgarnie (za wyłączeniem możliwości wielokrotnego oddawania głosu na to samo miejsce). Będzie również można zagłosować podczas zbliżającego się Festiwalu Conrada i Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Oceniane będą różne kategorie, m.in. obsługa, jakość asortymentu, oferta kulturalna, czy – last, but not least – atmosfera. Na głosujących czekają atrakcyjne nagrody, m.in. bony na zakupy w księgarniach!


13 grudnia, w Dzień Księgarza poznamy pięć księgarń, które otrzymają na 2018 rok Znak Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Nagrodą dla zwycięskich księgarń będzie kampania promocyjna w przestrzeni miejskiej, promocja na kanałach medialnych organizatorów plebiscytu oraz dodatkowe wsparcie merytoryczne w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.


Księgarnie to priorytetowy obszar działań w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. W latach 2013-2017 uruchomiono m.in. całoroczny program wspierania działalności kulturalnej w księgarniach, poszerzono zapisy uchwały uprawniającej księgarzy do preferencyjnych czynszów w lokalach miejskich oraz zrealizowano szereg akcji promujących małe księgarnie jako centra kultury (m.in. kampania Czytaj lokalnie).


więcej informacji:
ksiegarnie.miastoliteratury.pl

Najczęściej czytane:

Książka pełna muzyki. Muzyczny hit na Dzień Dziecka

Słynny „Karnawał zwierząt” Camille’a Saint-Saënsa uchwycony w zabawne wierszyki to najświeższa propozycja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dla małych melomanów. Do tego specjalnie przygotowana aplikacja mobilna oraz audiobook mistrzowsko czytany przez Piotra Fronczewskiego. Innymi słowy pakiet pełen wrażeń, którego nie można przegapić! Premiera już 23 maja br.

 

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Polskim Wydawnictwie Muzycznym

Już 10 i 11 maja 2024 roku odbędą się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. XI edycja DOFE jest wyjątkowa – wpisuje się w obchody 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej!

IL TEMPO PASSA. Pierwsza monograficzna płyta Joanny Wnuk-Nazarowej

Czas płynie nieustannie, zmieniając wokół świat i jego pejzaż dźwiękowy. Tytuł IL TEMPO PASSA może być zarówno refleksją nad nietrwałością życia, świata i rzeczy, jak i wskazówką, by cieszyć się trwającą chwilą. Najnowszy album wydawnictwa ANAKLASIS przedstawia plon twórczości kameralnej i symfonicznej Joanny Wnuk-Nazarowej z ostatnich lat. Premiera 28 maja 2024 roku, w dniu 75. urodzin kompozytorki.

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.



MAJ: czwarta odsłona konkursu

Daj znać w komentarzu, ile klawiszy fotepianu widzisz na ilustracji i w jakich miejscach się znajdują. Na najbardziej spostrzegawczych czekają trzy egzemplarze książki Moniuszko z serii Małe Monografie .

Fryderyki 2024 rozdane. Statuetka dla ANAKLASIS

Najważniejsze polskie nagrody fonograficzne Fryderyki zostały przyznane podczas Gali Muzyki Poważnej, która odbyła się w niedzielę 28 kwietnia w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wśród laureatów ponownie zatriumfowała marka fonograficzna Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – ANAKLASIS.

 

Przyznano również nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt twórczości w kategorii Muzyka Poważna. Laureatem został Krzysztof Meyer.

Powraca Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Koncert inauguracyjny już 30 kwietnia

W dniach 1-12 maja 2024 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Tegoroczna edycja wyznacza powrót tego prestiżowego wydarzenia do polskiego i światowego kalendarza konkursów muzycznych po kilkuletniej, spowodowanej pandemią przerwie. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” są Partnerami przedsięwzięcia.

Najpiękniejsze Książki 2023 – nominacja dla PWM!

Najgłośniejsza książka ubiegłego roku wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne otrzymała nominację w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2023. W kategorii Literatura naukowa i popularnonaukowa jury doceniło publikację Ten cały musical Mateusza Borkowskiego, Jacka Mikołajczyka i Marcina Zawady. Autorką projektu okładki i wnętrza oraz składu jest Alicja Kobza.

Paweł Malinowski nowym kompozytorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Mamy przyjemność ogłosić, że Paweł Malinowski dołączył do grona kompozytorów reprezentowanych przez naszą Oficynę. Jego utwory były i są wykonywane m.in. przez członków The London Philharmonic Orchestra. W swojej twórczości, młody kompozytor poszukuje kruchych i wrażliwych dźwięków, jednocześnie eksplorując muzyczną przeszłość.

Matematyczność w muzyce. 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów promuje i prezentuje współczesną, profesjonalną twórczość kompozytorów krakowskich od klasyków i generacji profesorów, poprzez kompozytorów średniego i młodego pokolenia oraz studentów kompozycji. W programie tegorocznej odsłony zabrzmią utwory m.in. kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Festiwal rusza już 20 kwietnia.

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.