PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Profesor Wiolinek - spektakle edukacyjno-muzyczne w Operze Krakowskiej

2014-04-28

Opera Krakowska serdecznie zaprasza dzieci w wieku od 4 do 9 lat na spektakle edukacyjno-muzyczne ze zwariowanym Profesorem Wiolinkiem! Profesor na prośbę Dyrektora Opery pomaga w rozwiązywaniu nietypowych kłopotów operowego świata. 

W każdym ze spotkań pojawia się inny gość specjalny, któremu Profesor musi pospieszyć z pomocą. Towarzyszą mu psotny Duch, podróżujący muzycznym wehikułem Wnuczek oraz … mali widzowie spektaklu.

Przed Profesorem i dziećmi staną nie lada zadania. Będą musieli m.in. naprawić duszę uszkodzonych skrzypiec, odnaleźć skarb śpiewaczki oraz zmierzyć się z zaczarowanym fletem, siejącym zamęt w operze. A wszystko to za sprawą starej szafy, skrywającej niejedną operową tajemnicę…

Realizatorzy:
Scenariusz, reżyseria – Paweł Wójtowicz
Producent – Agnieszka Sztencel
Scenografia i kostiumy – Bożena Pędziwiatr
Muzyka i tekst piosenek Wiolinka – Paweł Wójtowicz
Ilość miejsc ograniczona.
Spektakle odbywają się na Scenie Kameralnej – IV piętro
Przewidywany czas trwania – około 1,5 godziny

PLAN SPOTKAŃ
Odcinek I
Profesor Wiolinek i skrzyneczka z drewna (o instrumentach smyczkowych - skrzypce, altówka, wiolonczela, kontrabas)
Profesor Wiolinek stara się z pomocą dzieci zreperować zepsute skrzypce. Młodzi widzowie poznają budowę, dźwięk i różnorodność instrumentów smyczkowych.
• 4 maja, godz. 10.00
• 5 maja, godz. 10.00 i 12.00

Odcinek II
Profesor Wiolinek i zaginiony skarb (o głosie ludzkim – sopran)
Solistka zgubiła swój głos. Profesor z pomocą widowni stara się odszukać i dopasować odpowiedni rodzaj głosu.
• 18 maja, godz. 10.00
• 19 maja, godz. 10.00 i 12.00

Odcinek III
Profesor Wiolinek i zaczarowany flet (o flecie)
Czarodziejski flet potrafi wiele tajemniczych rzeczy. Poznajemy budowę instrumentu i jego dźwięk oraz historię opery czarodziejski flet W. A. Mozarta.
• 8 czerwca, godz. 10.00
• 9 czerwca, godz. 10.00 i 12.00

Odcinek IV
Profesor Wiolinek i zaszyfrowana wiadomość (o rytmie i perkusji)
Perkusja wystukuje dziwne rytmy, zaszyfrowane wiadomości. Dzieci uczą się czym jest rytm w muzyce, poznają instrumenty perkusyjne, mają możliwość zagrania na nich i odszyfrowują tajemniczą wiadomość.
• 21 września, godz. 10.00
• 22 września, godz. 10.00 i 12.00

Odcinek V
Profesor Wiolinek i chochlik Figaro (o kompozytorach: G. Rossinim i W. A. Mozarcie)
Chochlik grasuje po operze i nikt nie może sobie z nim dać rady. Dzięki profesorowi wszyscy widzowie poznają tajemnicę Figara, psotnika, który uciekł z oper Mozarta i Rossiniego.
• 26 października, godz. 10.00
• 27 października, godz. 10.00 i 12.00

Odcinek VI

Profesor Wiolinek i tajemnicza paczka (o balecie)
Profesor poznaje baletnicę, która została zamieniona w lalkę. Stara się ją odczarować. Dzieci zapoznają się z techniką tańca i akcesoriami z nim związanymi.
• 9 listopada, godz. 10.00
• 10 listopada, godz. 10.00 i 12.00

Odcinek VII
Profesor Wiolinek i grający wieloryb (o fortepianie)
Na środku stoi wielki czarny stwór z 88 zębami. To fortepian i jego klawisze. Widzowie wraz z profesorem Wiolinkiem uczestniczą w morskiej przygodzie i poznają Fryderyka Chopina.
• 7 grudnia, godz. 10.00
• 8 grudnia, godz. 10.00 i 12.00

Dyrekcja Opery zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w terminie i tematyce spotkań.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partner – Polskie Wydawnictwo Muzyczne

Najczęściej czytane:

Rezydencje artystyczne na Islandii dla młodych polskich kompozytorów. Termin nadsyłania zgłoszeń: do 1 lipca

Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.

Koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego

Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).

Czerwcowe premiery polskiej muzyki najnowszej


W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.

Kompozytorka miesiąca: Marta Mołodyńska-Wheeler i jej #biurkokompozytorki

Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.

Samuel Stopford zwycięzcą 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki

W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.

Operowa premiera dekady – Historia pewnego utworu

W maju 1857 r. w „Ruchu Muzycznym” ukazała się zapowiedź wystawienia Halki na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego. Na te wieści Stanisław Moniuszko czekał aż dekadę – teraz jednak wpadł w „żywy niepokój”… W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu” przyjrzymy się przygotowaniom do długo wyczekiwanej przez kompozytora premiery.

Koncertowy finał Konkursu Kompozytorskiego "Piesomen Antropon"

Dzieło nagrodzone w Konkursie Kompozytorskim Piesomen Antropon zabrzmi po raz pierwszy 6 czerwca w Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Tego wieczoru usłyszymy ponadto utwory kompozytorów polskich i francuskich, których twórczość stanowi świadectwo czasu i hołd złożony wielkim osobowościom świata sztuki i duchowości m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Joanny Wnuk-Nazarowej. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem Konkursu.

Warsztaty Młodego Redaktora Muzycznego zakończone!

W ostatnim tygodniu maja uczniowie krakowskich przedszkoli i szkół odwiedzili księgarnię muzyczną PWM z okazji trwającego Tygodnia Dziecka w Polskim Wydawnictwie Muzycznym.

Rusza 12. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

2 czerwca br. rozpocznie się 12. edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. W muzyczne szranki stanie 77 młodych śpiewaków z 28 krajów; zwycięzców poznamy 7 czerwca. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest Partnerem wydarzenia.

Nie tylko nauczyciel Chopina. Odkryj historię Józefa Elsnera

Kompozytor, dyrygent, wydawca, teoretyk muzyki, pedagog muzyczny, rektor uczelni – życiorys Józefa Elsnera jest niezwykle bogaty. Mimo to przeważnie kojarzony jest jedynie jako nauczyciel Fryderyka Chopina. Krzysztof Bilica z zaciekawieniem przygląda się mistrzowi przełomu XVIII i XIX wieku, którego portret rysuje w najnowszej Małej Monografii.