Archiwum aktualności
« Maj 2014 »
PWM na Targach Książki w Warszawie
2014-05-20
W dniach 22-25 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie po raz piąty odbywać się będą Targi Książki. Będziemy na nich również i my – wraz z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina zaprezentujemy nowości wydawnicze. Na wizytujących czeka wiele atrakcyjnych promocji oraz spotkanie z Julią Hartwig i Aleksandrem Laskowskim!
Przewodnik operowy Józefa Kańskiego - spotkanie promocyjne (fotorelacja)
2014-05-20
Dużym zainteresowaniem wśród miłosników opery cieszyło się, zorganizowane w ramach Nocy Muzeów, spotkanie z Józefem Kańskim w Białymstoku, na którym zaprezentowane zostało nowe, poszerzone o 30 dodatkowych oper, wydanie „Przewodnika operowego” - pozycji wydawniczej kultowej wśród melomanów.
Nowości wydawnicze PWM w Telewizji Katowice
2014-05-20
W dzisiejszym „Poranku z TVP Katowice” gościem Violetty Rotter-Kozery była Sylwia Religa, dyrektor Działu Handlu PWM, która opowiedziała o dwóch nowościach wydawniczych PWM – o nowym wydaniu „Przewodnika operowego” Józefa Kańskiego oraz o „Przewodniku po muzyce fortepianowej” Marcina Tadeusza Łukaszewskiego.
5-14 września 49. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans
2014-05-20
Od 5 do 14 września 2014 roku po raz 49 uwaga muzycznego świata skupi się na Międzynarodowym Festiwalu Wratislavia Cantans, który przyciągnie do Wrocławia i kilkunastu miast Dolnego Śląska artystów największego formatu. Już drugi raz autorem koncepcji festiwalu jest wybitny włoski dyrygent i instrumentalista, Giovanni Antonini, który poprowadzi słuchaczy muzyczną drogą „Z ciemności w światło”.
Spotkanie z Jadwigą Majewską w Lublinie
2014-05-14
14 maja o godz. 17.30 w Szklarni w Centrum Kultury w Lublinie odbędzie się spotkanie z Jadwiga Majewską, autorką książek "Świadomość ruchu”, „My Taniec. Antologia polskiej krytyki tańca po 1989" oraz tłumaczką książki Sally Banes „Terpsychora w tenisówkach”.
Promocja nowego wydania "Przewodnika operowego" Józefa Kańskiego
2014-05-14
17 maja w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się uroczysta promocja jedenastego wydania „Przewodnika operowego” autorstwa wybitnego krytyka muzycznego Józefa Kańskiego. W prezentacji weźmie udział autor, który podpisze swoje książki.
30-lecie Sinfonii Varsovii - koncert jubileuszowy
2014-05-12
Z okazji jubileuszu 30-lecia, Orkiestra Sinfonia Varsovia wystąpiła w niedzielę 11 maja z uroczystym koncertem w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Orkiestrę poprowadził znakomity skrzypek i dyrygent Andres Mustonen.
II Konwencja Muzyki Polskiej
2014-05-12
W dniach 12-14 maja w Warszawie odbywa się II Konwencja Muzyki Polskiej, celem której jest ogólnopolskie spotkanie przedstawicieli środowiska muzycznego i dyskusja na temat różnych dziedzin muzyki i infrastruktury polskiej kultury muzycznej, postawienie diagnozy i formułowanie strategii zmian.
Studencka premiera "Wesela Figara" W. A. Mozarta
2014-05-12
22 maja o godz. 11.00 zapraszamy na spektakl dyplomowy „Wesele Figara” W. A. Mozarta w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Krakowie. W spektaklu w inscenizacji Laco Adamika, który znają już Państwo z naszego repertuaru, wystąpią dyplomanci Wydziału Wokalno-Aktorskiego. Solistom będą towarzyszyły zespoły Chóru i Orkiestry Opery Krakowskiej pod dyrekcją cenionego dyrygenta i pedagoga, prorektora Akademii Muzycznej w Krakowie prof. Rafała Jacka Delekty.
Koncert "Tadeusz Paciorkiewicz in memoriam" w Sierpcu
2014-05-07
11 maja w ramach II Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Indywidualności Muzycznych im. Tadeusza Paciorkiewicza w Sierpcu odbędzie się koncert polskiej muzyki, który wykona Płocka Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza.
Najczęściej czytane:
Niczym Oscary w branży filmowej, nagrody Emmy w telewizyjnej, czy Tony Awards dla teatru, tak w branży eventowej najbardziej prestiżowe międzynarodowe wyróżnienie i najwyższy symbol doskonałości marketingu doświadczeń stanowią nagrody Global Eventex Awards. W tegorocznej edycji, spośród blisko półtora tysiąca zgłoszeń z całego świata to wyjątkowe wyróżnienie zdobyło Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Pociąg Wypełniony Muzyką został nagrodzony w pięciu kategoriach!
W jubileuszowym roku setnej rocznicy urodzin Andrzeja Wajdy świat filmu spotyka się ze światem muzyki w wyjątkowym projekcie artystycznym REscoringWajda. Koncert przygotowany przez Chór Polskiego Radia – Lusławice odbędzie się w niedzielę 17 maja o godz. 13:00 w unikalnej przestrzeni Kopalni Soli "Wieliczka" (Komora Lill Górna).
„Strasznie fajny ten Moniuszko!” to spotkanie, podczas którego dzieci poznają życie i twórczość Stanisława Moniuszki poprzez muzyczne opowieści i wspólne zabawy. Zapraszamy grupy przeszkolne i wczesnoszkolne, dzieci w wieku 6 do 10 lat już, 1, 2 i 3 czerwca do kluboksięgarni UNA w Krakowie!
Fascynujące biografie, rozmowy o sztuce pianistycznej, interdyscyplinarna refleksja nad muzyką. W tym miesiącu aż cztery nowe publikacje zasilą ofertę wydawniczą Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Premierowe propozycje, przygotowane z myślą o melomanach, już niedługo pojawią się na księgarnianych półkach. Są wśród nich: Sekrety wielkich pianistów. Rozmowy z Peterem Feuchtwangerem Konrada Skolarskiego, Zygmunt Stojowski. Życie i muzyka Josepha A. Hertera, Penderecki Doroty Szwarcman, wreszcie Muzyczna myśl Lawrence’a Kramera.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Kluboksięgarnia UNA zapraszają na wydarzenie poświęcone postaci Zygmunta Stojowskiego. 14 maja o godzinie 17.00 odbędzie się koncert Cracow Duo połączony z rozmową wokół premierowej książki Zygmunt Stojowski. Życie i muzyka Josepha A. Hertera. Wstęp wolny.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne, jako partner Festiwalu, zaprasza do udziału w wydarzeniach tegorocznej edycji Musica Polonica Nova odbywającej się pod hasłem ZMYSŁY w dniach 14-17.05.2026 w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Festiwal, ukazując najświeższe tendencje polskiej muzyki współczesnej, zagłębia się w zagadnienia tego jak dzisiaj odbiorcy słuchają muzyki – i jak muzyka może wykroczyć poza tradycyjne ramy percepcji.
To jeden z najstarszych zarówno w Polsce, jak i na świecie festiwali filmów dokumentalnych i krótkometrażowych. Tegoroczna, 66. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego odbędzie się w kinach od 31 maja do 7 czerwca 2026 roku oraz od 5 czerwca do 19 czerwca online na KFF VOD. W ramach wydarzenia odbędą się dwie projekcje filmu „Bacewicz x Bomsori” oraz spotkanie z reżyserem Jakubem Piątkiem.
Rozpoczynamy intensywny sezon festiwalowy. W tym miesiącu prawykonania kompozytorek i kompozytorów związanych z Polskim Wydawnictwem Muzycznym usłyszymy podczas pięciu festiwali, odbywających się w Krakowie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Warszawie i Lublinie. Zabrzmią najnowsze utwory Wojciecha Widłaka, Jerzego Kornowicza, Jagody Szmytki, Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, Jacka Domagały i Pawła Malinowskiego.
W maju spoglądamy na życie i dorobek kompozytora miesiąca, którym jest Stanisław Wiechowicz (1893-1963), zgodnie uważany za najważniejszego polskiego kompozytora muzyki chóralnej pierwszej połowy XX wieku. Był nie tylko cenionym twórcą, lecz także pedagogiem, dyrygentem, publicystą i aktywnym działaczem, skupionym na odbudowie i krzewieniu kultury polskiej z zachowaniem najwyższego poziomu jakości muzycznej.
Jakie cechy powinien mieć utwór, aby uczeń polubił go już przy pierwszym rozczytaniu i zachował tę sympatię aż do finałowej prezentacji? Odpowiedzi na to pytanie udało się zawrzeć Grzegorzowi Frankowskiemu w jego nowych utworach na kontrabas w stroju solowym lub orkiestrowym i fortepian.