PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

« Październik 2015 «

PWM na 19. Targach Książki w Krakowie
PWM na 19. Targach Książki w Krakowie
2015-10-19

W dniach 22-25 października w Krakowie odbywa się wielkie czytelnicze święto – Targi Książki. Jak co roku jesteśmy na nich i my, ale w tym roku nasza obecność ma szczególny charakter, bowiem PWM świętuje 70-lecie swojego istnienia. Zapraszamy na nasze stoisko B35, gdzie czeka na naszych czytelników wiele jubileuszowych niespodzianek.

Koncert Motion Trio podczas Targów Książki w Krakowie
Koncert Motion Trio podczas Targów Książki w Krakowie
2015-10-19

Wręczenie Nagrody im. Jana Długosza dla najlepszej książki humanistycznej roku od kilkunastu lat jest wydarzeniem towarzyszącym krakowskim Targom Książki. W tym roku uroczystą galę uświetni występ Motion Trio.

"Quo vadis" Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu
"Quo vadis" Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu
2015-10-19

11 listopada na koncercie w Teatrze Wielkim w Poznaniu usłyszymy dwa utwory Feliksa Nowowiejskiego. Będą to psalm 136 „Ojczyzna” op. 18 oraz oratorium „Quo vadis” op. 30. Koncert uświetni obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Nevermore Eugeniusza Morawskiego w Filharmonii Krakowskiej
Nevermore Eugeniusza Morawskiego w Filharmonii Krakowskiej
2015-10-16

Poemat symfoniczny Nevermore Eugeniusza Morawskiego (1876-1948) usłyszeć będzie można 16 i 17 października w Krakowie w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Krakowskiej pod batutą Modestasa Pitrėnasa.

Wyniki XIII Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego
Wyniki XIII Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego
2015-10-13

Z przyjemnością informujemy o rozstrzygnięciu XIII edycji Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Ochlewskiego. Laureatem pierwszej nagrody został Krzysztof Ratajski za utwór "Rebounds" na 5-głosowy chór dziecięcy do oryginalnego tekstu fonetycznego. Wyróżnienie otrzymał Szymon Godziemba-Trytek za utwór "A Wonderer’s Song" na 3-głosowy chór dziecięcy.

Utwory Elżbiety Sikory i Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej na Światowych Dniach Muzyki w Korei Południowej
Utwory Elżbiety Sikory i Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej na Światowych Dniach Muzyki w Korei Południowej
2015-10-12

Utwory „Pięć miniatur” na orkiestrę Elżbiety Sikory oraz „Trzy tańce polskie (mazur, kujawiak, oberek)” na kwintet blaszany i organy Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej zostały zakwalifikowane do Festiwalu Światowe Dni Muzyki w Korei Południowej.

Ogólnopolskie Seminarium dla Chórmistrzów
Ogólnopolskie Seminarium dla Chórmistrzów
2015-10-09

10 października w Warszawie odbędzie się II Ogólnopolskie Seminarium dla Chórmistrzów, pt. „Edukacja chóralna w świetle reformy szkolnictwa muzycznego”, organizowane przez Zespół Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie we współpracy z Fundacją im. Józefa Elsnera oraz Centrum Edukacji Artystycznej.
 

Aleksandra Kurzak wystąpi w ICE Kraków
Aleksandra Kurzak wystąpi w ICE Kraków
2015-10-09

9 października w ICE Kraków Aleksandra Kurzak zaprezentuje najpiękniejsze arie operowe. Śpiewaczce będzie towarzyszyć Orkiestra Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją libańsko-polskiego dyrygenta Bassema Akikiego.

Po koncercie Aleksandra Kurzak będzie podpisywać zbiór rozmów, które przeprowadził z nią Aleksander Laskowski. Publikacja będzie do kupienia na stoisku PWM na terenie ICE Kraków.

Sukces Dnia Edukacji Muzycznej 2015
Sukces Dnia Edukacji Muzycznej 2015
2015-10-09

Dzień Edukacji Muzycznej już za nami. Tegoroczna edycja odbyła się 7 października w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie. W cyklu szkoleń, lekcji pokazowych i wykładów prowadzonych przez praktyków – nauczycieli, kompozytorów i autorów publikacji – uczestniczyli nauczyciele instrumentaliści całej Polski.

Dzień pamięci Henryka Mikołaja Góreckiego w londyńskim Barbican
Dzień pamięci Henryka Mikołaja Góreckiego w londyńskim Barbican
2015-10-02

3 października będzie w londyńskim Barbican dniem w całości poświęconym twórczości Henryka Mikołaja Góreckiego. BBC Symphony Orchestra and Choir po dyrekcją Antoniego Wita, BBC Singers oraz Kwartet Śląski zaprezentują 11 utworów kompozytora, od najwcześniejszych (Cztery preludia na fortepian z 1955 roku) po te skomponowane pół wieku później (Kyrie z 2005 roku).

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

Najczęściej czytane:

Jazzowe przypadki Ludomira Różyckiego. Płyta Kuby Stankiewicza na nowym nośniku (LP) w sprzedaży od 10 października

Choć Ludomir Różycki – jeden z najważniejszych przedstawicieli Młodej Polski – za życia odnosił spektakularne sukcesy kompozytorskie, to współcześnie jego twórczość rzadko pojawia się w programach koncertowych. O wyjątkowej sztuce warto zatem przypomnieć.

RZECZY. VAUDEVILLE: dzieło Aleksandra Nowaka do libretta Marcina Wichy dostępne w sprzedaży od 5 października

Aleksander Nowak kontynuuje oryginalny cyklu kompozycji dialogujących z nową literaturą polską. Premiera albumu z operą napisaną na podstawie nagrodzonej Nike książki Marcina Wichy „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” odbędzie się podczas festiwalu AUKSODRONE w Tychach.

W rytmie przemian. O polskiej muzyce XX wieku

Od czasów Karola Szymanowskiego, jednogłośnie uznawanego za najważniejszego twórcę początku XX wieku, muzyka polska rozwijała się gwałtownie, doświadczając licznych transformacji. W rocznicę urodzin kompozytora na półki księgarń trafia publikacja Muzyka polska po Szymanowskim, stanowiąca ukłon brytyjskiego muzykologa w stronę kultury muzycznej Polski minionego stulecia.

Premiery polskiej muzyki najnowszej w październiku

Tej jesieni nowa muzyka polska wybuchnie feerią barw. W październiku czekają nas prawykonania w Białymstoku, Katowicach, Tychach, Krakowie, Radomiu, Częstochowie oraz w Amsterdamie. Oto 9 utworów polskiej muzyki najnowszej, które warto w tym miesiącu usłyszeć.

Podróż do umysłu skutego lodem i samotnością

Przed nami kolejna edycja festiwalu AUKSODRONE. Od 4 do 6 października tyska Mediateka będzie przepełniona muzyką w wykonaniu AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia oraz znakomitych muzyków znanych ze sceny klasycznej i jazzowej. Nie zabraknie premier, improwizacji i świętowania jubileuszy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest współorganizatorem festiwalu.

Przenikania na 67. Warszawskiej Jesieni

20 września rusza 67. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Tematem tegorocznej edycji jest przenikanie do muzyki współczesnej muzycznych języków historycznych i zjawisk dźwiękowych przynależących do różnych aktualnych gatunków.

Kurs Edytorstwa Muzycznego – ruszyły zapisy!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne serdecznie zaprasza na kolejną edycję seminarium „Kurs Edytorstwa Muzycznego”. Wyróżniający się podczas spotkań uczestnicy mają szansę na podjęcie współpracy z oficyną. Zajęcia odbywają się online, planowane są też zjazdy stacjonarne. Nabór trwa do 29 września.

Gdzie są granice niczego? Dźwiękowe uniwersum Krzysztofa Knittla

Krzysztof Knittel to artysta nieustannie poszukujący – niezależny, eksperymentujący, który podąża własnymi ścieżkami. To człowiek o wielu obliczach, wyraźnych opiniach i bogaty w doświadczenia, którymi dzieli się w rozmowie z Michałem Mendykiem. Jej zapis, pod paradoksalnym tytułem Granice niczego, 19 września br. dołączy do serii Ludzie Świata Muzyki, która ukazuje się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

 

Agata Zubel nominowana do Nagrody Kompozytorskiej Fundacji Księcia Pierre'a z Monako

Fondation Prince Pierre de Monaco ogłosiła nominacje do tegorocznej edycji prestiżowej Prix de Composition Musicale. W gronie kandydatów znalazła się Agata Zubel, za utwór Na zewnątrz Czasu. Rozstrzygnięcie już w październiku.

Wśród barwnych ogrodów, przy dźwiękach dzwonów. Wrześniowe premiery najnowszej muzyki polskiej

Wrzesień przyniesie wiele dobrego we współczesnej muzyce polskiej. W Katowicach, Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie zabrzmią najnowsze kompozycje Marty Ptaszyńskiej, Mikołaja Piotra Góreckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Krzysztofa Knittla, Jerzego Kornowicza i Pawła Hendricha. W kolejny, koncertowy sezon wkroczymy wśród barwnych ogrodów, przy donośnych dźwiękach carillonu, w atmosferze świętowania.