PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Dzień Otwarty Opery - ok 3,5 tysiąca osób odwiedziło krakowski teatr!

2011-12-16
Sobota, 10 grudnia, była niezwykłym dniem dla Opery Krakowskiej. Teatr odwiedziło około 3,5 tysiąca osób! Jeszcze nigdy Dzień Otwarty nie cieszył się tak dużym zainteresowaniem. Tłumnie przyszli nie tylko krakowianie, lecz przyjechali także turyści z całej Małopolski. Od godziny 10.00 do 18.00 Opera tętniła życiem. "Otwarta próba „Halki” cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że musieliśmy dostawiać dodatkowe siedzenia, a niektórzy widzowie wręcz prosili nas o miejsca stojące!" – mówi Marcin z Zespołu Opery Krakowskiej. Reżyserską próbę „Halki”, która będzie miała swoją premierę już 16 i 18 grudnia szczęśliwcy oglądali na Dużej Scenie Opery.
Spotkanie z Mariuszem Kwietniem, poprowadzone przez Magdalenę Miśkę-Jackowską dotyczyło planów artystycznych solisty MET. Artysta opowiadał o emocjach, jakie towarzyszą próbom, o ogromnej tremie, gdy śpiewa się przed swoją, krakowską publicznością. Mówił też o wypadku przed premierą "Don Giovanniego" w MET, gdzie przez operację kręgosłupa nie zaśpiewał w premierze przedstawienia, które zostało przygotowane specjalnie dla niego. Solista podpisywał również swoją nowo wydaną płytę pt. Slavica Heroes.

Justyna Nowicka z Radia Kraków poprowadziła spotkanie z realizatorami „Halki” – rozmawiała m.in. na temat premiery z Waldemarem Zawodzińskim (reżyser), Łukaszem Borowiczem (kierownik muzyczny) i Janiną Niesobską (choreografia). Spotkanie skoncentrowane było wokół zamysłu inscenizacji, którą proponuje reżyser. W. Zawodziński określił główną bohaterkę utworu jako emancypantkę, walczącą o siebie i swoją tożsamość poprzez próbę obrony prawa do uczuć.

Podczas Próby Chóru Dziecięcego Opery Krakowskiej młodzi artyści pod kierownictwem Marka Kluzy pokazywali jak przygotowują się do koncertu kolęd (3 stycznia 2012 r.) oraz do udziału w operze „Halka”. Próba Chóru wzbudziła zainteresowanie głównie wśród młodych rodzin z dziećmi.

W Sali Kameralnej odbyła się Otwarta Próba Studia Baletowego. Najstarsze klasy baletowe podczas lekcji pokazowej zademonstrowały m.in. technikę tańca barokowego i tańce XV-XVI wieku. Zajęcia odbywały się pod kierownictwem Wioletty Maciejewskiej.
Jak zwykle olbrzymim zainteresowaniem cieszyło się zwiedzanie zaplecza Opery Krakowskiej. W tym roku było ponad 10 grup i wiele wariantów tras. Przewodnicy opowiadali o pracy teatru. Można było zwiedzić zarówno zaplecze Dużej Sceny, Salę Kameralną, Salę prób i Salę Chóru jak i charakteryzatornię oraz cieszące się jak zwykle największym zainteresowaniem pracownie krawieckie, pracownię fryzjerską i modniarską. Zwiedzający m.in. pytali o to, ile osób jest potrzebnych do stworzenia jednego spektaklu, co to jest foyer i w jaki sposób zmieniana jest dekoracja podczas spektaklu.

Jak co roku dużą popularnością cieszyły się lekcje śpiewu. Pedagog Dariusz Grabowski wyjaśniał, dlaczego głos należy stopniowo przygotowywać do wysiłku związanego z wykonaniem większego utworu, dlaczego nie można forsować głosu i dlaczego w miarę dojrzewania artysty powinien on zmieniać repertuar. W lekcji pokazowej wystąpili soliści Opery Krakowskiej - Karin Wiktor-Kałucka i Krzysztof Dekański.

W tym roku po raz pierwszy w Lekcji Śpiewu brali udział amatorzy, którzy wcześniej przeszli kwalifikacje – Dorota Wawryszczuk, Zofia Sydor i Beata Krawczyńska. Spotkanie przebiegało w bardzo ciepłej, życzliwej atmosferze, a uczestniczki z dużą łatwością stosowały się do uwag nauczyciela.

We foyer Opery ustawione zostało nasze stoisko z książkami o operze, między innymi monumentalna „Tysiąc i jedna opera” Piotra Kamińskiego, „Leksykon postaci operowych” G. Wiśniewskiego oraz „Opowieści nutą malowane” Doroty Skwark - najnowsza publikacja PWM, skierowana do najmłodszych czytelników.
Część krakowian przyjechała do Opery specjalnym tramwajem krążącym po ulicach miasta pomiędzy 9 – 18 godziną.

Najczęściej czytane:

Gala urodzinowa Joanny Wnuk-Nazarowej

Wybitna kompozytorka, pedagog, dyrygentka i polityk, dyrektorka instytucji kulturalnych, w latach 1997–1999 minister kultury i sztuki w tym roku obchodzi jubileusz 75-lat. Z tej okazji, wraz z Filharmonią Śląską im. Henryka Mikołaja Góreckiego zapraszamy na galę urodzinową z udziałem solenizantki, która odbędzie się 28 maja w Katowicach.

Konkurs Recenzencki Filharmonii Śląskiej i PWM

Filharmonia Śląska we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym zaprasza studentów studiów I i II stopnia kierunków Muzykologia oraz Kompozycja i Teoria Muzyki do udziału w Konkursie Recenzenckim.

Tae-Yon Kim zwyciężczynią 12. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego

Jedenaście dni konkursowych zmagań zakończyło się triumfem Koreanki Tae-Yon Kim. Decyzją jury w gronie laureatów znaleźli się także Polacy: Maria Leszczyńska, Antoni Wrona i Gustaw Bafeltowski. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” byli partnerami wydarzenia.

Książka pełna muzyki. Muzyczny hit na Dzień Dziecka

Słynny „Karnawał zwierząt” Camille’a Saint-Saënsa uchwycony w zabawne wierszyki to najświeższa propozycja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dla małych melomanów. Do tego specjalnie przygotowana aplikacja mobilna oraz audiobook mistrzowsko czytany przez Piotra Fronczewskiego. Innymi słowy pakiet pełen wrażeń, którego nie można przegapić! Premiera już 23 maja br.

 

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Polskim Wydawnictwie Muzycznym

Już 10 i 11 maja 2024 roku odbędą się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. XI edycja DOFE jest wyjątkowa – wpisuje się w obchody 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej!

IL TEMPO PASSA. Pierwsza monograficzna płyta Joanny Wnuk-Nazarowej

Czas płynie nieustannie, zmieniając wokół świat i jego pejzaż dźwiękowy. Tytuł IL TEMPO PASSA może być zarówno refleksją nad nietrwałością życia, świata i rzeczy, jak i wskazówką, by cieszyć się trwającą chwilą. Najnowszy album wydawnictwa ANAKLASIS przedstawia plon twórczości kameralnej i symfonicznej Joanny Wnuk-Nazarowej z ostatnich lat. Premiera 28 maja 2024 roku, w dniu 75. urodzin kompozytorki.

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.



MAJ: czwarta odsłona konkursu

Daj znać w komentarzu, ile klawiszy fotepianu widzisz na ilustracji i w jakich miejscach się znajdują. Na najbardziej spostrzegawczych czekają trzy egzemplarze książki Moniuszko z serii Małe Monografie .

Fryderyki 2024 rozdane. Statuetka dla ANAKLASIS

Najważniejsze polskie nagrody fonograficzne Fryderyki zostały przyznane podczas Gali Muzyki Poważnej, która odbyła się w niedzielę 28 kwietnia w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wśród laureatów ponownie zatriumfowała marka fonograficzna Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – ANAKLASIS.

 

Przyznano również nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt twórczości w kategorii Muzyka Poważna. Laureatem został Krzysztof Meyer.

Powraca Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Koncert inauguracyjny już 30 kwietnia

W dniach 1-12 maja 2024 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Tegoroczna edycja wyznacza powrót tego prestiżowego wydarzenia do polskiego i światowego kalendarza konkursów muzycznych po kilkuletniej, spowodowanej pandemią przerwie. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” są Partnerami przedsięwzięcia.

Najpiękniejsze Książki 2023 – nominacja dla PWM!

Najgłośniejsza książka ubiegłego roku wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne otrzymała nominację w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2023. W kategorii Literatura naukowa i popularnonaukowa jury doceniło publikację Ten cały musical Mateusza Borkowskiego, Jacka Mikołajczyka i Marcina Zawady. Autorką projektu okładki i wnętrza oraz składu jest Alicja Kobza.