PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Dzieło życia Bartłomieja Pękiela ujrzy światło dzienne

2017-11-14

Już w najbliższą niedzielę w krakowskim kościele św. Katarzyny odbędzie się wyjątkowy koncert – premiera pierwszego nagrania dzieł wszystkich Bartłomieja Pękiela. Kompletnego opracowania twórczości kompozytora podjęła się znakomita grupa wokalna OCTAVA ensemble. 

 

Genialny twórca, nadworny kompozytor Władysława IV Wazy, uznawany dziś za jednego z najważniejszych kompozytorów XVII-wiecznej Europy. Bartłomiej Pękiel, bo o nim mowa działał w latach świetności Królewskiej Katedry na Wawelu i przez wiele lat kierował dwoma najbardziej prestiżowymi zespołami muzycznymi – kapelą królewską oraz wawelską kapelą katedralną. Co do wysokiego poziomu wykonywanej tam muzyki nie mamy już żadnych wątpliwości – o najwyższy poziom artystyczny muzycznej oprawy liturgii zabiegali sami możnowładcy, wielkie zasługi na tym polu należały do królowej Bony, a w zespołach ówczesnej polski znajdowali się najlepsi muzycy z Polski, Włoch i innych państw. Geniusz Bartłomieja Pękiela był doceniany już przez mu współczesnych – w 1643 roku inny polski kompozytor, Adam Jarzębski pisał: „Pękiel, zacny organista, dobry z nimże komponista”.


Pękiel pozostawił po sobie obszerny i różnorodny zbiór kompozycji – stosował w nich rozwiązania, które wykorzystywali późniejsi kompozytorzy europejscy. To muzyka na światowym poziomie, którą warto znać, a która nigdy wcześniej nie była prezentowana w komplecie. Tym bardziej więc cieszy fakt, że OCTAVA ensemble podjęła się zaprezentowania światu całej spuścizny kompozytora. Wyjątkowości tego wydawnictwa podkreśla fakt, że niektóre z kompozycji zostały nagrane w miejscu ich powstania – Królewskiej Katedrze na Wawelu.



Wydarzenie jest objęte patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

19 listopada 2017
godz: 19:30
Kraków. Kościół św. Katarzyny (ul. Augustiańska 7)
w programie m.in:

Missa Concertata la Lombardesca
Dulcis Amor Iesu
Dum Complerentur
Assumpta est Maria
Ave Maria
Magnum Nomen Domini
Audite mortales

wykonawcy:

OCTAVA ensemble
Zygmunt Magiera - dyrygent

#weźniepękiel

Pre-concert talk.
Wstęp do wysłuchania koncertu o godz 19:00.
Słuchaj świadomie. Patrz szerzej.
Podczas prelekcji dowiesz się więcej na temat wykonywanych utworów, genezy i kontekstu ich powstania.

Podczas koncertu będzie możliwość nabycia premierowego wydawnictwa Bartłomiej Pękiel - OPERA OMNIA po promocyjnej cenie.

WSTĘP WOLNY

więcej na: http://www.pekiel.pl/

Najczęściej czytane:

RZECZY. VAUDEVILLE: dzieło Aleksandra Nowaka do libretta Marcina Wichy dostępne w sprzedaży od 5 października

Aleksander Nowak kontynuuje oryginalny cyklu kompozycji dialogujących z nową literaturą polską. Premiera albumu z operą napisaną na podstawie nagrodzonej Nike książki Marcina Wichy „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” odbędzie się podczas festiwalu AUKSODRONE w Tychach.

W rytmie przemian. O polskiej muzyce XX wieku

Od czasów Karola Szymanowskiego, jednogłośnie uznawanego za najważniejszego twórcę początku XX wieku, muzyka polska rozwijała się gwałtownie, doświadczając licznych transformacji. W rocznicę urodzin kompozytora na półki księgarń trafia publikacja Muzyka polska po Szymanowskim, stanowiąca ukłon brytyjskiego muzykologa w stronę kultury muzycznej Polski minionego stulecia.

Premiery polskiej muzyki najnowszej w październiku

Tej jesieni nowa muzyka polska wybuchnie feerią barw. W październiku czekają nas prawykonania w Białymstoku, Katowicach, Tychach, Krakowie, Radomiu, Częstochowie oraz w Amsterdamie. Oto 9 utworów polskiej muzyki najnowszej, które warto w tym miesiącu usłyszeć.

Podróż do umysłu skutego lodem i samotnością

Przed nami kolejna edycja festiwalu AUKSODRONE. Od 4 do 6 października tyska Mediateka będzie przepełniona muzyką w wykonaniu AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia oraz znakomitych muzyków znanych ze sceny klasycznej i jazzowej. Nie zabraknie premier, improwizacji i świętowania jubileuszy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest współorganizatorem festiwalu.

Przenikania na 67. Warszawskiej Jesieni

20 września rusza 67. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Tematem tegorocznej edycji jest przenikanie do muzyki współczesnej muzycznych języków historycznych i zjawisk dźwiękowych przynależących do różnych aktualnych gatunków.

Kurs Edytorstwa Muzycznego – ruszyły zapisy!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne serdecznie zaprasza na kolejną edycję seminarium „Kurs Edytorstwa Muzycznego”. Wyróżniający się podczas spotkań uczestnicy mają szansę na podjęcie współpracy z oficyną. Zajęcia odbywają się online, planowane są też zjazdy stacjonarne. Nabór trwa do 29 września.

Gdzie są granice niczego? Dźwiękowe uniwersum Krzysztofa Knittla

Krzysztof Knittel to artysta nieustannie poszukujący – niezależny, eksperymentujący, który podąża własnymi ścieżkami. To człowiek o wielu obliczach, wyraźnych opiniach i bogaty w doświadczenia, którymi dzieli się w rozmowie z Michałem Mendykiem. Jej zapis, pod paradoksalnym tytułem Granice niczego, 19 września br. dołączy do serii Ludzie Świata Muzyki, która ukazuje się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

 

Agata Zubel nominowana do Nagrody Kompozytorskiej Fundacji Księcia Pierre'a z Monako

Fondation Prince Pierre de Monaco ogłosiła nominacje do tegorocznej edycji prestiżowej Prix de Composition Musicale. W gronie kandydatów znalazła się Agata Zubel, za utwór Na zewnątrz Czasu. Rozstrzygnięcie już w październiku.

Wśród barwnych ogrodów, przy dźwiękach dzwonów. Wrześniowe premiery najnowszej muzyki polskiej

Wrzesień przyniesie wiele dobrego we współczesnej muzyce polskiej. W Katowicach, Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie zabrzmią najnowsze kompozycje Marty Ptaszyńskiej, Mikołaja Piotra Góreckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Krzysztofa Knittla, Jerzego Kornowicza i Pawła Hendricha. W kolejny, koncertowy sezon wkroczymy wśród barwnych ogrodów, przy donośnych dźwiękach carillonu, w atmosferze świętowania.

Instrument miesiąca: altówkowe rekomendacje Katarzyny Budnik

Po które publikacje przeznaczone na altówkę warto sięgnąć, by odnaleźć w nich bogactwo harmonii, wyraziste melodie, czy nostalgiczny i tajemniczy nastrój? O rekomendacje w ramach akcji „Instrument miesiąca” poprosiliśmy znakomitą skrzypaczkę i altowiolistkę – Katarzynę Budnik. Jako solistka i kameralistka koncertuje w Polsce i wielu krajach Europy, m.in.: z orkiestrą Sinfonia Varsovia, w której jest liderką grupy altówek.