Aktualności
Jesteś twórcą, a więc masz prawo!
2020-01-23
Polskie Wydawnictwo Muzyczne rusza z ogólnopolską kampanią edukacyjno-społeczną o prawie autorskim skierowaną do dzieci
Każdy człowiek – niezależnie od wieku – może być twórcą, a jego dzieła są chronione. Ogólnopolska kampania „Jesteś twórcą – masz prawo” Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w atrakcyjny sposób przybliży uczniom szkół podstawowych świat prawa autorskiego.
– Od 75 lat opiekujemy się dziełami polskich twórców. Publikujemy nuty, książki, albumy, wydajemy płyty, produkujemy filmy, promujemy w Polsce i na świecie polską kulturę, organizujemy wydarzenia artystyczne i prowadzimy działalność edukacyjną. Dlatego tak bardzo zależy nam na budowaniu wśród odbiorców kultury świadomości o własności intelektualnej, a tym samym promocji pozytywnych postaw społecznych w kontekście szacunku do twórcy i jego pracy – mówi dr Daniel Cichy, dyrektor – redaktor naczelny Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Kampania „Jesteś twórcą – masz prawo” ma pokazać dzieciom, że wszystko co tworzą należy do nich oraz podpowiedzieć, w jaki sposób efektami swojej pracy mogą się dzielić z innymi. Ma uświadomić, jak odpowiedzialnie i zgodnie z prawem mogą korzystać z dzieł innych, także w przestrzeni Internetu i mediów społecznościowych. Rozwój i doskonalenie kompetencji cyfrowych we współczesnym społeczeństwie stanowi jeden z priorytetów – należy jednak dbać nie tylko o wzrost poziomu bezpieczeństwa cyfrowego, ale również promować wszelkie formy kreatywnego i pozytywnego wykorzystania zasobów sieciowych oraz nowych technologii. Kampania edukacyjna PWM ma także pobudzić dziecięcą wyobraźnię i zainspirować do tworzenia.
– Kreatywność nie jest tylko domeną uznanych artystów. Dzieci i młodzież dysponują ogromnym potencjałem twórczym i warto zadbać o to, aby pasje i talenty najmłodszych, realizowane w świecie rzeczywistym i wirtualnym, nie tylko stały w zgodzie z literą prawa, ale były należycie przez nie chronione – dodaje Daniel Cichy.
Prawo autorskie to temat nieoczywisty i wielowątkowy, który w dobie stałego rozwoju technologii wymaga szczególnej uwagi. Wiele aspektów własności intelektualnej można interpretować na wiele różnych, często sprzecznych ze sobą sposobów, dlatego tak istotna jest wczesna edukacja i budowanie świadomości na temat niezbywalnych, osobistych praw autorskich oraz możliwości związanych z ich dozwolonym użytkiem.
– Cieszę się, że Polskie Wydawnictwo Muzyczne, instytucja od 75 lat dbająca o polską kulturę i polskich twórców, inicjuje akcję skierowaną do najmłodszych. Prawo autorskie to temat złożony, ale już samo zwrócenie uwagi na te istotne zagadnienia, zwłaszcza w dynamicznie zmieniającej się wirtualnej rzeczywistości oraz prowokowanie dzieci do zadawania pytań, będzie sukcesem kampanii. Bo warto nie tylko wspierać kreatywność młodego pokolenia, ale i budować świadomość praw i obowiązków związanych z szeroko rozumianą aktywnością twórczą – mówi Paweł Lewandowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Projekt składa się z dwóch filarów: działań edukacyjnych oraz ogólnopolskiej kampanii informacyjnej. Istotnym elementem całej kampanii są przygotowane przez ekspertów materiały dydaktyczne dla nauczycieli szkół podstawowych – scenariusze lekcji o prawie autorskim, które uzupełnia cykl ośmiu filmów edukacyjnych.
– Przygotowane materiały dydaktyczne na temat praw autorskich prezentują wysoki poziom profesjonalizmu i kreatywności w próbie ujęcia niełatwego społecznie tematu. Doskonale korespondują z problemami współczesnych dzieci i nastolatków, co widać w odwołaniu się do dzieł sztuki współczesnej, używanych aplikacji czy współczesnych utworów muzycznych. Zawarte w scenariuszach aktywności odwołują się do doświadczeń młodych ludzi oraz ich emocji, a wiadomo, że uczenie się na doświadczeniu i poprzez emocje jest najbardziej skuteczne. Zrozumiały język, dostosowany do dzieci i młodzieży oraz interesująca szata graficzna z pewnością pozytywnie wpłyną na odbiór materiałów, które z pewnością będą wartościowym wsparciem nauczycieli w działaniach wychowawczych i dydaktycznych. Na uwagę zasługują także przygotowane karty pracy dla uczniów, które każdy nauczyciel, w łatwy sposób, może wykorzystać na swoich lekcjach – rekomenduje Nauczycielka Roku 2017, Marta Florkiewicz-Borkowska.
W ramach kampanii „Jesteś twórcą – masz prawo” przeprowadzona zostanie także, w wybranych szkołach podstawowych na terenie kraju, seria warsztatów z udziałem influencerów i ekspertów. Całość dopełni ogólnopolski konkurs dla uczniów „Bierzmy się do dzieła!”, w którym zwycięski zespół otrzyma profesjonalny sprzęt audio-wideo dla swojej szkoły. Na potrzeby projektu powstała dedykowana platforma edukacyjna www.jestestworca.pl, na której można znaleźć materiały dydaktyczne oraz wideo, a także szczegóły dotyczące konkursu dla szkół (regulamin oraz formularz zgłoszeniowy). Zwycięską klasę poznamy podczas wielkiego finału kampanii, który odbędzie się 23 kwietnia br. w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.
Mecenasem Głównym kampanii została firma PKN ORLEN, która w ramach swoich działań na rzecz odpowiedzialności społecznej koncentruje się na projektach wspierających kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego, a także edukację.
– PKN ORLEN aktywnie angażuje się we wsparcie polskiej kultury i dziedzictwa narodowego. W ciągu ostatnich dwóch lat znacząco poszerzyliśmy naszą działalność w tym obszarze. Dobrym przykładem jest nawiązanie współpracy z Teatrem Wielkim – Operą Narodową. Mecenat nad kampanią chroniącą prawa autorskie twórców jest więc naturalną konsekwencją naszych dotychczasowych działań – mówi Armen Artwich, Członek Zarządu PKN ORLEN ds. Korporacyjnych.
Patronat Honorowy nad kampanią „Jesteś twórcą – masz prawo” objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronami medialnymi przedsięwzięcia są Telewizja Polska S.A. i Polskie Radio S.A.
W kampanię zaangażowali się partnerzy: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Związek Cyfrowa Polska, Librus – dostawca elektronicznych dzienników lekcyjnych, oraz Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów.
Więcej na www.jestestworca.pl.
Najczęściej czytane:
W lutym po raz pierwszy wykonane zostaną najnowsze utwory Agaty Zubel i Zygmunta Krauze. Chociaż oba dzieła różnią się od siebie pod względem obsady czy sposobu konstrukcji, to w przypadku źródła inspiracji łączy je eksploracja zagadnień związanych z malarstwem.
Współczesny jazz i XV-wieczna polifonia – czy te światy da się pogodzić? Ależ tak! Dowodem na to jest płyta LAETA MUNDUS od wytwórni ANAKLASIS, która splata głosy dwóch epok w swoistą harmonię sfer. Od 29 stycznia album dostępny jest także na winylu.
Przeglądając spisy dzieł Franciszka Lessla, wśród kompozycji na fortepian i orkiestrę znajdziemy Kaprys i wariacje op. 10 oraz Potpourri op. 12. Nie wszyscy wiedzą jednak, że pod tymi tytułami tak naprawdę kryje się... jeden i ten sam utwór! Jak do tego doszło i co wspólnego mają z tym lipska prasa muzyczna, Tadeusz Kościuszko i polskie damy? W nowym cyklu „Historia pewnego utworu” co miesiąc weźmiemy pod lupę wybraną kompozycję – przypomnimy najciekawsze wątki związane z genezą jej powstania, procesem twórczym, recepcją i dalszymi dziejami.
Czy Wesoły Franiu istnieje naprawdę i czemu Kotek Tęsknotek jest smutny? O procesie nadawania tytułów utworom i współpracy przy tworzeniu publikacji nutowej dla dzieci opowiadają Patrycja Budziacka i Natalia Drozen-Czaplińska – autorki zbioru Wiolinkowe opowieści na skrzypce i fortepian wydanego w Serii Pedagogicznej PWM.
Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic Szymon Morus oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot zapraszają młodych kompozytorów do wzięcia udziału w 8. Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego, który odbędzie się w ramach 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic. Konkurs, organizowany co dwa lata, wspiera twórczość młodych artystów, stwarzając im przestrzeń do zaprezentowania swoich utworów przed profesjonalnym jury.
Podobno sam Józef Haydn kupował mu papier nutowy. Na temat jego pochodzenia wysnuto kontrowersyjne teorie, łącząc go z rodziną Czartoryskich. Był twórcą pierwszego polskiego koncertu fortepianowego. Mowa o Franciszku Lesslu, kompozytorze przełomu XVIII i XIX wieku, którego można uznać za najwybitniejszego przed Chopinem. Marcin Tadeusz Łukaszewski kreśli jego sylwetkę w najnowszej Małej Monografii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, poszukując prawdy i dementując narosłe wokół kompozytora mity.
225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Rozpoczynamy kolejny rok z programem TUTTI.pl, dzięki któremu Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera wykonania muzyki polskiej. Beneficjenci otrzymują rabat na wypożyczenie materiałów orkiestrowych w wysokości 70% opłaty.
W ramach nowej odsłony akcji „Kompozytor/Kompozytorka Miesiąca” zajrzymy do pracowni twórców, związanych z naszym Wydawnictwem. Przyjrzymy się ich pracy — czy siadają przy fortepianie, rozkładają papier nutowy na pulpicie i zapisują ołówkiem kolejne dźwięki, czy może jednak instrument i przyrządy piśmiennicze zastąpili myszką i klawiaturą komputera? Naszą szczególną uwagę zwrócimy na ich biurka, przy których pomysły muzyczne materializują się na pięcioliniach kolejnych partytur. Akcji towarzyszą fotografie Bartka Barczyka.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.
Wspólne kolędowanie to jedna z piękniejszych tradycji towarzysząca świętom Bożego Narodzenia. Znane wszystkim melodie stają się pretekstem do wielu spotkań muzycznych dzieci i dorosłych, wypełniając muzyką zimowe dni.