PWM

Szukaj
Zaawansowane
Rzeczpospolita Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
biuletyn informacji publicznej

Aktualności

Muzyczne spotkania. Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania!

2025-02-05

To już osiemdziesiąt lat od kiedy Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera rozwój polskiej kultury muzycznej na świecie. Przypadający w 2025 roku jubileusz Oficyna uświetni serią koncertów z udziałem artystów najwyższej próby w renomowanych salach koncertowych w Polsce. Podczas licznych aktywności muzycznych i edukacyjnych towarzyszyć nam będzie najlepsza polska twórczość. Do wspólnego świętowania zapraszamy już 7 i 8 marca do Wrocławia! 

 

Z ogromną radością w imieniu zespołu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego pragnę zaprosić na obchody 80-lecia naszej Oficyny – mówi dyrektor, redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy. – Od jej założenia w 1945 roku istotą naszego działania było tworzenie przyjaznej przestrzeni do muzycznych spotkań. Kompozytorzy i artyści wykonawcy, badacze i autorzy książek, pedagodzy, uczniowie i studenci, wreszcie melomani i ludzie kochający kulturę przez dekady odnajdywali w PWM-ie bezpieczną przystań dźwiękowych doświadczeń. Niekiedy zgodnych z oczekiwaniami, komfortowych, przyjemnych, osadzonych w muzycznej tradycji, innym razem zaskakujących, intrygujących, awangardowo prowokacyjnych, ugruntowujących lub poszerzających wiedzę i rozszerzających pole estetycznych wrażeń, ale zawsze inspirujących. Dlatego przygotowany program obchodów zasadzamy właśnie na idei spotkania. Wraz ze znakomitymi artystami i przyjaciółmi Oficyny, pragniemy pokazać dokonania blisko czterdziestu kompozytorów, których twórczością mamy przyjemność i zaszczyt się opiekować. I dodaje: Wspólnie z zespołem Narodowego Forum Muzyki zapraszamy na muzyczne spotkania do Wrocławia. Do zobaczenia 7 i 8 marca w NFM!

 

 

Czas radości i świętowania, ale także uhonorowania bogactwa i fenomenu polskiej kultury muzycznej oficjalnie rozpoczniemy 7 marca 2025 roku o godz. 19.00. Tego wieczoru, w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu zagra znakomita gwiazda muzyki klasycznej Bomsori Kim. Wybitna koreańska skrzypaczka, laureatka 15. edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego występuje na najważniejszych estradach muzycznych świata (m.in. w Carnegie Hall czy Concertgebouw), a od 2021 roku związana jest z prestiżowym wydawnictwem fonograficznym – Deutsche Grammophon. Solistce towarzyszyć będzie NFM Filharmonia Wrocławska, jedna z najlepszych orkiestr symfonicznych w Polsce, którą poprowadzi charyzmatyczny brytyjski dyrygent Duncan Ward

 

W programie koncertu znajdą się utwory wybranych, najważniejszych kompozytorek i kompozytorów muzyki polskiej XX i XXI wieku: spektakularny i progresywny utwór Agaty Zubel zatytułowany Na zewnątrz czasu. Dzieło przeznaczone na solistkę hologramową i orkiestrę usłyszymy w Polsce po raz pierwszy, a prezentacja partii solowej w formie hologramu wyświetlanego na estradzie zredefiniuje zjawisko łączenia tego, co tradycyjne w muzyce współczesnej (klasyczny aparat wykonawczy) z zaawansowaną technologią. Nawiązujący charakterem m.in. do folkloru podhalańskiego II Koncert skrzypcowy op. 61 Karola Szymanowskiego, a także ekspresyjno-romantyczna Rapsodia na skrzypce i orkiestrę Grażyny Bacewicz, w opracowaniu wykonawczym Bomsori Kim, która od 2025 roku nosi zaszczytne miano ambasadorki jej twórczości. Finał to pełen rozmachu i wirtuozerii Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego, w którym twórca wykorzystał melodie mazowieckich pieśni. Starannie dobrany repertuar, który ukaże ogromny wkład polskich kompozytorek i kompozytorów w światową literaturę muzyczną, znakomita solistka i NFM Filharmonia Wrocławska, ciesząca się szczególnym uznaniem w repertuarze symfonicznym XX i XXI wieku, to gwarancja muzycznego spotkania na najwyższym poziomie.

 

Jednym z flagowych działań Polskiego Wydawnictwa Muzycznego jest odkrywanie i przywracanie do koncertowego życia kolejnych pozycji repertuarowych. Podczas koncertu Kilar na nowo odkryty (8 marca, godz. 18.00) NFM Orkiestra Leopoldinum prowadzona przez Christiana Danowicza wykona po raz pierwszy od siedemdziesięciu lat Sicilianę na flet i orkiestrę smyczkową – młodzieńczy utwór Wojciecha Kilara, prawykonany w 1955 roku. W programie znajdą się również: jedno z nowszych dzieł Zygmunta KrauzegoTren pamięci Krzysztofa Pendereckiego na fortepian i orkiestrę, w którym partię solową wykona sam kompozytor, Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego, Uwertura do opery Album rodzinny Jerzego Kornowicza oraz El Condor na 2 marimby i orkiestrę smyczkową Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil z udziałem znakomitego duetu perkusyjnego Hob-beats, tworzonego przez Miłosza Pękalę i Magdalenę Kordylasińską-Pękalę.

 
Polskie Wydawnictwo Muzyczne wraz z zespołami Narodowego Forum Muzyki zaplanowało w ciągu dwóch dni również szereg atrakcyjnych wydarzeń edukacyjnych, koncertów kameralnych i wokalnych z udziałem LutosAir Quintet, Lutosławski Quartet, Chóru NFM, Dziewczęcego NFM i Chóru Chłopięcego NFM działających pod auspicjami wrocławskiej instytucji. Szczególnym wydarzeniem będą również recitale Moniki Kaźmierczak, która wykona utwory kompozytorów PWM na mobilnym carillonie, sprowadzanym z Gdańska specjalnie na jubileusz Wydawnictwa.

 

W NFM spotkamy się także, by porozmawiać o fascynującym świecie muzyki polskiej od kulis. Podczas jednego z odbywających się cyklicznie w NFM wydarzeń, w czasie których gośćmi są osobistości życia publicznego, muzykolog i dyrektor, a zarazem redaktor naczelny PWM – dr Daniel Cichy podzieli się ze słuchaczami nie tylko swoją pasją do muzyki, ale i sekretami pracy wydawcy. Spotkanie odbędzie się 7 marca o godz. 18.00 w NFM (foyer -1, czerwone kanapy). Wstęp jest wolny. Polecamy i zapraszamy!

 

Z programami koncertów oraz informacjami dotyczącymi zakupu biletów można zapoznać się na stronie Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego

 

Karty kolejnych aktywności muzycznych i edukacyjnych, które towarzyszyć nam będą w roku jubileuszowym odsłaniać będziemy sukcesywnie. Zachęcamy do obserwowania PWM: na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, YouTube, X).


Muzyczne spotkania z okazji 80-lecia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego współtworzą:
Organizator: Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Współorganizator: Narodowe Forum Muzyki (7-8.03.2025, Wrocław)
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Najczęściej czytane:

Muzyczne spotkania. Polskie Wydawnictwo Muzyczne zaprasza do wspólnego świętowania!

To już osiemdziesiąt lat od kiedy Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera rozwój polskiej kultury muzycznej na świecie. Przypadający w 2025 roku jubileusz Oficyna uświetni serią koncertów z udziałem artystów najwyższej próby w renomowanych salach koncertowych w Polsce. Podczas licznych aktywności muzycznych i edukacyjnych towarzyszyć nam będzie najlepsza polska twórczość. Do wspólnego świętowania zapraszamy już 7 i 8 marca do Wrocławia! 

Prawykonania utworów Agaty Zubel i Zygmunta Krauze inspirowanych malarstwem współczesnym

W lutym po raz pierwszy wykonane zostaną najnowsze utwory Agaty Zubel i Zygmunta Krauze. Chociaż oba dzieła różnią się od siebie pod względem obsady czy sposobu konstrukcji, to w przypadku źródła inspiracji łączy je eksploracja zagadnień związanych z malarstwem.

Polifonia epok i osobowości: płyta LAETA MUNDUS dostępna także na LP

Współczesny jazz i XV-wieczna polifonia – czy te światy da się pogodzić? Ależ tak! Dowodem na to jest płyta LAETA MUNDUS od wytwórni ANAKLASIS, która splata głosy dwóch epok w swoistą harmonię sfer. Od 29 stycznia album dostępny jest także na winylu.

Podwójna tożsamość zaginionej partytury – Historia pewnego utworu

Przeglądając spisy dzieł Franciszka Lessla, wśród kompozycji na fortepian i orkiestrę znajdziemy Kaprys i wariacje op. 10 oraz Potpourri op. 12. Nie wszyscy wiedzą jednak, że pod tymi tytułami tak naprawdę kryje się... jeden i ten sam utwór! Jak do tego doszło i co wspólnego mają z tym lipska prasa muzyczna, Tadeusz Kościuszko i polskie damy? W nowym cyklu „Historia pewnego utworu” co miesiąc weźmiemy pod lupę wybraną kompozycję – przypomnimy najciekawsze wątki związane z genezą jej powstania, procesem twórczym, recepcją i dalszymi dziejami.

Wywiad z autorkami „Wiolinkowych opowieści”

Czy Wesoły Franiu istnieje naprawdę i czemu Kotek Tęsknotek jest smutny? O procesie nadawania tytułów utworom i współpracy przy tworzeniu publikacji nutowej dla dzieci opowiadają Patrycja Budziacka i Natalia Drozen-Czaplińska – autorki zbioru Wiolinkowe opowieści na skrzypce i fortepian wydanego w Serii Pedagogicznej PWM.

8. Konkurs Kompozytorski im. Krzysztofa Pendereckiego. Termin nadsyłania prac: 8 kwietnia 2025 roku

Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic Szymon Morus oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot zapraszają młodych kompozytorów do wzięcia udziału w 8. Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Pendereckiego, który odbędzie się w ramach 15. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic. Konkurs, organizowany co dwa lata, wspiera twórczość młodych artystów, stwarzając im przestrzeń do zaprezentowania swoich utworów przed profesjonalnym jury.

Kim był ulubiony uczeń Haydna? Premiera nowej książki z serii „Małe Monografie”

Podobno sam Józef Haydn kupował mu papier nutowy. Na temat jego pochodzenia wysnuto kontrowersyjne teorie, łącząc go z rodziną Czartoryskich. Był twórcą pierwszego polskiego koncertu fortepianowego. Mowa o Franciszku Lesslu, kompozytorze przełomu XVIII i XIX wieku, którego można uznać za najwybitniejszego przed Chopinem. Marcin Tadeusz Łukaszewski kreśli jego sylwetkę w najnowszej Małej Monografii Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, poszukując prawdy i dementując narosłe wokół kompozytora mity.

 

W 2025 roku grajmy TUTTI muzykę polską!

225 polskich kompozytorów, 1500 utworów, kilkaset godzin muzyki! Rozpoczynamy kolejny rok z programem TUTTI.pl, dzięki któremu Polskie Wydawnictwo Muzyczne wspiera wykonania muzyki polskiej. Beneficjenci otrzymują rabat na wypożyczenie materiałów orkiestrowych w wysokości 70% opłaty.

KOMPOZYTOR MIESIĄCA: ZYGMUNT KRAUZE i jego #BiurkoKompozytora

W ramach nowej odsłony akcji „Kompozytor/Kompozytorka Miesiąca” zajrzymy do pracowni twórców, związanych z naszym Wydawnictwem. Przyjrzymy się ich pracy — czy siadają przy fortepianie, rozkładają papier nutowy na pulpicie i zapisują ołówkiem kolejne dźwięki, czy może jednak instrument i przyrządy piśmiennicze zastąpili myszką i klawiaturą komputera? Naszą szczególną uwagę zwrócimy na ich biurka, przy których pomysły muzyczne materializują się na pięcioliniach kolejnych partytur. Akcji towarzyszą fotografie Bartka Barczyka.

Moc wrażeń, moc wydarzeń. PWM podsumowuje 2024 rok

Polskie Wydawnictwo Muzyczne z dumą i radością prezentuje osiągnięcia mijających miesięcy. Rok 2024 to w Oficynie nie tylko nowe utwory, publikacje nutowe, książki i albumy muzyczne, ale także zasoby cyfrowe, wydarzenia koncertowe i edukacyjne oraz międzynarodowe projekty upowszechniające muzykę polską. Miniony rok to również czas intensywnych współprac w ramach licznych wydarzeń w świecie muzyki. Wydawnictwo rozwija się dynamicznie, będąc w centrum najważniejszych wydarzeń świata kultury i podejmując współpracę z partnerami najwyższej klasy.