PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Jesteś twórcą, a więc masz prawo!

2020-01-23

Polskie Wydawnictwo Muzyczne rusza z ogólnopolską kampanią edukacyjno-społeczną o prawie autorskim skierowaną do dzieci

Każdy człowiek – niezależnie od wieku – może być twórcą, a jego dzieła są chronione. Ogólnopolska kampania „Jesteś twórcą – masz prawo” Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w atrakcyjny sposób przybliży uczniom szkół podstawowych świat prawa autorskiego.



– Od 75 lat opiekujemy się dziełami polskich twórców. Publikujemy nuty, książki, albumy, wydajemy płyty, produkujemy filmy, promujemy w Polsce i na świecie polską kulturę, organizujemy wydarzenia artystyczne i prowadzimy działalność edukacyjną. Dlatego tak bardzo zależy nam na budowaniu wśród odbiorców kultury świadomości o własności intelektualnej, a tym samym promocji pozytywnych postaw społecznych w kontekście szacunku do twórcy i jego pracy – mówi dr Daniel Cichy, dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Kampania „Jesteś twórcą – masz prawo” ma pokazać dzieciom, że wszystko co tworzą należy do nich oraz podpowiedzieć, w jaki sposób efektami swojej pracy mogą się dzielić z innymi. Ma uświadomić, jak odpowiedzialnie i zgodnie z prawem mogą korzystać z dzieł innych, także w przestrzeni Internetu i mediów społecznościowych. Rozwój i doskonalenie kompetencji cyfrowych we współczesnym społeczeństwie stanowi jeden z priorytetów – należy jednak dbać nie tylko o wzrost poziomu bezpieczeństwa cyfrowego, ale również promować wszelkie formy kreatywnego i pozytywnego wykorzystania zasobów sieciowych oraz nowych technologii. Kampania edukacyjna PWM ma także pobudzić dziecięcą wyobraźnię i zainspirować do tworzenia.

– Kreatywność nie jest tylko domeną uznanych artystów. Dzieci i młodzież dysponują ogromnym potencjałem twórczym i warto zadbać o to, aby pasje i talenty najmłodszych, realizowane w świecie rzeczywistym i wirtualnym, nie tylko stały w zgodzie z literą prawa, ale były należycie przez nie chronione – dodaje Daniel Cichy.

Prawo autorskie to temat nieoczywisty i wielowątkowy, który w dobie stałego rozwoju technologii wymaga szczególnej uwagi. Wiele aspektów własności intelektualnej można interpretować na wiele różnych, często sprzecznych ze sobą sposobów, dlatego tak istotna jest wczesna edukacja i budowanie świadomości na temat niezbywalnych, osobistych praw autorskich oraz możliwości związanych z ich dozwolonym użytkiem.

 – Cieszę się, że Polskie Wydawnictwo Muzyczne, instytucja od 75 lat dbająca o polską kulturę i polskich twórców, inicjuje akcję skierowaną do najmłodszych. Prawo autorskie to temat złożony, ale już samo zwrócenie uwagi na te istotne zagadnienia, zwłaszcza w dynamicznie zmieniającej się wirtualnej rzeczywistości oraz prowokowanie dzieci do zadawania pytań, będzie sukcesem kampanii. Bo warto nie tylko wspierać kreatywność młodego pokolenia, ale i budować świadomość praw i obowiązków związanych z szeroko rozumianą aktywnością twórczą – mówi Paweł Lewandowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt składa się z dwóch filarów: działań edukacyjnych oraz ogólnopolskiej kampanii informacyjnej. Istotnym elementem całej kampanii są przygotowane przez ekspertów materiały dydaktyczne dla nauczycieli szkół podstawowych – scenariusze lekcji o prawie autorskim, które uzupełnia cykl ośmiu filmów edukacyjnych.



– Przygotowane materiały dydaktyczne na temat praw autorskich prezentują wysoki poziom profesjonalizmu i kreatywności w próbie ujęcia niełatwego społecznie tematu. Doskonale korespondują z problemami współczesnych dzieci i nastolatków, co widać w odwołaniu się do dzieł sztuki współczesnej, używanych aplikacji czy współczesnych utworów muzycznych. Zawarte w scenariuszach aktywności odwołują się do doświadczeń młodych ludzi oraz ich emocji, a wiadomo, że uczenie się na doświadczeniu i poprzez emocje jest najbardziej skuteczne. Zrozumiały język, dostosowany do dzieci i młodzieży oraz interesująca szata graficzna z pewnością pozytywnie wpłyną na odbiór materiałów, które z pewnością będą wartościowym wsparciem nauczycieli w działaniach wychowawczych i dydaktycznych. Na uwagę zasługują także przygotowane karty pracy dla uczniów, które każdy nauczyciel, w łatwy sposób, może wykorzystać na swoich lekcjach – rekomenduje Nauczycielka Roku 2017, Marta Florkiewicz-Borkowska.

W ramach kampanii „Jesteś twórcą – masz prawo” przeprowadzona zostanie także, w wybranych szkołach podstawowych na terenie kraju, seria warsztatów z udziałem influencerów i ekspertów. Całość dopełni ogólnopolski konkurs dla uczniów „Bierzmy się do dzieła!”, w którym zwycięski zespół otrzyma profesjonalny sprzęt audio-wideo dla swojej szkoły. Na potrzeby projektu powstała dedykowana platforma edukacyjna www.jestestworca.pl, na której można znaleźć materiały dydaktyczne oraz wideo, a także szczegóły dotyczące konkursu dla szkół (regulamin oraz formularz zgłoszeniowy). Zwycięską klasę poznamy podczas wielkiego finału kampanii, który odbędzie się 23 kwietnia br. w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.



Mecenasem Głównym kampanii została firma PKN ORLEN, która w ramach swoich działań na rzecz odpowiedzialności społecznej koncentruje się na projektach wspierających kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego, a także edukację.

– PKN ORLEN aktywnie angażuje się we wsparcie polskiej kultury i dziedzictwa narodowego. W ciągu ostatnich dwóch lat znacząco poszerzyliśmy naszą działalność w tym obszarze. Dobrym przykładem jest nawiązanie współpracy z Teatrem Wielkim – Operą Narodową. Mecenat nad kampanią chroniącą prawa autorskie twórców jest więc naturalną konsekwencją naszych dotychczasowych działań – mówi Armen Artwich, Członek Zarządu PKN ORLEN ds. Korporacyjnych. 

Patronat Honorowy nad kampanią „Jesteś twórcą – masz prawo” objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronami medialnymi przedsięwzięcia są Telewizja Polska S.A. i Polskie Radio S.A.
W kampanię zaangażowali się partnerzy: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Związek Cyfrowa Polska, Librus – dostawca elektronicznych dzienników lekcyjnych, oraz Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów.

Więcej na www.jestestworca.pl.

Najczęściej czytane:

Przenikania na 67. Warszawskiej Jesieni

20 września rusza 67. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Tematem tegorocznej edycji jest przenikanie do muzyki współczesnej muzycznych języków historycznych i zjawisk dźwiękowych przynależących do różnych aktualnych gatunków.

Kurs Edytorstwa Muzycznego – ruszyły zapisy!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne serdecznie zaprasza na kolejną edycję seminarium „Kurs Edytorstwa Muzycznego”. Wyróżniający się podczas spotkań uczestnicy mają szansę na podjęcie współpracy z oficyną. Zajęcia odbywają się online, planowane są też zjazdy stacjonarne. Nabór trwa do 29 września.

Gdzie są granice niczego? Dźwiękowe uniwersum Krzysztofa Knittla

Krzysztof Knittel to artysta nieustannie poszukujący – niezależny, eksperymentujący, który podąża własnymi ścieżkami. To człowiek o wielu obliczach, wyraźnych opiniach i bogaty w doświadczenia, którymi dzieli się w rozmowie z Michałem Mendykiem. Jej zapis, pod paradoksalnym tytułem Granice niczego, 19 września br. dołączy do serii Ludzie Świata Muzyki, która ukazuje się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

 

Agata Zubel nominowana do Nagrody Kompozytorskiej Fundacji Księcia Pierre'a z Monako

Fondation Prince Pierre de Monaco ogłosiła nominacje do tegorocznej edycji prestiżowej Prix de Composition Musicale. W gronie kandydatów znalazła się Agata Zubel, za utwór Na zewnątrz Czasu. Rozstrzygnięcie już w październiku.

Wśród barwnych ogrodów, przy dźwiękach dzwonów. Wrześniowe premiery najnowszej muzyki polskiej

Wrzesień przyniesie wiele dobrego we współczesnej muzyce polskiej. W Katowicach, Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie zabrzmią najnowsze kompozycje Marty Ptaszyńskiej, Mikołaja Piotra Góreckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Krzysztofa Knittla, Jerzego Kornowicza i Pawła Hendricha. W kolejny, koncertowy sezon wkroczymy wśród barwnych ogrodów, przy donośnych dźwiękach carillonu, w atmosferze świętowania.

Instrument miesiąca: altówkowe rekomendacje Katarzyny Budnik

Po które publikacje przeznaczone na altówkę warto sięgnąć, by odnaleźć w nich bogactwo harmonii, wyraziste melodie, czy nostalgiczny i tajemniczy nastrój? O rekomendacje w ramach akcji „Instrument miesiąca” poprosiliśmy znakomitą skrzypaczkę i altowiolistkę – Katarzynę Budnik. Jako solistka i kameralistka koncertuje w Polsce i wielu krajach Europy, m.in.: z orkiestrą Sinfonia Varsovia, w której jest liderką grupy altówek.

ANAKLASIS na fali. #WYOSTRZSŁUCH na Radio Kraków

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Radio Kraków i marka płytowa ANAKLASIS zapraszają do Krakowa na jesienne koncerty, podczas których zabrzmi twórczość najwybitniejszych polskich kompozytorów we współczesnych reinterpretacjach znakomitych artystów sceny jazzowej i muzyki klasycznej. Cykl koncertów ANAKLASIS na fali w studiu koncertowym i na antenie radiowej rozpocznie się 12 września.

Bez pudru i bez patosu. Poruszający wywiad rzeka z Olgą Pasiecznik

O miłości, tożsamości i człowieczeństwie. „Bez makijażu” – szczera i pełna mądrości życiowej rozmowa Olgi Pasiecznik z Agatą Kwiecińską – już wkrótce trafi na półki księgarń. Publikacja dołączy do bestsellerowej serii „Opera” Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, stając się lekturą obowiązkową nie tylko dla miłośników sztuk scenicznych.

 

Wspieramy wykonania muzyki polskiej – co nowego w TUTTI.pl?

225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Mowa o TUTTI.pl – wyjątkowym przedsięwzięciu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, który już od siedmiu lat wspiera wykonawstwo muzyki polskiej. Jakie nowości czekają nas w programie?

Sierpniowe premiery utworów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Najnowsze kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej i Pawła Łukaszewskiego zwrócą naszą uwagę w stronę refleksji o historii, umacniania pamięci oraz kultywowania tradycji. Prawykonania odbędą się w Lusławicach i Białymstoku.