PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Niezwykłe warsztaty dla niezwykłych dzieci

2019-05-22

Po raz pierwszy w historii Polskie Wydawnictwo Muzyczne organizuje warsztaty arteterapeutyczne dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Mając na uwadze chęć wyjścia naprzeciw potrzebom dzieci posiadających specjalne potrzeby edukacyjne, PWM organizuje warsztaty muzyczne w oparciu o twórczość i postać Stanisława Moniuszki. 

 

Polskie Wydawnictwo Muzyczne w ramach szeroko zakrojonych działań związanych z obchodami Roku Stanisława Moniuszki nie tylko aktywnie uczestniczy, ale także kreuje wydarzenia związane z promocją twórczości oraz postaci kompozytora. Głównym celem Oficyny jest zapewnienie jak najszerszego dostępu do kultury muzycznej dla jak najliczniejszej grupy osób. Jednym z wielu elementów przygotowanych przez Wydawnictwo na 200. rocznicę urodzin „ojca polskiej opery narodowej”, jest seria ponad 30 warsztatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, w tym planowane na maj i czerwiec warsztaty muzykoterapeutyczne dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną.

 

- Jednym z podstawowych zadań Polskiego Wydawnictwa Muzycznego jest działalność edukacyjna. Od blisko 75 lat przygotowujemy materiały nutowe, książkowe i dydaktyczne z obszaru muzyki klasycznej, opowiadamy dzieciom o najwybitniejszych twórcach, przybliżamy ich dzieło, wskazujemy najwyższe kulturowe wartości. Cieszę się, że w 2019 roku, czasie, w którym szczególną uwagę zwracamy na Stanisława Moniuszkę, możemy tak wiele aktywności adresować do najmłodszych. A szczególną radością jest współpraca z młodzieżą, która ma utrudniony dostęp do najlepszej muzyki i jej nie tylko artystycznego, ale i wychowawczego wymiaru – mówi dr Daniel Cichy, dyrektor- redaktor naczelny PWM.

 

Przygotowane przez certyfikowanych arteterapeutów i muzykologów spotkania będą okazją do poznania świata muzyki Stanisława Moniuszki w kontekście innych sztuk (plastyka, taniec, teatr), przy jednoczesnym rozpoznaniu nowych pasji i talentów oraz kształceniu umiejętności wyrażania emocji
w sposób akceptowalny przez społeczeństwo.

 

Do projektu pilotażowo zostali zaproszeni nauczyciele oraz uczniowie z klas 1-3 Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 15 im. Ks. Kard. Karola Wojtyły w Krakowie oraz Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 41 im. Żołnierzy Armii Krajowej Grupy Bojowej „Krybar” w Warszawie. Zaplanowano 4 cykle po 3 spotkania każdy, które odbywać się będą 27-28 maja w Krakowie oraz 10-11 czerwca w Warszawie. Działania te wpisują się w huczne obchody Roku Stanisława Moniuszki, jakie PWM podejmuje w ramach jubileuszu. Warsztaty dla uczestników są całkowicie bezpłatne.

 

- Realizacja zajęć muzykoterapeutycznych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne opartych na twórczości Stanisława Moniuszki, w którym wezmą udział najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 15 w Krakowie, to inwestycja w młode pokolenie, pamięć o wielkim kompozytorze i jego nieocenionym wkładzie w polską kulturę. Działania w obszarze uwrażliwiania na piękno muzyki niosą budowanie wrażliwości i szacunku dla twórców oraz odbiorców. Wierzę, że tymi zajęciami zapoczątkujemy dobre praktyki corocznych muzycznych spotkań - podkreśla dyrektor SP nr 15 z Oddziałami Integracyjnymi w Krakowie Michał Stolarek.

 

Uczestnicy będą mieli okazje poznać świat sztuki z różnych stron, zarówno jako słuchacze, widzowie ale przede wszystkim jako czynni odbiorcy i twórcy dzieł artystycznych. Warsztaty umożliwią poznanie swoich umiejętności, pogłębienie zainteresowań muzycznych. Dzięki atrakcyjnej formie zajęć m.in. wykorzystania instrumentów muzycznych, swobodnej ekspresji artystycznej oraz narzędzi multimedialnych, warsztaty pozwolą przybliżyć osobę Stanisława Moniuszki oraz jego dzieł. Ponadto zajęcia mają za zadanie wzmocnić poczucie własnej wartości, poprzez zabawę obniżyć lęk i napięcie współpracy w grupie, a przede wszystkim pozwolą zdobyć wiedzę dotyczącą świata muzyki (opery, instrumentów muzycznych, właściwości dźwięków) oraz doświadczyć go poprzez różnorodne ćwiczenia kinestetyczne i zabawy muzyczne. Program skierowany jest do dzieci z zaburzeniami rozwoju, funkcjonowania układu nerwowego, łagodniejszą formą autyzmu, dzieci z zespołem Aspergera i zespołem Downa.

 

- Możliwość uczestnictwa Szkoły w projekcie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, opartego na muzyce i twórczości S. Moniuszki, to doskonała inwestycja w rozwój naszych uczniów. Udział w warsztatach będzie okazją do kształtowania u dzieci świadomości muzycznej, rozwijania ekspresji artystycznej, wyobraźni i kreatywności oraz pozwoli pielęgnować wartości patriotyczne, które niewątpliwie zawarte są w biografii i dorobku artystycznym tego wielkiego kompozytora – podkreśla Dyrektor SP nr 41 z Oddziałami Integracyjnymi Beata Ostałowska.

 

- Dziękuję dyrekcji szkół .... za otwartość i znakomitą współpracę. Wierzę, że wspólne "moniuszkowanie" będzie początkiem doskonałej relacji – podsumowuje dr Daniel Cichy.

 

Warsztaty organizowane są we współpracy ze Stowarzyszeniem Polskich Muzyków Kameralistów.

 

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, znane także pod nazwą PWM Edition, to państwowa instytucja kultury specjalizująca się w wydawaniu materiałów nutowych oraz książek z zakresu muzyki klasycznej, jazzu i muzyki filmowej. Komplementarna oferta wydawnicza Oficyny obejmuje dzieła muzyki dawnej i współczesnej, repertuar polski i światowy, nuty przeznaczone dla amatorów i specjalistów, publikacje o charakterze pedagogicznym, naukowym i popularnym, obszerny katalog wydawnictw książkowych i leksykograficznych. Prężnie działający Dział Zbiorów Nutowych zapewnia materiały wykonawcze muzyki polskiej dla orkiestr z całego świata oraz dla polskich zespołów udostępnia repertuar światowy. PWM to jedna z najważniejszych instytucji muzycznych w Polsce, promująca wśród zagranicznych partnerów wybitną polską twórczość rodzimych kompozytorów. To także przestrzeń artystycznego dialogu i naukowej refleksji, platforma wymiany myśli dydaktyczno-metodycznej, ośrodek dokumentacji zabytków muzyki dawnej i miejsce, w którym twórczość najnowsza zyskuje swój doskonały edytorski kształt.

Najczęściej czytane:

RZECZY. VAUDEVILLE: dzieło Aleksandra Nowaka do libretta Marcina Wichy dostępne w sprzedaży od 5 października

Aleksander Nowak kontynuuje oryginalny cyklu kompozycji dialogujących z nową literaturą polską. Premiera albumu z operą napisaną na podstawie nagrodzonej Nike książki Marcina Wichy „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” odbędzie się podczas festiwalu AUKSODRONE w Tychach.

W rytmie przemian. O polskiej muzyce XX wieku

Od czasów Karola Szymanowskiego, jednogłośnie uznawanego za najważniejszego twórcę początku XX wieku, muzyka polska rozwijała się gwałtownie, doświadczając licznych transformacji. W rocznicę urodzin kompozytora na półki księgarń trafia publikacja Muzyka polska po Szymanowskim, stanowiąca ukłon brytyjskiego muzykologa w stronę kultury muzycznej Polski minionego stulecia.

Premiery polskiej muzyki najnowszej w październiku

Tej jesieni nowa muzyka polska wybuchnie feerią barw. W październiku czekają nas prawykonania w Białymstoku, Katowicach, Tychach, Krakowie, Radomiu, Częstochowie oraz w Amsterdamie. Oto 9 utworów polskiej muzyki najnowszej, które warto w tym miesiącu usłyszeć.

Podróż do umysłu skutego lodem i samotnością

Przed nami kolejna edycja festiwalu AUKSODRONE. Od 4 do 6 października tyska Mediateka będzie przepełniona muzyką w wykonaniu AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia oraz znakomitych muzyków znanych ze sceny klasycznej i jazzowej. Nie zabraknie premier, improwizacji i świętowania jubileuszy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest współorganizatorem festiwalu.

Przenikania na 67. Warszawskiej Jesieni

20 września rusza 67. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Tematem tegorocznej edycji jest przenikanie do muzyki współczesnej muzycznych języków historycznych i zjawisk dźwiękowych przynależących do różnych aktualnych gatunków.

Kurs Edytorstwa Muzycznego – ruszyły zapisy!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne serdecznie zaprasza na kolejną edycję seminarium „Kurs Edytorstwa Muzycznego”. Wyróżniający się podczas spotkań uczestnicy mają szansę na podjęcie współpracy z oficyną. Zajęcia odbywają się online, planowane są też zjazdy stacjonarne. Nabór trwa do 29 września.

Gdzie są granice niczego? Dźwiękowe uniwersum Krzysztofa Knittla

Krzysztof Knittel to artysta nieustannie poszukujący – niezależny, eksperymentujący, który podąża własnymi ścieżkami. To człowiek o wielu obliczach, wyraźnych opiniach i bogaty w doświadczenia, którymi dzieli się w rozmowie z Michałem Mendykiem. Jej zapis, pod paradoksalnym tytułem Granice niczego, 19 września br. dołączy do serii Ludzie Świata Muzyki, która ukazuje się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

 

Agata Zubel nominowana do Nagrody Kompozytorskiej Fundacji Księcia Pierre'a z Monako

Fondation Prince Pierre de Monaco ogłosiła nominacje do tegorocznej edycji prestiżowej Prix de Composition Musicale. W gronie kandydatów znalazła się Agata Zubel, za utwór Na zewnątrz Czasu. Rozstrzygnięcie już w październiku.

Wśród barwnych ogrodów, przy dźwiękach dzwonów. Wrześniowe premiery najnowszej muzyki polskiej

Wrzesień przyniesie wiele dobrego we współczesnej muzyce polskiej. W Katowicach, Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie zabrzmią najnowsze kompozycje Marty Ptaszyńskiej, Mikołaja Piotra Góreckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Krzysztofa Knittla, Jerzego Kornowicza i Pawła Hendricha. W kolejny, koncertowy sezon wkroczymy wśród barwnych ogrodów, przy donośnych dźwiękach carillonu, w atmosferze świętowania.

Instrument miesiąca: altówkowe rekomendacje Katarzyny Budnik

Po które publikacje przeznaczone na altówkę warto sięgnąć, by odnaleźć w nich bogactwo harmonii, wyraziste melodie, czy nostalgiczny i tajemniczy nastrój? O rekomendacje w ramach akcji „Instrument miesiąca” poprosiliśmy znakomitą skrzypaczkę i altowiolistkę – Katarzynę Budnik. Jako solistka i kameralistka koncertuje w Polsce i wielu krajach Europy, m.in.: z orkiestrą Sinfonia Varsovia, w której jest liderką grupy altówek.