PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Muzyka Witolda Lutosławskiego na Festiwalu Sacrum Non Profanum

2016-08-01

Patronem trwającego od 31 lipca do 13 sierpnia Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum jest Witold Lutosławski. Oprócz koncertów z muzyką Mistrza organizatorzy przygotowali wiele imprez towarzyszących, w tym wystawę plastyczną „Pół wieku w szafie Pani Byrskiej” oraz projekcję filmu dokumentalnego o kompozytorze pt. Granatowy zeszyt”.
 

W festiwalu, będącym jednym z najbardziej znanych i najważniejszych letnich festiwali muzycznych w Polsce, udział weźmie ponad czterystu artystów reprezentujących różne obszary sztuki (muzykę, film, plastykę, fotografię) i około trzech tysięcy uczestników z całego świata.

Obok promocji muzyki Witolda Lutosławskiego celem XII edycji festiwalu jest prezentacja dorobku artystycznego znanych polskich twórców, w tym także artystów młodego pokolenia. Na niezwykle bogaty program złożyły się utwory reprezentujące różne epoki: od renesansu przez barok i klasyków, aż po wiek XXI. Znaczną część poświęcono oczywiście twórczości Patrona tegorocznej edycji. Usłyszymy utwory „Muzyka żałobna”, „Koncert na orkiestrę”, „Lacrimosa na sopran i organy”, „Kwartet smyczkowy”, „Uwertura”, a także muzykę na flet solo do sztuki teatralnej A. de Musset’a „Nie igra się z miłością” i piosenki dziecięce do słów Juliana Tuwima.

Muzyczne arcydzieła kompozytora wykonają m.in. Orkiestry Amadeus i Academia, Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego, zespoły kameralne Diverso String Quartet, Krzysztof Herdzin Trio, Kwadrofonik, Meccore String Quartet, The ThreeX, instrumentaliści (Karol Białas, Marek Kudlicki Andrzej Mielewczyk, Edward Wolanin i Jarosław Żołnierczyk) oraz wokaliści: Anna Hofmann, Hanna Hozer, Dorota Miśkiewicz, Agnieszka Piass, Katharina Thomas, Tobias Hagge, Christoph Schröter i Mieczysław Szcześniak.

Koncerty i wydarzenia festiwalowe odbędą się w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Zamku Książąt Pomorskich oraz Operze na Zamku w Szczecinie, a także w szczecińskiej katedrze i kościołach: pw. Św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach, Miłosierdzia Bożego w Trzęsaczu i w berlińskim Herz Jesu Kirche.

Dyrektorem artystycznym Festiwalu jest prof. Bohdan Boguszewski, a organizatorem Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów Academia.

Festiwal, współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pomorza Zachodniego, Gminy Rewal i Miasta Szczecin, Honorowym Patronatem objęli prof. Piotr Gliński – Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Olgierd Geblewicz – Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego oraz Jego Ekscelencja Arcybiskup Andrzej Dzięga – Metropolita Szczecińsko-Kamieński.

Pełny program dostępny jest TUTAJ.

Najczęściej czytane:

Instrument miesiąca: altówkowe rekomendacje Katarzyny Budnik

Po które publikacje przeznaczone na altówkę warto sięgnąć, by odnaleźć w nich bogactwo harmonii, wyraziste melodie, czy nostalgiczny i tajemniczy nastrój? O rekomendacje w ramach akcji „Instrument miesiąca” poprosiliśmy znakomitą skrzypaczkę i altowiolistkę – Katarzynę Budnik. Jako solistka i kameralistka koncertuje w Polsce i wielu krajach Europy, m.in.: z orkiestrą Sinfonia Varsovia, w której jest liderką grupy altówek.

ANAKLASIS na fali. #WYOSTRZSŁUCH na Radio Kraków

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Radio Kraków i marka płytowa ANAKLASIS zapraszają do Krakowa na jesienne koncerty, podczas których zabrzmi twórczość najwybitniejszych polskich kompozytorów we współczesnych reinterpretacjach znakomitych artystów sceny jazzowej i muzyki klasycznej. Cykl koncertów ANAKLASIS na fali w studiu koncertowym i na antenie radiowej rozpocznie się 12 września.

Bez pudru i bez patosu. Poruszający wywiad rzeka z Olgą Pasiecznik

O miłości, tożsamości i człowieczeństwie. „Bez makijażu” – szczera i pełna mądrości życiowej rozmowa Olgi Pasiecznik z Agatą Kwiecińską – już wkrótce trafi na półki księgarń. Publikacja dołączy do bestsellerowej serii „Opera” Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, stając się lekturą obowiązkową nie tylko dla miłośników sztuk scenicznych.

 

Wspieramy wykonania muzyki polskiej – co nowego w TUTTI.pl?

225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Mowa o TUTTI.pl – wyjątkowym przedsięwzięciu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, który już od siedmiu lat wspiera wykonawstwo muzyki polskiej. Jakie nowości czekają nas w programie?

Sierpniowe premiery utworów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Najnowsze kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej i Pawła Łukaszewskiego zwrócą naszą uwagę w stronę refleksji o historii, umacniania pamięci oraz kultywowania tradycji. Prawykonania odbędą się w Lusławicach i Białymstoku.

Księgarnia PWM chwilowo nieczynna

Szanowni Państwo! W najbliższych dniach księgarnia internetowa PWM (www.pwm.sklep.pl) będzie nieczynna. Serdecznie przepraszamy za utrudnienia!

Zmarł prof. Jerzy Artysz

Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. Jerzego Artysza – wielkiego, cenionego barytona, wieloletniego solisty Teatru Wielkiego w Warszawie oraz Warszawskiej Opery Kameralnej, pedagoga warszawskiej AM i UMiFC, bohatera książki „Poszukiwanie". Miał 93 lata. 

Instrument miesiąca: perkusyjne rekomendacje Leszka Lorenta

Indywidualny rys, jaki nadali swym dziełom wybrani kompozytorzy, świadczy o ich niezwykłym kunszcie muzycznym, wiedzy na temat różnorodnych sposobów wykorzystania perkusji i swego rodzaju wizjonerstwie, torującym drogę dla perkusji w XXI wieku.

 

Które utwory wyznaczyły kierunek perkusyjnego sonoryzmu i poszerzyły tradycyjny aparat wykonawczy? Jak zmieniał się sposób postrzegania przez kompozytorów tej najstarszej grupy instrumentów? Która kompozycja zaklina złe moce? Na pytania odpowiada Leszek Lorent – perkusista, który specjalizuje się w realizacji utworów multiperkusyjnych oraz teatru instrumentalnego. Przygotował on dla nas wybór jego zdaniem najciekawszych utworów perkusyjnych, znajdujących się w katalogu PWM.

Aktualizacja sklepu internetowego - prace serwisowe 22-24.07.2024

Drodzy klienci!

Zmieniamy się dla Was! Przez pare kolejnych dni na stronie naszego internetowego sklepu wprowadzać będziemy aktualizacje. W związku z tym witryna w dniach 22-24 lipca będzie niedostępna. Wszystkie zamówienia złożone po 18 lipca będą realizowane po 25 lipca.

Przepraszamy za te niedogodnośc i zapraszamy ponownie na zakupy od 25 lipca 2024!

Dlaczego uwielbiano Paderewskiego? O kompozytorze, który stał się celebrytą

Debiutancka opowieść Magdaleny Majewskiej ujrzała właśnie światło dzienne. Do serii Małe Monografie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dołączyła wyczekiwana historia Ignacego Jana Paderewskiego – owoc konkursu pisarskiego, który odbił się szerokim echem w środowisku muzycznym i literackim.