PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

PWM partnerem Kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Muzycznych Bibliotek, Archiwów i Centrów Informacji IAML Kraków 2019

2019-07-09

Data i miejsce: 14-19 lipca 2019, Kraków, Auditorium Maximum UJ
Organizator: Uniwersytet Jagielloński – Instytut Muzykologii, we współpracy z Sekcją Bibliotek Muzycznych Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – Polską Grupą Narodową IAML

Celem Kongresu IAML 2019, największego dorocznego tego typu wydarzenia na świecie, jest wymiana doświadczeń i prezentacja osiągnięć naukowych bibliotekarzy i archiwistów muzycznych oraz muzykologów zrzeszonych w IAML.

 

Międzynarodowe Stowarzyszenie Muzycznych Bibliotek, Archiwum i Centrów Informacji IAML zostało założone w 1951 roku. Stowarzyszenie zrzesza około 1650 członków instytucjonalnych i indywidualnych z ponad 50 krajów świata. Polscy bibliotekarze muzyczni i muzykolodzy od połowy lat 50. aktywnie działają w strukturach IAML i regularnie uczestniczą w kongresach. Obecnie Polską Grupę Narodową IAML, działającą w ramach Sekcji Bibliotek Muzycznych Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, tworzy 17 bibliotek muzycznych. Wśród nich są trzy biblioteki z Krakowa: Biblioteka Jagiellońska, Biblioteka i Fonoteka Instytutu Muzykologii UJ oraz Biblioteka Akademii Muzycznej w Krakowie.

 

Kongres IAML odbywa się co rok w innym kraju członkowskim. W ubiegłym roku Kongres odbywał się w Lipsku. Poprzednie edycje w Polsce odbyły się w Warszawie w 1966 i 2005 roku.

 

Kongres IAML 2019 ma charakter międzynarodowy i zgromadzi ok. 350 delegatów z 40 krajów, w tym 30 polskich referentów. Uczestnikami kongresu są muzykolodzy, źródłoznawcy, bibliotekarze muzyczni, archiwiści, specjaliści informacji naukowej i muzycy. Reprezentowane są różnorodne instytucje muzyczne, w tym uniwersyteckie ośrodki muzykologiczne, działy muzyczne największych bibliotek narodowych, biblioteki akademii i konserwatoriów muzycznych, centra informacji muzycznej, biblioteki orkiestrowe i radiowe oraz wydawcy muzyczni.


Organizatorzy kładą szczególny nacisk na aspekt naukowy, kulturalny i edukacyjny wydarzenia. Program naukowy Kongresu obejmuje szerokie spektrum zagadnień, którymi zajmują się poszczególne Sekcje IAML, a dotyczą one: nowych technologii informacyjnych w muzyce, opracowania źródeł i kolekcji muzycznych, prawa autorskiego dla dokumentów elektronicznych, edytorstwa muzycznego, dokumentowania życia artystycznego oraz zarządzania kolekcjami muzycznymi.


Płaszczyzną wymiany doświadczeń będą nie tylko sesje naukowe, ale też warsztaty poświęcone wykorzystaniu narzędzi cyfrowych w muzyce oraz technikom opracowania źródeł muzycznych.

 

Kongresowi będzie towarzyszyła wystawa poświęcona historii gromadzenia kolekcji muzycznej w Bibliotece Jagiellońskiej zatytułowana „Od teoretycznych traktatów do kompozytorskich arcydzieł – muzykalia w Bibliotece Jagiellońskiej na przestrzeni wieków”, dostępna również w wersji elektronicznej w Bibliotece Kraków.


Kongresowi towarzyszyć będą targi wystawców muzycznych, gdzie swoje miejsce znajdzie stanowisko prezentujące Muzyczny Kraków.
 

Szczegółowy program Kongresu jest dostępny jest tutaj.

Komitet Organizacyjny IAML 2019
Kontakt: Stanisław Hrabia, Instytut Muzykologii UJ
email: stanislaw.hrabia@uj.edu.pl iaml2019@iaml.info
tel.: 12 663 16 73


Współpraca: Dział Promocji UJ – Sekcja Organizacji Konferencji

email: konferencje@uj.edu.pl
tel.: 12 663 23 60


Patronaty Honorowe
Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Krakowa Profesora Jacka Majchrowskiego
Patronat Honorowy Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego Profesora Wojciecha Nowaka

 

Komitet Honorowy
dr Daniel Cichy (Polskie Wydawnictwo Muzyczne)
dr Tomasz Makowski (Biblioteka Narodowa)
Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska (Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich)
Prof. dr hab. Zdzisław Pietrzyk (Biblioteka Jagiellońska)
dr Artur Szklener (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina)


Instytucje partnerskie:
Biblioteka Jagiellońska, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Stowarzyszenie Muzyki Polskiej, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Biblioteka Kraków, Akademia Muzyczna w Krakowie


WYDARZENIA KULTURALNE


UROCZYSTE OTWARCIE KONGRESU IAML

Niedziela, 14 lipca, 19.00, Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego
Uroczystości będzie towarzyszyć koncert zespołu Capella Cracoviensis.
W programie utwory Adama Jarzębskiego i Tarquinio Meruli.
Koncert zorganizowany przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kraków.


KONCERTY


Schubert i Nowakowski – Kwintet fortepianowy u progu romantyzmu
Poniedziałek, 15 lipca, godz. 20 – Bazylika św. Franciszka z Asyżu

 

W programie:

Józef Nowakowski [1800–1865]: Kwintet fortepianowy Es-dur op. 17 (1833)
Franz Schubert [1797–1828]: Kwintet fortepianowy A-dur Pstrąg D 667 (1819)
Paweł Wakarecy – fortepian
Anna Maria Staśkiewicz – skrzypce
Katarzyna Budnik – altówka
Marcin Zdunik – wiolonczela
Krzysztof Firlus – kontrabas
Koncert organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie.

Koncert organowy
Wtorek, 16 lipca, godz. 20.15 – Kolegiata św. Anny
Andrzej Białko – organy
W programie: Anonim z Tabulatury Jana z Lublina, Jan Pieterszoon Sweelinck, Johann Sebastian Bach, Fortunato Chelleri, Carl Philipp Emanuel Bach

 

Koncert – 15. Festiwal Muzyki Polskiej
Czwartek, 18 lipca, godz. 19 – Kościół św. Katarzyny

 

Program
Ignacy Jan Paderewski – Suita G-dur
Feliks Janiewicz – Divertimento
Mieczysław Karłowicz – Serenada na orkiestrę smyczkową op. 2
Tadeusz Baird – Cztery sonety miłosne do słów Williama Shakespeare'a
Mieczysław Weinberg – Symfonia kameralna nr 4 op. 153 na klarnet, triangel i smyczki

 

Wykonawcy:
Szymon Komasa – baryton
Krzysztof Grzybowski – klarnet
Sinfonietta Cracovia
Jurek Dybał – dyrygent

 

W programie znajdą się m.in. utwory: Ignacego Jana Paderewskiego, Feliksa Janiewicza i Tadeusza Bairda.
Koncert odbędzie się w ramach 15. Festiwalu Muzyki Polskiej, organizowanego przez Stowarzyszenie Muzyki Polskiej.

WYSTAWA W BIBLIOTECE JAGIELLOŃSKIEJ
„Od teoretycznych traktatów do kompozytorskich arcydzieł – muzykalia w Bibliotece Jagiellońskiej na przestrzeni wieków”
Biblioteka Jagiellońska – Sala wystawowa, 12-26 lipca 2019
Kurator wystawy: Michał Lewicki

 

Wystawa zorganizowana została z okazji odbywającego się w dniach 14–19 lipca na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie dorocznego Kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Muzycznych Bibliotek, Archiwów i Centrów Informacji (IAML).

 

Godziny otwarcia
Wernisaż: 12 lipca 2019, godz. 12:00
Wystawa czynna od poniedziałku do piątku w godzinach:
10:00–18:00 (15–19 lipca 2019)
10:00–15:00 (22–26 lipca 2019)

 

Wystawa zorganizowana przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kraków.
Wystawa dostępna w wersji elektronicznej w Bibliotece Kraków: Filia nr 3, pl. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 3 i Filia nr 21, ul. Królewska 59

 

Celem wystawy jest zaprezentowanie wyboru szczególnie cennych i interesujących rękopisów i druków muzycznych, przechowywanych w murach Biblioteki Jagiellońskiej. Muzykalia zostały zestawione i ukazane w taki sposób, by oddać w miarę możliwości chronologię gromadzenia i przyrastania kolekcji oraz historyczne przemiany w profilu gromadzonych zbiorów. Starano się przede wszystkim wydobyć specyfikę kolekcji muzykaliów, wynikającą z jednej strony ze ścisłego, genetycznego powiązania zbiorów Biblioteki z dydaktyczną i naukową działalnością Uniwersytetu, z drugiej strony z funkcjonowania Biblioteki Jagiellońskiej w świadomości Polaków, co najmniej od XIX wieku, jako bibliotheca patria – biblioteka ojczysta, mająca gromadzić skarby polskiej, narodowej kultury, z trzeciej zaś, z faktu, że przechowywane w niej muzykalia mają doniosłe znaczenie nie tylko dla lokalnej, ale również europejskiej i światowej kultury muzycznej.
 

Strona Kongresu: www.iaml2019.confer.uj.edu.pl/

Najczęściej czytane:

Muzyczne spotkania. Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania!

To już osiemdziesiąt lat od kiedy Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera rozwój polskiej kultury muzycznej na świecie. Przypadający w 2025 roku jubileusz Oficyna uświetni serią koncertów z udziałem artystów najwyższej próby w renomowanych salach koncertowych w Polsce. Podczas licznych aktywności muzycznych i edukacyjnych towarzyszyć nam będzie najlepsza polska twórczość. Do wspólnego świętowania zapraszamy już 7 i 8 marca do Wrocławia! 

Prawykonania utworów Agaty Zubel i Zygmunta Krauze inspirowanych malarstwem współczesnym

W lutym po raz pierwszy wykonane zostaną najnowsze utwory Agaty Zubel i Zygmunta Krauze. Chociaż oba dzieła różnią się od siebie pod względem obsady czy sposobu konstrukcji, to w przypadku źródła inspiracji łączy je eksploracja zagadnień związanych z malarstwem.

Polifonia epok i osobowości: płyta LAETA MUNDUS dostępna także na LP

Współczesny jazz i XV-wieczna polifonia – czy te światy da się pogodzić? Ależ tak! Dowodem na to jest płyta LAETA MUNDUS od wytwórni ANAKLASIS, która splata głosy dwóch epok w swoistą harmonię sfer. Od 29 stycznia album dostępny jest także na winylu.

Podwójna tożsamość zaginionej partytury – Historia pewnego utworu

Przeglądając spisy dzieł Franciszka Lessla, wśród kompozycji na fortepian i orkiestrę znajdziemy Kaprys i wariacje op. 10 oraz Potpourri op. 12. Nie wszyscy wiedzą jednak, że pod tymi tytułami tak naprawdę kryje się... jeden i ten sam utwór! Jak do tego doszło i co wspólnego mają z tym lipska prasa muzyczna, Tadeusz Kościuszko i polskie damy? W nowym cyklu „Historia pewnego utworu” co miesiąc weźmiemy pod lupę wybraną kompozycję – przypomnimy najciekawsze wątki związane z genezą jej powstania, procesem twórczym, recepcją i dalszymi dziejami.

Wywiad z autorkami „Wiolinkowych opowieści”

Czy Wesoły Franiu istnieje naprawdę i czemu Kotek Tęsknotek jest smutny? O procesie nadawania tytułów utworom i współpracy przy tworzeniu publikacji nutowej dla dzieci opowiadają Patrycja Budziacka i Natalia Drozen-Czaplińska – autorki zbioru Wiolinkowe opowieści na skrzypce i fortepian wydanego w Serii Pedagogicznej PWM.

8. Konkurs Kompozytorski im. Krzysztofa Pendereckiego. Termin nadsyłania prac: 8 kwietnia 2025 roku

Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic Szymon Morus oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot zapraszają młodych kompozytorów do wzięcia udziału w 8. Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego, który odbędzie się w ramach 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic. Konkurs, organizowany co dwa lata, wspiera twórczość młodych artystów, stwarzając im przestrzeń do zaprezentowania swoich utworów przed profesjonalnym jury.

Kim był ulubiony uczeń Haydna? Premiera nowej książki z serii „Małe Monografie”

Podobno sam Józef Haydn kupował mu papier nutowy. Na temat jego pochodzenia wysnuto kontrowersyjne teorie, łącząc go z rodziną Czartoryskich. Był twórcą pierwszego polskiego koncertu fortepianowego. Mowa o Franciszku Lesslu, kompozytorze przełomu XVIII i XIX wieku, którego można uznać za najwybitniejszego przed Chopinem. Marcin Tadeusz Łukaszewski kreśli jego sylwetkę w najnowszej Małej Monografii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, poszukując prawdy i dementując narosłe wokół kompozytora mity.

 

W 2025 roku grajmy TUTTI muzykę polską!

225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Rozpoczynamy kolejny rok z programem TUTTI.pl, dzięki któremu Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera wykonania muzyki polskiej. Beneficjenci otrzymują rabat na wypożyczenie materiałów orkiestrowych w wysokości 70% opłaty.

KOMPOZYTOR MIESIĄCA: ZYGMUNT KRAUZE i jego #BiurkoKompozytora

W ramach nowej odsłony akcji „Kompozytor/Kompozytorka Miesiąca” zajrzymy do pracowni twórców, związanych z naszym Wydawnictwem. Przyjrzymy się ich pracy — czy siadają przy fortepianie, rozkładają papier nutowy na pulpicie i zapisują ołówkiem kolejne dźwięki, czy może jednak instrument i przyrządy piśmiennicze zastąpili myszką i klawiaturą komputera? Naszą szczególną uwagę zwrócimy na ich biurka, przy których pomysły muzyczne materializują się na pięcioliniach kolejnych partytur. Akcji towarzyszą fotografie Bartka Barczyka.

Moc wrażeń, moc wydarzeń. PWM podsumowuje 2024 rok

Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.