PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Marcin Łukasz  Mazur

Marcin Łukasz Mazur

*1963

MARCIN ŁUKASZ MAZUR jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (dyplom z wyróżnieniem w 1988 roku). W 2009 roku uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Działalność dyrygencką rozpoczął w 1985 roku. Prowadził m.in.: chóry Towarzystwa Śpiewaczego Lutnia w Warszawie (1985–1996), Orkiestrę im. A. Corellego w Bielsku Białej, chór i orkiestrę PPSM im. K. Szymanowskiego w Warszawie, Chór Filharmonii Gran Canarii w Las Palmas – Hiszpania (1998–2000). Od 2000 pracuje z Grodziskim Chórem Bogorya.

Z chórami LUTNI i z Grodziskim Chórem Bogorya występował wielokrotnie w Polsce i za granicą, zdobywając około czterdziestu nagród na konkursach chóralnych i dokonując prawykonań współczesnej muzyki chóralnej (Kurta Bikkembergsa, Krzysztofa Dziermy, Andrzeja Hundziaka, Andrzeja Koszewskiego, Mariana Sawy, Wilbura Skeelsa, Romualda Twardowskiego).

Z chórem Filharmonii Gran Canarii przygotował kilka wielkich form wokalno-instrumentalnych, m.in. Bacha (Pasję wg św. Jana i Magnificat), Lloyda-Webbera (Jesus Christ Superstar), Mozarta (operę Don Giovanni), Schuberta (Mszę Es-dur) oraz operę dziecięcą Brundibar Hansa Krasy.

Występował w Austrii, Belgii, Czechach, Danii, Francji, Hiszpanii, Holandii, na Litwie, w Niemczech, Portugalii, Słowenii, na Słowacji, w Szwecji i we Włoszech.

Marcin Łukasz Mazur skomponował kilkanaście utworów chóralnych, oraz opracował kilkadziesiąt pieśni ludowych – głównie kolęd – na różne rodzaje chórów. Część tych utworów doczekała się publikacji w wydawnictwach: Triangiel, WSiP, PWM, Cantus Quercus Press, Edition Ferrimontana, Wychowanie Muzyczne w Szkole. Był współzałożycielem i prezesem Wydawnictwa Muzycznego Triangiel.