PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

« Listopad 2018 «

Odszedł Jan Rybarski
Odszedł Jan Rybarski
2018-11-29

Z ogromnym smutkiem żegnamy dziś zmarłego 21 listopada śp. Jana Rybarskiego – wybitnego chórmistrza, niezwykłego organistę, dyrygenta, pedagoga, kompozytora, autora aranżacji, doktora sztuki, inicjatora wielu ważnych wydarzeń polskiego, zwłaszcza krakowskiego życia muzycznego, człowieka o wielkich zasługach, wielokrotnie odznaczanego. 

mini Dzień Edukacji Muzycznej w Gdyni
mini Dzień Edukacji Muzycznej w Gdyni
2018-11-28

Minął już ponad miesiąc od Dnia Edukacji Muzycznej, który w tym roku organizowaliśmy w Katowicach. Jeszcze gdy trwały zapisy, zwróciła się do nas pani Alina Zielińska, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 52 w Gdyni, z prośbą o pozwolenie na użycie nazwy Dzień Edukacji Muzycznej dla organizowanego w szkole wydarzenia: „Chcemy zorganizować koncert muzyczno-taneczny, aby zwrócić naszym uczniom uwagę, że muzyka jest obecna w naszym życiu”. Zaproponowaliśmy, że obejmiemy tę imprezę honorowym patronatem.

Dyplom Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina dla Arvo Pärta
Dyplom Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina dla Arvo Pärta
2018-11-27

Wczoraj, 26 listopada 2018 r. odbła się ceremonia wręczenia dyplomu doktora honoris causa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie Maestro Arvo Pärtowi. Dyplom wręczył JM Rektor UMCF prof. zw. dr hab. Klaudiusz Baran. Uroczystą laudację wygłosił prof. zw. dr hab. Paweł Łukaszewski. W części artystycznej wystąpiła uniwersytecka orkiestra kameralna, która pod batutą Rafała Janiaka wykonała „Cantus in memory of Benjamin Britten” autorstwa nowo wypromowanego Doktora Honoris Causa.

„Unseen” – prawykonanie nowego utworu Marcina Stańczyka
„Unseen” – prawykonanie nowego utworu Marcina Stańczyka
2018-11-26

28 listopada odbędzie się w Kolonii prawykonanie najnowszego utworu Marcina Stańczyka „Unseen” na mezzosopran i orkiestrę. Utwór wykona E-Mex Ensemble pod batutą Christopha Marii Wagnera. Partia solowa zabrzmi w interpretacji Agaty Zubel.

 

Wspominany koncert dedykowany jest Zygmuntowi Krauzemu z okazji jubileuszu osiemdziesiątych urodzin kompozytora. Oprócz nowego utworu Marcina Stańczyka, tego wieczoru zostaną wykonane kompozycje Jubilata („Poemat Apollinaire’a”, „Quatuor pour la naissance”) oraz Helmuta Lachenmanna.

Festiwal Krzysztofa Pendereckiego z okazji 85. urodzin kompozytora
Festiwal Krzysztofa Pendereckiego z okazji 85. urodzin kompozytora
2018-11-23

Dzisiaj, w dniu 85. urodzin Krzysztofa Pendereckiego odbędzie się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej koncert finałowy Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego, zrealizowanego dla uczczenia tej rocznicy. Od 16 listopada muzyka mistrza brzmiała w Warszawie wykonaniu najlepszych zespołów i muzyków z kraju i z zagranicy.

„Okruchy pamięci” – nowy utwór Zygmunta Krauzego
„Okruchy pamięci” – nowy utwór Zygmunta Krauzego
2018-11-22

Na półmetku trwającego właśnie 13. Gorczycki Festiwal, 25 listopada odbędzie się prawykonanie nowego utworu Zygmunta Krauzego „Okruchy pamięci” na klawesyn solo, napisanego dla Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz. Podczas recitalu usłyszymy także utwory Elżbiety Sikory oraz Artura Zagajewskiego.

IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Konteksty kultury, konteksty edukacji. Początku kształcenia muzycznego”
IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Konteksty kultury, konteksty edukacji. Początku kształcenia muzycznego”
2018-11-14

Już w najbliszy piątek w Regionalnym Centrum Oświatowo-Sportowym im. Burmistrza Marcina Pawlaka w Dobczycach odbędzie się IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa nt. „Konteksty kutury, konteksty edukacji. Początki kształcenia muzycznego”. Ponieważ Polskie Wydawnictwo Muzyczne coraz prężniej rozwija swoją gałąź edukacyjną (w projekcie „100 na 100” również jest przecież komponent dydaktyczny), to podczas konferencji nie zabraknie również naszego reprezentanta. Zapraszamy serdecznie do udziału w tym wydarzeniu i do konstruktywnej krytyki polskiej myśli metodycznej oraz polskiego systemu edukacji muzycznej.

Franciszek Lilius: XVII-wieczny celebryta
Franciszek Lilius: XVII-wieczny celebryta
2018-11-14

Franciszek Lilius był jednym z najwybitniejszych kompozytorów XVII wieku, kapelmistrzem krakowskiej katedry na Wawelu. Jego działalność artystyczna miała niezwykle silny wpływ na kształtowanie kultury muzycznej w dawnej Polsce. O kompozycje Franciszka Liliusa zabiegały dwory polskich magnatów i arystokratów, a o jego sławie świadczą liczne odpisy kompozycji zachowane w wielu archiwach polskich i zagranicznych oraz wpisy do inwentarzy i katalogów księgarskich.

Premiera „Manru” w Operze Krakowskiej
Premiera „Manru” w Operze Krakowskiej
2018-11-13

Nie opadły jeszcze emocje związane z koncertami 11 listopada w ramach projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” a my już zapraszamy na kolejne duże wydarzenie.

 

16 listopada odbędzie się w Operze Krakowskiej premiera „Manru” Ignacego Jana Paderewskiego. Spektakl wyreżyserował Laco Adamik. Solistów i zespoły Opery Krakowskiej poprowadzi Tomasz Tokarczyk.

Prawykonanie „Koncertu na klarnet” Mikołaja Góreckiego
Prawykonanie „Koncertu na klarnet” Mikołaja Góreckiego
2018-11-13

W najbliższy piątek, 16 listopada, podczas inauguracji VI Katowickich Dni Henryka Mikołaja Góreckiego, odbędzie się prawykonanie „Koncertu na klarnet i orkiestrę” Mikołaja Góreckiego. Koncert wykona Roman Widaszek, któremu utwór został zadedykowany. Klarneciście towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod batutą Jacka Rogali.

  • Strona:
  • 1
  • 2

Najczęściej czytane:

RZECZY. VAUDEVILLE: dzieło Aleksandra Nowaka do libretta Marcina Wichy dostępne w sprzedaży od 5 października

Aleksander Nowak kontynuuje oryginalny cyklu kompozycji dialogujących z nową literaturą polską. Premiera albumu z operą napisaną na podstawie nagrodzonej Nike książki Marcina Wichy „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” odbędzie się podczas festiwalu AUKSODRONE w Tychach.

W rytmie przemian. O polskiej muzyce XX wieku

Od czasów Karola Szymanowskiego, jednogłośnie uznawanego za najważniejszego twórcę początku XX wieku, muzyka polska rozwijała się gwałtownie, doświadczając licznych transformacji. W rocznicę urodzin kompozytora na półki księgarń trafia publikacja Muzyka polska po Szymanowskim, stanowiąca ukłon brytyjskiego muzykologa w stronę kultury muzycznej Polski minionego stulecia.

Premiery polskiej muzyki najnowszej w październiku

Tej jesieni nowa muzyka polska wybuchnie feerią barw. W październiku czekają nas prawykonania w Białymstoku, Katowicach, Tychach, Krakowie, Radomiu, Częstochowie oraz w Amsterdamie. Oto 9 utworów polskiej muzyki najnowszej, które warto w tym miesiącu usłyszeć.

Podróż do umysłu skutego lodem i samotnością

Przed nami kolejna edycja festiwalu AUKSODRONE. Od 4 do 6 października tyska Mediateka będzie przepełniona muzyką w wykonaniu AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia oraz znakomitych muzyków znanych ze sceny klasycznej i jazzowej. Nie zabraknie premier, improwizacji i świętowania jubileuszy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest współorganizatorem festiwalu.

Przenikania na 67. Warszawskiej Jesieni

20 września rusza 67. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Tematem tegorocznej edycji jest przenikanie do muzyki współczesnej muzycznych języków historycznych i zjawisk dźwiękowych przynależących do różnych aktualnych gatunków.

Kurs Edytorstwa Muzycznego – ruszyły zapisy!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne serdecznie zaprasza na kolejną edycję seminarium „Kurs Edytorstwa Muzycznego”. Wyróżniający się podczas spotkań uczestnicy mają szansę na podjęcie współpracy z oficyną. Zajęcia odbywają się online, planowane są też zjazdy stacjonarne. Nabór trwa do 29 września.

Gdzie są granice niczego? Dźwiękowe uniwersum Krzysztofa Knittla

Krzysztof Knittel to artysta nieustannie poszukujący – niezależny, eksperymentujący, który podąża własnymi ścieżkami. To człowiek o wielu obliczach, wyraźnych opiniach i bogaty w doświadczenia, którymi dzieli się w rozmowie z Michałem Mendykiem. Jej zapis, pod paradoksalnym tytułem Granice niczego, 19 września br. dołączy do serii Ludzie Świata Muzyki, która ukazuje się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

 

Agata Zubel nominowana do Nagrody Kompozytorskiej Fundacji Księcia Pierre'a z Monako

Fondation Prince Pierre de Monaco ogłosiła nominacje do tegorocznej edycji prestiżowej Prix de Composition Musicale. W gronie kandydatów znalazła się Agata Zubel, za utwór Na zewnątrz Czasu. Rozstrzygnięcie już w październiku.

Wśród barwnych ogrodów, przy dźwiękach dzwonów. Wrześniowe premiery najnowszej muzyki polskiej

Wrzesień przyniesie wiele dobrego we współczesnej muzyce polskiej. W Katowicach, Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie zabrzmią najnowsze kompozycje Marty Ptaszyńskiej, Mikołaja Piotra Góreckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Krzysztofa Knittla, Jerzego Kornowicza i Pawła Hendricha. W kolejny, koncertowy sezon wkroczymy wśród barwnych ogrodów, przy donośnych dźwiękach carillonu, w atmosferze świętowania.

Instrument miesiąca: altówkowe rekomendacje Katarzyny Budnik

Po które publikacje przeznaczone na altówkę warto sięgnąć, by odnaleźć w nich bogactwo harmonii, wyraziste melodie, czy nostalgiczny i tajemniczy nastrój? O rekomendacje w ramach akcji „Instrument miesiąca” poprosiliśmy znakomitą skrzypaczkę i altowiolistkę – Katarzynę Budnik. Jako solistka i kameralistka koncertuje w Polsce i wielu krajach Europy, m.in.: z orkiestrą Sinfonia Varsovia, w której jest liderką grupy altówek.