Aktualności
30. rocznica śmierci Tadeusza Ochlewskiego
2005-01-14
- założyciela i wieloletniego dyrektora PWM.
26 stycznia przypada 30. rocznica śmierci Tadeusza Ochlewskiego - założyciela i wieloletniego dyrektora Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
27 stycznia o godz. 17.00 w Bazylice oo. Dominikanów w Krakowie zostanie odprawiona msza w intencji Zmarłego.
Tadeusz Ochlewski (1894 - 1975) - skrzypek, wydawca i organizator życia muzycznego. Był współzałożycielem i członkiem zarządu Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Muzyki Polskiej, którego celem było szerzenie muzyki XVI-XVIII w. (później także XIX i XX w.) poprzez organizowanie regularnych audycji muzycznych. W ramach stowarzyszenia w 1928 r. wraz z A. Chybińskim i B. Rutkowskim utworzył Wydawnictwo Dawnej Muzyki Polskiej. W 1930 r. powołano pierwszą polską oficynę muzyczną, która za zadanie stawiała sobie dokumentację muzyki polskiej - Towarzystwo Wydawnicze Muzyki Polskiej, wspierane finansowo przez Fundusz Kultury Narodowej. Do zarządu TWMP weszli T. Zalewski, K. Sikorski, B. Rutkowski i T. Ochlewski (1937-39 dyr.). W powołanym przez TWMP w 1934 r. kwartalniku "Muzyka Polska" Ochlewski zamieszczał sprawozdania z życia muzycznego stolicy. Między innymi z jego inicjatywy powstała Organizacja Ruchu Muzycznego, której zadaniem było organizowanie na terenie całego kraju koncertów dla szerokich kręgów społecznych, zwł. młodzieży szkolnej.
Lata 1939-45 spędził w Warszawie, kontynuując w warunkach konspiracyjnych wszystkie dotychczasowe formy działalności. 6 IV 1945 Ministerstwo Kultury i Sztuki powierzyło T. Ochlewskiemu zadanie utworzenia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Zarząd TWMP oddał na ten cel cały swój zasób archiwalno-wydawniczy. W ciągu 20 lat działalności na stanowisku dyrektora PWM T. Ochlewski stworzył wydawnictwo o wszechstronnym profilu, będące wówczas jedną z najbardziej nowoczesnych w Europie muzycznych oficyn wydawniczych. Szczególną troską otaczał dawną i współczesną muzykę polską. Z działalnością edytorską wiązał działalność organizatorsko-koncertową. Od 1946 r. PWM organizowało koncerty polskiej muzyki dawnej i współczesnej, często dopełniane występami wybitnych poetów.
Po przejściu na emeryturę w 1965 r. przeniósł się do Warszawy, gdzie kierował zorganizowanym przez siebie zespołem muzyki dawnej "Con moto ma cantabile", wyszukując zapomniane lub nieznane kompozycje.
Najczęściej czytane:
Celne i bezkompromisowe komentarze w błyskotliwym stylu, czyli Roman Palester o muzyce, sztuce oraz literaturze. Ostatni tom trylogii „Pisma” trafił na półki księgarń. Zbiór myśli kompozytora i wieloletniego redaktora audycji kulturalnych Radia Wolna Europa to doskonała propozycja dla miłośników sztuki, będąc przyjemną, a równocześnie skłaniającą do refleksji lekturą.
Czy współczesny jazz i XV-wieczna polifonia mogą wypracować wspólny język muzyczny? LAETA MUNDUS to najnowszy album wytwórni ANAKLASIS, który splata ze sobą dwa – z pozoru niemożliwe do pogodzenia – światy, tworząc swoistą harmonię sfer. Premiera płyty połączona z koncertem z cyklu „ANAKLASIS na fali” już 12 grudnia.
Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza 22 listopada na prapremierę opery Ślub z muzyką skomponowaną przez Zygmunta Krauze. Spektakl uświetniający 120-lecie urodzin oraz 55. rocznicę śmierci Witolda Gombrowicza, tuż po premierze zostanie zaprezentowany także w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Elīna Garanča 15 listopada podczas otwarcia festiwalu Eufonie wystąpi w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Wydarzenie wpisuje się w festiwalowy nurt Wielkich Dzieł, który obejmuje wykonanie ważnych dla polskiej muzyki współczesnej kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, Karola Szymanowskiego, Pawła Mykietyna oraz Pawła Szymańskiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Dwa ostatnie koncerty mają szczególnych charakter – jubileuszowy.
Listopadowa INTERAKCJA, piąta w tegorocznym cyklu Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble, zabrzmi dziełami twórców uznanych, mających bezsprzecznie swoje miejsce w historii muzyki. Zaproponujemy doświadczenie kameralistycznej claritas Pendereckiego, refleksyjnej brzmieniowej kruchości muzyki Andre oraz polskiej awangardy lat 50., reprezentowanej przez dzieło Góreckiego.
Czteropłytowe wydanie albumu z pieśniami i kompozycjami instrumentalnymi śląskiego mistrza w sprzedaży już od 8 listopada. Wydawcą płyty jest wytwórnia płytowa ANAKLASIS. Premiera albumu odbędzie się 3 grudnia podczas Koncertu specjalnego Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach XII Międzynarodowych Dni Henryka Mikołaja Góreckiego w Filharmonii Śląskiej w Katowicach.
Konkurs pianistyczny „Muzyka z kraju Chopina (ChopinLand)” w Tokio dobiegł końca, a my poznaliśmy grono utalentowanych laureatów. Z japońskimi pianistami spotkaliśmy się przy polskiej muzyce już po raz trzeci. Z dużą satysfakcją obserwujemy nie tylko wzrost zainteresowania konkursem (z roku na rok wzrasta liczba uczestników), ale i repertuarem polskich kompozytorów innych niż Fryderyk Chopin.
Szósta edycja Eufonii otwiera nowy rozdział w historii tego festiwalu. Tegoroczna odsłona to wielkie dzieła, muzyka dawna i współczesna, eksperymenty, transformacje i nowoczesne interpretacje. Po raz pierwszy festiwal wykracza poza Warszawę – koncerty odbędą się w Krakowie, Lusławicach, Lublinie, Katowicach i Dębicy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia i współorganizatorem jednego z koncertów.
W tym miesiącu aż 7 różnorodnych utworów zabrzmi po raz pierwszy w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Jest w czym wybierać, gdyż przekrój gatunkowy jest wyjątkowo szeroki – od pełnych rozmachu oper, przez koncertujące dzieła orkiestrowe, po kameralistykę o różnorodnym obliczu i obsadzie.
Ceniony amerykańsko-kanadyjski jazzman Michael Bates ze swoim zespołem Acrobat i z udziałem Lutosławski Quartet wystąpią w Polsce podczas trzech listopadowych koncertów. W programie zabrzmi materiał nagrany przez muzyków na płycie METAMORPHOSES: VARIATIONS ON LUTOSŁAWSKI wydanej nakładem ANAKLASIS w serii REVISIONS.
Artyści z sukcesem prezentowali go już w Lincoln Center oraz Barbès Jazz Club w Nowym Jorku. Jesienią 2024 roku po raz pierwszy będziemy mieli okazję posłuchać ich na żywo w Polsce: 14.11 – Kraków, 15.11 – Lublin, 17.11 – Wrocław.