PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Lutowe rekomendacje TUTTI.pl

2020-02-03

Poszukiwacze dobrych koncertów – mamy dla Was w lutym mnóstwo rekomendacji. To koncerty, na których wypada być, utwory, które trzeba znać i wykonawcy, których warto posłuchać. Pierwsze koncerty w ramach TUTTI.pl odbędą się w tym miesiącu w niedzielę, 9 lutego.

 

 

 

Zaczynamy od Jaworzna i orkiestry „Archetti” pod batutą Macieja Tomasiewicza. Podczas koncertu 9 lutego zespół zaplanował wykonanie dwóch utworów kompozytorów współczesnych: Divertimento Marka Stachowskiego oraz String Play Zbigniewa Penherskiego. Cieszą nas wybory tych utworów. String Play zabrzmi w rocznicę śmierci kompozytora, a Divertimento powraca na scenę koncertową po czterech latach. Polecamy!

 

11 lutego Teatr Wielki – Opera Narodowa zaprasza na premierowy spektakl Halki Stanisława Moniuszki powstałej w koprodukcji z Theater an der Wien. Po serii przedstawień w Wiedniu i gorących po nich relacjach, również melomani w kraju będę mogli ocenić nową koncepcję dzieła. W tym miesiącu Halka zostanie powtórzona 14, 16, 19, 21 oraz 23 lutego. Zespoły TW-ONu poprowadzi Łukasz Borowicz, a partie solowe wykonywać będą Izabel Matuła, Maria Stasiak, Piotr Beczała, Tomasz Rak, Krzysztof Szumański, Dariusz Machej, Jasin Rammal-Rykała i Zbigniew Malak.

Halka w TW-ONie jest z pewnością jednym z najważniejszych wydarzeń sezonu. To trzeba zobaczyć!

 

21 lutego to termin, który trzeba zarezerwować na wizytę w Kielcach. Orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Jacka Rogali oraz soliści Magdalena Duś (pf) i Bartłomiej Duś (sxf) prawykonają najnowszy utwór Hanny Kulenty Aisthetikos. Bardzo się cieszymy z powrotu kompozytorki pod skrzydła PWM. My w Kielcach będziemy i Państwa także gorąco zapraszamy! O szczegółach prawykonania będziemy wkrótce szerzej informować.

 

Po serii przedstawień operowych Łukasz Borowicz poprowadzi w tym miesiącu w ramach projektu TUTTI.pl jeszcze jeden koncert: wraz z muzykami Filharmonii Poznańskiej wykona Pieśń o ziemi Romana Palestra. Tym razem proponujemy ów jeden z najchętniej wykonywanych utworów kompozytora melomanom w Niemczech: koncert został zaplanowany we Frankfurcie 26 lutego.

 

Lutowe rekomendacje TUTTI.pl zamykamy utworem, obok którego nie można przejść obojętnie: to Ad Matrem Henryka Mikołaja Góreckiego. 28 i 29 lutego to przejmujące dzieło zostanie wykonane przez zespoły Filharmonii Narodowej pod batutą Bartosza Michałowskiego. Partię solową wykona Aleksandra Olczyk.

 

 

Polecamy! Zapraszamy!

Najczęściej czytane:

Przenikania na 67. Warszawskiej Jesieni

20 września rusza 67. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Tematem tegorocznej edycji jest przenikanie do muzyki współczesnej muzycznych języków historycznych i zjawisk dźwiękowych przynależących do różnych aktualnych gatunków.

Kurs Edytorstwa Muzycznego – ruszyły zapisy!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne serdecznie zaprasza na kolejną edycję seminarium „Kurs Edytorstwa Muzycznego”. Wyróżniający się podczas spotkań uczestnicy mają szansę na podjęcie współpracy z oficyną. Zajęcia odbywają się online, planowane są też zjazdy stacjonarne. Nabór trwa do 29 września.

Gdzie są granice niczego? Dźwiękowe uniwersum Krzysztofa Knittla

Krzysztof Knittel to artysta nieustannie poszukujący – niezależny, eksperymentujący, który podąża własnymi ścieżkami. To człowiek o wielu obliczach, wyraźnych opiniach i bogaty w doświadczenia, którymi dzieli się w rozmowie z Michałem Mendykiem. Jej zapis, pod paradoksalnym tytułem Granice niczego, 19 września br. dołączy do serii Ludzie Świata Muzyki, która ukazuje się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

 

Agata Zubel nominowana do Nagrody Kompozytorskiej Fundacji Księcia Pierre'a z Monako

Fondation Prince Pierre de Monaco ogłosiła nominacje do tegorocznej edycji prestiżowej Prix de Composition Musicale. W gronie kandydatów znalazła się Agata Zubel, za utwór Na zewnątrz Czasu. Rozstrzygnięcie już w październiku.

Wśród barwnych ogrodów, przy dźwiękach dzwonów. Wrześniowe premiery najnowszej muzyki polskiej

Wrzesień przyniesie wiele dobrego we współczesnej muzyce polskiej. W Katowicach, Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie zabrzmią najnowsze kompozycje Marty Ptaszyńskiej, Mikołaja Piotra Góreckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Krzysztofa Knittla, Jerzego Kornowicza i Pawła Hendricha. W kolejny, koncertowy sezon wkroczymy wśród barwnych ogrodów, przy donośnych dźwiękach carillonu, w atmosferze świętowania.

Instrument miesiąca: altówkowe rekomendacje Katarzyny Budnik

Po które publikacje przeznaczone na altówkę warto sięgnąć, by odnaleźć w nich bogactwo harmonii, wyraziste melodie, czy nostalgiczny i tajemniczy nastrój? O rekomendacje w ramach akcji „Instrument miesiąca” poprosiliśmy znakomitą skrzypaczkę i altowiolistkę – Katarzynę Budnik. Jako solistka i kameralistka koncertuje w Polsce i wielu krajach Europy, m.in.: z orkiestrą Sinfonia Varsovia, w której jest liderką grupy altówek.

ANAKLASIS na fali. #WYOSTRZSŁUCH na Radio Kraków

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Radio Kraków i marka płytowa ANAKLASIS zapraszają do Krakowa na jesienne koncerty, podczas których zabrzmi twórczość najwybitniejszych polskich kompozytorów we współczesnych reinterpretacjach znakomitych artystów sceny jazzowej i muzyki klasycznej. Cykl koncertów ANAKLASIS na fali w studiu koncertowym i na antenie radiowej rozpocznie się 12 września.

Bez pudru i bez patosu. Poruszający wywiad rzeka z Olgą Pasiecznik

O miłości, tożsamości i człowieczeństwie. „Bez makijażu” – szczera i pełna mądrości życiowej rozmowa Olgi Pasiecznik z Agatą Kwiecińską – już wkrótce trafi na półki księgarń. Publikacja dołączy do bestsellerowej serii „Opera” Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, stając się lekturą obowiązkową nie tylko dla miłośników sztuk scenicznych.

 

Wspieramy wykonania muzyki polskiej – co nowego w TUTTI.pl?

225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Mowa o TUTTI.pl – wyjątkowym przedsięwzięciu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, który już od siedmiu lat wspiera wykonawstwo muzyki polskiej. Jakie nowości czekają nas w programie?

Sierpniowe premiery utworów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Najnowsze kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej i Pawła Łukaszewskiego zwrócą naszą uwagę w stronę refleksji o historii, umacniania pamięci oraz kultywowania tradycji. Prawykonania odbędą się w Lusławicach i Białymstoku.