PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

#zostańwdomu i spędź czas z Polskim Wydawnictwem Muzycznym

2020-03-19

Odpoczynek przy dźwiękach z nowej płyty? Relaks z ciekawą książką? A może wspólne czytanie lub oglądanie bajek z dziećmi? Chwile spędzone w domu mogą być świetną okazją do nadrobienia kulturalnych zaległości i rozwój zainteresowań. Na najbliższy czas Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało szereg aktywności dla małych i dużych, bez wychodzenia z domu.


W domowym zaciszu zachęcamy do słuchania dobrej muzyki – wystarczy włączyć serwis Spotify. Co tydzień pod lupę trafi inny krążek z serii ANAKLASIS, a playlisty z nagraniami najważniejszych dzieł polskiej literatury muzycznej z lat 1918–2018, umieszczonymi w ekskluzywnym, nagrodzonym dwoma Fryderykami BOX-ie „100 na 100”, dostępne są na wyciągnięcie ręki. Fonograficznych rekomendacji z listy „100 na 100” szukajcie w każdy piątek na www.facebook.com/PWMEdition, a w poniedziałki sięgnijcie z nami po wybrany krążek ANAKLASIS.

Na miłośników nowych brzmień czeka portal stonasto.pl – kompendium wiedzy o muzyce polskiej XX i XXI wieku, zbierające ciekawostki o kompozytorach, utworach oraz nagrania wybranych dzieł tworzących kanon polskiej muzyki od czasu odzyskania niepodległości. Co czwartek na kanale YouTube PWM pojawiają się kolejne Muzyczne wizytówki – materiały wideo, w których muzykolodzy i artyści opowiadają o najważniejszych przykładach z polskiej literatury muzycznej od 1918 do 2018 r. Tym, których XX- i XXI-wieczne eksperymenty dźwiękowe zainspirują do stworzenia własnego utworu, przychodzą z pomocą dostępne bezpłatnie w Google Play i App Store aplikacje Komponuj z PWM: Etiuda na…, Dysonanse i Sonoformy, które obudzą kreatywność podczas wieczorów spędzonych w domu. Szczególną gratką dla melomanów będą udostępnione premierowo na kanale YouTube PWM dziesięciominutowe fragmenty rejestracji audiowideo utworów Agaty Zubel (Bildbeschreibung), Alka Nowaka (ahat-ilī – siostra bogów) i Andrzeja Krzanowskiego (Audycja V). Stay tuned!



Chcesz grać z nami? Nagrania utworów wydanych przez PWM, dostępne na kanale YouTube Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, pomogą w interpretacji i zachęcą do wspólnego domowego muzykowania. Szczególnie polecamy aranżacje utworów Wojciecha Kilara i Stanisława Moniuszki na orkiestrę dętą, zrealizowane w ramach projektu Biblioteka Orkiestr Dętych, oraz utwory fortepianowe z serii Muzyka z kraju Chopina w wykonaniu znakomitych pianistów: Lutosławski Piano Duo i Weroniki Chodakowskiej – na każdy poniedziałek przygotowaliśmy inną rekomendację.

Nie zabraknie propozycji dla najmłodszych miłośników muzyki. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą księgarni PWM oraz do oglądania bajek z serii Stanisław Moniuszko dla dzieci czy śledzenia przygód Matyldy. Zapraszamy do zabawy z Sonią, która wraz z Sonostworami nauczy, jak zrobić glissando, wyjaśni, czym są alikwoty, pomoże usłyszeć ostinato w domowej przestrzeni. Wszystko za pośrednictwem rymowanych książeczek dla najmłodszych z serii Sonia w krainie Sonostworów oraz powiązanych z publikacjami aplikacji mobilnych dostępnych bezpłatnie w App Store i Google Play.

Fanów ruchomych obrazów zachęcamy do obejrzenia koprodukcji PWM i TVP Kultura dostępnych na www.vod.tvp.pl. Wśród nich szczególnie polecamy filmy dokumentalne w reżyserii Jana Sosińskiego o Zygmuncie Krauzem (Droga między nutami), Alku Nowaku (Operacja opera) i Andrzeju Krzanowskim (Przerwana podróż) oraz rejestracje dzieł: opery ahat-ilī – siostra bogów Alka Nowaka do libretta nobilstki Olgi Tokarczuk z Festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie, a także Bildbeschreibung Agaty Zubel oraz Audycji V Andrzeja Krzanowskiego, zrealizowane podczas „Warszawskiej Jesieni”.

Każdy miłośnik YouTube’a znajdzie coś dla siebie na kanale PWM. Zapraszamy w świat kompozytorów i artystów przybliżony w rozmowach zarejestrowanych m.in. podczas 8. Festiwalu Prawykonań. Zrealizowane w Roku Moniuszki nagrania wybranych pieśni w znakomitych interpretacjach oraz tutoriale: materiały zakulisowe, nagrania z prób i przygotowań, które pokazują pracę śpiewaków oraz pianistów z tekstem i muzyką, pomogą w codziennym ćwiczeniu – także w domu. Tym, którzy chcą poczuć się jak na koncercie, polecamy nagrania muzyki filmowej Wojciecha Kilara, Macieja Zielińskiego, Michała Lorenca i innych, zrealizowane podczas Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Zachęcamy do poznania historii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, przedstawionej w filmie Idea, która przerasta codzienność – Polskie Wydawnictwo Muzyczne, przygotowanego z okazji 70-lecia działalności Oficyny. Te i wiele innych materiałów filmowych można obejrzeć już teraz na www.youtube.com/user/PWMEdition.

Czy, będąc w domu, można zostać twórcą? W ramach kampanii edukacyjnej Polskiego Wydawnictwa Muzycznego „Jesteś twórcą – masz prawo” organizowany jest konkurs „Bierzmy się do dzieła!” skierowany do uczniów szkół podstawowych, powszechnych i artystycznych. Czas spędzony w domu może przynieść mnóstwo ciekawych pomysłów, które mogą być zrealizowane po powrocie do szkoły. Zachęcamy do tworzenia co najmniej trzyosobowych zespołów, które pod opieką nauczyciela przygotują konkursową pracę w kreatywny sposób nawiązującą do tematu praw autorskich z wykorzystaniem wiedzy zaczerpniętej z materiałów edukacyjnych zamieszczonych na stronie www.jestestworca.pl. Czym jest dzieło? Kim jest twórca? Obudźcie swoją wyobraźnię! Więcej na www.jestestworca.pl.

Marzyłeś o grze na instrumencie, ale nigdy nie było na to czasu? A może chcesz skoncentrować się na szlifowaniu swoich umiejętności lub poznawaniu nowych utworów? Nieważne, czy grasz, śpiewasz, czy chcesz uzupełnić swoją domową biblioteczkę o nowe nuty bądź książki lub rozbudować fonotekę – wspólnie wspierajmy polską kulturę. Do 29 marca księgarnia PWM oferuje e-booki z 50% rabatem, natomiast ceny pozostałych publikacji (książki, nuty i płyty) obniżone są o 20%.

Tym, którzy poszukują wciągającej lektury, ale nie mogą się zdecydować, co wybrać, proponujemy publikacje książkowe w bezpłatnym dostępie cyfrowym. Fragmenty wydawnictw PWM będzie można znaleźć na platformie Issuu PWM. Zachęcamy do sięgania po utwory polskich kompozytorów i słuchania nagrań w wykonaniu naszych rodzimych artystów. Bądźmy bliżej polskiej kultury! Więcej szczegółów na pwm.com.pl/pl/sklep/promocje oraz na www.facebook.com/PWMEdition


Miłośników nowych technologii odsyłamy do serwisu nkoda, oferującego dostęp do materiałów nutowych za pośrednictwem platformy internetowej. Wystarczy zarejestrować się na nkoda.com, by przez siedem dni cieszyć się darmowym dostępem do setek tytułów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Przeglądanie nut nigdy nie było tak proste!

Zapraszamy do śledzenia kanałów PWM, w których będą pojawiać się wszystkie informacje dotyczące działalności Polskie Wydawnictwa Muzycznego wraz z całym spektrum proponowanych domowych aktywności.

ZOSTAŃ MELOMANEM ➡ www.youtube.com/user/PWMEdition/
Muzyczne wizytówki ➡ bit.ly/MuzyczneWizytówki
100 na 100 ➡ www.stonasto.pl/

ŚLEDŹ NAS: FACEBOOK

Najczęściej czytane:

Gala urodzinowa Joanny Wnuk-Nazarowej

Wybitna kompozytorka, pedagog, dyrygentka i polityk, dyrektorka instytucji kulturalnych, w latach 1997–1999 minister kultury i sztuki w tym roku obchodzi jubileusz 75-lat. Z tej okazji, wraz z Filharmonią Śląską im. Henryka Mikołaja Góreckiego zapraszamy na galę urodzinową z udziałem solenizantki, która odbędzie się 28 maja w Katowicach.

Konkurs Recenzencki Filharmonii Śląskiej i PWM

Filharmonia Śląska we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym zaprasza studentów studiów I i II stopnia kierunków Muzykologia oraz Kompozycja i Teoria Muzyki do udziału w Konkursie Recenzenckim.

Tae-Yon Kim zwyciężczynią 12. Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego

Jedenaście dni konkursowych zmagań zakończyło się triumfem Koreanki Tae-Yon Kim. Decyzją jury w gronie laureatów znaleźli się także Polacy: Maria Leszczyńska, Antoni Wrona i Gustaw Bafeltowski. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” byli partnerami wydarzenia.

Książka pełna muzyki. Muzyczny hit na Dzień Dziecka

Słynny „Karnawał zwierząt” Camille’a Saint-Saënsa uchwycony w zabawne wierszyki to najświeższa propozycja Polskiego Wydawnictwa Muzycznego dla małych melomanów. Do tego specjalnie przygotowana aplikacja mobilna oraz audiobook mistrzowsko czytany przez Piotra Fronczewskiego. Innymi słowy pakiet pełen wrażeń, którego nie można przegapić! Premiera już 23 maja br.

 

Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Polskim Wydawnictwie Muzycznym

Już 10 i 11 maja 2024 roku odbędą się Dni Otwarte Funduszy Europejskich. XI edycja DOFE jest wyjątkowa – wpisuje się w obchody 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej!

IL TEMPO PASSA. Pierwsza monograficzna płyta Joanny Wnuk-Nazarowej

Czas płynie nieustannie, zmieniając wokół świat i jego pejzaż dźwiękowy. Tytuł IL TEMPO PASSA może być zarówno refleksją nad nietrwałością życia, świata i rzeczy, jak i wskazówką, by cieszyć się trwającą chwilą. Najnowszy album wydawnictwa ANAKLASIS przedstawia plon twórczości kameralnej i symfonicznej Joanny Wnuk-Nazarowej z ostatnich lat. Premiera 28 maja 2024 roku, w dniu 75. urodzin kompozytorki.

Konkurs "Gdzie jest Wally"

Zapraszamy Was do comiesięcznej zabawy z ilustracjami tegorocznego kalendarza PWM. Szukaj atrybutów na ilutracjach i zdobywaj ciekawe nagrody.

Konkurs "Gdzie jest Wally" rozgrywa się w 11 odsłonach. Śledź naszą stronę na Facebooku od lutego do grudnia i wygrywaj. Do zdobycia: nowe publikacje i atrakcyjne rabaty.



MAJ: czwarta odsłona konkursu

Daj znać w komentarzu, ile klawiszy fotepianu widzisz na ilustracji i w jakich miejscach się znajdują. Na najbardziej spostrzegawczych czekają trzy egzemplarze książki Moniuszko z serii Małe Monografie .

Fryderyki 2024 rozdane. Statuetka dla ANAKLASIS

Najważniejsze polskie nagrody fonograficzne Fryderyki zostały przyznane podczas Gali Muzyki Poważnej, która odbyła się w niedzielę 28 kwietnia w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Wśród laureatów ponownie zatriumfowała marka fonograficzna Polskiego Wydawnictwa Muzycznego – ANAKLASIS.

 

Przyznano również nagrodę Złotego Fryderyka za całokształt twórczości w kategorii Muzyka Poważna. Laureatem został Krzysztof Meyer.

Powraca Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Koncert inauguracyjny już 30 kwietnia

W dniach 1-12 maja 2024 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się XII Międzynarodowy Konkurs Wiolonczelowy im. Witolda Lutosławskiego. Tegoroczna edycja wyznacza powrót tego prestiżowego wydarzenia do polskiego i światowego kalendarza konkursów muzycznych po kilkuletniej, spowodowanej pandemią przerwie. Polskie Wydawnictwo Muzyczne i „Ruch Muzyczny” są Partnerami przedsięwzięcia.

Najpiękniejsze Książki 2023 – nominacja dla PWM!

Najgłośniejsza książka ubiegłego roku wydana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne otrzymała nominację w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2023. W kategorii Literatura naukowa i popularnonaukowa jury doceniło publikację Ten cały musical Mateusza Borkowskiego, Jacka Mikołajczyka i Marcina Zawady. Autorką projektu okładki i wnętrza oraz składu jest Alicja Kobza.