PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

6. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny - "Chopin i jego Europa" Edycja 2010

2010-07-28
1 sierpnia rozpocznie się 6. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa” – jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych tego roku w Polsce 31 dni, ponad 50 wyjątkowych koncertów, ponad 2000 wykonawców. W programie dzieła mistrzów baroku, klasycyzmu i romantyzmu – tak zapowiada się szósta edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Chopin i jego Europa”.

Koncerty zaplanowano w Filharmonii Narodowej, Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Sali Palladium i warszawskich kościołach .

Program jubileuszowego festiwalu imponuje doborem najznakomitszych artystów. Wśród zaproszonych gości są wybitni wykonawcy z całego świata, m.in. Martha Argerich, Mischa Maisky, Nikolai Lugansky, Denis Matsuev, Arcadi Volodos, Dang Thai Son, Christian Zacharias, Kristian Bezuidenhout, Andreas Staier, Christoph Pregardien, Dina Yoffe, Alexander Gavrylyuk, Joshua Bell, Steven Isserlis, Antonio Meneses, Menahem Pressler, Stanisław Bunin, Nelson Freire, Maria Joao Pires, Nelson Goerner, Thomas Zehetmair, Philippe Giusiano, Fou Ts'ong, Howard Shelley, Ian Hobson, The King's Singers, Akiko Ebi, Lenneke Ruiten, Rudolf Jansen, Jon Nakamatsu, Russian National Orchestra pod dyr. Mikhaila Pletneva, Frans Brüggen i Orkiestra XVIII wieku, Marc Minkowski, Philippe Herreweghe z Orchestre des Champs-Élysées, Il Giardino Armonico pod kier. Giovanniego Antoniniego i Orchestre de Chambre de Lausanne.

Nie zabraknie także znakomitych polskich artystów. Wystąpią m.in. Aleksandra Kurzak, Kaja Danczowska, Bartosz Koziak, Jan Lisiecki, Wojciech Świtała, Janusz Olejniczak, Ewa Pobłocka, Maciej Grzybowski, a także orkiestry: Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jacka Kaspszyka, Marca Minkowskiego i Christophera Warrena-Greena, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Michała Dworzyńskiego i Antoniego Wita oraz Narodowa Orkiestra Symfonicznej Polskiego Radia z Katowic i Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Wrocławskiej pod batutą Jacka Kaspszyka.

Tradycyjnie już bardzo ważnym nurtem programowym festiwalu jest wykonawstwo historyczne – prezentowanie dzieł w ich oryginalnym brzmieniu, na instrumentach z epoki. Jak i w latach ubiegłych szereg artystów zagra na fortepianach historycznych, będących w posiadaniu Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina: Erardzie z 1849 roku, Pleyelu z roku 1848 i Grafie (kopia instrumentu z ok. 1819).

Wydarzeniem festiwalu będzie inauguracyjny koncert oratoryjny w wykonaniu Akademie für Alte Musik Berlin i Cappelli Amsterdam pod dyrekcją Daniela Reussa, podczas którego zabrzmi Wielka Msza h-moll Bacha poprzedzona ostatnim Mazurkiem f-moll Chopina. Po raz pierwszy w Warszawie usłyszymy też Mszę Uroczystą Beethovena w o oryginalnym brzmieniu Orchestre des Champs-Élysées pod dyr. Philippe’a Herreweghe’a.

Po raz pierwszy na festiwalu pojawi się opera – sztuka tak Chopinowi bliska.: zapraszamy na Normę Belliniego w wykonaniu Europa Galante po dyrekcją Fabio Biondiegio (znów po raz pierwszy w Polsce na instrumentach historycznych!) i wieczór operowy z orkiestrą Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Marca Minkowskiego (w którym m.in. obszerne fragmenty Roberta Diabła Meyerbeera).

Osobny, a bardzo znaczący nurt repertuarowy festiwalu stanowią koncerty muzyki improwizowanej z jazzem na czele. I tu także wystąpią gwiazdy – zagrają: Tomasz Stańko z Dominikiem Wanią, Sławomirem Kurkiewiczem i Olavim Louhivuorim (4 sierpnia); Agata Zubel, Uri Caine, Cezary Duchnowski, Jacek Kochan, Andrzej Bauer i Maciej Walczak (10 sierpnia); Makoto Ozone, Anna Maria Jopek i Gregoire Maret z najnowszym projektem Road to Chopin (16 sierpnia); Bobby McFerrin & NDR Big Band (17 sierpnia); Inga Lewandowska i Kuba Stankiewicz, czyli Chopin Songbook (21 sierpnia); Markus Stockhausen i Władysław "Adzik" Sendecki (22 sierpnia); Krzysztof Herdzin Chopin Quintet (24 sierpnia); 11 sierpnia słynny zespół Paco Pena Flamenco Company zaprezentuje koncert pod roboczym tytułem Chopin a muzyka Flamenco.

 

Więcej informacji:
Biuro Prasowe Chopin 2010
e-mail: pressoffice@chopin2010.pl
tel. (22) 44 16 101/102
http://pl.chopin.nifc.pl, http://www.chopin2010.pl

Najczęściej czytane:

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.



MAJ: czwarta odsłona konkursu

Daj znać w komentarzu, ile klawiszy fotepianu widzisz na ilustracji i w jakich miejscach się znajdują. Na najbardziej spostrzegawczych czekają trzy egzemplarze książki Moniuszko z serii Małe Monografie .

Fryderyki 2024 rozdane. Statuetka dla ANAKLASIS

Najważniejsze polskie nagrody fonograficzne Fryderyki zostały przyznane podczas Gali Muzyki Poważnej, która odbyła się w niedzielę 28 kwietnia w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wśród laureatów ponownie zatriumfowała marka fonograficzna Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – ANAKLASIS.

 

Przyznano również nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt twórczości w kategorii Muzyka Poważna. Laureatem został Krzysztof Meyer.

Powraca Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Koncert inauguracyjny już 30 kwietnia

W dniach 1-12 maja 2024 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Tegoroczna edycja wyznacza powrót tego prestiżowego wydarzenia do polskiego i światowego kalendarza konkursów muzycznych po kilkuletniej, spowodowanej pandemią przerwie. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” są Partnerami przedsięwzięcia.

Najpiękniejsze Książki 2023 – nominacja dla PWM!

Najgłośniejsza książka ubiegłego roku wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne otrzymała nominację w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2023. W kategorii Literatura naukowa i popularnonaukowa jury doceniło publikację Ten cały musical Mateusza Borkowskiego, Jacka Mikołajczyka i Marcina Zawady. Autorką projektu okładki i wnętrza oraz składu jest Alicja Kobza.

Paweł Malinowski nowym kompozytorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Mamy przyjemność ogłosić, że Paweł Malinowski dołączył do grona kompozytorów reprezentowanych przez naszą Oficynę. Jego utwory były i są wykonywane m.in. przez członków The London Philharmonic Orchestra. W swojej twórczości, młody kompozytor poszukuje kruchych i wrażliwych dźwięków, jednocześnie eksplorując muzyczną przeszłość.

Matematyczność w muzyce. 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów promuje i prezentuje współczesną, profesjonalną twórczość kompozytorów krakowskich od klasyków i generacji profesorów, poprzez kompozytorów średniego i młodego pokolenia oraz studentów kompozycji. W programie tegorocznej odsłony zabrzmią utwory m.in. kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Festiwal rusza już 20 kwietnia.

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.