Aktualności
Pociąg do muzyki Kilara
2004-06-29
NOSPR zaprezentuje muzykę Wojciecha Kilara w miastach, z którymi wiąże się życie kompozytora: we Lwowie, na przejściu granicznym w Medyce, w Rzeszowie, Krakowie, Katowicach i Częstochowie.
"Muzyka Wojciecha Kilara jest łatwa w odbiorze nawet dla niewyrobionego słuchacza, ale sami jesteśmy ciekawi wrażenia, jakie zrobi ona na przypadkowej w końcu publiczności, obecnej akurat w chwili koncertu na dworcu", powiedziała Joanna Wnuk-Nazarowa - dyrektor orkiestry i autorka projektu "Pociąg do muzyki Kilara".
Około stuosobowa orkiestra i siedemdziesięcioosobowy Chór Polskiego Radia z Krakowa będzie podróżować pociągiem i grać, także na dworcach.
2 lipca w polskiej katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny we Lwowie NOSPR pod dyrekcją Kazimierza Korda oraz Izabella Kłosińska - sopran, Anna Lubańska - mezzosopran, Piotr Kusiewicz - tenor i Romuald Tesarowicz - bas wykonają "Missa pro pace". W nocy artyści wyjadą pociągiem ze Lwowa i 3 lipca rano wystapią na kolejowym przejściu granicznym w Medyce. Pod dyrekcją Łukasza Borowicza, który poprowadzi następne koncerty, orkiestra zagra "Krzesanego". O godz. 14.15 na dworcu w Rzeszowie zabrzmi "Exodus" w wykonaniu NOSPR i Chóru PR oraz "Orawa" w wykonaniu muzyków Filharmonii im. A. Malawskiego w Rzeszowie. O godz. 18.15 na dworcu w Krakowie będzie można usłyszeć "Kościelec 1909" i "Exodus", a o godz. 22.00 w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach - fragmenty muzyki do filmu "Pan Tadeusz", "Krzesanego" i "Koncert fortepianowy" w wykonaniu Pawła Kowalskiego. 4 lipca w częstochowskiej bazylice na Jasnej Górze, podczas uroczystego koncertu zabrzmi "Angelus", II cz. "Koncertu fortepianowego", "Bogurodzica" i "Victoria".
Projekt "Pociąg do muzyki Kilara" wpisuje się w program obchodów Roku Polskiego na Ukrainie.
Najczęściej czytane:
Alicja Majewska to ikona polskiej sceny muzycznej. Od ponad pół wieku artystka zachwyca słuchaczy swoim głosem, koncertując w kraju i za granicą. Jej utwory są ponadczasowe i stały się standardami muzyki rozrywkowej. Od 8 lipca śpiewanie i granie jej piosenek w domu staje się możliwe dzięki najnowszej publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Organista i kompozytor wszechstronny, który może pochwalić się znaczącym pod względem liczby kompozycji portfolio, imponującym również pod względem różnorodności form. Dariusz Przybylski jest autorem oper, utworów symfonicznych, kameralnych oraz wokalnych. W lipcu, jako kompozytor miesiąca, zdradza nam m.in., co trzyma na swoim biurku, przy którym komponuje.
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.