PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

„#zostańwdomu i twórz” utwór muzyczny razem z kompozytorami

2020-04-01

Filharmonia Śląska i Polskie Wydawnictwo Muzyczne łączą siły razem z kompozytorami oraz… melomanami, aby wspólnie stworzyć unikatowe muzyczne dzieło. Wystartował projekt „#zostańwdomu i twórz”, w którym pierwszy raz w historii to miłośnicy muzyki będą mogli zadecydować o ostatecznym kształcie kompozycji. 


W czasie, w którym cała kultura i życie społeczne przenoszą się do sieci, Filharmonia Śląska we współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym nie rezygnują ze swojej misji tworzenia i kreowania kultury. Obie instytucje powołały do życia projekt „#zostańwdomu i twórz”, który realizowany jest na facebookowym profilu Filharmonii Śląskiej. Swój udział w akcji potwierdzili kompozytorzy, m.in. Mikołaj Piotr Górecki, Marcel Chyrzyński, Enjott Schneider i Paweł Mykietyn.

Każdego dnia od poniedziałku do soboty na fanpage’u Filharmonii pojawiają się dwie muzyczne propozycje przygotowane przez danego kompozytora, na które internauci mogą głosować w komentarzu pod postem (i tylko pod nim). W niedzielę prezentowane są efekty wspólnej pracy uczestników akcji i kompozytorów. W ten sposób melomani współtworzą partyturę dzieła, które po ukończeniu zostanie opracowane i wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne oraz, gdy tylko będzie możliwy powrót do sali koncertowej, prawykonane przez muzyków Filharmonii Śląskiej.



– Ten projekt to wyjątkowe przedsięwzięcie artystyczne. Kompozytorzy różnych generacji, o różnym estetycznym i artystycznym rodowodzie łączą siły, aby wspólnie z melomanami, miłośnikami muzyki, fanami Filharmonii Śląskiej stworzyć unikatowe dzieło artystyczne. Kompozytorzy wspólnie z internautami napiszą suitę na orkiestrę smyczkową, a kiedy rzecz będzie gotowa, PWM przygotuje materiał nutowy, wyda partyturę drukiem, Filharmonia Śląska wykona utwór, a my z państwem będziemy z satysfakcją słuchać tego współtworzonego dzieła. Serdecznie zapraszam do artystycznej zabawy – komentuje akcję Daniel Cichy, dyrektor – redaktor naczelny PWM.

Zakończenie projektu „#zostańwdomu i twórz” i wspólnego pisania utworu przewidziane jest na 10 maja. Powstałe dzieło zostanie zadedykowane zmarłemu 29 marca wybitnemu polskiemu kompozytorowi, Krzysztofowi Pendereckiemu.

Partnerem projektu jest „Ruch Muzyczny”.

Najczęściej czytane:

Przenikania na 67. Warszawskiej Jesieni

20 września rusza 67. odsłona Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Tematem tegorocznej edycji jest przenikanie do muzyki współczesnej muzycznych języków historycznych i zjawisk dźwiękowych przynależących do różnych aktualnych gatunków.

Kurs Edytorstwa Muzycznego – ruszyły zapisy!

Polskie Wydawnictwo Muzyczne serdecznie zaprasza na kolejną edycję seminarium „Kurs Edytorstwa Muzycznego”. Wyróżniający się podczas spotkań uczestnicy mają szansę na podjęcie współpracy z oficyną. Zajęcia odbywają się online, planowane są też zjazdy stacjonarne. Nabór trwa do 29 września.

Gdzie są granice niczego? Dźwiękowe uniwersum Krzysztofa Knittla

Krzysztof Knittel to artysta nieustannie poszukujący – niezależny, eksperymentujący, który podąża własnymi ścieżkami. To człowiek o wielu obliczach, wyraźnych opiniach i bogaty w doświadczenia, którymi dzieli się w rozmowie z Michałem Mendykiem. Jej zapis, pod paradoksalnym tytułem Granice niczego, 19 września br. dołączy do serii Ludzie Świata Muzyki, która ukazuje się nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

 

Agata Zubel nominowana do Nagrody Kompozytorskiej Fundacji Księcia Pierre'a z Monako

Fondation Prince Pierre de Monaco ogłosiła nominacje do tegorocznej edycji prestiżowej Prix de Composition Musicale. W gronie kandydatów znalazła się Agata Zubel, za utwór Na zewnątrz Czasu. Rozstrzygnięcie już w październiku.

Wśród barwnych ogrodów, przy dźwiękach dzwonów. Wrześniowe premiery najnowszej muzyki polskiej

Wrzesień przyniesie wiele dobrego we współczesnej muzyce polskiej. W Katowicach, Szczecinie, Wrocławiu, Gdańsku i Warszawie zabrzmią najnowsze kompozycje Marty Ptaszyńskiej, Mikołaja Piotra Góreckiego, Joanny Wnuk-Nazarowej, Krzysztofa Knittla, Jerzego Kornowicza i Pawła Hendricha. W kolejny, koncertowy sezon wkroczymy wśród barwnych ogrodów, przy donośnych dźwiękach carillonu, w atmosferze świętowania.

Instrument miesiąca: altówkowe rekomendacje Katarzyny Budnik

Po które publikacje przeznaczone na altówkę warto sięgnąć, by odnaleźć w nich bogactwo harmonii, wyraziste melodie, czy nostalgiczny i tajemniczy nastrój? O rekomendacje w ramach akcji „Instrument miesiąca” poprosiliśmy znakomitą skrzypaczkę i altowiolistkę – Katarzynę Budnik. Jako solistka i kameralistka koncertuje w Polsce i wielu krajach Europy, m.in.: z orkiestrą Sinfonia Varsovia, w której jest liderką grupy altówek.

ANAKLASIS na fali. #WYOSTRZSŁUCH na Radio Kraków

Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Radio Kraków i marka płytowa ANAKLASIS zapraszają do Krakowa na jesienne koncerty, podczas których zabrzmi twórczość najwybitniejszych polskich kompozytorów we współczesnych reinterpretacjach znakomitych artystów sceny jazzowej i muzyki klasycznej. Cykl koncertów ANAKLASIS na fali w studiu koncertowym i na antenie radiowej rozpocznie się 12 września.

Bez pudru i bez patosu. Poruszający wywiad rzeka z Olgą Pasiecznik

O miłości, tożsamości i człowieczeństwie. „Bez makijażu” – szczera i pełna mądrości życiowej rozmowa Olgi Pasiecznik z Agatą Kwiecińską – już wkrótce trafi na półki księgarń. Publikacja dołączy do bestsellerowej serii „Opera” Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, stając się lekturą obowiązkową nie tylko dla miłośników sztuk scenicznych.

 

Wspieramy wykonania muzyki polskiej – co nowego w TUTTI.pl?

225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Mowa o TUTTI.pl – wyjątkowym przedsięwzięciu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, który już od siedmiu lat wspiera wykonawstwo muzyki polskiej. Jakie nowości czekają nas w programie?

Sierpniowe premiery utworów z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego

Najnowsze kompozycje Joanny Wnuk-Nazarowej i Pawła Łukaszewskiego zwrócą naszą uwagę w stronę refleksji o historii, umacniania pamięci oraz kultywowania tradycji. Prawykonania odbędą się w Lusławicach i Białymstoku.