Aktualności
TADEUSZ BAIRD SYMFONICZNIE. Premiera albumu SYMPHONIES (ANA 038) już 26 lipca, w rocznicę urodzin kompozytora
2025-07-25
Ponadczasowe spotkanie z muzyką ostatniego polskiego romantyka, Tadeusza Bairda i dźwiękową historią Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia na dwupłytowym wydaniu ANAKLASIS. Trzy symfonie, czterech wybitnych dyrygentów w nagraniach najnowszych i archiwalnych, ponownie odkrytych.
Ujęte na dwóch płytach trzy symfonie Bairda, napisane na przestrzeni dwóch dekad (1950–1969), pokazują rozwój i ewolucję jego języka muzycznego: fascynacje brzmieniem orkiestry, dramatem i liryką instrumentalną, niezwykle indywidualnym poszukiwaniem dźwiękowego piękna (jakże na wskroś romantycznego). Album, który powstał z inicjatywy dyrygenta Łukasza Borowicza, dokumentuje różne spojrzenia na twórczość orkiestrową kompozytora.
Nagrania archiwalne oraz powstające współcześnie nagrania Narodowej Orkiestry Polskiego Radia współtworzą fascynujące zasoby Archiwum Polskiego Radia. Są one zapisem fonograficznym współczesnej historii muzyki polskiej, rozwoju twórczości kompozytorów, ale także zapisem historii interpretacji, sztuki wykonawczej. – komentuje Łukasz Borowicz i dodaje – Symfonika Tadeusza Bairda, jednego z najważniejszych kompozytorów polskich XX wieku, zasługuje na stały kontakt z odbiorcami. Dzięki prezentowanemu albumowi płytowemu serii HERITAGE wytwórni ANAKLASIS Symfonie Tadeusza Bairda powracają do obiegu fonograficznego nie tylko polskiego, ale także światowego, co jest kolejnym dowodem na to, że fonografia jest jednym z filarów promocji muzyki polskiej. Jestem zaszczycony, że na tej płycie znalazło się m.in. nowe nagranie III Symfonii, która jest znakomitym podsumowaniem doświadczeń Bairda w zakresie sonoryzmu i ekspresji, do dzisiaj niezmiennie inspirującym siłą swej inwencji.
Zawarte na albumie dzieła zostały zarejestrowane w trzech katowickich lokalizacjach: przy ulicy Plebiscytowej, placu Sejmu Śląskiego 2, placu Wojciecha Kilara 1. Gra Radiówka z Katowic, ale pod trzema nazwami: WOSPR, WOSPRiTV i NOSPR. I Symfonią zadyrygował Zbigniew Graca (1991), II Symfonię „Quasi una fantasia” utrwalił Henryk Czyż w 1955 roku w Stalinogrodzie (jak zanotowano na oryginalnej taśmie, czyli w Katowicach), a III Symfonię – Łukasz Borowicz w 2024 roku. By było ciekawiej jako bonus otrzymujemy premierowe nagranie I Symfonii z WOSPR i Janem Krenzem zarejestrowane na przełomie lat 1951/1952 w Sali „Romy” w Warszawie (o walorach poznawczych nie do przecenienia).
Jeśli mamy uczyć się historii muzyki polskiej XX wieku, w tym także o muzyce jednego z najważniejszych polskich twórców XX stulecia – współzałożyciela Grupy ‘49 i Warszawskiej Jesieni, autora muzyki filmowej, to tylko z takich wydawnictw!
O Tadeuszu Bairdzie ponownie zrobi się głośno jesienią za sprawą książki z serii "Małe Monografie" Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, której premiera planowana jest na 10 września. "Baird" Rafała Augustyna to coś więcej niż biografia i refleksja nad przemianami stylu kompozytora. Publikacja łączy ujęcie historyczne oraz analizy i przekroje gatunkowe, obrazując recepcję twórczości "ostatniego polskiego romantyka". Wszystko z osobistej perspektywy aktywnego uczestnika polskiego życia muzycznego.
Autora książki będzie można spotkać w najbliższym czasie dwukrotnie. Podczas 68. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", Rafał Augustyn porozmawia o kompozytorze z Barbarą Literską. Wydarzenie odbędzie się 21 września o godzinie 15.00 w warszawskiej siedzibie Związku Kompozytorów Polskich (Rynek Starego Miasta 27).
Tydzień później (28 września), w Filharmonii Zielonogórskiej, autor monografii spotka się z gronem specjalistów, aby przybliżyć publiczności sylwetkę patrona II Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Tadeusza Bairda. Rozmowa poprzedzi recital fortepianowy, zwieńczający Festiwal.
Album SYMPHONIES (ANA 038) dostępny jest w księgarni PWM, w najlepszych sklepach muzycznych, na wirtualnych półkach sieci Empik oraz w serwisach streamingowych.
Patroni medialni: TVP Kultura, Program 2 Polskiego Radia, Culture.pl
Partner: Ruch Muzyczny
ANAKLASIS
A DIVISION OF
PWM EDITION
www.anaklasis.pl
www.facebook.com/anaklasisrecords
www.instagram.com/anaklasis
Najczęściej czytane:
Ponadczasowe spotkanie z muzyką ostatniego polskiego romantyka, Tadeusza Bairda i dźwiękową historią Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia na dwupłytowym wydaniu ANAKLASIS. Trzy symfonie, czterech wybitnych dyrygentów w nagraniach najnowszych i archiwalnych, ponownie odkrytych.
To bez wątpienia jedna z najbardziej znanych i najczęściej wykonywanych kompozycji Henryka Wieniawskiego. Niezmiennie pobudza wyobraźnię melomanów – nie tylko siłą muzycznego wyrazu, lecz także okolicznościami powstania, które obrosły własną – nomen omen – legendą. W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu”, z okazji 190. rocznicy urodzin Wieniawskiego, pod lupę weźmiemy Legendę op. 17, badając granice między historią a… fan fiction?
Pięcioodcinkowe słuchowisko o Karolu Szymanowskim w reżyserii Mateusza Pakuły dostępne jest w sprzedaży. Odnaleźć je można na www.pwm.sklep.pl oraz w serwisie Audioteka. Premiera słuchowiska odbyła się w czerwcu na antenie Radia Kraków, wywołując poruszenie w środowisku muzycznym.
Alicja Majewska to ikona polskiej sceny muzycznej. Od ponad pół wieku artystka zachwyca słuchaczy swoim głosem, koncertując w kraju i za granicą. Jej utwory są ponadczasowe i stały się standardami muzyki rozrywkowej. Od 8 lipca śpiewanie i granie jej piosenek w domu staje się możliwe dzięki najnowszej publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Organista i kompozytor wszechstronny, który może pochwalić się znaczącym pod względem liczby kompozycji portfolio, imponującym również pod względem różnorodności form. Dariusz Przybylski jest autorem oper, utworów symfonicznych, kameralnych oraz wokalnych. W lipcu, jako kompozytor miesiąca, zdradza nam m.in., co trzyma na swoim biurku, przy którym komponuje.
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.