PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Stanisław Moniuszko dla każdego

2019-04-29

Ponad 20 nowych wydań nutowych, książkowych i płytowych, blisko 90 wznowień, materiały wykonawcze dla orkiestr i teatrów operowych, ponad 100 dostępnych na całym świecie publikacji cyfrowych, 7 000 stron zdigitalizowanego materiału w wolnym dostępie, ponad 1000 unikatowych materiałów ikonograficznych oraz blisko 30 wydarzeń dla dorosłych, dzieci i młodzieży – oto program obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki przygotowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

 

Spuścizna kompozytora zajmuje w tradycji wydawniczej Polskiego Wydawnictwa Muzycznego znaczące miejsce. Od 1945 roku Oficyna opublikowała kilkaset wydań nutowych „ojca polskiej opery” – publikacji oryginalnych, opracowań wykonawczych i o przeznaczeniu edukacyjnym, zainicjowała w latach pięćdziesiątych wydanie źródłowo-krytyczne zachowanych dzieł, zleciła opracowania materiałów wykonawczych najwybitniejszym polskim kompozytorom, dyrygentom i muzykologom, wydała dziesiątki książek i prac traktujących o życiu i muzyce Moniuszki, wreszcie nieustannie prowadziła działania promocyjne jego twórczości w Polsce i na świecie.

Prace nad projektami w ramach Roku Moniuszki PWM rozpoczęło w 2017 roku w ramach realizacji wspieranego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu Dziedzictwo Muzyki Polskiej. Od tego czasu powołany do tego zadania zespół redakcyjny pod kierunkiem prof. Remigiusza Pośpiecha intensywnie pracuje nad kolejnymi tomami dzieł Stanisława Moniuszki. W przygotowaniu są nie tylko opracowania źródłowo-krytyczne partytur operowych, instrumentalnej muzyki solowej i kameralnej oraz twórczości religijnej, ale także znakomite wybory pieśni m.in. do tekstów poezji Adama Mickiewicza czy poetów zagranicznych. W tym roku ukaże się popularna biografia kompozytora pióra prof. Magdaleny Dziadek i album Stanisław Moniuszko. Po prostu żyć... autorstwa Bożeny Weber. Wydane zostaną: praca naukowa Moniuszko. Kompendium pod redakcją prof. Ryszarda Daniela Golianka, pięknie ilustrowana książeczka dla najmłodszych Tatulczyk Moniuszko Katarzyny Huzar-Czub, unikatowe nagrania fonograficzne oraz specjalnie zamówione reinterpretacje utworów wokalnych w wykonaniu Agaty Zubel, Andrzeja Bauera i Cezarego Duchnowskiego.

 

Wszystko opublikujemy nie tylko w formie analogowej, na papierze, krążkach CD i winylach, ale także udostępnimy w świecie wirtualnym. Z wydawnictw nutowych będzie można korzystać za pośrednictwem aplikacji nkoda, nagrań słuchać w najpopularniejszych serwisach streamingowych, a unikatową ikonografię i archiwalia oglądać na przygotowywanym portalu Polskiej Biblioteki Muzycznej. Cel mamy bowiem jeden: ukazanie artystycznej wielkości i niezwykłego talentu Stanisława Moniuszki. Każdemu. W każdym zakątku świata – komentuje Dyrektor-Redaktor Naczelny PWM dr Daniel Cichy.

Dla najmłodszych PWM przygotowało cykl warsztatów edukacyjnych. Ich uczestnicy będą mieli okazję poznać świat sztuki z różnych perspektyw, nie tylko jako słuchacze czy widzowie, ale przede wszystkim jako czynni odbiorcy i twórcy dzieł artystycznych. Warsztaty pomogą uczestnikom pogłębić zainteresowania lub odkryć nowe pasje i talenty. Kwietniowo-majowe warsztaty przy wystawie VIVA Moniuszko! W Galerii Opera w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej to wspaniała okazja na połączenie muzycznej edukacji z elementami zabawy. Za pomocą animacji oraz zajęć plastycznych dzieci poznają twórczość kompozytora zebraną przede wszystkim w Śpiewnikach domowych. Z kolei na spotkania Tatulczyk Moniuszko dla dzieci skierowane do dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza raz w miesiącu do Saloniku Moniuszkowskiego w Warszawie. Start już w czerwcu.

Po raz pierwszy w historii PWM zorganizuje warsztaty artystyczne dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną przeznaczone dla najmłodszych z zaburzeniami rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego oraz łagodniejszą formą autyzmu dziecięcego. Najmłodsi podopieczni dwóch zaproszonych do udziału w projekcie Szkół Podstawowych z Oddziałami Integracyjnymi w Krakowie i Warszawie wezmą udział w zajęciach interdyscyplinarnych łączących muzykę Moniuszki z innymi dziedzinami sztuki. Warsztatów łącznie będzie 12 i poprowadzą je wykwalifikowani arteterapeuci. Zajęcia odbędą się w czerwcu br. w Krakowie i Warszawie.

5 maja br. w całej Polsce dobędzie się wielkie świętowanie 200. urodzin Stanisława Moniuszki. W tym dniu Polskie Wydawnictwo Muzyczne wraz z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie zaprasza na Urodziny Moniuszki do Saloniku Moniuszkowskiego w Warszawie. W programie m.in. zabawy z chustą animacyjną, malowanie twarzy, twistowanie balonów, kartki z życzeniami dla Stanisława Moniuszki, konkurs na najciekawszy portret kompozytora, muzyka na żywo i wiele innych.

Tego dnia na kanale YouTube PWM premierowo pokaże także pierwszy z 31 materiałów wideo z przygotowanego specjalnie na Rok Moniuszki cyklu filmów poświęconych twórczości i osobie tego wielkiego polskiego kompozytora. Bohaterami filmów Śpiewnik – nie tylko – domowy będą wybitni polscy śpiewacy – Urszula Kryger, Iwona Sobotka, Tomasz Konieczny i Ryszard Minkiewicz.

Polskie Wydawnictwo Muzyczne angażuje się w działania na bardzo wielu płaszczyznach w ramach obchodów Roku Moniuszki – jest partnerem strategicznym 10. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki i fundatorem nagrody za najpiękniejsze wykonanie pieśni polskiej XX/XXI wieku, jest także partnerem Ogólnopolskiego Konkursu „20 spojrzeń na Stanisława Moniuszkę”.

Jesienią PWM zaprosi także wszystkie szkoły im. Stanisława Moniuszki w Polsce do wzięcia udziału
w Ogólnopolskim Konkursie na etiudę filmową związaną z życiem i twórczością kompozytora. Dla najmłodszych Oficyna planuje wyprodukować również serię 12 filmów edukacyjnych o Moniuszce.

O wszystkich aktywnościach w ramach Roku Moniuszki PWM będzie komunikować na stronie internetowej oraz w swoich mediach społecznościowych. Zachęcamy do śledzenia naszych profili.

Najczęściej czytane:

RZECZY. VAUDEVILLE: dzieło Aleksandra Nowaka do libretta Marcina Wichy dostępne w sprzedaży od 5 października

Aleksander Nowak kontynuuje oryginalny cyklu kompozycji dialogujących z nową literaturą polską. Premiera albumu z operą napisaną na podstawie nagrodzonej Nike książki Marcina Wichy „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” odbędzie się podczas festiwalu AUKSODRONE w Tychach.

W rytmie przemian. O polskiej muzyce XX wieku

Od czasów Karola Szymanowskiego, jednogłośnie uznawanego za najważniejszego twórcę początku XX wieku, muzyka polska rozwijała się gwałtownie, doświadczając licznych transformacji. W rocznicę urodzin kompozytora na półki księgarń trafia publikacja Muzyka polska po Szymanowskim, stanowiąca ukłon brytyjskiego muzykologa w stronę kultury muzycznej Polski minionego stulecia.

Premiery polskiej muzyki najnowszej w październiku

Tej jesieni nowa muzyka polska wybuchnie feerią barw. W październiku czekają nas prawykonania w Białymstoku, Katowicach, Tychach, Krakowie, Radomiu, Częstochowie oraz w Amsterdamie. Oto 9 utworów polskiej muzyki najnowszej, które warto w tym miesiącu usłyszeć.

Podróż do umysłu skutego lodem i samotnością

Przed nami kolejna edycja festiwalu AUKSODRONE. Od 4 do 6 października tyska Mediateka będzie przepełniona muzyką w wykonaniu AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia oraz znakomitych muzyków znanych ze sceny klasycznej i jazzowej. Nie zabraknie premier, improwizacji i świętowania jubileuszy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest współorganizatorem festiwalu.

Przenikania na 67. Warszawskiej Jesieni

20 września rusza 67. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Tematem tegorocznej edycji jest przenikanie do muzyki współczesnej muzycznych języków historycznych i zjawisk dźwiękowych przynależących do różnych aktualnych gatunków.

Kurs Edytorstwa Muzycznego – ruszyły zapisy!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne serdecznie zaprasza na kolejną edycję seminarium „Kurs Edytorstwa Muzycznego”. Wyróżniający się podczas spotkań uczestnicy mają szansę na podjęcie współpracy z oficyną. Zajęcia odbywają się online, planowane są też zjazdy stacjonarne. Nabór trwa do 29 września.

Gdzie są granice niczego? Dźwiękowe uniwersum Krzysztofa Knittla

Krzysztof Knittel to artysta nieustannie poszukujący – niezależny, eksperymentujący, który podąża własnymi ścieżkami. To człowiek o wielu obliczach, wyraźnych opiniach i bogaty w doświadczenia, którymi dzieli się w rozmowie z Michałem Mendykiem. Jej zapis, pod paradoksalnym tytułem Granice niczego, 19 września br. dołączy do serii Ludzie Świata Muzyki, która ukazuje się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

 

Agata Zubel nominowana do Nagrody Kompozytorskiej Fundacji Księcia Pierre'a z Monako

Fondation Prince Pierre de Monaco ogłosiła nominacje do tegorocznej edycji prestiżowej Prix de Composition Musicale. W gronie kandydatów znalazła się Agata Zubel, za utwór Na zewnątrz Czasu. Rozstrzygnięcie już w październiku.

Wśród barwnych ogrodów, przy dźwiękach dzwonów. Wrześniowe premiery najnowszej muzyki polskiej

Wrzesień przyniesie wiele dobrego we współczesnej muzyce polskiej. W Katowicach, Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie zabrzmią najnowsze kompozycje Marty Ptaszyńskiej, Mikołaja Piotra Góreckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Krzysztofa Knittla, Jerzego Kornowicza i Pawła Hendricha. W kolejny, koncertowy sezon wkroczymy wśród barwnych ogrodów, przy donośnych dźwiękach carillonu, w atmosferze świętowania.

Instrument miesiąca: altówkowe rekomendacje Katarzyny Budnik

Po które publikacje przeznaczone na altówkę warto sięgnąć, by odnaleźć w nich bogactwo harmonii, wyraziste melodie, czy nostalgiczny i tajemniczy nastrój? O rekomendacje w ramach akcji „Instrument miesiąca” poprosiliśmy znakomitą skrzypaczkę i altowiolistkę – Katarzynę Budnik. Jako solistka i kameralistka koncertuje w Polsce i wielu krajach Europy, m.in.: z orkiestrą Sinfonia Varsovia, w której jest liderką grupy altówek.