PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Muzyczne spotkania. Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania!

2025-02-05

To już osiemdziesiąt lat od kiedy Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera rozwój polskiej kultury muzycznej na świecie. Przypadający w 2025 roku jubileusz Oficyna uświetni serią koncertów z udziałem artystów najwyższej próby w renomowanych salach koncertowych w Polsce. Podczas licznych aktywności muzycznych i edukacyjnych towarzyszyć nam będzie najlepsza polska twórczość. Do wspólnego świętowania zapraszamy już 7 i 8 marca do Wrocławia! 

 

Z ogromną radością w imieniu zespołu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego pragnę zaprosić na obchody 80-lecia naszej Oficyny – mówi dyrektor, redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy. – Od jej założenia w 1945 roku istotą naszego działania było tworzenie przyjaznej przestrzeni do muzycznych spotkań. Kompozytorzy i artyści wykonawcy, badacze i autorzy książek, pedagodzy, uczniowie i studenci, wreszcie melomani i ludzie kochający kulturę przez dekady odnajdywali w PWM-ie bezpieczną przystań dźwiękowych doświadczeń. Niekiedy zgodnych z oczekiwaniami, komfortowych, przyjemnych, osadzonych w muzycznej tradycji, innym razem zaskakujących, intrygujących, awangardowo prowokacyjnych, ugruntowujących lub poszerzających wiedzę i rozszerzających pole estetycznych wrażeń, ale zawsze inspirujących. Dlatego przygotowany program obchodów zasadzamy właśnie na idei spotkania. Wraz ze znakomitymi artystami i przyjaciółmi Oficyny, pragniemy pokazać dokonania blisko czterdziestu kompozytorów, których twórczością mamy przyjemność i zaszczyt się opiekować. I dodaje: Wspólnie z zespołem Narodowego Forum Muzyki zapraszamy na muzyczne spotkania do Wrocławia. Do zobaczenia 7 i 8 marca w NFM!

 

 

Czas radości i świętowania, ale także uhonorowania bogactwa i fenomenu polskiej kultury muzycznej oficjalnie rozpoczniemy 7 marca 2025 roku o godz. 19.00. Tego wieczoru, w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu zagra znakomita gwiazda muzyki klasycznej Bomsori Kim. Wybitna koreańska skrzypaczka, laureatka 15. edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego występuje na najważniejszych estradach muzycznych świata (m.in. w Carnegie Hall czy Concertgebouw), a od 2021 roku związana jest z prestiżowym wydawnictwem fonograficznym – Deutsche Grammophon. Solistce towarzyszyć będzie NFM Filharmonia Wrocławska, jedna z najlepszych orkiestr symfonicznych w Polsce, którą poprowadzi charyzmatyczny brytyjski dyrygent Duncan Ward

 

W programie koncertu znajdą się utwory wybranych, najważniejszych kompozytorek i kompozytorów muzyki polskiej XX i XXI wieku: spektakularny i progresywny utwór Agaty Zubel zatytułowany Na zewnątrz czasu. Dzieło przeznaczone na solistkę hologramową i orkiestrę usłyszymy w Polsce po raz pierwszy, a prezentacja partii solowej w formie hologramu wyświetlanego na estradzie zredefiniuje zjawisko łączenia tego, co tradycyjne w muzyce współczesnej (klasyczny aparat wykonawczy) z zaawansowaną technologią. Powstanie Hologramu było możliwe dzięki współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza. Nawiązujący charakterem m.in. do folkloru podhalańskiego II Koncert skrzypcowy op. 61 Karola Szymanowskiego, a także ekspresyjno-romantyczna Rapsodia na skrzypce i orkiestrę Grażyny Bacewicz, w opracowaniu wykonawczym Bomsori Kim, która od 2025 roku nosi zaszczytne miano ambasadorki jej twórczości. Finał to pełen rozmachu i wirtuozerii Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego, w którym twórca wykorzystał melodie mazowieckich pieśni. Starannie dobrany repertuar, który ukaże ogromny wkład polskich kompozytorek i kompozytorów w światową literaturę muzyczną, znakomita solistka i NFM Filharmonia Wrocławska, ciesząca się szczególnym uznaniem w repertuarze symfonicznym XX i XXI wieku, to gwarancja muzycznego spotkania na najwyższym poziomie.

 

Jednym z flagowych działań Polskiego Wydawnictwa Muzycznego jest odkrywanie i przywracanie do koncertowego życia kolejnych pozycji repertuarowych. Podczas koncertu Kilar na nowo odkryty (8 marca, godz. 18.00) NFM Orkiestra Leopoldinum prowadzona przez Christiana Danowicza wykona po raz pierwszy od siedemdziesięciu lat Sicilianę na flet i orkiestrę smyczkową – młodzieńczy utwór Wojciecha Kilara, prawykonany w 1955 roku. W programie znajdą się również: jedno z nowszych dzieł Zygmunta KrauzegoTren pamięci Krzysztofa Pendereckiego na fortepian i orkiestrę, w którym partię solową wykona sam kompozytor, Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego, Uwertura do opery Album rodzinny Jerzego Kornowicza oraz El Condor na 2 marimby i orkiestrę smyczkową Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil z udziałem znakomitego duetu perkusyjnego Hob-beats, tworzonego przez Miłosza Pękalę i Magdalenę Kordylasińską-Pękalę.

 
Polskie Wydawnictwo Muzyczne wraz z zespołami Narodowego Forum Muzyki zaplanowało w ciągu dwóch dni również szereg atrakcyjnych wydarzeń edukacyjnych, koncertów kameralnych i wokalnych z udziałem LutosAir Quintet, Lutosławski Quartet, Chóru NFM, Dziewczęcego NFM i Chóru Chłopięcego NFM działających pod auspicjami wrocławskiej instytucji. Szczególnym wydarzeniem będą również recitale Moniki Kaźmierczak, która wykona utwory kompozytorów PWM na mobilnym carillonie, sprowadzanym z Gdańska specjalnie na jubileusz Wydawnictwa.

 

W NFM spotkamy się także, by porozmawiać o fascynującym świecie muzyki polskiej od kulis. Podczas jednego z odbywających się cyklicznie w NFM wydarzeń, w czasie których gośćmi są osobistości życia publicznego, muzykolog i dyrektor, a zarazem redaktor naczelny PWM – dr Daniel Cichy podzieli się ze słuchaczami nie tylko swoją pasją do muzyki, ale i sekretami pracy wydawcy. Spotkanie odbędzie się 7 marca o godz. 18.00 w NFM (foyer -1, czerwone kanapy). Wstęp jest wolny. Polecamy i zapraszamy!

 

Z programami koncertów oraz informacjami dotyczącymi zakupu biletów można zapoznać się na stronie Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego

 

Karty kolejnych aktywności muzycznych i edukacyjnych, które towarzyszyć nam będą w roku jubileuszowym odsłaniać będziemy sukcesywnie. Zachęcamy do obserwowania PWM: na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, YouTube, X).


Muzyczne spotkania z okazji 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego współtworzą:
Organizator: Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Współorganizator: Narodowe Forum Muzyki (7-8.03.2025, Wrocław)
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Najczęściej czytane:

CANTICUM PROFUGORUM – oratorium Krzysztofa Knittla o uchodźstwie i wojnie na najnowszej płycie ANAKLASIS

Motywem dzieła Krzysztofa Knittla jest uchodźstwo i związana z nim niepewność oraz niepokój przed nieznanym, a także druga strona tego tematu, czyli konieczność udzielenia pomocy i schronienia. Tekst oratorium opiera się na wierszach Tadeusza Sławka. W utworze znajdziemy śpiew, recytacje, partie chóralne oraz improwizacje oparte na tradycjach Bliskiego Wschodu. Premiera albumu już 15 marca podczas 11. Festiwalu Prawykonań.

Muzyczne spotkania. Czas radości i świętowania

Przez dwa dni stolica Dolnego Śląska stała się centrum polskiego świata muzycznego. Jubileusz 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego zorganizowany we współpracy z Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu to 35 wydarzeń, 28 godzin koncertów, spotkań i warsztatów edukacyjnych. To także występy blisko 500 muzyków zrzeszonych w 8 formacjach artystycznych NFM oraz dzieła 35 kompozytorów związanych z Oficyną. 

Muzyka, której słuchał Jagiełło. Nowe życie słynnego rękopisu

Muzykolodzy nazywają go potocznie „Kras 52” – od sygnatury, jaką nadano mu w Bibliotece Krasińskich. To najcenniejsze polskie źródło średniowiecznej muzyki polifonicznej, która kształtowała dźwiękowy krajobraz ówczesnego Krakowa oraz dworu pierwszych Jagiellonów. Teraz manuskrypt zyskuje nowe życie dzięki wydaniu wykonawczemu w opracowaniu Agnieszki Budzińskiej-Bennett i Marca Lewona. „Kodeks Krasińskich” ukaże się już 20 marca nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

Poznaj Moc muzyki – odkryj radość ze słuchania

Moc muzyki to osiem arkuszy sporządzonych według autorskiej metody Michała Moca. Uczą, jak aktywnie słuchać muzyki, rozwijać muzyczną spostrzegawczość i wyobraźnię oraz zwiększać kompetencje w obszarze kształcenia słuchu.

Spotkanie autorskie z Krzysztofem Knittlem i Michałem Mendykiem wokół książki „Granice niczego”

Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza na spotkanie autorskie wokół książki Granice niczego. Podczas 11 edycji Festiwalu Prawykonań, 15 marca 2025 o godzinie 13.00 w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Krzysztof Knittel wraz z Michałem Mendykiem opowiedzą o pracy nad książką, o towarzyszących im inspiracjach, a także spróbują odnaleźć odpowiedź na pytanie: gdzie są granice niczego? 

Muzyczne spotkania PWM na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia

Dołącz do nas we wspólnym świętowaniu dzięki radiowej Dwójce! Zapraszamy do słuchania transmisji radiowej nadawanej na żywo prosto z jubileuszu osiemdziesięciolecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, a także retransmisji koncertów jubileuszowych na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia. 

FRYDERYKI 2025: 6 nominacji dla ANAKLASIS!

#wyostrzsłuch na nominowane albumy od ANAKLASIS! Po raz kolejny płyty wydane przez wytwórnię płytową działającą pod auspicjami Polskiego Wydawnictwa Muzycznego nominowano do prestiżowych nagród fonograficznych Fryderyk.

11. Festiwal Prawykonań. Polska Muzyka Najnowsza

Katowice ponownie staną się centrum polskiej muzyki współczesnej. 11. Festiwal Prawykonań, który odbędzie się w dniach 14-16 marca w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, będzie okazją do wyjątkowych odkryć – tych najnowszych, ale także tych, które na swój czas musiały poczekać. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem wydarzenia.

Marzec 2025 czasem wyjątkowych premier muzycznych

Rozpoczynający się miesiąc ma szansę zapisać się w historii muzyki polskiej nie tylko ze względu na dużą liczbę prawykonań. Uwagę entuzjastów muzyki skupią wydarzenia w Krakowie, Wrocławiu, Katowicach i Warszawie. Swoje premiery będą miały tam zarówno utwory najnowsze, jak i dzieła starsze, które po wielu latach zapomnienia zostaną włączone do życia koncertowego. 

Balet ma wielu Ojców. Kto jest autorem „Wesela w Ojcowie”? – Historia pewnego utworu

Bezprecedensowy hit teatralny – w samej Warszawie w ciągu 50 lat od prapremiery doczekał się 800 przedstawień. Kiedy Polacy nie posiadali własnego państwa, rozpowszechniał rodzimą kulturę i tańce, docierając m.in. do Paryża, Pragi, Lwowa, Mińska, Kijowa, Wilna, Petersburga czy Moskwy. W kolejnej odsłonie cyklu Historia pewnego utworu bierzemy pod lupę Wesele w Ojcowie, szukając Ojca (a raczej Ojców!) jego sukcesu.