PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

XI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny CHOPIN I JEGO EUROPA

2015-07-14

Odbywający się w dniach 15-29 sierpnia festiwal Chopin i jego Europa pod hasłem „Przed wielkim Konkursem. Od Chopina do Skriabina” to muzyczne odliczanie do XVII Konkursu Chopinowskiego, który zacznie się 1 października. Na koncertach festiwalowych usłyszymy znakomitą polską muzykę XIX wieku w najlepszym wykonaniu.

 

Na koncertach festiwalowych usłyszymy znakomitą polską muzykę XIX wieku. Oprócz dzieł patrona festiwalu Fryderyka Chopina (Koncert fortepianowy e-moll op. 11, Koncert fortepianowy f-moll op. 21 oraz utwory solowe) będą to utwory Henryka Wieniawskiego (II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22, Legenda op. 17, Polonez D-dur op. 4), Mieczysława Karłowicza (Symfonia e-moll "Odrodzenie" op. 7), Ignacego Jana Paderewskiego (Sonata skrzypcowa a-moll op. 13, Mazurek a-moll, Krakowiak fantastyczny, Koncert fortepianowy a-moll op. 17), Michała Kleofasa Ogińskiego (Polonez d-moll nr 10, Polonez c-moll nr 6, Polonez d-moll nr 16), Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego (Fantazja na tematy z opery „Don Giovanni” op. 59) i Karola Lipińskiego (Mazurek es-moll).

 

W programie festiwalu znalazło się również miejsce na uczczenie obchodzonych na całym świecie jubileuszy Piotra Czajkowskiego, Aleksandra Skriabina i Jana Sibeliusa.


Lista wykonawców festiwalu przedstawia się imponująco. Zagrają orkiestry z Moskwy, Londynu, Freiburga i Warszawy, laureaci konkursów chopinowskich, w tym triumfatorzy z ostatniej jego edycji – ale również inni muzycy o wielkiej międzynarodowej sławie, jak Alexandre Tharaud, Sergej Krylov, Louis Lortie, Nelson Freire, Andreas Staier, Nikolai Lugansky, Jan Lisiecki, Ivo Pogorelic. Truls Mork, Matthias Goerne, Sol Gobetta i Bertrand Chamayou. Wystąpi znakomity kwartet Apollon Musagete, zaplanowane są również dwa koncerty Tobiasa Kocha - pianisty, który zasłynął interpretacjami muzyki polskiej. I tym razem wykona on muzykę czasów chopinowskich na co najmniej 3 fortepianach; nie zapomni także o Michale Kleofasie Ogińskim – wybitnym twórcy wiele znaczącym co najmniej dla 3 narodów.

 

Program festiwalu znajduje się pod tym linkiem.

Najczęściej czytane:

Prawykonanie „Écoute” Zygmunta Krauzego na Festiwalu NEO’S w Théâtre de l’Ile Saint-Louis Paul Rey w Paryżu

Écoute na sopran i kwartet smyczkowy jest nową wersją kompozycji Słuchaj na sopran, klarnet, skrzypce, perkusję i fortepian, której prawykonanie odbyło się w grudniu ubiegłego roku w podczas bydgoskiego Festiwalu Art Mintaka. 22 kwietnia dzieło zostanie wykonane po raz pierwszy podczas paryskiego festiwalu, prezentującego najnowszą muzykę europejską.

KOMPOZYTORKA MIESIĄCA: JAGODA SZMYTKA i jej #BiurkoKompozytorki

Jagoda Szmytka jest kompozytorką, artystką i badaczką artystyczną. Muzykę łączy ze sztukami pięknymi i głęboką refleksją z zakresu takich dziedzin humanistyki, jak filozofia, estetyka czy historia sztuki. W katalogu jej twórczości znajdziemy m.in. dzieła solowe, utwory pisane na amplifikowane zespoły kameralne, instalacje performatywne, a także kompozycje wpisujące się w konwencję teatru muzycznego. W kwietniu, jako nasza Kompozytorka Miesiąca, odkrywa przed nami tajemnice procesu twórczego i zaprasza w gościnne progi swojej pracowni kompozytorskiej.

Najpiękniejsze Książki 2024 – trzy nominacje dla PWM

Aż trzy publikacje książkowe wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w minionym roku zostały nominowane w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2024. Jury doceniło pozycje: Muzyka Polska po Szymanowskim Adriana Thomasa, Estetyka muzyki Rogera Scrutona oraz Karnawał zwierząt Piotra Kamińskiego.

Kompozytor oświecony. Poznaj Jeana-Philippe’a Rameau

Jean-Philippe Rameau (1683-1764) wzbudzał wiele emocji. Wywarł nieoceniony wpływ na bieg historii i teorii muzyki, a jego spojrzenie na zasady rządzące kompozycją było – jak na XVIII wiek – innowacyjne. Postać francuskiego muzyka o wszechstronnych zainteresowaniach i oświeceniowym umyśle przybliża Christophe Rousset w najnowszej Małej Monografii wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Premiera książki już dziś. 

Taniec motyla, kwiaty pomarańczy i festiwal pianistycznych duetów. Kwietniowe prawykonania dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Natura, budząca się znów do życia feerią barw i zapachów, przynosi nam także nowe, wiosenne bogactwo dźwięków i muzycznych inspiracji. Kwiecień witamy prawykonaniami dwóch dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego: Karatachi no Hana Marcela Chyrzyńskiego we Wrocławiu i SurVanTutti Hanny Kulenty w Krakowie.

Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „ŻEROMSKI 2025”. Termin nadsyłania partytur: 20 listopada 2025 roku

Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach ogłasza konkurs kompozytorski na utwór symfoniczny inspirowany nowelą Stefana Żeromskiego „Puszcza jodłowa”, a w szczególności jednym z zawartych w niej wątków: historycznym, przyrodniczym lub magicznym. Konkurs wpisuje się w Rok Stefana Żeromskiego – 20 listopada 2025 minie bowiem setna rocznica śmierci pisarza.

Fryderyki 2025 rozdane. Trzy statuetki dla ANAKLASIS

Podczas Gali Muzyki Klasycznej, która odbyła się w 30 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, poznaliśmy laureatów Fryderyków – najważniejszych polskich nagród fonograficznych, przyznanych w dwunastu kategoriach. ANAKLASIS, marka prężnie działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, została uhonorowana aż trzema statuetkami.

Kwartet smyczkowy op. 20 Józefa Kofflera odnaleziony w Royal College of Music w Londynie

Józef Koffler uznawany dziś za „pierwszego polskiego dodekafonistę” będzie bohaterem spotkania organizowanego przez Związek Kompozytorów Polskich, które zwieńczy prawykonanie odnalezionego po dziewięćdziesięciu latach od powstania Kwartetu smyczkowego op. 20.

Premiera suity jazzowej „Sidła” według kryminału Grażyny Bacewicz

Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi rozpoczyna obchody 80-lecia Uczelni. Długą listę jubileuszowych uroczystości otworzą w poniedziałek 24 marca 2025 roku dwa wydarzenia: w południe – uroczyste posiedzenie Senatu Akademii oraz wieczorem – koncert z premierowym wykonaniem suity jazzowej „Sidła” według powieści kryminalnej Grażyny Bacewicz, wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

KOMPOZYTOR MIESIĄCA: MACIEJ ZIELIŃSKI i jego #BiurkoKompozytora

Kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Eksploruje szeroki wachlarz stylów, nurtów i gatunków – od muzyki współczesnej, przez filmową, aż do rozrywkowej. Jego kompozycje współczesne zwracają uwagę inwencją formalną, przemyślaną dramaturgią, ekspresją oraz indywidualnym podejściem do postmodernizmu.