Aktualności
Internetowy kurs czytania a vista
2020-04-06
Czytanie a vista online? To możliwe! W dobie obecnego kryzysu, który zapanował nie tylko w Polsce, ale także i na całym świecie, dr hab. Grzegorz Mania wychodzi naprzeciw trudnością związanym ze zdalnym nauczaniem i… proponuje ciekawe rozwiązanie, jakim jest kurs czytania a vista online.
Materiały z kursu oparte są na wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne publikacjach z zakresu gry a vista, które zebrały pozytywne opinie wśród uznanych pedagogów fortepianu, takich jak prof. Ewa Pobłocka, prof. Katarzyna Jankowska-Borzykowska czy prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, która zarekomendowała I cz. podręcznika w następujących słowach:
– Wiele osób nie docenia umiejętności gry a vista. Rzadko zdarzają się pasjonaci, którzy samodzielnie zapoznają się np. z wszystkimi sonatami Beethovena. A przecież umiejętność czytania nut jest warunkiem wychowania wszechstronnego, kompetentnego pianisty. Dlatego należy ją rozwijać i cieszę się, że powstał podręcznik, który trzymają Państwo w rękach. Z pewnością ułatwi on pracę nie tylko nauczycielom w szkołach średnich, ale pomoże samym uczniom w rozwijaniu umiejętności gry a vista. Czytajmy muzykę, czytajmy ją z uczniami, to ciekawsze niż najlepszy kryminał!
Kurs czytania a vista online, to tygodniowe zestawy ćwiczeń z materiałami wideo oraz plikami pdf na każdy dzień tygodnia, od poniedziałku do piątku. Materiały pogrupowane są z uwzględnieniem stopnia zaawansowania na: dla klasy I szkoły II stopnia, klasy II i III szkoły II stopnia oraz dla uczniów fortepianu dodatkowego, które nadają się też dla uczniów klas V/VI szkoły I stopnia. Wszystkie materiały są bezpłatne, do pobrania na stronie Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kameralistów.
Przypominamy, że w naszej internetowej księgarni możecie już nabyć II część tego bestsellerowego podręcznika dla szkół muzycznych II stopnia. Znajdziecie go w naszym esklepie.
Najczęściej czytane:
Ponadczasowe spotkanie z muzyką ostatniego polskiego romantyka, Tadeusza Bairda i dźwiękową historią Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia na dwupłytowym wydaniu ANAKLASIS. Trzy symfonie, czterech wybitnych dyrygentów w nagraniach najnowszych i archiwalnych, ponownie odkrytych.
To bez wątpienia jedna z najbardziej znanych i najczęściej wykonywanych kompozycji Henryka Wieniawskiego. Niezmiennie pobudza wyobraźnię melomanów – nie tylko siłą muzycznego wyrazu, lecz także okolicznościami powstania, które obrosły własną – nomen omen – legendą. W kolejnej odsłonie cyklu „Historia pewnego utworu”, z okazji 190. rocznicy urodzin Wieniawskiego, pod lupę weźmiemy Legendę op. 17, badając granice między historią a… fan fiction?
Pięcioodcinkowe słuchowisko o Karolu Szymanowskim w reżyserii Mateusza Pakuły dostępne jest w sprzedaży. Odnaleźć je można na www.pwm.sklep.pl oraz w serwisie Audioteka. Premiera słuchowiska odbyła się w czerwcu na antenie Radia Kraków, wywołując poruszenie w środowisku muzycznym.
Alicja Majewska to ikona polskiej sceny muzycznej. Od ponad pół wieku artystka zachwyca słuchaczy swoim głosem, koncertując w kraju i za granicą. Jej utwory są ponadczasowe i stały się standardami muzyki rozrywkowej. Od 8 lipca śpiewanie i granie jej piosenek w domu staje się możliwe dzięki najnowszej publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.
Organista i kompozytor wszechstronny, który może pochwalić się znaczącym pod względem liczby kompozycji portfolio, imponującym również pod względem różnorodności form. Dariusz Przybylski jest autorem oper, utworów symfonicznych, kameralnych oraz wokalnych. W lipcu, jako kompozytor miesiąca, zdradza nam m.in., co trzyma na swoim biurku, przy którym komponuje.
Kompozytorko, kompozytorze! Masz okazję pracować nad swoimi partyturami z dala od codziennego zgiełku, inspirować się naturą, oddawać rozważaniom o sztuce i życiu. Agata Zubel i Michał Moc po raz kolejny zapraszają młodych kompozytorów do czerpania inspiracji z piękna Islandii podczas edycji programu rezydencji artystycznych, która potrwa dwa tygodnie między 4 a 20 października br. Polskie Wydawnictwo Muzyczne jest partnerem przedsięwzięcia.
Alicja Twardowska, Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne mają przyjemność zaprosić na koncert z okazji 95. urodzin Romualda Twardowskiego, który odbędzie się 17 czerwca o godz. 18:00 w Warszawie (ul. Morskie Oko 2).
W drugiej połowie czerwca czekają nas niezwykle interesujące prawykonania dwóch, najnowszych dzieł z katalogu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Najpierw, w Gdańsku, zabrzmi Ambient na dwa flety, organy i orkiestrę symfoniczną Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, pod koniec miesiąca zaś, w Poznaniu, Głos Potwora, nowa opera Alka Nowaka.
Pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, doktor habilitowana w dziedzinie sztuk muzycznych. Autorka licznych i bestsellerowych publikacji fortepianowych wydanych przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. W czerwcu Marta Mołodyńska-Wheeler, jako kompozytorka miesiąca, opowiada nam o tym, jak powstają jej utwory i jakie zwyczaje towarzyszą jej w pracy twórczej.
W sobotę 7 czerwca br. odbyły się przesłuchania finałowe 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki. Zdobywcą I nagrody został brytyjski tenor Samuel Stopford. Polskie Wydawnictwo Muzyczne było Partnerem wydarzenia.