Aktualności
IV Symfonia Witolda Lutosławskiego w Filharmonii Podlaskiej
2012-01-11
IV Symfonia Witolda Lutosławskiego zabrzmi w piątek 13 stycznia 2012 w Białymstoku w wykonaniu artystów Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej po dyrekcją Wojciecha Michniewskiego. IV Symfonia, ostatnie dzieło tego gatunku w dorobku Witolda Lutosławskiego, nagrodzone prestiżową nagrodą muzyczną Classical Music Award (1994) powstała w 1992 roku na zamówienie Los Angeles Philharmonic Orchestra. Jej prawykonanie miało miejsce 5 lutego 1993 roku w Music Center Pavilon w Los Angeles, co zbiegło się z jubileuszem urodzin osiemdziesiątych urodzin kompozytora. "Słuchając IV Symfonii mam wciąż silne wrażenie, silniejsze, niż przy innych utworach, że słyszę Lutosławskiego mówiącego..." powiedział o dziele Rafał Augustyn.Sam kompozytor w 1993 roku zaznaczył, że jego rozwiązanie „opiera się na założeniu, iż pierwsza część jest przygotowaniem do części głównej. Część pierwsza powinna słuchacza wciągnąć, zainteresować, zaintrygować. Ale nie może ona dać mu pełnej satysfakcji. Musi ona wywołać w nim głód, a w końcu nawet zniecierpliwienie. I to jest odpowiedni moment, żeby zaprezentować część główną. Takie jest moje rozwiązanie i sądzę, iż w praktyce dość dobrze ono funkcjonuje." (program Festiwalu Warszawska Jesień, 1993). Dzieło „stanowi syntezę stylu symfonicznego Witolda Lutosławskiego. Nie dlatego, że jest ostatnim jego dziełem tego gatunku, ale ze względu na zawartą w niej sumę doświadczeń w pełni dojrzałego artysty z własnym systemem kompozytorskim.
Prawykonanie Symfonii, połączone z uroczystością osiemdziesięciolecia urodzin Lutosławskiego, odbyło się 5 lutego 1993 w Los Angeles pod kierunkiem samego kompozytora”. [Tadeusz Kaczyński] Dotąd utwór doczekał się siedmiu nagrań płytowych, w wykonaniu m.in. Orkiestry Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jacka Błaszczyka (2010), NOSPR pod dyrekcją kompozytora (wyd. 2005) oraz pod dyrekcją Antoniego Wita (1996), Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej (dyr. Kompozytor) czy też Orkiestry Filharmoniczna w Los Angeles pod dyrekcją Esa-Pekka Salonen Zapraszamy się do zapoznania się z biogramem kompozytora na stronie: link
Najczęściej czytane:
Alicja Majewska to ikona polskiej sceny muzycznej. Od ponad pół wieku artystka zachwyca słuchaczy swoim głosem, koncertując w kraju i za granicą. Jej utwory są ponadczasowe i stały się standardami muzyki rozrywkowej. Od 8 lipca śpiewanie i granie jej piosenek w domu staje się możliwe dzięki najnowszej publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Organista i kompozytor wszechstronny, który może pochwalić się znaczącym pod względem liczby kompozycji portfolio, imponującym również pod względem różnorodności form. Dariusz Przybylski jest autorem oper, utworów symfonicznych, kameralnych oraz wokalnych. W lipcu, jako kompozytor miesiąca, zdradza nam m.in., co trzyma na swoim biurku, przy którym komponuje.
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.