Archiwum aktualności
Styczeń 2011 »
"Maria" Statkowskiego na Wexford Festival Opera
2011-01-28
Dyrektor artystyczny Wexford Festival Opera David Agler poinformował, że w programie tegorocznej edycji festiwalu znajdzie się opera Romana Statkowskiego pt. „Maria”, napisana w 1903 roku.Focus Festival. Wywiad z Andrzejem Kosowskim, redaktorem naczelnym PWM.
2011-01-26
- Jest tam i Witold Lutosławski, i Krzysztof Penderecki, i Bogusław Schaeffer, ale są również reprezentanci najmłodszego pokolenia kompozytorów, np. Aleksander Nowak i Paweł Mykietyn. To reprezentatywna grupa – mówił o programie festiwalu FOCUS! w Nowym Jorku Andrzej Kosowski, redaktor naczelny PWM, w wywiadzie udzielonym Polskiemu Radiu.Zmarł ksiądz Tadeusz Przybylski
2011-01-25
Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 23 stycznia 2011 r. zmarł ś † p ks. Tadeusz Przybylski, autor publikacji muzycznych, komentarzy do wydań Kurpińskiego oraz wielu haseł do Encyklopedii Muzycznej PWM.FOCUS! Festival: polska muzyka w Nowym Jorku
2011-01-18
Wielki festiwal muzyki polskiej rozpoczyna się w najbliższą sobotę w Nowym Jorku.Zmarła prof. Jadwiga Paja-Stach
2011-01-17
Z głębokim żalem zawiadamiamy,że w dniu 11 stycznia 2011 r. odeszła od nas
ś † p Prof. Jadwiga Paja-Stach,
muzykolog, były pracownik Wydawnictwa,
wieloletni redaktor naukowy Encyklopedii Muzycznej PWM
oraz autor wielu haseł encyklopedycznych.
Spotkanie z prof. Mieczysławem Tomaszewskim
2011-01-05
25 stycznia 2011 roku odbędzie się w Warszawie promocja albumu „Chopin” wydanego przez wydawnictwo BOSZ przy współudziale PWM. W spotkaniu uczestniczył będzie autor albumu, profesor Mieczysław Tomaszewski.Najczęściej czytane:
Świetny kompozytor, fenomen kultury, wspaniały człowiek – Wojciech Kilar – to kolejny bohater książki z serii Małe Monografie. W roku dziewięćdziesiątej rocznicy urodzin Artysty Polskie Wydawnictwo Muzyczne prezentuje debiutancką publikację Magdy Miśki-Jackowskiej.
Dziś Romuald Twardowski obchodzi 92. urodziny! Czerwcowemu Kompozytorowi miesiąca składamy najlepsze życzenia, prezentując ciekawostki na temat jego życia oraz twórczości pedagogicznej i utworów o charakterze edukacyjnym.
Jak rozwijała się polska muzyka w okresie międzywojnia? Którzy polscy kompozytorzy zaznaczyli się w historii muzyki filmowej? Jak opowiadać uczniom o muzyce XX i XXI wieku, zwłaszcza tuż po długim okresie nauki zdalnej? 4 lipca w Gdańsku rusza XIII Ogólnopolski Kurs Historii Muzyki, podczas którego specjaliści z zakresu muzyki ostatnich 120. lat odpowiedzą na te i inne pytania związane z pedagogiką muzyczną. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Czy śmierć musi być przeszkodą dla miłości? 200 lat temu Adam Mickiewicz wydał Ballady i romanse, przedstawiając fantastyczne i mrożące krew w żyłach historie, w których próbował odpowiedzieć na to pytanie. W 2022 roku Zygmunt Krauze na zaproszenie Polskiej Opery Królewskiej kieruje się ku temu ponadczasowemu zbiorowi w swojej najnowszej operze Noc kruków do libretta Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk. Premierowa inscenizacja zainauguruje V Festiwal Polskiej Opery Królewskiej.
„Stawiam na kameralistykę, chcąc wydobyć jak najwięcej koloru samych skrzypiec i ich zmieniającego się brzmienia” – mówi o swojej wizji Wieniawskiego wirtuoz Adam Bałdych, którego recenzent „Frankfurter Allgemeine Zeitung” nazwał „najbardziej rozwiniętym technicznie skrzypkiem naszych czasów”. Biegłość techniczna i staranne wykształcenie, w tym dyplom katowickiej Akademii Muzycznej ukończonej z wyróżnieniem oraz stypendium w Berklee College of Music, nie przeszkadzają Bałdychowi w nieortodoksyjnym podejściu nawet do uświęconej tradycją muzyki mistrzów. Już 24 czerwca do dystrybucji trafi album LEGEND z „wariacjami na temat Henryka Wieniawskiego”. Płyta dołączy do katalogu ANAKLASIS – marki Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Informujemy, że przygotowaliśmy nowe ceny detaliczne Wydania Narodowego utworów Fryderyka Chopina. Nowe ceny będą obowiązywać od 20.06.2022. Nasza decyzja spowodowana jest zwiększonymi kosztami produkcji.
Z okazji Dnia Dziecka Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało specjalny, czerwcowy prezent dla najmłodszych. Od dziś na kanale YouTube PWM można oglądać kolejne filmy z cyklu animacji o wielkich polskich kompozytorach. Bohaterem najnowszej produkcji dla dzieci jest Henryk Wieniawski – co o nim wiecie?
Romuald Twardowski to nie tylko uznany kompozytor muzyki artystycznej. To także twórca barwnych utworów mających liczne walory edukacyjne. To właśnie na kompozycje pedagogiczne Twardowskiego zwracamy szczególną uwagę w ramach czerwcowej odsłony akcji Kompozytor miesiąca.
Zespół ds. Międzynarodowych Konkursów Radiowych Polskiego Radia zakwalifikował słuchowisko Wanda na podstawie opery o tym samym tytule Joanny Wnuk-Nazarowej do Prix Europa. Wydarzenie, w ramach którego przyznawana jest nagroda, ma obecnie rangę najbardziej wpływowego ogólnoeuropejskiego festiwalu radiowo-telewizyjnego.
Za nami tegoroczna odsłona Festiwalu Filmowego w Cannes. Podczas wydarzenia triumfował między innymi Paweł Mykietyn – laureat Cannes Soundtrack Award za najlepszą ścieżkę dźwiękową do filmu Io Jerzego Skolimowskiego. Jako wydawca kompozytora – serdecznie gratulujemy!