Aktualności
15 lutego zmarł nagle profesor Marek Jasiński
2010-02-18
- kompozytor i wykładowca Akademii Muzycznej w BydgoszczyMarek Jasiński urodził się w 1949 roku w Stargardzie Szczecińskim (zm. 15.02.2010). W roku 1974 ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Wychowania Muzycznego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej im. I .J. Paderewskiego w Poznaniu. Pięć lat póżniej ukończył z wyróżnieniem w tej samej uczelni studia kompozytorskie w klasie prof. A. Koszewskiego. Od 1995 prowadził klasę kompozycji na Wydziale Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, wykładał również w Szczecinie w Filii Akademii Muzycznej w Poznaniu. W 1999 uzyskał tytuł profesora.
Był laureatem wielu nagród kompozytorskich, m.in. w 1981 otrzymał II nagrodę, a w 1984 - II i III nagrodę na Konkursie Kompozytorskim im. Stanisława Wiechowicza, a w 1984- I i II nagrodę na Konkursie Kompozytorskim Episkopatu Polski, w 1987 II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Tours we Francji, w 1985 II nagrodę na Konkursie Związku Kompozytorów Polskich, w 1988 - III (jedyną przyznaną) nagrodę na Konkursie Śląskiej Trybuny Kompozytorów, a w 1996 - I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Gdańsku.
Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości muzycznej został uhonorowany m.in. Nagrodą Województwa Zachodniopomorskiego (1989), Nagrodą Artystyczną Miasta Szczecina (1997), Nagrodą I stopnia Rektora Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (2000), Nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (2000), Srebrnym Medalem Gloria Artis (2006), Nagrodą św. Brata Alberta (2007), Nagrodą Zachodniopomorski Nobel (2008).
Utwory Marka Jasińskiego wykonywane były w większości krajów europejskich, Ameryki Pd. (Urugwaj, Argentyna, Brazylia), a także w USA, Kanadzie, Japonii, Australii, Indonezji. Niektóre kompozycje zostały nagrane przez rozgłośnie radiowe i telewizyjne w Polsce, Szwajcarii, Francji, Watykanie, Danii, Niemczech i USA.
Jego utwory publikowane są przez wydawnictwa: PWM, PZChiO, Agencję Autorską, Brevis, Ars Nova, Gehrmans Musikforlag (Szwecja), Edition Coeur Joje (Francja), Musikverlag Ferrimontana i Edition Musik-Contact (Niemcy), Roger Dean Publishing Company (USA).
Kompozycje wokalne Marka Jasińskiego znajdują się w repertuarze wielu zespołów polskich i zagranicznych i są prezentowane na festiwalach w kraju i za granicą.
W twórczości Jasińskiego dominującym i najbardziej reprezentatywnym jest nurt muzyki sakralnej. Tematyka religijna stanowi dla niego nieprzerwane źródło inspiracji, a subiektywne refleksje na temat istnienia i doczesnego przemijania przydają większości jego utworów specyficznego kolorytu („De profundis” na orkiestrę symfoniczną (1983), „Elegia” na smyczki (1997), „Muzyka jesienna” na orkiestrę smyczkową (1988)). Najpełniej realizował się w twórczości wokalno-instrumentalnej („Requiem” na chór dziecięcy, mieszany i orkiestrę symfoniczną (1989), „Dona nobis pacem” na chór mieszany orkiestrę symfoniczną (1999), Symfonia „In principio” na baryton, chór mieszany i orkiestrę (2003), Symfonia „Mater Omnium Sapientia” na sopran solo, chór mieszany i orkiestrę (2007), „Lux et veritas” na chór mieszany i organy (2008)).
Znaczną część jego twórczości sakralnej stanowi muzyka chóralna (m.in.: „Lamentationes” (1984), „Kyrie” (1987), „Missa brevis” (1990), „Antyfony mariańskie” (1991), „Alleluja”(1992), „In terra pax” (1993), „Psalm 100” (1994), „ Quare tristis es anima mea” (1994), „ Cantus festivus” (1996), „Ave maris stella” (1999), „Laudes” (2001), „Exsultate Deo” (2002), „Gloria” (2005), „Miserere” (2006), „Dona nobis pacem, Alleluja” (2008), „In terra pax II” (2008)).
Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.