PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

56. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień"

2013-09-18
W dniach 20-28 września po raz 56. Warszawa zamieni się w światową stolicę muzyki współczesnej. W tym roku program Warszawskiej Jesieni w sposób szczególny koncentrować się będzie na obchodach rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego. W drugim dniu festiwalu (22 września) odbędzie się od lat wyczekiwany przez melomanów w Polsce występ Krystiana Zimermana, który wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Jacka Kaspszyka wykona „Koncert fortepianowy” Witolda Lutosławskiego. Na koncercie zabrzmi również jego "III Symfonia".

W ramach festiwalu odbędzie się 17 koncertów, poza tym festiwalowi towarzyszyć będzie wiele dodatkowych imprez  i spotkań.

W obszernym programie festiwalu polecamy Państwa szczególnej uwadze:

a) koncerty:
20 września, Filharmonia Narodowa
Narodowa Orkiestra Polskiego Radia w Katowicach pod dyr. Alexandra Liebreicha, Chór Polskiego Radia (przyg. Izabela Polakowska), Hideki Nagano (fortepian), Wu Wei (szeng) wykonają m.in. „Freski symfoniczne” Kazimierza Serockiego.

23 września, Studio Koncertowe Polskiego radia im. W. Lutosławskiego
Koncert Andrzej Chłopecki in memoriam
Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod dyr. Marka Mosia, Piotr Nowak (trąbka), Aleksandra Rupocińska (klawesyn), Barbara Drążkowska (fortepian), Tobias Weber (fonografy) wykonają utwory Marcina Bortnowskiego, Martina Smolki, Pawła Szymańskiego, Onutė Narbutaitė oraz Pawła Mykietyna, którego utwór „Wax music” będzie miał wówczas polska premierę.
Kuratorką projektu „Wax music” jest Adelajda Merchán-Drążkowska.

24 września, Filharmonia Narodowa
Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Narodowej pod dyrekcja Antoniego Wita (Henryk Wojnarowski – przygotowanie chóru), Warszawski Chór Chłopięcy (Krzysztof Kusiel-Moroz – przygotowanie chóru), Christiane Libor (sopran), Jarosław Bręk (bas-baryton), Stephan Klemm (baryton), Daniel Olbrychski (recytacja) wykonają monumentalną „Pasję wg św. Łukasza” Krzysztofa Pendereckiego.

25 września, Studio Koncertowe Polskiego radia im. W. Lutosławskiego
Na koncercie prawykonane zostaną utwory: "Tam. Muzyka na skrzypce, głosy i instrumenty" Rafała Augustyna, „Koncert na fortepian, perkusję i orkiestrę symfoniczną” Zbigniewa Bargielskiego  oraz "Machinae coelestis" na sopran, chór, komputer i orkiestrę Stanisława Krupowicza, będące wspólnym zamówieniem "Warszawskiej Jesieni" i Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, upamiętniającym umieszczenie na orbicie okołoziemskiej polskiego satelity "Heweliusza".
Prawykonań dokonają Polska Orkiestra Radiowa, Chór Filharmonii Wrocławskiej (przygotowanie – Agnieszka Franków-Żelazny), Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia (przygotowanie – Anna Szostak), TWOgether Duo, Magdalena Szostak – Krupowicz (sopran), Christine Pryn (skrzypce), Małgorzata Walentynowicz (fortepian), Jan Pilch (perkusja), Stanisław Krupowicz, Marcin Rupociński (komputer). Całość poprowadzi Renato Rivolta.

26 września, Filharmonia Narodowa
Koncert-maraton w wykonaniu Kwartetu Śląskiego, podczas którego zinterpretowane zostaną wszystkie trzy „Kwartety smyczkowe” Henryka Mikołaja Góreckiego.

b) imprezy towarzyszące:
20 września, prezentacja portalu baird.polmic.pl (PWM, Fredry 8)
(Spotkanie poświęcone jednemu z najwybitniejszych twórców dwudziestego wieku – Tadeuszowi Bairdowi – połączone z prezentacją nowego portalu internetowego, stanowiącego kompendium wiedzy na temat życia i twórczości kompozytora. Jest to kolejna ze stron internetowych uruchamianych przez Związek Kompozytorów Polskich / Polskie Centrum Informacji Muzycznej, dedykowanych wybranym twórcom polskiej muzyki dwudziestego wieku.)

23 września
, PWM (Fredry 8)
Prezentacja książek: "Warszawska Jesień w tekstach Andrzeja Chłopeckiego" pod red. Magdaleny Długosz, Katarzyny Naliwajek i Marty Szoki oraz
Andrzej Chłopecki "Alban Berg. Człowiek i dzieło czasu młodości. Od pieśni solowej do orkiestrowej"

26 września, PWM (Fredry 8)
Prezentacja książki „Górecki. Portret w pamięci” Beaty Bolesławskiej-Lewandowskiej. W spotkaniu wezmą udział autorka oraz rodzina Kompozytora: Jadwiga Górecka i Anna Górecka, która zaprezentuje krótki recital fortepianowy. Spotkanie poprowadzi redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy.

c) Mała Warszawska Jesień
22 września, Centrum Kultury Koneser
Prapremiera opery kameralnej dla dzieci i dorosłych „O szewczyku i fałszywym królu” Tadeusza Wieleckiego i Tadeusza Wierzbickiego.

Szczegółowy program znajduje się na oficjalnej stronie festiwalu.

Najczęściej czytane:

W rytmie przemian. O polskiej muzyce XX wieku

Od czasów Karola Szymanowskiego, jednogłośnie uznawanego za najważniejszego twórcę początku XX wieku, muzyka polska rozwijała się gwałtownie, doświadczając licznych transformacji. W rocznicę urodzin kompozytora na półki księgarń trafia publikacja Muzyka polska po Szymanowskim, stanowiąca ukłon brytyjskiego muzykologa w stronę kultury muzycznej Polski minionego stulecia.

Premiery polskiej muzyki najnowszej w październiku

Tej jesieni nowa muzyka polska wybuchnie feerią barw. W październiku czekają nas prawykonania w Białymstoku, Katowicach, Tychach, Krakowie, Radomiu, Częstochowie oraz w Amsterdamie. Oto 9 utworów polskiej muzyki najnowszej, które warto w tym miesiącu usłyszeć.

Podróż do umysłu skutego lodem i samotnością

Przed nami kolejna edycja festiwalu AUKSODRONE. Od 4 do 6 października tyska Mediateka będzie przepełniona muzyką w wykonaniu AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia oraz znakomitych muzyków znanych ze sceny klasycznej i jazzowej. Nie zabraknie premier, improwizacji i świętowania jubileuszy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest współorganizatorem festiwalu.

Przenikania na 67. Warszawskiej Jesieni

20 września rusza 67. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Tematem tegorocznej edycji jest przenikanie do muzyki współczesnej muzycznych języków historycznych i zjawisk dźwiękowych przynależących do różnych aktualnych gatunków.

Kurs Edytorstwa Muzycznego – ruszyły zapisy!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne serdecznie zaprasza na kolejną edycję seminarium „Kurs Edytorstwa Muzycznego”. Wyróżniający się podczas spotkań uczestnicy mają szansę na podjęcie współpracy z oficyną. Zajęcia odbywają się online, planowane są też zjazdy stacjonarne. Nabór trwa do 29 września.

Gdzie są granice niczego? Dźwiękowe uniwersum Krzysztofa Knittla

Krzysztof Knittel to artysta nieustannie poszukujący – niezależny, eksperymentujący, który podąża własnymi ścieżkami. To człowiek o wielu obliczach, wyraźnych opiniach i bogaty w doświadczenia, którymi dzieli się w rozmowie z Michałem Mendykiem. Jej zapis, pod paradoksalnym tytułem Granice niczego, 19 września br. dołączy do serii Ludzie Świata Muzyki, która ukazuje się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

 

Agata Zubel nominowana do Nagrody Kompozytorskiej Fundacji Księcia Pierre'a z Monako

Fondation Prince Pierre de Monaco ogłosiła nominacje do tegorocznej edycji prestiżowej Prix de Composition Musicale. W gronie kandydatów znalazła się Agata Zubel, za utwór Na zewnątrz Czasu. Rozstrzygnięcie już w październiku.

Wśród barwnych ogrodów, przy dźwiękach dzwonów. Wrześniowe premiery najnowszej muzyki polskiej

Wrzesień przyniesie wiele dobrego we współczesnej muzyce polskiej. W Katowicach, Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie zabrzmią najnowsze kompozycje Marty Ptaszyńskiej, Mikołaja Piotra Góreckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Krzysztofa Knittla, Jerzego Kornowicza i Pawła Hendricha. W kolejny, koncertowy sezon wkroczymy wśród barwnych ogrodów, przy donośnych dźwiękach carillonu, w atmosferze świętowania.

Instrument miesiąca: altówkowe rekomendacje Katarzyny Budnik

Po które publikacje przeznaczone na altówkę warto sięgnąć, by odnaleźć w nich bogactwo harmonii, wyraziste melodie, czy nostalgiczny i tajemniczy nastrój? O rekomendacje w ramach akcji „Instrument miesiąca” poprosiliśmy znakomitą skrzypaczkę i altowiolistkę – Katarzynę Budnik. Jako solistka i kameralistka koncertuje w Polsce i wielu krajach Europy, m.in.: z orkiestrą Sinfonia Varsovia, w której jest liderką grupy altówek.

ANAKLASIS na fali. #WYOSTRZSŁUCH na Radio Kraków

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Radio Kraków i marka płytowa ANAKLASIS zapraszają do Krakowa na jesienne koncerty, podczas których zabrzmi twórczość najwybitniejszych polskich kompozytorów we współczesnych reinterpretacjach znakomitych artystów sceny jazzowej i muzyki klasycznej. Cykl koncertów ANAKLASIS na fali w studiu koncertowym i na antenie radiowej rozpocznie się 12 września.