Aktualności
Koncerty z okazji Narodowego Święta Niepodległości
2012-11-08
W najbliższych dniach w wielu polskich teatrach i filharmoniach odbędą się koncerty z okazji 94. rocznicy rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego. Świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpocznie Filharmonia Świętokrzyska już 9 listopada 2012 o g. 19.00 w Sali Koncertowej. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Bogdana Olędzkiego oraz Piotr Pławner (skrzypce) wykonają m.in. I Symfonię f-moll Karola Szymanowskiego. Będzie to nie tylko pierwsze wykonanie tego dzieła w Kielcach, ale także pierwsze wykonanie z nowych materiałów wykonawczych PWM opracowanych przez Bogdana Olędzkiego.Program:
R. Wagner - Uwertura Polonia
R. Schumann - Koncert skrzypcowy d-moll
K. Szymanowski - I Symfonia f-moll op. 15 (pierwsze wykonanie w Kielcach)
Filharmonia Narodowa uczci ją koncertem w sobotę 10 listopada 2012 o godz. 18:00. Będzie on w całości złożony z dzieł kompozytorów polskich w wykonaniu Polskiej Orkiestry Radiowej pod batutą Jakuba Chrenowicza. Solistką wieczoru będzie jedna z najwybitniejszych polskich skrzypaczek - Kaja Danczowska.
Program:
Czesław Marek – „Suita” op. 25
Szymon Laks – „Poemat” na skrzypce i orkiestrę
Ignacy F. Dobrzyński – Symfonia B-dur
M. Górecki – „Concerto – Notturno”
Warszawska Opera Kameralna przygotowała na 10 listopada koncert zatytułowany „Muzyka z polską duszą”. W kościele św. Stanisława Kostki Warszawska Sinfonietta pod kierunkiem Przemysława Fiugajskiego wykona utwory Grażyny Bacewicz, Mieczysława Karłowicza i Wojciecha Kilara.
Program:
Mieczysław Karłowicz – „Serenada na smyczki” op.2
Grażyna Bacewicz – „Koncert na orkiestrę smyczkową”
Wojciech Kilar – „Orawa”
W Filharmonii Lubelskiej 9 listopada odbędzie się „Narodowy Koncert Listopadowy 2012”, w którym artyści Orkiestry pod batutą Krzesimira Dębskiego wykonają oprócz I Koncertu skrzypcowego Karola Szymanowskiego i „Stepu” Noskowskiego także jego własne utwory. Jako soliści wystąpią Robert Kabara (skrzypce) i Anna Jurksztowicz (śpiew).
Program:
Zygmunt Noskowski – Poemat symfoniczny „Step” op. 66
Karol Szymanowski - I Koncert skrzypcowy op. 35
Krzesimir Dębski – II Koncert na skrzypcowy - Adagio
Krzesimir Dębski /Wisława Szymborska – „Allegro ma non troppo”
Krzesimir Dębski /Wisława Szymborska – „Urodziny”
Krzesimir Dębski – Muzyka z filmu „1920 Bitwa Warszawska”
Krzesimir Dębski – Muzyka z filmu „Ogniem i Mieczem”
Krzesimir Dębski – Pieśń Heleny z filmu „Ogniem i Mieczem"
Filharmonia Opolska, która w tym roku obchodzi jubileusz sześćdziesięciolecia swej działalności, przygotowała na 11 listopada koncert symfoniczny z utworami Żeleńskiego, Noskowskiego i Moniuszki. Orkiestrę poprowadzi rodowity Opolanin, Bartosz Żurakowski, związany z tą instytucją od dziesięciu lat.
Program:
Władysław Żeleński – Uwertura koncertowa „W Tatrach”
Zygmunt Noskowski – Uwertura koncertowa Morskie Oko op. 19
Zygmunt Noskowski – Z życia narodu obrazy fantazyjne na wielką orkiestrę na podstawie Preludium A-dur Fryderyka Chopina
Stanisław Moniuszko – Polonez koncertowy A-dur
W Filharmonii Dolnośląskiej 9 listopada będzie miała miejsce światowa premiera „Sonatiny na orkiestrę” Henryka Warsa, kompozytora, którego jubileusz 110 urodzin obchodzimy właśnie w tym roku. Zabrzmią też utwory Karłowicza, Noskowskiego i Tansmana w wykonaniu Wojciecha Popielarza (gitara) i Orkiestry pod batutą Dariusza Tabisza.
Program:
Henryk Wars – „Sonatina na orkiestrę” dedykowana pamięci Maurice Ravela (światowa premiera)
Aleksander Tansman – „Musique de cour”
Mieczysław Karłowicz – „Serenada na smyczki” op.2
Zygmunt Noskowski – Poemat symfoniczny „Step” op. 66
Filharmonia Kaliska zaprasza melomanów 9.11 na „Koncert symfoniczny muzyki polskiej”. Zabrzmi ona w wykonaniu Marka Maciejewskiego (klarnet) i Orkiestry pod dyrekcją Andrzeja Bujakiewicza. Słowo o muzyce wygłosi Karol Kowal.
Program:
Stanisław Moniuszko – Uwertura do opery „Halka”
Karol Kurpiński – Koncert B- dur na klarnet i orkiestrę
Władysław Żeleński – „Uwertura koncertowa „W Tatrach”
Karol Szymanowski – „Taniec góralski” z baletu „Harnasie”
Natomiast artyści Chóru Filharmonii Warmińsko – Mazurskiej podczas koncertu 11 listopada w Bazylice Katedralnej św. Jakuba w Olsztynie wykonają „Mszę polską” Jana Maklakiewicza. Chór z towarzyszeniem Anny Bednarek (organy) wystąpi pod dyrekcją Benedykta Błońskiego.
Ponadto 11.11 na scenach zagoszczą „Halka’ i „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki:
Opera Wrocławska, St. Moniuszko „Straszny Dwór”
Kierownictwo muzyczne: Tomasz Szreder
Inscenizacja i reżyseria: Laco Adamik
Opera i Filharmonia Podlaska, St. Moniuszko „Straszny Dwór”
Kierownictwo muzyczne: Mieczysław Dondajewski
Inscenizacja i reżyseria: Roberto Skolmowski
Sinfonia Baltica, St. Moniuszko „Straszny Dwór” (montaż operowy)
Bohdan Jarmołowicz – dyrygent
Opera Krakowska, St. Moniuszko „Halka”
Kierownictwo muzyczne: Łukasz Borowicz
Inscenizacja i reżyseria: Waldemar Zawodziński
Najczęściej czytane:
Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.
Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.
Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.
Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś.
Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.
Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach ogłasza konkurs kompozytorski na utwór symfoniczny inspirowany nowelą Stefana Żeromskiego „Puszcza jodłowa”, a w szczególności jednym z zawartych w niej wątków: historycznym, przyrodniczym lub magicznym. Konkurs wpisuje się w Rok Stefana Żeromskiego – 20 listopada 2025 minie bowiem setna rocznica śmierci pisarza.
Podczas Gali Muzyki Klasycznej, która odbyła się w 30 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, poznaliśmy laureatów Fryderyków – najważniejszych polskich nagród fonograficznych, przyznanych w dwunastu kategoriach. ANAKLASIS, marka prężnie działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, została uhonorowana aż trzema statuetkami.
Józef Koffler uznawany dziś za „pierwszego polskiego dodekafonistę” będzie bohaterem spotkania organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich, które zwieńczy prawykonanie odnalezionego po dziewięćdziesięciu latach od powstania Kwartetu smyczkowego op. 20.
Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi rozpoczyna obchody 80-lecia Uczelni. Długą listę jubileuszowych uroczystości otworzą w poniedziałek 24 marca 2025 roku dwa wydarzenia: w południe – uroczyste posiedzenie Senatu Akademii oraz wieczorem – koncert z premierowym wykonaniem suity jazzowej „Sidła” według powieści kryminalnej Grażyny Bacewicz, wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
Kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Eksploruje szeroki wachlarz stylów, nurtów i gatunków – od muzyki współczesnej, przez filmową, aż do rozrywkowej. Jego kompozycje współczesne zwracają uwagę inwencją formalną, przemyślaną dramaturgią, ekspresją oraz indywidualnym podejściem do postmodernizmu.