Aktualności
Koncert oraz jam session na barce w Krakowie u podnóży wzgórza wawelskiego
2012-08-14
17.08.2012 r. w Krakowie o godzinie 20.00 rozpocznie się noc jazzowa na barce Galar, która znajduje się na zakolu Wisły, przy Bulwarze Czerwieńskim u podnóża Wzgórza Wawelskiego. Najpierw zaplanowany jest koncert: WIESŁAW WILCZKIEWICZ QUINTET,skład zespołu:
Wiesław Wilczkiewcz - g
Andrzej Nowak - p
Jan Gonciarczyk - b
Janusz Witko - ts
Mirosław Sitkowski - dr
Zaraz po koncercie planowanej jest całonocne jam-session w wykonaniu krakowskich muzyków. Noc Jazzowa w Restauracji Galar to dla miłośników jazzu wspaniała okazja, aby przyjemnie spędzić letni wieczór nad Wisłą, słuchając znakomitej muzyki w wykonaniu krakowskich artystów. Będzie również możliwość skosztowania wyśmienitych dań kuchni polskiej oraz drinków.
Wstęp jest darmowy.
Wiesław Wilczkiewicz - muzyk i kompozytor urodzony w Krakowie. Współzałożyciel grupy jazz-rockowej "Dżamble". Występował z kabaretem "Piwnica pod Baranami" i z Ewą Demarczyk. Komponował piosenki do tekstów Wiesława Dymnego. Występował z Michałem Burano (1967-69). Współpracował z Jackiem Fedorowiczem i Jerzym Gruzą w programach telewizyjnych: "Małżeństwo doskonałe" "Kariera" i "Runda". (1969-73). Skomponował muzykę do radiowego programu "60 minut na godzinę". Autor muzyki do spektaklu teatralnego "Śmierć bohatera" wystawianego w teatrze Stara Prochownia w Warszawie (1973-77). Pięcioletnia współpraca z orkiestrą "Alex Band" (jako muzyk, kompozytor, aranżer). W tym czasie brał udział w sesjach nagraniowych ponad dziesięciu płyt długogrających (Alex Band, VOX, Wojciech Gąssowski, Majka Jeżowska, Maanam, Zbigniew Wodecki, Dżamble, Andrzej Zaucha (1978-84). W latach 1984-86 był kierownikiem muzycznym Estrady Krakowskiej oraz liderem orkiestry jazzowej "Fly Ensemble". Od 1986 roku mieszka w Nowym Jorku. Wyróżniony został za utwór instrumentalny "Kasztan" na festiwalu Midem w Cannes Francja 1986. W roku 1988 wydał płytę długogrającą wraz z Barbarą Moore "Infinity". Koncert promocyjny tej płyty w Carnegie Hall w Nowym Jorku (listopad 1988). Organizator i wykonawca koncertów charytatywnych w Nowym Jorku ("Gwiazdka dla Joasi" - 1986, koncert dla Z. Jaremki - 1990). Organizator działalności muzycznej w wielu klubach nowojorskich, m.in. I-94 i "Fireplace". Współorganizator i uczestnik Festiwalu Kultury Polskiej w Centrum Kultury Polsko-Słowiańskiej oraz koncertu Polskiego Baletu i Muzyki (1992-1996). W 1995 dyrektor artystyczny Festiwalu w Amerykańskiej Częstochowie (Doyleystown, Pensylwania).
Najczęściej czytane:
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.
W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.
Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.
W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.
2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.
Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.