PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

PWM partnerem Kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Muzycznych Bibliotek, Archiwów i Centrów Informacji IAML Kraków 2019

2019-07-09

Data i miejsce: 14-19 lipca 2019, Kraków, Auditorium Maximum UJ
Organizator: Uniwersytet Jagielloński – Instytut Muzykologii, we współpracy z Sekcją Bibliotek Muzycznych Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – Polską Grupą Narodową IAML

Celem Kongresu IAML 2019, największego dorocznego tego typu wydarzenia na świecie, jest wymiana doświadczeń i prezentacja osiągnięć naukowych bibliotekarzy i archiwistów muzycznych oraz muzykologów zrzeszonych w IAML.

 

Międzynarodowe Stowarzyszenie Muzycznych Bibliotek, Archiwum i Centrów Informacji IAML zostało założone w 1951 roku. Stowarzyszenie zrzesza około 1650 członków instytucjonalnych i indywidualnych z ponad 50 krajów świata. Polscy bibliotekarze muzyczni i muzykolodzy od połowy lat 50. aktywnie działają w strukturach IAML i regularnie uczestniczą w kongresach. Obecnie Polską Grupę Narodową IAML, działającą w ramach Sekcji Bibliotek Muzycznych Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, tworzy 17 bibliotek muzycznych. Wśród nich są trzy biblioteki z Krakowa: Biblioteka Jagiellońska, Biblioteka i Fonoteka Instytutu Muzykologii UJ oraz Biblioteka Akademii Muzycznej w Krakowie.

 

Kongres IAML odbywa się co rok w innym kraju członkowskim. W ubiegłym roku Kongres odbywał się w Lipsku. Poprzednie edycje w Polsce odbyły się w Warszawie w 1966 i 2005 roku.

 

Kongres IAML 2019 ma charakter międzynarodowy i zgromadzi ok. 350 delegatów z 40 krajów, w tym 30 polskich referentów. Uczestnikami kongresu są muzykolodzy, źródłoznawcy, bibliotekarze muzyczni, archiwiści, specjaliści informacji naukowej i muzycy. Reprezentowane są różnorodne instytucje muzyczne, w tym uniwersyteckie ośrodki muzykologiczne, działy muzyczne największych bibliotek narodowych, biblioteki akademii i konserwatoriów muzycznych, centra informacji muzycznej, biblioteki orkiestrowe i radiowe oraz wydawcy muzyczni.


Organizatorzy kładą szczególny nacisk na aspekt naukowy, kulturalny i edukacyjny wydarzenia. Program naukowy Kongresu obejmuje szerokie spektrum zagadnień, którymi zajmują się poszczególne Sekcje IAML, a dotyczą one: nowych technologii informacyjnych w muzyce, opracowania źródeł i kolekcji muzycznych, prawa autorskiego dla dokumentów elektronicznych, edytorstwa muzycznego, dokumentowania życia artystycznego oraz zarządzania kolekcjami muzycznymi.


Płaszczyzną wymiany doświadczeń będą nie tylko sesje naukowe, ale też warsztaty poświęcone wykorzystaniu narzędzi cyfrowych w muzyce oraz technikom opracowania źródeł muzycznych.

 

Kongresowi będzie towarzyszyła wystawa poświęcona historii gromadzenia kolekcji muzycznej w Bibliotece Jagiellońskiej zatytułowana „Od teoretycznych traktatów do kompozytorskich arcydzieł – muzykalia w Bibliotece Jagiellońskiej na przestrzeni wieków”, dostępna również w wersji elektronicznej w Bibliotece Kraków.


Kongresowi towarzyszyć będą targi wystawców muzycznych, gdzie swoje miejsce znajdzie stanowisko prezentujące Muzyczny Kraków.
 

Szczegółowy program Kongresu jest dostępny jest tutaj.

Komitet Organizacyjny IAML 2019
Kontakt: Stanisław Hrabia, Instytut Muzykologii UJ
email: stanislaw.hrabia@uj.edu.pl iaml2019@iaml.info
tel.: 12 663 16 73


Współpraca: Dział Promocji UJ – Sekcja Organizacji Konferencji

email: konferencje@uj.edu.pl
tel.: 12 663 23 60


Patronaty Honorowe
Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Krakowa Profesora Jacka Majchrowskiego
Patronat Honorowy Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego Profesora Wojciecha Nowaka

 

Komitet Honorowy
dr Daniel Cichy (Polskie Wydawnictwo Muzyczne)
dr Tomasz Makowski (Biblioteka Narodowa)
Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska (Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich)
Prof. dr hab. Zdzisław Pietrzyk (Biblioteka Jagiellońska)
dr Artur Szklener (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina)


Instytucje partnerskie:
Biblioteka Jagiellońska, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Stowarzyszenie Muzyki Polskiej, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Biblioteka Kraków, Akademia Muzyczna w Krakowie


WYDARZENIA KULTURALNE


UROCZYSTE OTWARCIE KONGRESU IAML

Niedziela, 14 lipca, 19.00, Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego
Uroczystości będzie towarzyszyć koncert zespołu Capella Cracoviensis.
W programie utwory Adama Jarzębskiego i Tarquinio Meruli.
Koncert zorganizowany przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kraków.


KONCERTY


Schubert i Nowakowski – Kwintet fortepianowy u progu romantyzmu
Poniedziałek, 15 lipca, godz. 20 – Bazylika św. Franciszka z Asyżu

 

W programie:

Józef Nowakowski [1800–1865]: Kwintet fortepianowy Es-dur op. 17 (1833)
Franz Schubert [1797–1828]: Kwintet fortepianowy A-dur Pstrąg D 667 (1819)
Paweł Wakarecy – fortepian
Anna Maria Staśkiewicz – skrzypce
Katarzyna Budnik – altówka
Marcin Zdunik – wiolonczela
Krzysztof Firlus – kontrabas
Koncert organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie.

Koncert organowy
Wtorek, 16 lipca, godz. 20.15 – Kolegiata św. Anny
Andrzej Białko – organy
W programie: Anonim z Tabulatury Jana z Lublina, Jan Pieterszoon Sweelinck, Johann Sebastian Bach, Fortunato Chelleri, Carl Philipp Emanuel Bach

 

Koncert – 15. Festiwal Muzyki Polskiej
Czwartek, 18 lipca, godz. 19 – Kościół św. Katarzyny

 

Program
Ignacy Jan Paderewski – Suita G-dur
Feliks Janiewicz – Divertimento
Mieczysław Karłowicz – Serenada na orkiestrę smyczkową op. 2
Tadeusz Baird – Cztery sonety miłosne do słów Williama Shakespeare'a
Mieczysław Weinberg – Symfonia kameralna nr 4 op. 153 na klarnet, triangel i smyczki

 

Wykonawcy:
Szymon Komasa – baryton
Krzysztof Grzybowski – klarnet
Sinfonietta Cracovia
Jurek Dybał – dyrygent

 

W programie znajdą się m.in. utwory: Ignacego Jana Paderewskiego, Feliksa Janiewicza i Tadeusza Bairda.
Koncert odbędzie się w ramach 15. Festiwalu Muzyki Polskiej, organizowanego przez Stowarzyszenie Muzyki Polskiej.

WYSTAWA W BIBLIOTECE JAGIELLOŃSKIEJ
„Od teoretycznych traktatów do kompozytorskich arcydzieł – muzykalia w Bibliotece Jagiellońskiej na przestrzeni wieków”
Biblioteka Jagiellońska – Sala wystawowa, 12-26 lipca 2019
Kurator wystawy: Michał Lewicki

 

Wystawa zorganizowana została z okazji odbywającego się w dniach 14–19 lipca na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie dorocznego Kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Muzycznych Bibliotek, Archiwów i Centrów Informacji (IAML).

 

Godziny otwarcia
Wernisaż: 12 lipca 2019, godz. 12:00
Wystawa czynna od poniedziałku do piątku w godzinach:
10:00–18:00 (15–19 lipca 2019)
10:00–15:00 (22–26 lipca 2019)

 

Wystawa zorganizowana przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kraków.
Wystawa dostępna w wersji elektronicznej w Bibliotece Kraków: Filia nr 3, pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3 i Filia nr 21, ul. Królewska 59

 

Celem wystawy jest zaprezentowanie wyboru szczególnie cennych i interesujących rękopisów i druków muzycznych, przechowywanych w murach Biblioteki Jagiellońskiej. Muzykalia zostały zestawione i ukazane w taki sposób, by oddać w miarę możliwości chronologię gromadzenia i przyrastania kolekcji oraz historyczne przemiany w profilu gromadzonych zbiorów. Starano się przede wszystkim wydobyć specyfikę kolekcji muzykaliów, wynikającą z jednej strony ze ścisłego, genetycznego powiązania zbiorów Biblioteki z dydaktyczną i naukową działalnością Uniwersytetu, z drugiej strony z funkcjonowania Biblioteki Jagiellońskiej w świadomości Polaków, co najmniej od XIX wieku, jako bibliotheca patria – biblioteka ojczysta, mająca gromadzić skarby polskiej, narodowej kultury, z trzeciej zaś, z faktu, że przechowywane w niej muzykalia mają doniosłe znaczenie nie tylko dla lokalnej, ale również europejskiej i światowej kultury muzycznej.
 

Strona Kongresu: www.iaml2019.confer.uj.edu.pl/

Najczęściej czytane:

RZECZY. VAUDEVILLE: dzieło Aleksandra Nowaka do libretta Marcina Wichy dostępne w sprzedaży od 5 października

Aleksander Nowak kontynuuje oryginalny cyklu kompozycji dialogujących z nową literaturą polską. Premiera albumu z operą napisaną na podstawie nagrodzonej Nike książki Marcina Wichy „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” odbędzie się podczas festiwalu AUKSODRONE w Tychach.

W rytmie przemian. O polskiej muzyce XX wieku

Od czasów Karola Szymanowskiego, jednogłośnie uznawanego za najważniejszego twórcę początku XX wieku, muzyka polska rozwijała się gwałtownie, doświadczając licznych transformacji. W rocznicę urodzin kompozytora na półki księgarń trafia publikacja Muzyka polska po Szymanowskim, stanowiąca ukłon brytyjskiego muzykologa w stronę kultury muzycznej Polski minionego stulecia.

Premiery polskiej muzyki najnowszej w październiku

Tej jesieni nowa muzyka polska wybuchnie feerią barw. W październiku czekają nas prawykonania w Białymstoku, Katowicach, Tychach, Krakowie, Radomiu, Częstochowie oraz w Amsterdamie. Oto 9 utworów polskiej muzyki najnowszej, które warto w tym miesiącu usłyszeć.

Podróż do umysłu skutego lodem i samotnością

Przed nami kolejna edycja festiwalu AUKSODRONE. Od 4 do 6 października tyska Mediateka będzie przepełniona muzyką w wykonaniu AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia oraz znakomitych muzyków znanych ze sceny klasycznej i jazzowej. Nie zabraknie premier, improwizacji i świętowania jubileuszy. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest współorganizatorem festiwalu.

Przenikania na 67. Warszawskiej Jesieni

20 września rusza 67. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Tematem tegorocznej edycji jest przenikanie do muzyki współczesnej muzycznych języków historycznych i zjawisk dźwiękowych przynależących do różnych aktualnych gatunków.

Kurs Edytorstwa Muzycznego – ruszyły zapisy!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne serdecznie zaprasza na kolejną edycję seminarium „Kurs Edytorstwa Muzycznego”. Wyróżniający się podczas spotkań uczestnicy mają szansę na podjęcie współpracy z oficyną. Zajęcia odbywają się online, planowane są też zjazdy stacjonarne. Nabór trwa do 29 września.

Gdzie są granice niczego? Dźwiękowe uniwersum Krzysztofa Knittla

Krzysztof Knittel to artysta nieustannie poszukujący – niezależny, eksperymentujący, który podąża własnymi ścieżkami. To człowiek o wielu obliczach, wyraźnych opiniach i bogaty w doświadczenia, którymi dzieli się w rozmowie z Michałem Mendykiem. Jej zapis, pod paradoksalnym tytułem Granice niczego, 19 września br. dołączy do serii Ludzie Świata Muzyki, która ukazuje się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

 

Agata Zubel nominowana do Nagrody Kompozytorskiej Fundacji Księcia Pierre'a z Monako

Fondation Prince Pierre de Monaco ogłosiła nominacje do tegorocznej edycji prestiżowej Prix de Composition Musicale. W gronie kandydatów znalazła się Agata Zubel, za utwór Na zewnątrz Czasu. Rozstrzygnięcie już w październiku.

Wśród barwnych ogrodów, przy dźwiękach dzwonów. Wrześniowe premiery najnowszej muzyki polskiej

Wrzesień przyniesie wiele dobrego we współczesnej muzyce polskiej. W Katowicach, Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie zabrzmią najnowsze kompozycje Marty Ptaszyńskiej, Mikołaja Piotra Góreckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Krzysztofa Knittla, Jerzego Kornowicza i Pawła Hendricha. W kolejny, koncertowy sezon wkroczymy wśród barwnych ogrodów, przy donośnych dźwiękach carillonu, w atmosferze świętowania.

Instrument miesiąca: altówkowe rekomendacje Katarzyny Budnik

Po które publikacje przeznaczone na altówkę warto sięgnąć, by odnaleźć w nich bogactwo harmonii, wyraziste melodie, czy nostalgiczny i tajemniczy nastrój? O rekomendacje w ramach akcji „Instrument miesiąca” poprosiliśmy znakomitą skrzypaczkę i altowiolistkę – Katarzynę Budnik. Jako solistka i kameralistka koncertuje w Polsce i wielu krajach Europy, m.in.: z orkiestrą Sinfonia Varsovia, w której jest liderką grupy altówek.