PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

#zostańwdomu i spędź czas z Polskim Wydawnictwem Muzycznym

2020-03-19

Odpoczynek przy dźwiękach z nowej płyty? Relaks z ciekawą książką? A może wspólne czytanie lub oglądanie bajek z dziećmi? Chwile spędzone w domu mogą być świetną okazją do nadrobienia kulturalnych zaległości i rozwój zainteresowań. Na najbliższy czas Polskie Wydawnictwo Muzyczne przygotowało szereg aktywności dla małych i dużych, bez wychodzenia z domu.


W domowym zaciszu zachęcamy do słuchania dobrej muzyki – wystarczy włączyć serwis Spotify. Co tydzień pod lupę trafi inny krążek z serii ANAKLASIS, a playlisty z nagraniami najważniejszych dzieł polskiej literatury muzycznej z lat 1918–2018, umieszczonymi w ekskluzywnym, nagrodzonym dwoma Fryderykami BOX-ie „100 na 100”, dostępne są na wyciągnięcie ręki. Fonograficznych rekomendacji z listy „100 na 100” szukajcie w każdy piątek na www.facebook.com/PWMEdition, a w poniedziałki sięgnijcie z nami po wybrany krążek ANAKLASIS.

Na miłośników nowych brzmień czeka portal stonasto.pl – kompendium wiedzy o muzyce polskiej XX i XXI wieku, zbierające ciekawostki o kompozytorach, utworach oraz nagrania wybranych dzieł tworzących kanon polskiej muzyki od czasu odzyskania niepodległości. Co czwartek na kanale YouTube PWM pojawiają się kolejne Muzyczne wizytówki – materiały wideo, w których muzykolodzy i artyści opowiadają o najważniejszych przykładach z polskiej literatury muzycznej od 1918 do 2018 r. Tym, których XX- i XXI-wieczne eksperymenty dźwiękowe zainspirują do stworzenia własnego utworu, przychodzą z pomocą dostępne bezpłatnie w Google Play i App Store aplikacje Komponuj z PWM: Etiuda na…, Dysonanse i Sonoformy, które obudzą kreatywność podczas wieczorów spędzonych w domu. Szczególną gratką dla melomanów będą udostępnione premierowo na kanale YouTube PWM dziesięciominutowe fragmenty rejestracji audiowideo utworów Agaty Zubel (Bildbeschreibung), Alka Nowaka (ahat-ilī – siostra bogów) i Andrzeja Krzanowskiego (Audycja V). Stay tuned!



Chcesz grać z nami? Nagrania utworów wydanych przez PWM, dostępne na kanale YouTube Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, pomogą w interpretacji i zachęcą do wspólnego domowego muzykowania. Szczególnie polecamy aranżacje utworów Wojciecha Kilara i Stanisława Moniuszki na orkiestrę dętą, zrealizowane w ramach projektu Biblioteka Orkiestr Dętych, oraz utwory fortepianowe z serii Muzyka z kraju Chopina w wykonaniu znakomitych pianistów: Lutosławski Piano Duo i Weroniki Chodakowskiej – na każdy poniedziałek przygotowaliśmy inną rekomendację.

Nie zabraknie propozycji dla najmłodszych miłośników muzyki. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą księgarni PWM oraz do oglądania bajek z serii Stanisław Moniuszko dla dzieci czy śledzenia przygód Matyldy. Zapraszamy do zabawy z Sonią, która wraz z Sonostworami nauczy, jak zrobić glissando, wyjaśni, czym są alikwoty, pomoże usłyszeć ostinato w domowej przestrzeni. Wszystko za pośrednictwem rymowanych książeczek dla najmłodszych z serii Sonia w krainie Sonostworów oraz powiązanych z publikacjami aplikacji mobilnych dostępnych bezpłatnie w App Store i Google Play.

Fanów ruchomych obrazów zachęcamy do obejrzenia koprodukcji PWM i TVP Kultura dostępnych na www.vod.tvp.pl. Wśród nich szczególnie polecamy filmy dokumentalne w reżyserii Jana Sosińskiego o Zygmuncie Krauzem (Droga między nutami), Alku Nowaku (Operacja opera) i Andrzeju Krzanowskim (Przerwana podróż) oraz rejestracje dzieł: opery ahat-ilī – siostra bogów Alka Nowaka do libretta nobilstki Olgi Tokarczuk z Festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie, a także Bildbeschreibung Agaty Zubel oraz Audycji V Andrzeja Krzanowskiego, zrealizowane podczas „Warszawskiej Jesieni”.

Każdy miłośnik YouTube’a znajdzie coś dla siebie na kanale PWM. Zapraszamy w świat kompozytorów i artystów przybliżony w rozmowach zarejestrowanych m.in. podczas 8. Festiwalu Prawykonań. Zrealizowane w Roku Moniuszki nagrania wybranych pieśni w znakomitych interpretacjach oraz tutoriale: materiały zakulisowe, nagrania z prób i przygotowań, które pokazują pracę śpiewaków oraz pianistów z tekstem i muzyką, pomogą w codziennym ćwiczeniu – także w domu. Tym, którzy chcą poczuć się jak na koncercie, polecamy nagrania muzyki filmowej Wojciecha Kilara, Macieja Zielińskiego, Michała Lorenca i innych, zrealizowane podczas Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Zachęcamy do poznania historii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, przedstawionej w filmie Idea, która przerasta codzienność – Polskie Wydawnictwo Muzyczne, przygotowanego z okazji 70-lecia działalności Oficyny. Te i wiele innych materiałów filmowych można obejrzeć już teraz na www.youtube.com/user/PWMEdition.

Czy, będąc w domu, można zostać twórcą? W ramach kampanii edukacyjnej Polskiego Wydawnictwa Muzycznego „Jesteś twórcą – masz prawo” organizowany jest konkurs „Bierzmy się do dzieła!” skierowany do uczniów szkół podstawowych, powszechnych i artystycznych. Czas spędzony w domu może przynieść mnóstwo ciekawych pomysłów, które mogą być zrealizowane po powrocie do szkoły. Zachęcamy do tworzenia co najmniej trzyosobowych zespołów, które pod opieką nauczyciela przygotują konkursową pracę w kreatywny sposób nawiązującą do tematu praw autorskich z wykorzystaniem wiedzy zaczerpniętej z materiałów edukacyjnych zamieszczonych na stronie www.jestestworca.pl. Czym jest dzieło? Kim jest twórca? Obudźcie swoją wyobraźnię! Więcej na www.jestestworca.pl.

Marzyłeś o grze na instrumencie, ale nigdy nie było na to czasu? A może chcesz skoncentrować się na szlifowaniu swoich umiejętności lub poznawaniu nowych utworów? Nieważne, czy grasz, śpiewasz, czy chcesz uzupełnić swoją domową biblioteczkę o nowe nuty bądź książki lub rozbudować fonotekę – wspólnie wspierajmy polską kulturę. Do 29 marca księgarnia PWM oferuje e-booki z 50% rabatem, natomiast ceny pozostałych publikacji (książki, nuty i płyty) obniżone są o 20%.

Tym, którzy poszukują wciągającej lektury, ale nie mogą się zdecydować, co wybrać, proponujemy publikacje książkowe w bezpłatnym dostępie cyfrowym. Fragmenty wydawnictw PWM będzie można znaleźć na platformie Issuu PWM. Zachęcamy do sięgania po utwory polskich kompozytorów i słuchania nagrań w wykonaniu naszych rodzimych artystów. Bądźmy bliżej polskiej kultury! Więcej szczegółów na pwm.com.pl/pl/sklep/promocje oraz na www.facebook.com/PWMEdition


Miłośników nowych technologii odsyłamy do serwisu nkoda, oferującego dostęp do materiałów nutowych za pośrednictwem platformy internetowej. Wystarczy zarejestrować się na nkoda.com, by przez siedem dni cieszyć się darmowym dostępem do setek tytułów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Przeglądanie nut nigdy nie było tak proste!

Zapraszamy do śledzenia kanałów PWM, w których będą pojawiać się wszystkie informacje dotyczące działalności Polskie Wydawnictwa Muzycznego wraz z całym spektrum proponowanych domowych aktywności.

ZOSTAŃ MELOMANEM ➡ www.youtube.com/user/PWMEdition/
Muzyczne wizytówki ➡ bit.ly/MuzyczneWizytówki
100 na 100 ➡ www.stonasto.pl/

ŚLEDŹ NAS: FACEBOOK

Najczęściej czytane:

Muzyczne spotkania. Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania!

To już osiemdziesiąt lat od kiedy Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera rozwój polskiej kultury muzycznej na świecie. Przypadający w 2025 roku jubileusz Oficyna uświetni serią koncertów z udziałem artystów najwyższej próby w renomowanych salach koncertowych w Polsce. Podczas licznych aktywności muzycznych i edukacyjnych towarzyszyć nam będzie najlepsza polska twórczość. Do wspólnego świętowania zapraszamy już 7 i 8 marca do Wrocławia! 

Prawykonania utworów Agaty Zubel i Zygmunta Krauze inspirowanych malarstwem współczesnym

W lutym po raz pierwszy wykonane zostaną najnowsze utwory Agaty Zubel i Zygmunta Krauze. Chociaż oba dzieła różnią się od siebie pod względem obsady czy sposobu konstrukcji, to w przypadku źródła inspiracji łączy je eksploracja zagadnień związanych z malarstwem.

Polifonia epok i osobowości: płyta LAETA MUNDUS dostępna także na LP

Współczesny jazz i XV-wieczna polifonia – czy te światy da się pogodzić? Ależ tak! Dowodem na to jest płyta LAETA MUNDUS od wytwórni ANAKLASIS, która splata głosy dwóch epok w swoistą harmonię sfer. Od 29 stycznia album dostępny jest także na winylu.

Podwójna tożsamość zaginionej partytury – Historia pewnego utworu

Przeglądając spisy dzieł Franciszka Lessla, wśród kompozycji na fortepian i orkiestrę znajdziemy Kaprys i wariacje op. 10 oraz Potpourri op. 12. Nie wszyscy wiedzą jednak, że pod tymi tytułami tak naprawdę kryje się... jeden i ten sam utwór! Jak do tego doszło i co wspólnego mają z tym lipska prasa muzyczna, Tadeusz Kościuszko i polskie damy? W nowym cyklu „Historia pewnego utworu” co miesiąc weźmiemy pod lupę wybraną kompozycję – przypomnimy najciekawsze wątki związane z genezą jej powstania, procesem twórczym, recepcją i dalszymi dziejami.

Wywiad z autorkami „Wiolinkowych opowieści”

Czy Wesoły Franiu istnieje naprawdę i czemu Kotek Tęsknotek jest smutny? O procesie nadawania tytułów utworom i współpracy przy tworzeniu publikacji nutowej dla dzieci opowiadają Patrycja Budziacka i Natalia Drozen-Czaplińska – autorki zbioru Wiolinkowe opowieści na skrzypce i fortepian wydanego w Serii Pedagogicznej PWM.

8. Konkurs Kompozytorski im. Krzysztofa Pendereckiego. Termin nadsyłania prac: 8 kwietnia 2025 roku

Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic Szymon Morus oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot zapraszają młodych kompozytorów do wzięcia udziału w 8. Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego, który odbędzie się w ramach 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic. Konkurs, organizowany co dwa lata, wspiera twórczość młodych artystów, stwarzając im przestrzeń do zaprezentowania swoich utworów przed profesjonalnym jury.

Kim był ulubiony uczeń Haydna? Premiera nowej książki z serii „Małe Monografie”

Podobno sam Józef Haydn kupował mu papier nutowy. Na temat jego pochodzenia wysnuto kontrowersyjne teorie, łącząc go z rodziną Czartoryskich. Był twórcą pierwszego polskiego koncertu fortepianowego. Mowa o Franciszku Lesslu, kompozytorze przełomu XVIII i XIX wieku, którego można uznać za najwybitniejszego przed Chopinem. Marcin Tadeusz Łukaszewski kreśli jego sylwetkę w najnowszej Małej Monografii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, poszukując prawdy i dementując narosłe wokół kompozytora mity.

 

W 2025 roku grajmy TUTTI muzykę polską!

225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Rozpoczynamy kolejny rok z programem TUTTI.pl, dzięki któremu Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera wykonania muzyki polskiej. Beneficjenci otrzymują rabat na wypożyczenie materiałów orkiestrowych w wysokości 70% opłaty.

KOMPOZYTOR MIESIĄCA: ZYGMUNT KRAUZE i jego #BiurkoKompozytora

W ramach nowej odsłony akcji „Kompozytor/Kompozytorka Miesiąca” zajrzymy do pracowni twórców, związanych z naszym Wydawnictwem. Przyjrzymy się ich pracy — czy siadają przy fortepianie, rozkładają papier nutowy na pulpicie i zapisują ołówkiem kolejne dźwięki, czy może jednak instrument i przyrządy piśmiennicze zastąpili myszką i klawiaturą komputera? Naszą szczególną uwagę zwrócimy na ich biurka, przy których pomysły muzyczne materializują się na pięcioliniach kolejnych partytur. Akcji towarzyszą fotografie Bartka Barczyka.

Moc wrażeń, moc wydarzeń. PWM podsumowuje 2024 rok

Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.