PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Stanisław Moniuszko dla każdego

2019-04-29

Ponad 20 nowych wydań nutowych, książkowych i płytowych, blisko 90 wznowień, materiały wykonawcze dla orkiestr i teatrów operowych, ponad 100 dostępnych na całym świecie publikacji cyfrowych, 7 000 stron zdigitalizowanego materiału w wolnym dostępie, ponad 1000 unikatowych materiałów ikonograficznych oraz blisko 30 wydarzeń dla dorosłych, dzieci i młodzieży – oto program obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki przygotowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

 

Spuścizna kompozytora zajmuje w tradycji wydawniczej Polskiego Wydawnictwa Muzycznego znaczące miejsce. Od 1945 roku Oficyna opublikowała kilkaset wydań nutowych „ojca polskiej opery” – publikacji oryginalnych, opracowań wykonawczych i o przeznaczeniu edukacyjnym, zainicjowała w latach pięćdziesiątych wydanie źródłowo-krytyczne zachowanych dzieł, zleciła opracowania materiałów wykonawczych najwybitniejszym polskim kompozytorom, dyrygentom i muzykologom, wydała dziesiątki książek i prac traktujących o życiu i muzyce Moniuszki, wreszcie nieustannie prowadziła działania promocyjne jego twórczości w Polsce i na świecie.

Prace nad projektami w ramach Roku Moniuszki PWM rozpoczęło w 2017 roku w ramach realizacji wspieranego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu Dziedzictwo Muzyki Polskiej. Od tego czasu powołany do tego zadania zespół redakcyjny pod kierunkiem prof. Remigiusza Pośpiecha intensywnie pracuje nad kolejnymi tomami dzieł Stanisława Moniuszki. W przygotowaniu są nie tylko opracowania źródłowo-krytyczne partytur operowych, instrumentalnej muzyki solowej i kameralnej oraz twórczości religijnej, ale także znakomite wybory pieśni m.in. do tekstów poezji Adama Mickiewicza czy poetów zagranicznych. W tym roku ukaże się popularna biografia kompozytora pióra prof. Magdaleny Dziadek i album Stanisław Moniuszko. Po prostu żyć... autorstwa Bożeny Weber. Wydane zostaną: praca naukowa Moniuszko. Kompendium pod redakcją prof. Ryszarda Daniela Golianka, pięknie ilustrowana książeczka dla najmłodszych Tatulczyk Moniuszko Katarzyny Huzar-Czub, unikatowe nagrania fonograficzne oraz specjalnie zamówione reinterpretacje utworów wokalnych w wykonaniu Agaty Zubel, Andrzeja Bauera i Cezarego Duchnowskiego.

 

Wszystko opublikujemy nie tylko w formie analogowej, na papierze, krążkach CD i winylach, ale także udostępnimy w świecie wirtualnym. Z wydawnictw nutowych będzie można korzystać za pośrednictwem aplikacji nkoda, nagrań słuchać w najpopularniejszych serwisach streamingowych, a unikatową ikonografię i archiwalia oglądać na przygotowywanym portalu Polskiej Biblioteki Muzycznej. Cel mamy bowiem jeden: ukazanie artystycznej wielkości i niezwykłego talentu Stanisława Moniuszki. Każdemu. W każdym zakątku świata – komentuje Dyrektor-Redaktor Naczelny PWM dr Daniel Cichy.

Dla najmłodszych PWM przygotowało cykl warsztatów edukacyjnych. Ich uczestnicy będą mieli okazję poznać świat sztuki z różnych perspektyw, nie tylko jako słuchacze czy widzowie, ale przede wszystkim jako czynni odbiorcy i twórcy dzieł artystycznych. Warsztaty pomogą uczestnikom pogłębić zainteresowania lub odkryć nowe pasje i talenty. Kwietniowo-majowe warsztaty przy wystawie VIVA Moniuszko! W Galerii Opera w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej to wspaniała okazja na połączenie muzycznej edukacji z elementami zabawy. Za pomocą animacji oraz zajęć plastycznych dzieci poznają twórczość kompozytora zebraną przede wszystkim w Śpiewnikach domowych. Z kolei na spotkania Tatulczyk Moniuszko dla dzieci skierowane do dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza raz w miesiącu do Saloniku Moniuszkowskiego w Warszawie. Start już w czerwcu.

Po raz pierwszy w historii PWM zorganizuje warsztaty artystyczne dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną przeznaczone dla najmłodszych z zaburzeniami rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego oraz łagodniejszą formą autyzmu dziecięcego. Najmłodsi podopieczni dwóch zaproszonych do udziału w projekcie Szkół Podstawowych z Oddziałami Integracyjnymi w Krakowie i Warszawie wezmą udział w zajęciach interdyscyplinarnych łączących muzykę Moniuszki z innymi dziedzinami sztuki. Warsztatów łącznie będzie 12 i poprowadzą je wykwalifikowani arteterapeuci. Zajęcia odbędą się w czerwcu br. w Krakowie i Warszawie.

5 maja br. w całej Polsce dobędzie się wielkie świętowanie 200. urodzin Stanisława Moniuszki. W tym dniu Polskie Wydawnictwo Muzyczne wraz z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie zaprasza na Urodziny Moniuszki do Saloniku Moniuszkowskiego w Warszawie. W programie m.in. zabawy z chustą animacyjną, malowanie twarzy, twistowanie balonów, kartki z życzeniami dla Stanisława Moniuszki, konkurs na najciekawszy portret kompozytora, muzyka na żywo i wiele innych.

Tego dnia na kanale YouTube PWM premierowo pokaże także pierwszy z 31 materiałów wideo z przygotowanego specjalnie na Rok Moniuszki cyklu filmów poświęconych twórczości i osobie tego wielkiego polskiego kompozytora. Bohaterami filmów Śpiewnik – nie tylko – domowy będą wybitni polscy śpiewacy – Urszula Kryger, Iwona Sobotka, Tomasz Konieczny i Ryszard Minkiewicz.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne angażuje się w działania na bardzo wielu płaszczyznach w ramach obchodów Roku Moniuszki – jest partnerem strategicznym 10. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki i fundatorem nagrody za najpiękniejsze wykonanie pieśni polskiej XX/XXI wieku, jest także partnerem Ogólnopolskiego Konkursu „20 spojrzeń na Stanisława Moniuszkę”.

Jesienią PWM zaprosi także wszystkie szkoły im. Stanisława Moniuszki w Polsce do wzięcia udziału
w Ogólnopolskim Konkursie na etiudę filmową związaną z życiem i twórczością kompozytora. Dla najmłodszych Oficyna planuje wyprodukować również serię 12 filmów edukacyjnych o Moniuszce.

O wszystkich aktywnościach w ramach Roku Moniuszki PWM będzie komunikować na stronie internetowej oraz w swoich mediach społecznościowych. Zachęcamy do śledzenia naszych profili.

Najczęściej czytane:

Paweł Malinowski nowym kompozytorem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Mamy przyjemność ogłosić, że Paweł Malinowski dołączył do grona kompozytorów reprezentowanych przez naszą Oficynę. Jego utwory były i są wykonywane m.in. przez członków The London Philharmonic Orchestra. W swojej twórczości, młody kompozytor poszukuje kruchych i wrażliwych dźwięków, jednocześnie eksplorując muzyczną przeszłość.

Matematyczność w muzyce. 36. Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów

Krakowski Międzynarodowy Festiwal Kompozytorów promuje i prezentuje współczesną, profesjonalną twórczość kompozytorów krakowskich od klasyków i generacji profesorów, poprzez kompozytorów średniego i młodego pokolenia oraz studentów kompozycji. W programie tegorocznej odsłony zabrzmią utwory m.in. kompozytorów reprezentowanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Festiwal rusza już 20 kwietnia.

Biblia tańca powraca. Kultowy podręcznik Ireny Turskiej na nowo

Jak tańczono w starożytnych Chinach? Czym jest gawot? Kiedy powstał profesjonalny balet? Krótki zarys historii tańca i baletu Ireny Turskiej to odpowiedź na setki pytań. To także lektura obowiązkowa dla każdego miłośnika Terpsychory. Polskie Wydawnictwo Muzyczne przedstawia nową, zaktualizowaną edycję książki, która od 1962 roku wychowała całe pokolenia historyków tańca, choreografów i tancerzy.

Instrument miesiąca: klawesynowe rekomendacje Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz

Klawesyn w naturze swej ma blask i czystość, jakich próżno by szukać w innych instrumentach – mawiał François Couperin. Jego intrygujący, wyrazisty i rozwibrowany dźwięk wciąż inspiruje kompozytorów i daje instrumentowi nowe życie w muzyce XX i XXI wieku. Oto 5 publikacji wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne, po które warto sięgnąć według Aleksandry Gajeckiej-Antosiewicz – klawesynistki i pianistki, specjalizującej się w interpretacji muzyki nowej.

Kto napisał „Poloneza Ogińskiego”? Odpowiedź nie jest oczywista

Wzruszająca melodia, chwytliwy tytuł, a do tego legenda o cierpieniu kompozytora opuszczającego kraj pod przymusem. Polonez a-moll Pożegnanie Ojczyzny, potocznie zwany też Polonezem Ogińskiego, to jeden z najsłynniejszych utworów w historii polskiej muzyki. Najnowsze badania muzykologiczne sugerują jednak, że autorem tej kompozycji najprawdopodobniej wcale nie był Ogiński...

Jak brzmi muzyka najnowsza? Premiery w Krakowie i we Wrocławiu

Spośród różnorodnych czynników, które kształtują muzykę najnowszą, można wskazać indywidualne doświadczenia i perspektywy jej twórców, współczesne wydarzenia społeczne czy dziedzictwo kulturowe, niekoniecznie rodzime.

Księgarnia PWM 29 marca 2024 czynna w godzinach 10:00-16:00.

Informujemy, że księgarnia PWM przy al. Krasińskiego 11a w Krakowie w dniu 29 marca 2024 czynna będzie w godzinach 10:00-16:00. Życzymy spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszamy na zakupy do księgarni stacjonarnej już 2 kwietnia.

Śpiewajmy razem! Muzyczne spotkanie seniorów w Krakowie

Wieczór wokół tradycji wspólnego śpiewania najpiękniejszych polskich pieśni – w teorii
i w praktyce. Już 16 kwietnia o g. 18.00 w Klubie Akademickim ARKA odbędzie się spotkanie pod hasłem „Śpiewajmy razem!”. W programie prelekcja, lekcja śpiewania i koncert krakowskich chórów seniorów. Wstęp wolny.

Elżbieta Sikora uhonorowana Nagrodą Prezydenta Republiki Francuskiej

Elżbieta Sikora została nagrodzona podczas 76. ceremonii Grands Prix internationaux du disque, organizowanej przez francuską Académie Charles Cros. Kompozytorka otrzymała nagrodę Prezydenta Republiki Francuskiej za całokształt twórczości. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 21 marca 2024 roku w Ambasadzie RP w Paryżu, pod patronatem Emmanuela Macrona, Prezydenta Francji.
 

Instrument miesiąca: harfowe rekomendacje Agnieszki Kaczmarek-Bialic

Jeżeli właśnie rozpoczynasz przygodę z harfą, to warto, byś zapoznała lub zapoznał się z publikacjami wydanymi przez naszą Oficynę. Znajdziesz wśród nich nie tylko atrakcyjny materiał dydaktyczny, ale także barwnie ilustrowane miniaturki, gwarantujące radość z gry na harfie.

 

Agnieszka Kaczmarek-Bialic, harfistka koncertująca jako solistka i kameralistka zarówno w Polsce, jak i za granicą, przygotowała rekomendacje pięciu swoich ulubionych publikacji przeznaczonych na ten instrument. Artystka zdradza również historie, które kryją się za wskazanymi utworami. Która postać z japońskiej gry wideo i filmu anime stała się inspiracją do skomponowania utworu na harfę? Czy Witold Lutosławski potrafił komponować z myślą o „niebiańskim instrumencie”? Kto poprosił Janinę Garścię o nowe kompozycje dla siebie i swojego brata?